قدیمی ترین بازی روی زمین چیست؟

قدیمی ترین بازی روی زمین چیست؟

شاید قدیمی ترین بازی روی زمین، طناب کشی باشه, ولی نه بین آدما، بلکه در داخل یه سلول. نیرویی که واسه این طناب کشی استفاده می شه صدمیلیارد بار ضعیف تر از طناب کشی آدم هاست.

مجید جویا: شاید قدیمی ترین بازی روی زمین، طناب کشی باشه, ولی نه بین آدما، بلکه در داخل یه سلول. سلول ها از این بازی واسه تقسیم سلولی استفاده می کنن، و حالا محققان تونسته ان به اندازه گیری نیرو های وارد شده در وقتی بپردازند که یه تک سلولی این بازی رو آنجام می دهد.

به گزارش نیوساینتیست، هیروزاکو تانیموتو و ماسیکی سانو در دانشگاه توکیوی ژاپن، به بررسی این موضوع پرداخته ان که چی در طول تقسیم دیکتیوستلیوم (یه کپک لجنی که در تموم دوران تکامل زندگی روی زمین، هیچ تغییری نداشته) رخ می دهد. این کپک از برآمدگی ها یا «پاها»ی کوچیکی واسه کشیدن خود روی یه سطح استفاده می کنه.

این دو نفر، کپک رو روی سطح انعطاف پذیری قرار دادن که با مهره های فلورئورسان محاصره شده بود و با استفاده از میکروسکوپ نیروی کششی فهمیدن که چیجوری این جاندار الگوی مهره ها رو تغییر شکل می دهد: هرچه تغییر شکل بیشتر باشه، نیرو هم بزرگ تر هستش.
وقتی که دیکتیوستلیوم حرکت می کنه، معمولا نیرویی برابر ۱۰ نانونیوتن (هر نانو برابر یه میلیاردیومه) اعمال می کنه، اما این دونفر به این نتیجه رسیدن که این مقدار موقع تقسیم دوبرابر می شه. این دلیل می شه تا سلول از پایه اش واسه کشیدن خود در مسیرهای مخالف هم استفاده کنه و این مثل اینه که با خودش بازی طناب کشی رو انجام بده.

به گفته تانیموتو نیروهای درگیر در این طناب کشی، در حدود ۱۰۰ میلیارد بار کوچیک تر از نیروی هایی هستن که آدم در بازی خود به کارمی برد.

بازی خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *