قدمی بزرگ در تلاش برای به دست آوردن واکسن ایدز

قدمی بزرگ در تلاش برای به دست آوردن واکسن ایدز

aids-virus-hiv

محققان آمریکایی در تلاش خود واسه فهمیدن به رمز و رازای پشت مریضی HIV، موفق شدن روشن ترین عکسی رو بگیرن که تا به امروز از پروتئینی که به این ویروس کشنده اجازه میده به سلولای ایمنی بدن حمله کنه، گرفته شده.

اختصاصی آلامتو ؛ طبق مقاله ای که در مجلۀ آمریکایی Science منتشر شده، محققانِ موسسه تحقیقات اسکریبز و دانشکدۀ پزشکی وِیل،  تونسته ان نگاهی با جزئیات به ساختار اتمی اون پروتئینی داشته باشن که ویروس HIV رو در خود جای میده، ویروسی که منتهی به ایدز می شه. این قدمیه که می تونه راه رو واسه پیدا کردن واکسن این مریضی صاف کنه.

بریجت کاراگر، زیست شناس سلولی، این جوری میگه “واسه پیشرفت دادن واکسنی واسه این ویروس، اول باید فهمید که کدوم قسمتای این پروتئین پر اهمیت بوسیله پادتنای خنثی کننده قابل شناسایی هستن و واسه فهمیدن به این موضوع، نیاز داریم که بدونیم ساختار این پروتئین چیجوری به نظر می رسه.

وقتی که به شکل ظاهری اون فهمیدیم، می تونیم شروع به طراحی یه واکسین کنیم که از همون سیستم تقلید بکنه و پادتنی علیه اون رها سازه و فرد رو آماده کنه تا وقتی ویروس واقعی حمله کرد بتونه در مقابل اون مقابله کنه.

هر چند که در کشورای پیشرفته، داروای ضد ویروس پیچیده ای استفاده می شدن تا آلودگی HIV رو کنترل کنن، ساخت یه واکسن علیه این آلودگی تا حالا ممکن نبوده.

نبود موفقیت در پیدا کردن یه واکسن، بیشتر به طبیعت پیچیدۀ پروتئینی که ویروس HIV رو در بر میگیره، ربط داده می شه. این پروتئین با نام Env شناخته می شه.

ساختار حساس Env، تلاشایی رو که هم جهت با به دست آوردن تصویری در ابعاد اتمی از این پروتئین انجام گرفته، که واسه فهم کامل اون لازمه، با شکست روبرو کرده.

طبق گفته های زیست شناسی به نام اندرو وارد “این پروتئین، حتی وقتی که بروی سطح ویروسه، معمولا از هم می پاشد. پس واسه بررسی اون ما می باید اون رو دستکاری می کردیم تا پایدارتر باشه.”

این محققان موفق شدن که نسخه ای از پروتئین Env، که ساختاری سه جزئی داره، رو طراحی کنن که پایداری لازم رو واسه گرفتن عکسایی در اندازه اتمی داشته باشه.

پس از اون، محققان تونستن ساختار سه جزئیِ Env رو با به کار گیری جدید ترین فن آوریای عکاسی و میکروسکوبای الکترونی بررسی کنن.

این اطلاعات همپنین فرآیندی که بوسیله اون Env ساخته می شه و بعدا در زمان عفونت تغییر شکل میده رو هم مشخص تر کردن، و هم اینکه به محققان اجازه دادن تا این پروتئین رو با مشابه های خود که ویروسای کشنده ای مثل سرماخوردگی و ابولا رو در بر می گیرن، مقایسته کنن.

اختصاصی ایدز مقاله در مورد ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *