قضاوت دیگران درمورد ما

قضاوت دیگران درمورد ما

people judge you based on 2 criteria when they first meet you

قضاوت بقیه بر شما چه تاثیری داره؟ اصلا بقیه همیشهً در حال قضاوت کردن درباره شما هستن؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ روانشناسان فکر می کنند فقط چند ثانیه طول می کشد تا در اولین برخورد، طرف مقابل مون رو قضاوت کنیم. تا حالا فکر کرده اید این قضاوت سریع بر چه اساسی شکل می گیرد؟ در ادامه، با یه روانشناس اجتماعی همراه می شیم که پونزده ساله روی همین موضوع کار می کنه و به یافته های جالبی رسیده.

اِمی کادی (Amy Cuddy) در کتاب جدیدش با عنوان حضور می نویسد وقتی کسی رو واسه بارِ اول می بینیم، قبل از هر چیزی از خودمون می پرسیم: «می تونم به این آدم اعتماد کنم؟ واقعا آدم کاربلدیه؟» جواب ما به این دو سوال تا حد زیادی بستگی داره به اولین برداشتی که از طرز رفتار طرف مقابل تو ذهن مون شکل می گیرد.

کادی می گوید بیشتر مردم، مخصوصا در محیط های کاری، فکر می کنن کاربلد بودن از قابل اعتماد بودن مهم تره. مثل این آدم ها همه ی تلاش شون رو می کنن تا باهوش و کاردان به نظر برسن. اونا امیدوارن با این رفتار به طرف مقابل شون حالی کنن که می تونن سررشته ی کارها رو به دست بگیرن، غافل از اینکه قابل اعتماد بودن اولین عامل ایه که بقیه براساس اون قضاوت مون می کنن. به زبون ساده، بقیه قبل اینکه از روی کاربلد بودن قضاوت مون کنن، می خواهند بدونن لیاقت اعتمادشون رو داریم یا نه.

واسه اینکه به اهمیت نکته ی گفته شده پی ببرین، شاید بد نباشه به دوران غارنشینی برگردیم. در اون زمان، آزمایش و قضاوت یه شخص می تونست به دلیل سبک زندگی براساس مهارت هایی مثل روشن کردن آتیش باشه، اما مهم تر از توانایی آتیش افروزی این بود که اون شخص به هم قبیله ای هاش خیانت نکنه و نقشه ی کشتن شون رو نکِشد.

یعنی، ما اول براساس قابل اعتماد بودن مون قضاوت می شیم و بعد براساس توانایی انجام کار. پس یادتون باشه توانایی های کاری خود رو زیادتر از اندازه پررنگ نکنین، چون که ممکنه نتیجه ی برعکس ببینین. خلاصه اینکه حواس تون باشه طوری رفتار نکنین که مهارت های تون زیرکانه و تهدیدآمیز به نظر برسن.

علم آموختگان دوره های کسب وکار تا یه مدت بعد از فارغ التحصیلی تلاش می کنن خودشون رو در مصاحبه های شغلی باهوش تر و کارکشته تر از چیزی که در واقعیت هستن نشون بدن. این ها خودشون رو بی نیاز از کمک بقیه می بینن و هدف شون فقط اینه که دست نیافتنی جلوه کنن. اما همین آدم های باد به غبغب انداخته، حتی اگه واقعا هم کاربلد باشن، چون نمی تونن اعتماد بقیه رو جلب کنن، موقعیت های شغلی بسیاری رو از دست میدن.

همه ی اینا رو گفتیم تا به این نتیجه برسیم که اگه نتونین اعتماد طرف مقابل تون رو جلب کنین، مطمئن باشین راه به جایی نمیبرین. بدون دودلی آدم های قابل اعتماد و کاربلد تشویق برانگیزند، اما یادتون نره کاربلد بودن فقط در صورتی مزیت حساب می شه که اعتماد طرف مقابل تون رو از پیش جلب کرده باشین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *