اگزما، دلایل ایجاد و درمانای خونگی و شفابخش اون 

دانلود پایان نامه

اگزما، دلایل ایجاد و درمانای خونگی و شفابخش اون 

حتما شمام تصور می کنین که اگزما فقط یک مشکل آسون ی پوستیه که اگه کاری به کارش ندا شته باشین، خود به خود از بین میره. باید بدونین تصورتون اشتباهه! اگزما یک آسیب ی پوستیه که به شکل خارش و لکهای قرمز ظاهر می شه، اما این دانه های قرمز می تونن علامت خطر و نشونه وجود یک مریضی پنهون باشن. اگه می خواید اونا رو از بین ببرین، باید دلیل ایجادشان رو پیدا کنین. همراه ما باشین تا با ۱۰ راه درمان اگزما پوستی و دلایل ایجاد اون آشنا شید.

 

پوست ما از دو لایه بیرونی و داخلی تشکیل شده. لایه بیرونی از سلولایی تشکیل شده که پر از آب و چربی هستن؛ چربیا باعث حفظ و نگهداری آب موجود در سلول می شن. با این توصیفات، اگه به اگزما گرفتار شید؛ بدین معنا هستش که پوست تون چربی کمتری تولید می کنه و اینجوری توانایی پوست در نگهداری آب از بین خواهد رفت. فاصله بین سلولا زیادتر می شه چون که آب درون سلولا کمه. کم کم آب پوست از بین میره و باکتریا خیلی آسون وارد اون می شن. دقیقا به همین دلیله که صابون و مواد شوینده اگزما رو بدتر می کنن؛ چون لیپیدهایی رو که پوست تولید می کنه، از بین می برن و اونا رو با سرعت بیشتری نسبت به پوست سالم جدا سازی می کنن؛ پس پوست، خشک، متورم و ترک خورده میشه.

«درماتیت آتوپیک» آسیب ای ژنتیکی و دسته ای از اگزماست که احتمال دچار شدن به اون در زمان کودکی بیشتره، اما دچار شدن به اگزما در زمان بزرگسالی معمولا به دلیل عوامل بیرونیه. یک متخصص پوست می تونه عواملی رو که باعث ایجاد اگزما می شه، تشخیص بده و به افراد گرفتار در آرامش درد و کاهش خارش پوست کمک کنه. دکتر «آلیشا پلاتنر» (Alisha Plotner)، متخصص پوست در مرکز پزشکی وِکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو، می گه: «عادی ترین نوع اگزما همون درماتیت (یا حساسیت پوستی) است. نوع عادی دیگر، درماتیت سکه ایه که در قسمت تحتانی پاها به شکل زخمای سکه مثل بروز می کنه و میزان گسترش اون در بزرگسالان بیشتره».

از شکلای مختلف اگزما که بگذریم، نوبت به بررسی ۶ دلیل اصلی دچار شدن به اگزما در بزرگسالان می رسه. افرادی که به اگزما گرفتار هستن، ممکنه در یکی از این ۶ دسته قرار بگیرن:

۱. حساسیت فصلی دارن

دکتر «دیوید بَنک» (David E. Bank)، متخصص پوست، مؤسس و مدیر مرکز درماتولوژی، جراحی لیزر و پلاستیک در نیویورک، می گه: « از اونجا که در تابستون گرده افشانی گیاهان و درختان به اوج خود می رسه، معمولا افراد گرفتار به اگزما، به دلیل ایجاد حساسیت فصلی شاهد افزایش التهابات و زیاد مریضی شون هستن. اکیدا پیشنهاد می کنیم افراد از خاراندن نواحی گرفتار به اگزما خودداری کنن، چون که وگرنه نا آرومی و دردشون بیشتر میشه. اونا می تونن از کِرِم «هیدروکورتیزون» و مرطوب کنندهای ملایم و بی بو استفاده کنن. واسه جلوگیری از اگزما و کاهش التهابات باید از پوست خود مراقبت کنین و از لایه ورداری پوست از راه آب داغ در وان یا حموم و کیسه کشیدن خودداری کنین و پوست تون رو مرطوب نگه دارین».

۲. نسبت به صابون یا ماده شوینده ی خود حساسیت دارن

دکتر «جسی چونگ» (Jessie Cheung) متخصص پوست در مرکز لیزر و درماتولوژی ویلوبروک می گه: « چیزایی که باعث آسیب به پوست می شن مثل لباسایی که خارش ایجاد می کنن، کیسه کشیدن یا حتی عرق کردن، باعث نا آرومی و درنهایت اگزما می شن. افراد باید در اولین قدم عوامل باعث احتمالی مثل عطر، پشم یا صابونای سریع رو که باعث تحریک پوست شون می شن تعیین و از اونا خودداری کنن». دکتر «پلاتنر» می گه: « وقتی پیش متخصص پوست رفتید، اون با انجام آزمایشایی روی نواحی گرفتار به اگزما، واکنشای پوست تون به آلرژیا رو مشخص می کنه». طبق گفته دکتر «پلاتنر»: بعضی از چیزایی که باعث آلرژی و حساسیت پوست تون می شن عبارت ان از: فلز (که در گوشی هوشمندتان پیدا می شه)، عطر، بعضی از مواد نگه دارنده و آنتی بیوتیکایی که در پمادهای موضعی مثل بنادریل” و نئوسپورین” وجود دارن».

۳. نسبت به یک غذا آلرژی دارن

۴.استرس دارن

دکتر «اَبی وَن وُرهیز» (Abby Van Voorhees)، رئیس و استاد درماتولوژی در دانشکده ی پزشکی ویرجینیای شرقی (Eastern Virginia Medical School)، می گه: « اگزما موقع استرس به وجود میاد. با اینکه دلیل اون مشخص نیس، اما این مسئله خیلی دروغ. بیماران بیشتر متوجه می شن وقتی که استرس دارن، پوست شون بیشتر می خارد، بعد شروع به خاراندن می کنن و این چرخه شروع می شه». دکتر «پلاتنر» می گه: «واسه متوقف شدن خارش پوست و کاهش علائم اگزما، از کورتیکواستروئیدهایی مثل «کورتید» (Cortaid) یا «کورتیزون ۱۰» (Cortizone 10) استفاده کنین، اما از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک مثل «نئوسپورین» (Neosporin) که به پوست آسیب می رسانند، خودداری کنین».

۵. دچار خشکی پوست هستن

هوای سردِ زمستون باعث بروز اگزما می شه، چون که در زمستون هوا خشکه و خشک بودن هوا باعث از کاهش رطوبت و خشکی پوست می شه. دکتر «جوئل شلِسینگر» (Joel Schlessinger) متخصص پوست می گه: «در ماه های سرد سال همه قسمتای پوست تون رو که در خطر هوای سرد قرار داره، بپوشونین. حتی وقتی در منزل هستین می تونین دما رو زیاد کنین تا رطوبت پوست تون حفظ شه. استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت ساز می تونه رطوبت هوای منزل تون رو تأمین کنه و علائم اگزما رو کاهش بده. اما حواس تون باشه که درجه رطوبت دستگاه رو روی ۶۰٪ تنظیم کنین چون که در غیراین صورت، رطوبت متراکم و فشرده می شه و درنتیجه می تونه باعث رشد باکتریای مضر شه». دکتر «بَنک» هم پیشنهاد می کنه: « در روزهای سرد، ۵ تا ۱۰ دقیقه دوش آب گرم (نه داغ) بگیرین و پوست تون رو با صابون مناسبی بشویید».

مطلب مرتبط :   پایان نامه درمورد قانون مسئولیت مدنی و تعهدات قراردادی

۶. بدن شون دچار عفونت شده یا یک مریضی مخفی دارن

در موارد نادر، عفونتای باکتریایی و مشکلات جدی مثل سلولیت، می تونن علائم اگزما رو زیاد کنن. با اینکه اگزما معمولا نشونه وجود یک مریضی دیگر نیس، اما بهتره همیشه طرف احتیاط رو رعایت کنین و در صورتی که با درمانای عادی مریضی تون بهبود نیافت، به متخصص پوست مراجعه کنین. «درماتیت ساکن» (Stasis dermatitis) که یک نوع اگزماست و باعث متورم شدن قسمتای تحتانی پا می شه، می تونه نشونه ای از مریضی خطرناک تری مثل نا آرومی مربوط به مشکل قلبی باشه.

۱. روغن نارگیل

آسونترین روش واسه درمان اگزما، استفاده از روغن نارگیله. این روغن خوب در پوست نفوذ می کنه و وارد فضاهای بین سلولی می شه که باعث شدن رطوبت پوست تون از دست برود. روغن نارگیل البته یک لیپیده و این همون چیزیه که شما واسه جلوگیری از خشک شدن و نا آرومی پوست تون نیاز دارین.

دست هاتون رو با آب بشویید و خشک کنین. روغن نارگیل رو روی مواضع گرفتار به اگزما بمالید و بذارین خشک شه. در صورت نیاز در طول روز به همین راه روغن نارگیل رو استفاده کنین.

۲. روغن جوجوبا

با اینکه روغن نارگیل واسه درمان اگزما خیلی خوبه، اما باید بدونین واسه همه افراد مفید نخواهد بود؛ چون که اگزما در بین افراد مختلف خود رو به شکلای جورواجور نشون می ده. اگه روغن نارگیل واسه شمام مفید نبود، بد نیس روغن جوجوبا رو که روغن نیس، بلکه مثل یک موم مایعه که وارد اعماق پوست می شه، امتحان کنین. ساختار مولکولی روغن جوجوبا مثل ترین ساختار رو به روغنای طبیعی پوست داره. روغن جوجوبا از اسیدهای چرب با زنجیره های بلند و الکلای چرب ساخته شده و به طور طبیعی چرب و مرطوب کنندهه. شاید از نام الکل تعجب کنین! اما باید بدونین الکلای چرب بر خلاف الکل «بنزیل»، «ایزوپروپیل» و «متانول» کم ضررترین الکلا واسه پوست هستن.

دست هاتون رو با آب بشویید و خشک کنین. روغن جوجوبا رو روی مواضع گرفتار به اگزما بریزین و به آرامی ماساژ بدین تا کمه کم نصف اون جذب پوست تون شه. توجه داشته باشین مقدار کمی از این روغن خیلی چربه؛ پس نیاز نیس در هر بار مصرف از اون، مقدار زیادی رو استفاده کنین. می تونین روزانه سه نوبت از اون استفاده کنین.

۳. واسه خودتون یک کرِم خونگی درست کنین

وقتی صحبت از این لکهای خشک و خارشی و دردناک پیش میاد، هیچی جای یک کرم خونگی رو نمی گیره. شما می تونین روغن نارگیل، روغن جوجوبا و موم عسل رو با هم مخلوط کنین. خاصیت موم عسل اینه که این ترکیب رو غلیظ می کنه.

مواد لازم:

 • ۲ قاشق غذاخوری موم؛
 • ۶ قاشق غذاخوری روغن نارگیل؛
 • ۴ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا؛
 • عصار ه ی اسطوخودوس (اختیاری)؛
 • شیشه مربا با درب سفت.

موم عسل و روغن جوجوبا رو در یک ظرف بریزین و روی اجاق گاز بذارین تا مخلوط و ذوب شه. وقتی ذوب شدن، روغن نارگیل رو اضافه کنین. در آخر، مخلوط رو درون شیشه ی مربا بریزین و اگه دل تون خواست مقداری عصاره ی اسطوخودوس رو هم به اون اضافه کنین و هم بزنین. درب شیشه رو محکم ببندید و بذارین خنک شه. وقتی خنک شد اونو روی مواضع گرفتار به اگزما بمالید.

۴. گلیسیرین گیاهی

در خیلی از درمانای خونگیِ اگزما، روغن به کار میره. با اینکه این روغنا به درمان افراد زیادی کمک می کنه، اما باید این نکته رو مورد توجه داشت که واسه بعضی هم خیلی مفید فایده نیس. گلیسیرینِ گیاهی در نظر خیلی از آدما خیلی مهم نیس. خوبه بدونین گلیسیرین، پایه لیپیدهاست و معمولا یک فرآورده ی جانبی در صنعت صابون سازی به حساب میاد. فرق بین گلیسیرین گیاهی و گلیسیرین عادی اینه که گلیسیرین گیاهی مبنایی گیاهی داره. ریشه ی این گلیسیرین در روغنا و چربی هاییه که در روغن پالم و نارگیل پیدا می شه، اما گلیسیرین عادی از چربی حیوانات به دست میاد و بر خلاف گلیسیرین گیاهی ارزش غذایی نداره. گلیسیرین گیاهی که ارزش غذایی داره دارای خلوص ۹۹.۷ه و بقیه ی اونو آب تشکیل داده. این نوع گلیسیرین می تونه به بازگرداندن رطوبت پوستای خشک، خارشی و ملهتب کمک کنه. این گلیسیرین، آب رو جذب می کنه و اینجوری باعث حفظ رطوبت در پوست می شه. اون قدر تأثیرگذاره که اگه در یک شیشه گلیسیرین خالص رو باز بذارین، ۲۰ درصد آب اون تبخیر میشه. وقتی از این گلیسیرین واسه درمان اگزما استفاده کنین، شکافای پوست که خشک و بی آب هستن، پر می شه و آب رو از لایه های عمیق تر پوست به بالا می کشه. خیلی آسون در آب حل می شه و واسه همین یک مرطوب کننده ی ایده آله.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه درمورد استرس اکسایشی و مواد غذایی

مواد لازم:

 • گلیسیرین گیاهی با ارزش غذایی؛
 • آب تصفیه شده؛
 • آب پاش.

نسبت آب و گلیسیرین باید یک به یک باشه. مخلوط آب و گلیسیرین رو درون یک بطری بریزین و بطری رو تکان بدین تا با هم مخلوط شن. مخلوط رو روی مواضع گرفتار به اگزما اسپری کنین. می تونین از نسبت ۱ به ۲ و یا ۱ به ۳ هم استفاده کنین. احتیاط اینه که از نسبتای پایین تری شروع کنین تا بدونین پوست تون چه واکنشی نشون می ده.

۵. در زندگی خود تغییرات بلندمدت بسازین

اگه ردِ پای اگزما رو دنبال کنیم، ممکنه سر از وعدهای غذایی یا عادات بلندمدت مون در بیاریم. زمانی که به اگزما گرفتار می شید باید ببینین چه غذاهایی خورده اید و چه اجناس بهداشتی مثل صابون و دارو مصرف کردین. در آخر، با این بررسیا تصویری از دلیل اگزما تو ذهن تون شکل خواهد گرفت و خواهید دونست که روزانه از مصرف چه چیزایی باید پرهیز کنین. خودداری از عوامل باعث اگزما و چیزایی که باعث آلرژی می شن راه و روش مناسبیه که بهتره اونو به کار گیرید.

۶. جو دو سر

وقتی همه موارد بالا رو امتحان کردین، اما اگزما درمان و مدیریت نشد، بهتره جو دو سر رو هم امتحان کنین. منظور این نیس که جو دو سر رو بخورین، بلکه پیشنهاد می شه وان حموم رو پر از آب کرده و جو دو سر رو داخل آب بریزین و در وان دراز بکشین. عناصر شیمیایی موجود در جو دو سر خواص ضدالتهابی دارن و می تونن خیلی از نا آرومیای مربوط به اگزما رو از بین ببرن. در درمان خارش عالی عمل میکنن.

مواد لازم:

 • یک فنجون جو دو سر؛
 • پارچه ی نازک یا چیزی مثل اون؛
 • وان حموم.

جو دوسر رو در یک پارچه بریزین و پارچه رو محکم گره بزنین. سر اونو با طناب بلند یا چبزی مثل اون ببندید. وان رو پر از آب کنین و بعد طنابی که با اون سر پارچه رو بسته اید درست زیر شیر وان آویزون کنین. شیر آب رو باز بذارین تا وان پر از آب شیری مثل و نرم شه. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان بمونین. بعد از اون، خود رو با حوله ای نازک خشک کنین و مرطوب کننده ای رو که همیشه از اون استفاده می کنین، روی پوست تون بمالید. وقتی وان پر از آب شد به پارچه دست نزدنید و بذارین همانجا بمونه. می تونین اونو فشار بدین تا مواد بیشتری وارد آب شه.

۷. بابونه

بابونه اثر معجزه آسایی در صاف کردن پوست داره. نا آرومی پوست رو کم و خارش اونو مهار می کنه و اثر زخم رو در قسمتایی که زیاد خارونده شده از بین می بره. این همه خاصیتی که در بابونه هست بیشتر به خاطر الکلی طبیعی به نام «بیزابولول» یا «لیومنول» است. «بیزابولول» الهتاب پوست رو کم می کنه، خواص ضد باکتریایی داره که می تونه هر میکروبی که از ضعف پوست تون سوءاستفاده می کنه، از بین ببره. واسه اینکه از این همه خاصیت بهره مند شید هیچ راهی بهتر از خوابیدن در وان پر از بابونه نیس. این مورد هم مثل وان جو دو سره، البته می تونین در بعضی مواقع از ترکیبی از این دو ماده استفاده کنین.

مواد لازم:

 • ۴ قاشق غذاخوری گل بابونه ی خشک شده؛
 • پارچه ی نازک؛
 • وان حموم.

۸. روغن ماهی

خیلی از آدما وقتی اسم روغن ماهی رو می شنون با خود میگن: روغن ماهی در موارد خیلی به عنوان درمان خیلی از مریضیا پیشنهاد می شه و کاربرد داره! این طور نیس. با این حال تجربه نشون داده که روغن ماهی شدت اگزما، به ویژه خارش رو در خیلی موارد کم می کنه. تحقیقات نشون دادن که در افرادی که گرفتار به اگزمای آتوپیک (سرشتی) هستن، اسیدهای چرب با میزان پایین تری به متابولیت جدا سازی می شه و هم خیلی کندتر وارد غشاهای سلولی پوستِ نزدیک به سطح پوست می شن. اسیدهای چرب N-6 و N-3 در حفظ کارکرد نرمال پوست اهمیت ویژه ای دارن. شاید تعجب آور باشه که روغن ماهی هر دو نوع از این اسیدها رو داره. مصرف روزانه ی روغن ماهی به بدن شما کمک می کنه تا این مواد لازم رو

 • 1

پاسخی بگذارید