قطاری که با سرعت ۳۲ هزار کیلومتر در ساعت به فضا می‌رود

قطاری که با سرعت ۳۲ هزار کیلومتر در ساعت به فضا می‌رود

تا الان وقتی صحبت از سفر به فضا به میان می اومد، ناخودآگاه تصویر موشک و سفینه فضایی در ذهنمون نقش می بست. اما

 

 

 

 

تا الان وقتی صحبت از سفر به فضا به میان می اومد، ناخودآگاه تصویر موشک و سفینه فضایی در ذهنمون نقش می بست. اما حالا باید به قضیه طور دیگری نگاه کرد. پروژه Startram که به زودی کلید می خوره، سرآغازیه واسه سفر به فضا اما با قطار

 

قطار maglev که از زمین شروع به حرکت کرده و در آخر در مدار زمین قرار می گیره، ۶۰ میلیارد دلار هزینه، ۱,۶۰۹ کیلومتر طول، ۱۹.۳ کیلومتر ارتفاع و ۳۲,۱۸۶ کیلومتر بر ساعت سرعت داره. ایده پشت این پروژه که Startram اسمشه، عقیده داره که می تونه هزینه حمل بار رو از ۱۰,۰۰۰ دلار به ازای هر کیلو به تنها ۵۰ دلار به ازای هر کیلو کم کنه.

 

یه حساب و کتاب سر انگشتی نشون می دهد که این پروژه به طور کامل توجیه اقتصادی داره. اما تکنولوژی واسه شروع این پروژه هست؟ با در نظر گرفتن گفته های مسئولین این پروژه (که اتفاقا یکی از اونا دکتر جیمز پاول، مخترع ابر رسانه های maglevه)، قطار ماگلف از یه تونل خلا به طور کامل بسته روی زمین شروع به حرکت می کنه. طی ۵ دقیقه با دادن شتاب به اون سرعتش رو به ۹ کیلومتر بر ثانیه می رسونن و در آخر با این سرعت از انتهای تونل خارج می شه. انتهای تونل باید تقریبا ۱۹.۳ کیلومتر ارتفاع داشته باشه، چون که در این ارتفاع هوا از چگالی کمی برخورداره و قطار که سرعتی برابر با ۲۰,۰۰۰ مایل بر ساعت داره، با برخورد با این هوای کم چگال از بین نمی رود.

 

 

 

لابراتوارهای ملی ساندیا این پروژه رو مورد مطالعه قرار داده ان و نتونسته ان دلیلی واسه نبود اجرای اون پیدا کنن. البته پیدا کردن منبع مالی واسه بودجه ۶۰ میلیارد دلاری سخت ترین بخش اجرای این پروژه س. اما باید توجه داشت که پروژه شاتل فضایی طی سه دهه چیزی حدود سه برابر Startram هزینه در بر داشت. شاید یه قطار سریع السیر به Leo دقیقا همون چیزی باشه که بشه با اون در فضا تجارت کرد. اما محض اطمینان، پیشنهاد می کنیم واسه اولین سفر با این قطار ثبت نام نکنین.

 

 

منبع: zoomit.ir

فضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *