قوانین رسیدن به خوشبختی

قوانین رسیدن به خوشبختی

چه می خواین؟

یه کار خوب؟

یه رابطه عاشقانه بادوام؟

سفر یه ساله در اقیانوس آروم در کشتی باشکوه خودتون؟

یا فقط بهتر کنار اومدن با خودتون؟

شاید یک یا چند مورد از اینا رو در زندگی بخواین. اما اون طرف همه اینا و خیلی آرزوهای دیگه، همیشه آرزوی رسیدن به خوشبختی هست.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ یه راه عالی واسه پیدا کردن نکات به درد بخور و امتحان شده اینه که به عقب برگردین. به تاریخ نگاه کنین. ایده هایی رو پیدا کنین که طی چند هزار سال گذشته بارها امتحان شده. در زیر به ۷ مورد از این نکات می پردازیم.

  1. انتخاب با شماس

بیشتر آدما به همون اندازه که ذهن خود رو واسه خوشحال بودن آماده می کنن، خوشحال هستن. – آبراهان لینکلن (Abraham Lincoln)

واسه ساختن یه زندگی خوشحال، به چیزای زیادی نیاز نیس؛ همه چیز در خودتونه، در طرز فکر خودتون. – مارکوس آرلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus)

دنیای آدمای خوشحال از دنیای آدمای ناشاد فرق داره. – لودویگ ویتگن اشتاین (Luwig Wittgenstein)

اینکه خودتون و دنیایتون رو چیجوری می ببینن، انتخابا و عادتای آگاهانه شمان. عینکی که واسه نگاه کردن به همه چیز به چشم می زنید، چگونگی تفسیر شما از اتفاقات رو میسازه. و پس تفسیرهاست که عمل می کنین. و همه اینا زندگی شما رو می سازه.

می تونین تصمیم بگیرین که در چیزای خیلی کوچیک زندگی شادی و خوشبختی رو ببینین. می تونین انتخاب کنین که همه اتفاقات رو به روشی مثبت تحلیل کنین.

و انتخاباتون مقدار شادی که در زندگی پیدا و ایجاد می کنین رو تعیین می کنه.

  1. به امروز فکر کنین، نه دیروز و نه فردا.

وقتی یه در خوشبختی بسته می شه، در دیگری به روتون باز می شه، اما معمولاً ما اونقدر به اون در بسته چشم می دوزیم که در جدیدی که باز شده رو نمی بینیم. – هلن کلر (Helen Keller)

نادان خوشبختی رو در دوردستا می جوید، دانا اونو زیر پای خود می رویاند. — جیمز اوپنهایم (James Oppenheim)

شما فقط امروز رو دارین. فقط همین امروز رو. دیروز خاطره ای بیش نیس و نمی تونین تغییرش بدین. فردا خیالی بیش در ذهنتون نیس. تلاش کنین بیشتر در زمان حال زندگی کنین؛ در همین امروز. نگران آینده و گذشته تون نباشین. درغیراینصورت بخش مهمی از شادی و خوشبختی رو که همین الان در اختیارتانه از دست می دین.

  1. قدرشناسی رو یادتون نره.

آدما عاشق شمردن مشکلاتشون هستن اما لذت هاشون رو نمی شمارند. اگه اونا رو هم می شمردند می فهمیدن که به اندازه کافی از زندگی لذت بردن. – فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoevsky)

ما معمولاً فراموش می کنیم که خوشبختی درنتیجه به دست آوردن چیزی که نداریم، به دست نمیاد، بلکه از تشخیص و تشکر واسه چیزایی که داریم به وجود میاد. – فردریک کونیگ (Fredrick Keonig)

باید قدردان کسائی باشیم که خوشحال می کنن؛ اونا باغبانان مهربانی هستن که روحمون رو شکوفا میسازن. – مارسل پروست (Marcel Proust)

یکی از آسونترین و سریع ترین راه های تبدیل روحیه منفی به مثبت، قدرشناسی و شکرگزاریه.

چند چیزی که می تونین بخاطر اون خدا رو شکر کنین و قدردان باشین عبارتند از: نور خورشید و هوا. سقفی که بالای سرتانه؛ سلامتی تون، یه برنامه تلویزیونی خوب؛ یه فیلم یا آهنگ قشنگتر. دوستان و خونواده تون، همکارانتون و …

یه دقیقه امتحان کنین و ببینین چه تاثیر خوبی بر احساستون داره. با شکرگزاری و قدرشناسی از دنیای دور و برتون احساس فوق العاده ای پیدا می کنین و روحیه افرادیکه از اونا قدرشناسی می کنین هم عالی می شه.

  1. به فردی دیگه کمک کنین به خوشبختی برسه.

از اونجا که با لذت دادن به بقیه لذت بیشتری می برید، باید تلاش بیشتری واسه خوشحال کردن بقیه به کار گیرید. – النور روزولت (Eleanor Roosevelt)

هزاران شمع رو میشه با یه شمع روشن کرد بدون اینکه زندگی اون شمع کوتاهتر شه. تقسیم خوشبختی هیچوقت از اون کم نمی کنه. – بودا (Buddha)

اگه می خواین واسه یه ساعت خوشبخت باشین – چرت بزنین.

اگه می خواین یه روز خوشبخت باشین – به ماهیگیری برید.

اگه می خواین یه سال خوشبخت باشین – پول ارث ببرین.

اگه می خواین همه عمر خوشبخت باشین – به یه نفر کمک کنین. – ضرب المثل چینی

خوشبختی مانند یه بوسه س. واسه اینکه از اون لذت ببرین باید اونو با کسی سهیم باشین. – برنارد ملتزر (Bernard Meltzer)

مطمئناً این یکی از عادی ترین باورهای موجود درمورد خوشبختیه. شاید تکراری به نظر برسه اما عالی عمل می کنه. وقتی باعث خوشبختی و خوشحالی فردی دیگه می شه—مثلاً با کمک کردن به اون در کاری—می تونین اونو حس کنین، ببینین و بشنوین. و اون احساس شادی و خوشبختی دوباره به سمت خودتون جریان پیدا میکنه. بعد تازه کلی اعتماد به نفس پیدا می کنین که تونسته اید کسی رو خوشحال کنین.

و بخاطر عمل دوطرفه، شاید اون فرد هم واسه خوشحال و خوشبخت کردن شما تلاش کنه.

  1. چند مورد از آرزوها و خواسته های کم ارزش تر خود رو از یاد ببرین.

اگه می خواین فردی رو خوشحال کنین، نباید به داراییای اون اضافه کنین، از خواسته هاش کم کنین. – اپیکور (Epicurus)

هیچوقت نمی تونین از چیزایی که لازم ندارین به اندازه ای به دست بیارین که شادتان کنه. – اریک هوفر (Eric Hoffer)

غنی ترین کسیه که لذتای ارزون تری داره. – هنری دیوید تورو (Henry David Thoreau)

اگه به جای بیشتر و بیشتر و بیشتر، کمتر بخواین، احتمال برآورده شدن خواسته ها و آرزوهاتون بیشتر می شه. و اگه چند مورد از این خواسته هایی که خیلی براتون مهم نیستن رو دور بریزین مطمئناً احساس استرس و نگرانی کمتری هم دارین. زندگی براتون آروم تر و بهتر می شه و از روزتون لذت بیشتری می برید و متوجه میشین که خوشبختی همون موقع هم تو زندگیتون هست.

  1. کارایی رو انجام بدین که دوست دارین.

موفقیت کلید خوشبختی نیس. خوشبختی کلید موفقیته. اگه کاری که انجام می دین رو دوست داشته باشین، موفق میشین. – آلبرت شوایتزر (Albert Schweitzer)

خوشبختی در داشتن پول نیس؛ در لذت به دست آوردن و تلاش خلاقانه س. – فرانکلین دی. روزولت (Franklin D. Roosevelt)

به طور کاملً به طور کامل مشخصه. اما خیلی راحت ممکنه در دام انجام کاری که دوست ندارین بیفتید و با احتمال خیلی کمً پیش بیاد که کارایی رو انجام بدین که واقعاً دوست دارین. شاید نتونین خودتون کاری که الان باید انجام بدین یا چند ساعت در روز یا هفته مجبوری انجام بدین رو انتخاب کنین اما همیشه قدرت انتخاب دارین. همیشه زمان دارین. انتخاب با خودتونه.

  1. یا دست کم کاری انجام بدین.

عمل همیشه با خوشبختی همراه نیس اما هیچ خوشبختی بدون عمل به دست نمیاد. – بنجامین دیزرائلی (Benjamin Disraeli)

بیست سال دیگه بخاطر کارایی که انجام ندادید ناامیدتر هستین تا نسبت به کارایی که انجام دادین. پس کشتی زندگی تون رو از منطقه امن بیرون بیارین و به کشف و خیال در دریای زندگی برید. — مارک تواین

یکی از بهترین راه ها واسه نرسیدن به خوشبختی اینه که خودتون رو عقب نگه دارین و هیچ کاری نکنین. همیشه وارد عمل شدن سخته، ممکنه ترسناک و سخت باشه. اما اگه وارد عمل نشید، خیلی چیزها رو از دست میدید؛ مثل خیلی از لحظاتی که می تونین با آدمای جور واجور بگذرونین و خیلی تجربیاتی که می تونه خوشبختی زیادی براتون به ارمغان آورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *