قند طبیعی «ترهالوز» درمانی جدید برای کبد چرب

قند طبیعی «ترهالوز» درمانی جدید برای کبد چرب

کبد چرب liver

بررسی انجام شده روی موش های آزمایشگاهی نشون می دهد قند طبیعی «ترهالوز» مانع از آسیب رسوندن قند فروکتوز به کبد می شه.

در این بررسی رو شد مصرف قند طبیعی ترهالوز در موش هایی که از رژیم غذایی شامل فروکتوز استفاده می کنن مانع از بروز مریضی کبد چرب می شه.

دکتر «بریان دی بوچ» از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن گفت: کلا مصرف رژیم غذایی شامل مقدار بالایی قند به کبد چرب منجر می شه. اما در این مطالعه مشاهده شد اگر موش ها در کنار رژیم غذایی شامل فروکتوز از آب نوشیدنی دارای قند ترهالوز مصرف کنن احتمال ابتلای اون ها به کبد چرب به طور کامل از بین می رود.

هم اینکه مشاهده شد موش هایی که قند «ترهالوز» دریافت کرده بودن در آخر دوره مطالعه، وزن کمتری به دست آورده و سطح کلسترول، اسیدهای چرب و تری گلیسیریدِ بدن اون ها نسبت به موش های تحتِ کنترل پایین تر بوده. دلایل نشون دهنده اون هستش که قند ترهالوز سلول ها رو مجبور می کنه که مولکول های مریضی رو از بین ببرن.

مریضی کبد چرب از جمع شدن چربی هایی به نام تری گلیسیرید در سلول های کبد ناشی می شه و این مریضی در مصرف کنندگان مواد الکلی و بیماران گرفتار به دیابت یا چاقی بیشتر دیده می شه.

ترهالوز قند طبیعیه که از دو مولکول گلوکز تشکیل می شه و در بعضی گیاهان، حشرات، باکتری ها و قارچ ها هست. در این بررسی پزشکان آمریکایی دیدن ترهالوز به دو روش مانع از بروز مریضی کبد چرب در موش های آزمایشگاهی می شه. اول این که این قند از ورود گلوکز به سلول های کبد جلوگیری می کنه؛ چون گلوکز اگر فورا واسه انرژی استفاده نشه به چربی ذخیره شده در کبد تبدیل می شه.

به گزارش لایوساینس، روش دوم هم که مهم اینه که ترهالوز، سیگنال هایی به سلول های کبد می فرستد تا تحت فرآیندی به نام «اتوفاژی» قرار بگیرن یعنی سلول های خود رو تجزیه کرده و چربی اضافی رو از بین می برن.

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

مریضی کبد چرب چیه؟

ایسنا سلامت کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *