ایجاد محیط کاری سالم؛ به بیشترین حد رساندن شادی و بهره وری در گرو "

دانلود پایان نامه

ایجاد محیط کاری سالم؛ به بیشترین حد رساندن شادی و استفاده در گرو “

خلاقیت بیشتر، غیبت کمتر و روحیه ی بهتر؛ اینا تنها بعضی از امتیازات ایجاد محیط کار سالم تر هستن. اما صحبت در مورد ایجاد محیط کار سالم آسون تر از انجام اینه. واقعا چه چیزی باعث سالم بودن محیط کار می شه؟ باید به چیزی بیشتر از محیط دور، در محل کارتون فکر کنین؟

در این مقاله تعریفی از محیط کار سالم میگیم و امتیازات اون واسه شما، گروه و سازمان تون رو بررسی می کنیم. راه حلای مناسب و کاربردی ای هم ارائه می کنیم که می تونین واسه تغییر شکل محیط کاری گروه تون از اونا استفاده کنین.

«محیط کار سالم» چیه؟

ال آر مورفی (L. R. Murphy) متخصص برجسته در مورد ی بهداشت حرفه ای، محیط کار سالم رو این جور تعریف می کنه: «جایی که فرهنگ، محیط و تمرینای سازمانی در اون، محیطی رو به وجود میاره که سلامت روحی و جسمی کارمندان و خلاقیت و کارایی سازمانی رو پیشرفت می بخشه.» البته ایجاد محیط کار سالم فقط به معنی ایجاد امنیت و محیط فیزیکی منظم با شرایط خوب نیس.

محیط کار سالم فواید زیادی داره. مثلا، می تونه:

 • روحیه و رضایت شغلی رو زیاد کنه؛
 • سطح کارایی و خلاقیت رو زیاد کنه؛
 • به بهتر شدن روابط کارفرما و کارگر کمک کنه؛
 • غیبت، روزهای مریضی و هزینه های مراقبتای بهداشتی رو کم می کنه.

علاوه بر اینا، داشتن محیط کار سالم کمک تون می کنه تا نیروهای پنهون رو جذب و بهترین افرادتان رو حفظ کنین.

چه چیزی باعث ایجاد محیط کار سالم می شه؟

طبق تحقیقات گذشته، این پنج عامل اصلی به سلامت محیط کار کمک می کنن :

 1. محیط فیزیکی (که شامل سلامت و امنیت هم می شه)؛
 2. رشد و پیشرفت کارمند؛
 3. شناخت؛
 4. مشارکت کارمند؛
 5. تعادل در کار و زندگی.

اگه می خواید محیط کار خودتون رو سالم تر کنین، باید واسه کار روی این پنج عامل وقت بذارین.

۱. محیط فیزیکی

ایجاد محیط امن و سالم، چیزی بالاتر از نظم و نظافته و شامل ایجاد محیطی می شه که سلامت روان گروه تون رو پیشرفت بده و سلامت جسمی اونا رو هم در نظر میگیره.

با قدم زدن در محیط کارتون و بررسی دقیقش شروع کنین. اینجا جای نشاط بخش و محرکیه یا یکنواخت و ناخوشاینده؟ خیلی گرم یا خیلی سرده؟ فهرستی از اصلاحاتی تهیه کنین که دفتر کارتون رو به محیطی دلپذیرتر و باانرژی تر واسه کار تبدیل می کنه.

نظرات و پیشنهادهای اعضای گروه رو هم بپرسید. راجبه رنگ آمیزی دوباره بخش تون با رنگای روشن و انرژی زا هم فکر کنین (دوباره پیشنهادهای اعضای گروه تون رو بپرسید).

می تونین از گیاهانی استفاده کنین که کیفیت هوا رو بهبود می بخشن و از عناصر طبیعی در محل کارتون استفاده کنین و بذارین محدوده کاری هر کدوم از افرادتان اون طوری باشه که خودش پسند می کرد. می تونین کیفیت هوا رو هم با داشتن تهویه ی مناسب زیاد کنین و مطمئن شید که سیستمای گرمایشی، سرمایشی و تهویه به طور منظم سرویس می شن. داشتن سیستم تصفیه ی هوا یا فیلتر هم به ایجاد اینجور فضایی کمک می کنه.

مطمئن شید که اهداف تجاری سازمان تون، بر سلامت و ایمنی گروه تأثیری نمی ذاره. مقاله ما با عنوان ایمنی در محیط کار به شما نشون می ده که باید دنبال چه چیزی باشین.

مطلب مرتبط :   دانلود تحقیق با موضوع سیستم های اطلاعاتی و سیستم های اطلاعات

مطمئن شید که میزها، صندلیا، کامپیوترها و بقیه لوازم کاری مورد نیاز گروه تون به درستی چیده شده تا هر گونه احتمال جراحت رو کاهش بده و میزان روشنایی هم مناسب باشه. (میدونیم که ممکنه این موضوع کسل کننده باشه، اما واقعا مهمه!)

می تونین احتمال گسترش مریضی از راه محل کار رو هم با گسترش استانداردهای بهداشت کاهش بدین (شستن منظم دستا، استفاده از دستمال، تمیز نگه داشتن سطوح و غیره). از افرادتان بخواهید در طول دوره مریضی سرکار نیایند.

پیشنهاد:

اگه بودجه ی کافی واسه استخدام طراح داخلی ندارین، رنگ آمیزی به شکل گروهی و نظم دوباره، می تونه راه خیلی خوبی واسه تقویت روحیه ی گروه باشه.

۲. رشد و پیشرفت کارمندان

بیشتر ما می خواهیم رشد و پیشرفت مهارت هامون در زندگی ادامه داشته باشه. بیشترین کاری که واسه افرادتان می تونین بکنین تا پیشرفت کنن، اینه که کمک شون کنین خوشحال تر و خلاق تر شن. سعی کنین بفهمین که موضع تون در مقابل پیشرفت گروه چیه و چگونگی بهبود کارایی افرادتان رو از راه آموزش و پیشرفت بررسی کنین.

در علاوه بر می تونین:

 • به اعضای گروه تون فرصت آزمایش نیازای آموزشی شون رو بدین. این کار کمک تون می کنه تا مهارتایی رو شناسایی کنین که باید در اون پیشرفت کنن و به شما نشون می ده که از کجا شروع کنین.
 • با اعضای گروه تون یکی یکی جلسه بگذاربد و از اونا راجبه اهداف کاری شون سؤال کنین و راه هایی رو شناسایی کنین که می تونین به اونا کمک کنین تا رشد و پیشرفت کنن و به این اهداف برسن. می تونین در یافتن مربی کمک شون کنین.
 • اعضای گروه رو تشویق کنین تا پروژه های رقابت برانگیز رو قبول کنن چون به پیشرفت مهارت هاشون کمک می کنه. این کار نه تنها به اونا کمک می کنه تا از نظر حرفه ای پیشرفت کنن؛ بلکه باورتون به تواناییای اونا و عزت نفس شون رو افزایش می ده.

پیشنهاد:

شما به شرطی امتیازات پیشرفت افرادتان رو خواهید شناخت که فرصت اجرا مهارتایی که یاد می گیرن رو واسه اونا فراهم کنین. پس فرصتایی رو واسه گروه تون فراهم کنین تا از علم و مهارتای جدیدشان استفاده کنن.

۳. شناخت

هر کسی می خواد و دوست داره که به خاطر کار خوبش شناخته شه. تعجبی نداره که یاد بگیرین توجه کردن و مورد توجه قرار گرفتن بخش مهمی از ایجاد محیط کار سالمه.

واسه شناخت (توجه به) افرادتان، موارد زیر رو انجام بدین:

 • مطمئن شید که به شکل منظم به گروه تون پاداش میدید. هیچوقت اهمیت گفتن «متشکرم» واسه کاری که خوب انجام شده رو دست کم نگیرید.
 • هر چند ممکنه حقوق و امتیازات گروه تون تحت کنترل شما نباشه، اما هر کاری که می تونین انجام بدین تا مطمئن شید که افرادتان بسته های حقوق و فایدهایی دارن که مساوی و ارزشمنده.
 • مدیریت با گشت زنی رو تمرین کنین. همین طور که این کار رو انجام میدید، با هر یک از اعضای گروه تون صحبت کوتاهی داشته باشین. اونا رو تشویق کنین یا به دلیل یکی از موفقیتای گذشته به اون بگید که «عالی از عهده ی این کار برآمدی».

۴. مشارکت کارمند

ثابت شده که برنامه های مشارکت کارکنان موجب افزایش روحیه ی کارکنان و وفاداری اونا و هم اینجور افزایش خلاقیت اونا می شه. گروه شما به سطح خاصی از استقلال کاری نیاز داره تا احساس خوبی نسبت به کاری که انجام می ده داشته باشه. به یاد داشته باشین که از این آزادی واسه تصمیم گیری، بیشتر به عنوان دلیلی کلیدی در کسب رضایت شغلی اشاره می شه.

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان با موضوع مدیران و کارکنان و ارتباط با مشتری

واسه مشارکت افرادتان:

 • در روشی که در برخورد با گروه تون دارین، از مدیریت ذره بینی خودداری کنین. یاد بگیرین که چیجوری کارا رو واگذار کنین و تا جای ممکن به افرادتان مسئولیت بدین.
 • مطمئن شید که افرادتان راهی واسه ارائه بازخورد کارشون به شما و سازمان دارن. باید روشای مختلفی واسه انتقاد سازنده یا ارائه ایده های نو وجود داشته باشه تا به پیشرفت سازمان کمک کنه.
 • راه های خلاقانه ای رو به گروه تون ارائه بدین تا مشارکت بیشتری در سازمان داشته باشن. مثلا، می تونین از آموزش دوطرفه استفاده کنین یا اعضای گروه رو تشویق کنین تا به شکل انفرادی و به نوبت، به مدت یک روز گروه رو مدیریت کنن.

۵. تعادل در کار و زندگی

شاید مردم انگیزهای متفاوتی در زندگی داشته باشن. بعضی بلندپرواز هستن و می خوان موفق شن و از اینکه ساعات طولانی واسه رسیدن به اهداف خود کار کنن خوشحال ان. بعضی دیگر می خوان تا جایی که می تونن وقت شون رو با خونواده و دوستان شون بگذرونن. بعضی وقتا همه ما، حس استرس، نگرانی و فرسودگی شغلی رو تجربه می کنیم.

واسه کمک به اون دسته از آدما گروه تون که می خوان تعادل بهتری در زندگی داشته باشن، موارد زیر رو دید کنین:

 • اگه می تونین، پشت سر هم کاری منعطفی رو واسه گروه تون بسازین. اگه ممکنه به اونا اجازه بدین تا چار روز در هفته کار کنن یا اگه می شه یک یا چند روز در خونه کارشون رو بکنن.
 • بذارین اعضای گروه تون در طول ساعت کاری، استراحتی داشته باشن و اگه ممکنه، اونا رو تشویق کنین تا به بیرون از ساختمان برن و هوای تازه تنفس کنن و کمی ورزش سبک بکنن. حتی می تونین پیشنهاد بدین در حالی که قدم میزنن و راجبه مسائل بحث می کنن، «جلسات غیررسمی داشته باشن.»
 • مطمئن شید که افرادتان «مسائل کاری رو به خارج از محل کار منتقل نمی کنن» اونا رو راهنمایی کنین که پس از یک روز سخت کاری استراحت کنن. بعد هم که به خونه می رن، می تونن استراحت کنن و سر حال شن. (به خاطر داشته باشین که بعضی افراد ممکنه از اینکه کارشون رو به خونه ببرن یا در «اوقات فراغت» به ادامه کارشون بدن خوشحال شن.)
 • مطمئن شید که هیچ یک از اعضای گروه تون احساس فرسودگی شغلی نمی کنه. این حالت زمانی اتفاق میفته که افراد با انگیزه و پایبند، خیلی از شغل یا حرفه ای خسته شدن که قبل از حضور در این شرکت، بیشتر هویت خود رو از اون گرفته بودن. اونا رو تشویق کنین که خودآزمونای فرسودگی شغلی رو بکنن تا مطمئن شن که در مورد کار خود، تازه و با انرژی هستن.

رضایت شغلی افراد رو هم در نظر بگیرین و ببینین که اونا در محل کار خوشحال هستن یا نه. اگه دودلی دارین که افراد گروه تون از کاری که انجام میدن خوشحال یا راضی نیستن، با استفاده از تکنیکای متناسب سازی شغل، در تشکیل نقشای متناسب با ظرفیت شون، کمک شون کنین.

پاسخی بگذارید