اگه می خواید موفق باشین این ۹ کار رو نباید انجام بدین 

دانلود پایان نامه

اگه می خواید موفق باشین این ۹ کار رو نباید انجام بدین 

ارل ناتینگل، نویسنده معروف آمریکایی می گفت: «ما به تفکراتمان تبدیل می شیم». شاید هم درسته. ذهن آدم خارق العاده و خیلی از آدما میگن رفتار و طرز فکر درست یکی از کلیدهای اصلی موفقیته. گرچه گفتنش راحته اما بعضی وقتا موقعیتای مختلف زندگی سر راه اهداف، عزت نفس و احساس خوب ما به زندگی قرار می گیرن. از این گذشته یادتون باشه که موفقیت یک معنی شخصیه و هرکی می تونه تعریف خودش رو از اون داشته باشه. اما اگه می خواید احساس کنین که موفق هستین، این چند کار رو هم انجام ندین، ضرر نمی کنین:

 

۱. انتظار نداشته باشین همه چیز عالی باشه

بیشتر اوقات، وقتی که کارا اون طوری که توقع داریم، یا به اون سرعتی که دلمون می خواد پیش نمی رن، خسته و ناامید می شیم. به خاطر جزئیات کوچیک دچار استرس می شیم یا به خاطر یک اشتباه کوچیک یا اینکه چیزی رو از یاد بردیم خودمون رو نمی بخشیم. آدم جایزالخطاست و اشتباهات و نقطه ضعفا بخشی از زندگی ما هستن. همه چیز با هم بی مشکل نیستن و نخون بود، و این مشکل اشکالی نداره.

استرس و نگرانی به خاطر جزئیات کوچیک که رسیدن به اونا غیرممکنه یکی از کارهای ناسالم و بی فایده س. به خودتون بگید که تموم سعی تون رو می کنین و فقط در رقابت با خودتون هستین نه هیچکی دیگری.

۲. هر وقت لازمه نه بگید

خیلی مهمه که حد و مرزتون رو بدونین، دور و بریا هم همیشه سعی می کنن مرزهای شما رو بشناسن. درسته که آدما اجتماعی هستن، همیشه می خوان با بقیه در رابطه باشن و حس کنن بخشی از یک مجموعه هستن یا واسه یک شخص خاص اهمیت ویژه ای دارن، اما حواستون باشه که مورد سوء استفاده قرار نگیرید. ممکنه کمک کردن به یکی از همکاران باشه، در حالی که خودتون هم وقت زیادی ندارین یا قرض دادن پولی که خودتون خیلی به اون نیاز دارین.

بعضی وقتا افراد به خاطر اینکه ممکنه احساس گناه کنن، در موقعیتایی که باید نه بگن، بله میگن. اما جرات داشته باشین و نه بگید. بعضی وقتا واقعا نمی تونین چند ساعت بیشتر به جای همکارتان بمونین چون برنامه مهم دیگری دارین، پس اشکالی نداره که نه بگید.

نه گفتن به این معنیه که حریم تون رو می شناسین و می خواید بقیه هم به اون احترام بذارن.

مطلب مرتبط :   زن، محبت، شوهر، تحدید

۳. به خودتون چیزای منفی نگید

همه ما موقعیتای خجالت آوری که در اون بوده ایم رو بارها در ذهنمون مرور می کنیم. حالا ممکنه وقتی سال دوم دانشگاه بوده ایم پامون پیچ خورده باشه، از کارمون اخراج شده باشیم، با کسی بد حرف زده باشیم، به طور اتفاقی شنیده باشیم که پشت سرتون حرفای نامربوط میزنن و غیره. این افکار تا ابد تو ذهن ما حک شدن.

اما بازپخش این افکار در ذهنمون و اینکه هربار خودمون رو به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنیم، چیزی رو عوض نمی کنه. بهتره به جای خودخوری، از اینجور موقعیتای درس بگیریم و به راهمان ادامه بدیم.

دفعه بعد که باز به ذهنتون رسید هیچ کاری رو درست انجام نمی دم”، پنج سال پیش اشتباه وحشتناکی کردم که هیچوقت خودم رو نمی بخشم”، یا هر چیز منفی دیگری، جلوی آینه بایستید و یک چیز مهربانانه به خودتون بگید؛ نقل قولای الهام بخش بخونین؛ قبول کنین که دارین پله پله پیش می روید و سعی می کنین که بهتر شید؛ به خودتون بقبولانید که همه اشتباه می کنن و اشتباه کردن اصلا اشکالی نداره.

۴. فقط روی امروز تمرکز نکنین

آدمای موفق ارزش برنامه ریزی رو میدونن. واسه روز، اهداف و بودجه شون برنامه ریزی می کنن و حتی میدونن می خوان واسه زمان بازنشستگی چقدر پس انداز داشته باشن. البته به این معنی نیس که خوش نمی گذرانند. حتما این کار رو می کنن! اما دقیقا برنامه ریزی می کنن که چه زمانی واسه خوش گذراندن مناسبه و چه زمانی مناسب نیس.

پس فقط روی امروز و سرگرمی هاتون تمرکز نکنین. به این فکر کنین که می خواید پنج، ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر کجا باشین.

۵. اهدافتان رو فراموش نکنین

فکر نکنین فقط چون آدم خوبی هستین، اتفاقات خوب برایتون میفته. اتفاقات خوب فقط واسه افرادی میفته که سعی می کنن. قسمتی از سعی کردن اینه که هدف داشته باشین. در مورد شماره ۴ هم گفتیم که تمرکز روی یک روز کافی نیس. باید وقتمون رو تنظیم کنیم و اهداف دراز مدت و کوتاه مدت بذاریم تا بتونیم ببینیم چقدر پیشرفت کردیم و چیزی داشته باشیم که به خاطر اون به سعی کردن ادامه دهیم.

۶. منزوی نشید

آدمای موفق میدونن که همه چیز کار نیس. خونواده، استراحت و تفریح هم مهم هستن. بعضی وقتا فکر می کنیم که آدمای موفق اصلا وقت تلف نمی کنن؛ البته در بعضی موارد درست فکر می کنیم. اما همیشه اینطور نیس. تنهایی اجتماعی آدم رو می کشه. ، بیشتر آدمای موفق یاد گرفتن که تعادل رو رعایت کنن. اونا به خاطر اهداف بزرگ و چیزی که می خوان به دست بیارن، افرادی که دوست دارن رو ترک نمی کنن. عوضش، افرادی که دوست دارن رو در اهداف و تفریحاتشان شرکت میدن.

مطلب مرتبط :   زنان، زن، اسلام، تمدن

وارد کردن افراد به بخش کاری یا تولید محصولتان باعث می شه احساس کنن مهم هستن و به شما بازخوردهای با ارزشی میدن. آدمای موفق از روابطشان لذت می برن. و هنگامی که زمانی رو خارج از برنامه کاری و به دور از اهدافشان می گذرونن، و با خونواده و دوستانشان هستن، لذت می برن.

۷. خودتون رو با هیچکی مقایسه نکنین

آدمای موفق میدونن تنها شخصی که باید امروز با اون رقابت کنن، خودِ دیروزشانه. اونا اونقدر تمرکز روی هدف و خودشون دارن که فرصت ندارن نگران بقیه باشن. میدونن که مقایسه خودشون با بقیه هیچ فایده ای نداره. گرچه، نقاط ضعفشون رو پیدا می کنن و افراد موفق رو تشویق می کنن. اگه خودتون رو با بقیه مقایسه کنین، نه تنها فایده ای نداره بلکه به عزت نفس شمام آسیب میرسوند.

۸. در گذشته زندگی نکنین

موفقا از شکست هاشون درس می گیرن، اما در گذشته زندگی نمی کنن. مهارت ها و درسایی که از شکست هاشون می گیرن واسه حال و آینده به کار می بندند. پس در گذشته زندگی نکنین. خودتون رو طبق کسی که در گذشته بودین تعریف نکنین، بلکه امروز و آدم موفقی که می خواید به اون تبدیل شید رو ملاک قرار بدین.

۹. آدمای دروغگو رو تحمل نکنین

آدمای موفق استعدادها و رفتارهای منحصربه فرد بقیه رو تشویق می کنن. سعی نمی کنن به کسی آسیب برسانند، کسی رو تحقیر کنن یا واسه اهدافشان مورد تحقیر بذارن. اونا از رابطه داشتن با بقیه استقبال می کنن، اما میدونن که کی باید رابطه رو تموم کنن. افراد منفی و ناصادق رو تحمل نمی کنن چون وقتشون با دوست داشتن آدمای صادق و مهربون پره.

برگرفته از: lifehack