ایجاد اعتماد به نفس در اعضای گروه 

دانلود پایان نامه

ایجاد اعتماد به نفس در اعضای گروه 

به تماشای مسابقه ای ورزشی بین دو تیم فکر کنین. یک تیم اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگری داره.

اعضای تیمی که اعتماد به نفس بیشتری دارن، میدونن که شانس زیادی واسه پیروزی دارن. پس، همه اعضای تیم تصمیمای خوبی می گیرن و بازیکنان به شکل متحد و کامل با همدیگه کار می کنن. در طرف دیگر، اعتماد به نفس تیم مقابل متزلزله. بازیکنان به تواناییای خود اطمینان ندارن، دودل هستن و در هیچ مرحله ای از نیرویشان به طور کامل استفاده نمی کنن. وقتی اینجور اتفاقی میفته، شاید تیمی برنده می شه که اعتماد به نفس بالاتری داشته باشه.

در محل کار هم اینجور اصولی در جریان هستن و وقتی افراد گروه تون اعتماد به نفس کمی دارن، این مانع از این می شه که به ظرفیت کامل خود برسن. به همین دلیله که ما باید هر کاری می تونیم واسه افزایش اعتماد به نفس دور و بریا مون بکنیم؛ به ویژه اگه مدیریت گروهی رو بر عهده داشته باشیم.

پیشنهاد ی ۱:

ما در این مقاله راه حلایی رو مطرح می کنیم که بر ایجاد اعتماد به نفس در افرادی که مدیریت شون رو بر عهده دارین متمرکزند. با این حال، می تونین خیلی از این راه حلا رو روی همکاران و حتی رئیس تون هم اعمال کنین. اگه می خواید این کار رو بکنین، با احتیاط و با به اونا نزدیک شید.

پیشنهاد ی ۲:

اگه می خواید اعتماد به نفس خودتون رو تقویت کنین، مقاله ما راجبه افزایش اعتماد به نفس رو ببینین.

تشخیص اعتماد به نفس پایین

افرادی که اعتماد به نفس ندارن، خیلی کم موفق می شن. اونا خطرات رو بیشتر از فرصتا می بینن، در موقعیتای جدید خوب عمل نمی کنن و بیشتر عزت نفس پایین دارن. اینکه خیلی کم به قضاوت و برداشت خود اعتماد می کنن و هروقت به موفقیتی دست پیدا می کنن، اونو بیشتر حاصل شانس میدونن تا سعی خودشون.

در مقابل، افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارن، خلاق تر و تأثیرگذارتر هستن و می تونن روحیه ی کل گروه رو افزایش بدن. اونا خطر پذیرتر هم هستن که این موضوع می تونه باعث منفعت شخصی خودشون و گروه شون شه.

اعتماد به نفس می تونه باعث رسیدن یا نرسیدن افراد به اهداف زندگی شون شه. حالا که این رو میدونید، چیجوری می تونین اعتماد به نفس دور و بریا تون رو تقویت کنین؟

به اونا کمک کنین تا علم و مهارت هاشون رو پیشرفت دن

شاید واسه انجام درست کاراتون، از مهارتای مختلفی استفاده می کنین. وقتی این مهارت ها رو با موفقیت به کار می گیرین، چه اتفاقی میفته؟ احساس می کنین اعتماد به نفس زیادی دارین.

شما سالا روی این مهارت ها کار کردین و از اونا خیلی آسون استفاده می کنین تا کاری که در دست دارین رو به انجام برسونین. این در مورد اعضای گروه تون هم صدق می کنه. قوی ترین مهارتای اونا، مهارتایی هستن که در اونا احساس اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می کنن. پس راه خوبی واسه افزایش اعتماد به نفس افراد گروه، اینه که اونا رو تشویق به یادگیری کنین و فرصتای زیادی واسه آموزش بیشتر واسه شون فراهم کنین. به ویژه در روبرو شدن با پروژه های رقابت برانگیز، افراد باید علم و مهارتای بیشتر و احساس اعتماد به نفس بالاتری واسه انجام کارشون داشته باشن.

اهداف مناسبی رو مشخص کنین و به اونا کمک کنین تا به اهداف برسن

تکمیل موفق کارا و پروژه ها، باعث می شه افراد اعتماد به نفس به دست بیارن. اما این اعتماد به نفس به شرطی حاصل می شه که افراد بدونن چه کاری باید بکنن.

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد محاسبه آلفای کرونباخ و قیمت محصولات کشاورزی

واسه همین تعیین اهداف مناسب واسه اعضای گروه تون مهمه. اهداف، موفقیت رو تعریف می کنن و مقصدی رو به افراد نشون میدن تا به دنبال اون برن. بی وجود این اهداف، اونا سرگردان می شن.

پس افراد گروه تون باید بدونن که به چه هدفی کار می کنن. شمام واسه رسیدن به این اهداف به اونا کمک کنین. وقتی هم موفق شدن، پیروزی شون رو جشن بگیرین!

به اونا کمک کنین تا باعثای کاهش اعتماد به نفس رو تشخیص دن

همه ما تغییر در اعتماد به نفس مون رو تجربه می کنیم. بعضی کارا یا موقعیتا، اعتماد به نفس ما رو بالا می برن در حالی که بعضی دیگر، پایین میارن.

اگه با کسی کار می کنین که اعتماد به نفس پایینی داره، به اون کمک کنین تا موقعیتایی رو که موجب کاهش اعتماد به نفسش می شه؛ تشخیص بده. اگه بدونه چه چیزی باعث لرزش اعتماد به نفسش می شه، می تونه علم و مهارتای مربوط به اونو تقویت کنه تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشه.

کاغذ و خودکاری وردارین و کنار این شخص بشینین. صفحه رو به دو ستون تقسیم کنین. از اون بخواهید روی کاغذ، موقعیتایی رو که باعث می شن احساس اعتماد به نفس داشته باشه، فهرست وار بنویسد. این موقعیتا می تونن هر چیزی باشن، از نوشتن وبلاگ شرکت گرفته تا کمک به بودجه بندی بخشی که در اون کار می کنه. هر چیزی که باعث می شه احساس شادی و اعتماد به نفس کنه، باید در این فهرست اشاره شه.

بعد از اون بخواهید کنار هر کاری، بنویسد که چرا در این موقعیتا احساس اعتماد به نفس می کنه. از چه علم و مهارتایی استفاده می کنه که به اون حس خوبی میدن؟

بعد هم بخواهید موقعیتایی رو که حس اعتماد به نفس نمی دن، فهرست کنه. اینا ممکنه موقعیتایی مثل سخنرانی، بیان عقاید در جلسات، یا نوشتن گزارش باشن. چرا اون حس می کنه در این موقعیتا اعتماد به نفس نداره؟ چه علم و مهارتایی کمکش می کنن تا در هر موقعیتی احساس بهتری داشته باشه؟

این کار می تونه تجربه شگفت انگیزی در تشخیص این باعثا باشه. اما وقتی بفهمد در چه مهارتایی می تونه پیشرفت کنه، انگیزه بیشتری واسه روبرو شدن با ترس هاش داره.

از روش نقش بازی کردن هم می تونین استفاده کنین. این تکنیک مفیدیه و اجازه می ده تا موفقیت رو در سناریوهایی با اعتماد به نفس پایین تمرین کنه.

اونا رو به استقلال تشویق کنین

اگه می خواید اعضای گروه تون با اعتماد به نفس از عهده کاراشون بربیایند، باید بذارین جداگونه باشن و خودشون تصمیم گیری کنن.

وقتی افراد قدرت تصمیم گیری واسه انجام کارا داشته باشن، مسئولیت کارشون رو خودشون بر عهده خواهند گرفت؛ و وقتی در اون موفق شن، اعتماد به نفس شون افزایش پیدا می کنه.

هنگامی می تونین به استقلال تشویق شون کنین که، کارا رو واگذار کنین و به افرادتان این توانایی رو بدین که خودشون تصمیم گیری کنن. اما بدونین که ممکنه افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارن، در اول مخالفت کنن. در آخر، ممکنه در تصمیم گیری درست خود دودلی داشته باشن. واسه مقابله با این شک و دودلی، اونا رو تشویق کنین تا مسئولیت پروژه های کوچیک رو بر عهده بگیرن. اگه واسه کمک یا راهنمایی، خیلی به شما وابسته ان، اونا رو تشویق کنین تا جداگونه تر باشن. این اونا رو مجبور می کنه تا به جای مراجعه به شما واسه کمک یا راهنمایی، خودشون تصمیم گیری کنن.

موفقیتا رو جشن بگیرین

همه ما واسه موفقیتی که به دست آورده ایم، باید جشن بگیریم، چون اعلام موفقیت باعث ایجاد اعتماد به نفس می شه.

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله یکپارچگی اقتصادی و کارایی اقتصادی

هروقت افرادتان هدفی رو به آخرسر می رسانند، با اونا جشن بگیرین! با برگزاری جشنی در دفتر کار، به اونا پاداش بدین، یا حتی کار کوچیکی انجام بدین، مثلا کیک یا شیرینی بیارین. یا کمه کم، واسه این موفقیت به اونا تبریک بگید و بذارین بدونن که چقدر قدردان سخت کوشی اونا هستین.

در علاوه بر باید انگیزه ی گروه رو واسه کاری که انجام میدن حفظ کنین. جشن گرفتنِ موفقیتا، به این کار کمک می کنه، اما حفظ انگیزه به مدت زمان طولانی، کلید تشکیل گروه با سطوح بالای اعتماد به نفسه. عواملی مثل عدالت، پیشرفت و حس همدلی در ایجاد انگیزه در افراد از بیشترین اهمیت برخورداره.

اونا رو به مثبت اندیشی تشویق کنین

خیلی از افرادی که اعتماد به نفس ندارن، روی افکار منفی تمرکز می کنن. اونا به چیزایی مثل «نمی تونم این رو انجام بدهم!» یا «به اندازه کافی باهوش نیستم.» فکر می کنن. این افکار منفی باعث می شه تا افت بیشتری داشته باشن و این باور رو در اونا تقویت می کنه که هیچوقت به اندازه کافی واسه موفقیت، خوب نبوده ان. البته این فقط همه چیز رو بدتر می کنه!

افراد رو به مثبت اندیشی تشویق کنین. یک روش اینه که به اونا نشون بدین چیجوری «به چیز دیگری فکر کنن». به اونا یاد بگیرین که هر وقت فکر منفی به ذهن شون رسید، برعکس اون فکر کنن.

مثلا، به جای اینکه فکر کنن که «به اندازه کافی واسه انجام این پروژه باهوش نیستم» به این فکر کنن که «علم و مهارت تکمیل این پروژه رو دارم، اما اگه نیاز به کمک داشتم، میتونم از کسی خواسته کمک کنم.»

تغییر تفکر از منفی به مثبت، باعث ایجاد تغییری جزئی تو ذهن مون می شه. این تغییر در چشم انداز و انرژی ما قابل لمس هستش، پس این روش می تونه تغییر بزرگی در اعتماد به نفس بسازه!

پیشنهاد ۳:

بازم تأکید می کنیم، به احتمال زیاد این روش زمانی مؤثر هستش که به عنوان بخشی از مربی گری و یا مشاوره مورد استفاده بگیره.

بین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس بیشتر از حد تعادل برقرار کنین

وقتی کسی اعتماد به نفسش بیشتر می شه، این خطر هست که دچار اعتماد به نفس بیشتر از حد یا حتی تکبر شه. هیچ شکی نیس که اینجا فرقی جزئی هست، اما اگه اونو دید نکنیم، این افراد می تونن روحیه و خلاقیت گروه رو تحت اثر منفی بذارن. بدتر از این، وقتیه که افراد بی دقت می شن، چون در شرایط سخت توانایی هاشون رو دست بالا می گیرن.

اگه این مسئله واسه یکی از اعضای گروه تون اتفاق افتاد، سعی کنین کم کم توجه اونو به اون وضعیت جلب کنین. این احتمال هست که متوجه تکبرش نشده باشه. ملاقاتی خصوصی با اون ترتیب بدین، مستقیما درباره چیزی که می گه یا کاری که انجام می ده صحبت کنین و توضیح بدین که چرا این رفتارش متکبرانهه.

اگه رفتار اون باعث ایجاد نا آرومی یا ناراحتی در گروه می شه، حتما به اون تذکر بدین. معمولا وقتی افراد مطلع می شن که رفتارشان به بقیه آسیب میرسوند، تحریک می شن تا خودشون رو تغییر دن.

توجه:

بعضی وقتا باید در روبرو شدن بابعضی افراد خاص، روش مؤثرتری رو اعمال کنین. مقاله ما راجبه برخورد با افراد حقه باز، راه حلای بیشتری رو در این مورد ارائه می کنه.

پاسخی بگذارید