۷ استراتژی کارآمد در بازاریابی دیجیتال که باید بدانید

۷ استراتژی کارآمد در بازاریابی دیجیتال که باید بدانید

در این نوشته به ۷ نکته مهم که به شما کمک می کنه روش هدف دار های بازاریابی تون در دنیای دیجیتال رو تدوین کنین، اشاره می کنیم. شما با رعایت این روش هدف دار ها می تونید به اهدافی که واسه کسب و کارتون در نظر گرفته اید، برسین.

دیجیتال

در دنیای مدرن امروزی اگه بخواین شرکت شما سری در بین سرها داشته باشه باید بازاریابی دیجیتال رو جدی تر بگیرین. این روزا مشتریان و شرکت های تجاری زمان زیادی از وقت خود رو در فضای آنلاین سپری می کنن در نتیجه باید به دنبال راهی باشین تا در فضای دیجیتال هم همراه مشتریان خود باشین.

از طرف دیگه وقتی که قصد پیشرفت تجارت خود رو دارین، پیاده سازی بازاریابی دیجیتال که همیشه هم در حال تغییر و پیشرفته سخت تر می شه. اینطوری باید روش هدف دار هایی رو واسه بازاریابی دیجیتال دنبال کنین که تندوتیزی مجموعه شما رو نگیره و بتونین باسرعت به تجارت و کسب وکار خود رونق بیشتری ببخشین.

به همین منظور واسه راحتی شما در ادامه به ۷ روش هدف دار موثر در بازاریابی دیجیتال می پردازیم که مدیران بازاریابی و پرسنل واحد فروش شرکت می تونن به کمک این روش هدف دار ها بدون ایجاد معطلی ای در کارآیی شرکت، فروش بهتری رو تجربه کنن. اگه هم هنوز در اول راه هستین و دید درستی در مورد روش هدف دار بازاریابی دیجیتال تو ذهن شما نقش نبسته س، بد به دل خود راه ندین چون که به همه سوال هایی که تو ذهن شما مطرح شده در ادامه جواب میدیم.

روش هدف دار دیجیتال چیه؟

به زبون ساده می توان گفت روش هدف دار بازاریابی دیجیتال مجموعه ای از پروسه ها هستش که با کمک وسایل آنلاین شما رو به هدف هایی که واسه پیشرفت مجموعه خود در نظر دارین می رساند. در همین اول به این نکته هم اشاره کنیم که عبارت روش هدف دار ممکنه ترس ای رو در دل شما بسازه، اما بازم نگران نباشین چون که منظور اصلی ما از راه هدف دار در این متن، ایجاد سازوکار موثر واسه بازاریابی دیجیتاله.

یعنی می توان گفت منظور از راه هدف دار تدوین نقشه ای از انجام کارهاییه که شما رو به هدف یا هدف های مطلوب تون نزدیک می کنه. واسه نمونه ممکنه هدف ایده آل شما افزایش فروش ۲۵ درصدی اجناس شرکت از راه وب سایت نسبت به سال گذشته باشه. بسته به ابعاد تجارتی که به اون مشغول هستین روش هدف دار دیجیتال شما ممکنه شامل هدف های متفاوت و قسمت های مختلفی باشه.

نگفته نمونه علی رغم ساده سازی که از تعریف روش هدف دار داشتیم بازم مطمئنا در اول راه ممکنه با سختی هایی روبرو شید. واسه اینکه پروسه ایجاد کمپین بازاریابی دیجیتال تو ذهن شما راحت تر نقش ببنده اجازه بدید ببینیم کمپین بازاریابی دیجیتال چیه و از چه اجزاء سازنده ای تشکیل شده و این قسمت ها چیجوری می تونن به فروش آنلاین اجناس شما کمک کنن.

مقاله در رابطه: ۱۰ روش هدف دار بازاریابی آنلاین که کسب وکارتون رو رونق می بخشه

کمپین بازاریابی دیجیتال چیه؟

خیلی راحت ممکنه روش هدف دار دیجیتال رو با کمپین بازاریابی دیجیتال اشتباه بگیرین، به خاطر همین در ادامه به روش تشخیص این دو می پردازیم.

همون گونه که در بالا اشاره کردیم روش هدف دار دیجیتال مجموعه ای از عملکردهاه که به شما کمک می کنه به هد ف های ایده آل مجموعه برسین. از طرف دیگه کمپین بازاریابی دیجیتال اجزاء سازنده یا عملکردهایی هستن که در داخل روش هدف دار دیجیتال طراحی شده و مجموعه رو به سمت هدف پایانی خود به پیش می برند.

اجازه بدید واسه روشن تر شدن این موضوع مثالی بزنیم، فرض کنیم تصمیم گرفته اید کمپینی راه اندازی کنین تا از این روش بهترین محتواهای خود رو در توئیتر منتشر کنین تا مخاطبین بیشتری رو از این کانال جذب کنین. این کمپین یه تیکه از راه هدف دار مجموعه شماس تا سرنخ های بیشتری رو از مشتریان احتمالی و بالقوه بدست بیارین.

حواستون باشه که حتی اگه اهداف بلند یه مدت رو در کمپین دنبال می کردین و این کمپین به مدت چند سال به طول می رسید، بازم این کمپین نمی تونست روش هدف دار بازاریابی دیجیتال شما به حساب بیاد، این کمپین حالت یه تاکتیک و ترفند رو داره که در کنار بقیه کمپین ها شما رو به اهدافی که در روش هدف دار دیجیتال تدوین کرده اید نزدیک می کنه.

با امید به اینکه با مثالی که در بالا به اون گفته شد فرق روش هدف دار دیجیتال و کمپین بازاریابی دیجیتال تو ذهن شما به درستی نقش بسته باشه، حالا زمان اون فرا می رسد که ببینیم چیجوری می تونید روش هدف دار دیجیتال مجموعه خود رو تدوین کنین.

مقاله در رابطه: چیجوری کمپینای ایمیلی موفق راه بندازیم؟

چیجوری باید روش هدف دار دیجیتال جامعی تدوین کنیم؟

۱٫ شخصیت خریدار شرکت خود رو بسازین

در تجارت آفلاین و آنلاین باید مشتریان خود رو بشناسین. روش هدف دار بازاریابی دیجیتال وقتی بهترین کارکرد خود رو داره که براساس شخصیت خریدار ساخته شده باشه، اینطوری اولین قدم در تدوین روش هدف دار دیجیتال، تعریف شخصیت خریداره.

شخصیت خریدار هویتی فرضیه که براساس مشتریان ایده آل یه مجموعه تعریف می شه، پروسه تعریف شخصیت دیجیتال از راه تحقیق و پرس و جو از مشتریان فعلی شرکت انجام می شه. اطلاعاتی که واسه تعریف شخصیت خریدار جمع بیاری می کنین باید از افراد واقعی بدست اومده باشه، اگه در تعریف شخیصت های خریدار از حدس و فکر استفاده کنین احتمال زیادی هست که روش هدف دار بازاریابی شما به بیراه س بره.

واسه اینکه شخصیت خریدار تجارت شما با دقت بیشتری تعریف شن، بهتره از ترکیبی از مشتریان واقعی، مشتری های احتمالی و مشتریائی خارج از بانک اطلاعاتی شرکت که تو یه جهت با مخاطبین هدف شما هستن، کمک بگیرین.

کسب کارا واسه واسه تعریف شخصیت خریدار به چه اطلاعاتی نیاز دارن؟

سوال به این جواب بسته به نوع تجارتی که به اون مشغول هستین فرق داره، همون گونه که شما بهتر از ما می دونین مدل های مختلفی در تجارت استفاده می شه که در این مورد به مدل B2B یا تجارت شرکت با شرکت و مدل B2C یا تجارت شرکت با مصرف کننده می توان اشاره کرد، گران یا ارزون بودن جنسای شما هم در تعریف شخصیت خریدار تاثیر داره. واسه این کار می تونید از نکته های زیر کمک بگیرین، این نکته ها براساس نوع تجارت شما ممکنه نیاز به بهینه شدن داشته باشه.

کمیت اطلاعات

 • موقعیت مکانی مشتریان

ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به شما کمک می کنه تا خیلی راحت موقعیت مکانی کاربرانی که گوگل به وب سایت شما روونه می کنه رو شناسایی کنین.

 • سن وسال

 بسته به نوع تجارت شما ممکنه دونستن سن وسال مشتریان در تعریف شخصیت خریدار تاثیر داشته باشه. بهترین راه شناسایی مواردیه که مشتریان احتمالی شما به اون ها تمایل نشون میدن، این اطلاعات رو می توان از بانک اطلاعاتی مشتریان خود هم بدست بیارید.

 • درآمد

بهترین راه واسه کسب اطلاعات حساسی مثل اندازه درآمد مشتریان رو می توان مصاحبه با اونا دونست. فرم های پرس و جوی آنلاین هم می تونه گزینه مناسبی واسه آشنایی با سطح درآمد مشتریان باشه.

 • شغل

شغلی که واسه شخصیت خریدار تعریف می کنین رو می توان براساس اطلاعات فعلی مشتریان بدست آورد، این پروسه اگه به تجارت شرکت با شرکت مشغول هستین خیلی راحت مشخص می شه.

کیفیت اطلاعات

 • هدف ها

بسته به احتیاجی که کالا یا سرویس شما واسه مشتری برطرف می کنه، می تونه هدف های شخصیت خریدار شما شکل بگیره. پیشنهاد می کنیم واسه دقت بیشتر در تعریف هدف های شخصیت خریدار با مشتریان فعلی مجموعه خود مصاحبه کنین. همکارانی که در واحد خدمات پس از فروش فعالیت می کنن هم اطلاعات خوبی رو به شما میدن.

 • رقابت ها

واسه گرفتن اطلاعات دقیق در این مورد هم می تونید با مشتریان فعلی مجموعه و همکاران واحد خدمات پس از فروش مصاحبه کنین.

 • سرگرمی ها

 صحبت با مشتریان فعلی شرکت و آدمایی که از نظر سلیقه هم جهت با مشتریان هدف شما فکر می کنن، می تونه دید خوبی واسه تعریف سرگرمی های شخصیت خریدار شرکت تون، به شما دهد. واسه نمونه دونستن اینکه مشتریان شما به ورزش و سلامت و تندرستی اهمیت می بدن، می تونه واسه شرکت هایی که در حرفه پوشاک فعالیت می کنن دورنمای خوبی رو واسه تولید محتوای مناسب با این مشتریان بده.

ورزش

 • اولویت ها

با مشتریان و آدمایی که سلیقه های اون ها هم جهت با مخاطبین هدف مجموعه شماس صحبت کنین تا با اولویت های خریداران خود آشنا شید. واسه نمونه اگه شرکت نرم افزاری دارین که از مدل تجارت شرکت با شرکت پیروی می کنه، به احتمال زیاد مشتریان شما کیفیت بالای پشتیبانی رو نسبت به قیمت یه محصول بهتر می دونن.

قیمت

اطلاعاتی مثل این باعث می شه تا با دقت بیشتری شخصیت خریدار مجموعه خود رو تعریف کرده و خیال راحت حاصل کنین که روش هدف دار بازاریابی آنلاین مجموعه شما در راه درستی پیش می رود.

۲٫ هدف های مجموعه رو شناسایی کرده و وسیله لازم رو پیدا کنین

هدف های بازاریابی شما باید همیشه هم جهت با اهداف پایه ای مجموعه تعریف شن. واسه نمونه اگه افزایش ۲۰ درصدی از فروش آنلاین به عنوان هدف شرکت مشخص شده، وظیفه شما به عنوان بازاریاب آنلاین ایجاد سازوکاریه که از اون روش بتونین ۵۰ درصد مشتریان بیشتری نسبت به سال گذشته به وب سایت خود جذب کنین.

از طرف دیگه هدف شما هر چی که باشه باید بدونین چیجوری این اهداف رو آزمایش کنین. اینجاس که اهمیت وسایل لازم واسه بازاریابی آنلاین مشخص می شه. محاسبه اندازه تاثیر روش هدف دار دیجیتال واسه هر شرکت فرق داره، هم اینکه باید این محاسبه نسبت به معیارهایی که واسه هدف شرکت خود در نظر گرفته اید انجام شه. محاسبه تاثیر روش هدف دار دیجیتالی که در پیش گرفته اید واسه آینده شرکت شما به طور کامل حیاتیه، چون که پارامترهای مورد نظر در این بررسی می تونن واسه بهینه کردن این روش هدف دار ها در آینده به خدمت گرفته شن.

بیشتر بدونین: معرفی ۱۰ وسیله آنلاین رایگان که هر تجارت کوچیکی به اونا نیاز داره

۳٫ کارکرد وسیله و کانال های فعلی فروش رو بررسی کنین

بهتره در اول نگاهی کلی به وسیله ها و کانال هایی که واسه بازاریابی دیجیتال در اختیار دارین داشته باشین، این کار باعث می شه در آینده در بین تدوین روش هدف دار هاتون دچار پریشونی و گیجی نشید. رسانه هایی که در اختیار دارین به شما کمک می کنن تا وسیله و کانال های بازاریابی دیجیتال رو دسته بندی کنین. واسه روشن تر شدن این موضوع اجازه بدید این رسانه ها رو به صورت جدا شده از هم توضیح بدیم:

رسانه هایی که مالک اون ها هستین

در این قسمت منظور دارایی های دیجیتالیه که برند یا شرکت شما مالک اون هاست. وب سایت، حساب کاربری شرکت در شبکه های اجتماعی، محتواهایی که در بلاگ منتشر کرده اید و بقیه کانال های دیجیتالی که شرکت شما کنترل کاملی روی اون ها داره رو می توان در این گروه قرار داد.

رسانه هایی که اون ها رو بدست آورده اید

در این قسمت منظور اندازه تعریف و صحبت هاییه که درباره برند شما در بقیه محافل مطرح می شه. بازنشر محتوای شما در بقیه وب سایت ها، پست هایی که کاربران مهمون قرار میدن و ارتباطی که در شبکه های اجتماعی برقرار می کنین رو می توان در گروه رسانه هایی قرار داد که اون ها رو بدست آورده اید، به عبارت دیگه این رسانه ها نتیجه شناخت برند شما به وسیله مشتری هستن.

اشاره به برند یا اجناس شما در محافل خبری، نوشتن نقد وبررسی های مثبت درباره کالا یا خدمات شرکت و اشتراک گذاری محتوای بلاگ تون در شبکه های اجتماعی، رو هم می توان در گروه رسانه هایی قرار داد که اون ها رو به دست آورده اید.

رسانه هایی که خریداری کرده اید

همون گونه که از نام اون پیداست در این قسمت با وسیله و کانال هایی طرف هستیم که واسه گرفتن اونا هزینه ای پرداخت کرده اید تا به کمک این وسیله ها مشتریان خود رو جذب کنین. در این مورد می توان به Google Adwords، پست هایی که واسه منتشر کردن اون در شبکه های اجتماعی پول پرداخت کرده اید، تبلیغات مستقیم در وب سایت ها و رپورتاژ های خبری اشاره کرد.

همه رسانه هایی که در بالا به اون ها اشاره کردیم رو تو یه فایل اکسل جمع بیاری کنین تا تصویر درستی از رسانه هایی که مالک اون ها هستین، رسانه هایی که اون ها رو بدست آورده اید و رسانه هایی که اون ها رو خریداری کرده اید تو ذهن شما شکل ببنده.

ممکنه واسه رسیدن به هدف اصلی مجموعه، از همه این کانال ها در تدوین روش هدف دار بازاریابی دیجیتال کمک بگیرین. واسه نمونه فرض کنیم شما محتوایی در یکی از صفحه های فرود وب سایت گذاشته اید تا بتونین از مشتری های جدید سرنخ بدست بیارید. در این شرایط واسه بیشتر کردن تعداد سرنخ هایی که بوسیله این محتوا بدست آمده ممکنه نیاز داشته باشین تا اون رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین. ممکنه کاربران تون محتوای شما رو در حساب های کاربری شخصی خود به اشتراک بذارن و ترافیک بیشتری راهی صفحه فرود مورد نظرتون کنن. اینجور فرآیندی رو در گروه رسانه هایی قرار می بدیم که بدست آورده اید. از طرف دیگه واسه تضمین بیشتر موفقیت یه محتوا ممکنه اونو در صفحه فیس بوکی که واسه برند خود خریداری کرده اید بذارین تا از این روش این محتوا به وسیله کاربران هدف بیشتری هم دیده شه.

این گونه می شه که به کمک سه گروه جور واجور از رسانه هایی که در اختیار دارین می تونید به هدف های اصلی مجموعه دست پیدا کنین. به این نکته هم باید اشاره کنیم که اجباری واسه به کار گیری این سه گروه رسانه ندارین و بسته به صلاحدید مجموعه می تونید دست به کار شین. با این حساب اگه رسانه هایی که مالک اونا هستین و یا بدست آورده اید، کارکرد خوبی دارن، احتیاجی به سرمایه گذاری واسه خرید رسانه نیس. در نتیجه باید بهترین راه حلی که شما رو به هدف اصلی مجموعه نزدیک می کنه بررسی کرده و بعد کانال هایی که بهترین نتیجه کار رو دارن، در روش هدف دار دیجیتال خود به خدمت بگیرین.

به جربزه می توان گفت رسانه هایی که مالک اون ها هستین در قلب بازاریابی دیجیتال مجموعه شما قرار گرفته ان.

هر نوع پیامی که از طرف برند شما منتشر شه در گروه محتوا قرار می گیرند، این پیام می تونه مطالب قسمت «درباره ما» در وب سایت شما باشه یا اینکه توضیحات کالا، پست های بلاگ، کتاب های الکترونیک، تصاویر اینفوگرافی و پست های شما در شبکه های اجتماعی رو تشکیل بده. محتوا به تبدیل مخاطبین وب سایت به مشتریان احتمالی و بالقوه کمک می کنه، از طرف دیگه محتوا باعث می شه تا برند شما در فضای آنلاین بیشتر شناخته شه. محتوایی که خوب بهینه سازی شده باشه تاثیر زیادی در پیشرفت رتبه وب سایت در موتورهای جستجو داره. با در نظر گرفتن این موارد باید گفت هر هدفی که مشخص کرده باشین، بازم واسه تدوین روش هدف دار بازاریابی دیجیتال نیاز به محتوایی دارین که مالک اون باشین.

در نتیجه واسه تدوین روش هدف دار بازاریابی دیجیتال باید تصمیم بگیرین چه نوع محتوایی می تونه شما رو به رسیدن به هدف هایی که در نظر دارین کمک کنه. واسه نمونه اگه هدف شما افزایش ۵۰ درصدی  مخاطبان وب سایت تون نسبت به سال گذشته س، بعید به نظر می رسد مطالبی که در صفحه «درباره ما» یادداشت کرده اید بتونه به شما در رسیدن به این هدف کمک کنه.

در این صورت ممکنه یه کتاب الکترونیک که در ازای ثبت نام اطلاعات کاربر به رایگان در اختیار ایشون قرار می گیرد بتونه بازخورد بهتری در جذب مشتریان جدید داشته باشه. در ادامه توضیحات کوتاهی در مورد پروسه انتخاب بهترین محتوا واسه رسیدن به اهداف بازاریابی دیجیتال میدیم:

محتواهای فعلی خود رو بررسی کنین

فهرستی از محتواهای فعلی که قبل از این جفت و جور کرده اید رو آماده کرده و این محتواها رو براساس عملکردی که قبل از این داشته ان و هم جهت با هدف های فعلی مجموعه رتبه بندی کنین. واسه نمونه اگه هدف شما جلب مشتریان بالقوه س، محتواهای فعلی خود رو به گونه ای رتبه بندی کنین که در سال گذشته بیشترین بازخورد رو در جذب مخاطب جدید داشته ان. این محتوا ممکنه یه پست در بلاگ، یه کتاب الکترونیک یا حتی یکی از صفحه های وب سایت باشه که خوب در جذب مخاطب تاثیر داشته. هدف از انجام اینجور کاری، تمیز دادن محتواهایی که تا الان بازخورد خوبی داشته ان از محتواهاییه که تو یه سال گذشته نتیجه خوبی رو به دنبال نداشته ان، از این روش می تونید نقشه دقیق تری واسه تولید محتوا در آینده بکشین.

اشکالات محتواهایی که تا الان تولید کرده اید رو مشخص کنین

براساس شخصیت خریداری که تعریف کرده اید، مشکلات و مشکل های محتواهایی که تولید شده است رو پیدا کنین. واسه نمونه اگه شرکتی فعال در مورد آموزش ریاضی هستین و متوجه شده اید که مخاطبان تون در پیدا کردن راه جالبی واسه مطالعه مشکل دارن و تا الان شما محتوایی در جهت جواب به این نیاز آماده نکرده اید، حالا زمان مناسبیه که این مشکل رو جبران کرده و محتوایی در این مورد تولید کنین.

مشکلات

با بررسی محتواهای که قبل از این تولید کرده اید ممکنه فهمیده باشین کتاب الکترونیکی که در یکی از صفحه های فرود واسه دانلود گذاشته اید بازخورد خوبی نسبت به بقیه محتواها مثل وبینار داشته. با این حساب در مثالی که واسه شرکت فعال در مورد آموزش ریاضی زدیم، شاید بد نباشه تا کتاب الکترونیکی رو با عنوان «چیجوری بهترین و موثرترین روش مطالعه کردن رو پیدا کنیم» تولید کنین.

مقاله در رابطه: سئو و بهینه سازی محتوای وبلاگ با ۱۰ نکته ساده اما کاربردی

نقشه تولید محتوای جدیدی رو طراحی کنین

براساس اطلاعاتی که در شناسایی مشکل های محتواهای فعلی خود بدست آورده اید، یه نقشه جدید واسه تولید محتوا ترسیم کنین، در این نقشه جدید تمرکز شما باید روی محتوایی باشه که به شرکت تون در واسه رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده کمک می کنه. این نقشه باید شامل موارد زیر باشه:

 • عنوان
 • قالب
 • هدف
 • روش های تبلیغ

مثلا می تونید مناسبت های مهم رو پیدا کرده و واسه شون محتوایی اختصاصی جفت و جور کنین. پیشنهاد می کنیم اطلاعات مالی و بودجه ای که قراره واسه تولید محتوا در نظر بگیرین رو مشخص کنین. این کار به شما کمک می کنه با در نظر گرفتن بودجه ای که در اختیار دارین تصمیم بگیرین که محتوا باید به وسیله شما و همکاران شرکت تولید شه یا پروسه تولید اون رو می تونید به شرکت ها و آدمایی که تخصص این کار رو دارن واگذار کنین.

۵٫ وضعیت رسانه هایی که بدست آورده اید رو هم بررسی کنین

بررسی وضعیت رسانه هایی که اونا رو بدست آورده اید در مقابل هدف هایی که در پیش رو دارین به شما کمک می کنه تا ایده های بهتری دارن تو ذهن شما شکل بگیره. کانال هایی که از راه اون ها ترافیک جذب وب سایت شما می شه رو پیدا کرده و هرکدوم از این منابع رو نسبت به تاثیر که دارن رتبه بندی کنین. در این مورد گوگل آنالیتیک یا سورس ریپورت (Source Reports)، وسایل خوبی رو در اختیار شما قرار می دهد.

بررسی وضعیت رسانه هایی که اون ها رو بدست آورده اید به شما کمک می کنه مقاله های که ترافیک به خصوصی رو راهی وب سایت شما کرده ان رو پیدا کنین. از طرف دیگه ممکنه فهمیده باشین شبکه اجتماعی لینکدین واسه شما بازخورد بهتری رو به دنبال داشته. هدف اصلی از بررسی وضعیت رسانه هایی که اون ها بدست آورده اید، اینه که تصویر کاملی از رسانه هایی که به شما در رسیدن به هدف اصلی مجموعه کمک می کنن تو ذهن شما نقش ببنده، این آمار به شما کمک می کنه رسانه هایی که کارکرد خوبی نداشته ان رو هم شناسایی کنین. نگفته نمونه که در دنیای وب ، همیشه با موارد جدیدی روبرو هستیم، در نتیجه پیشنهاد می کنیم اگه به رسانه جدیدی برخورد کردین، بی گدار به آب نزنین و تموم وقت و انرژی خود رو صرف اون نکنین، از طرف دیگه نباید اون رو کنار بذارین و باید تلاش کنین با منتشر کردن محتوا و تعامل کم با این رسانه، اندازه تاثیر اون رو در جذب ترافیک به وب سایت امتحان کنین.

۶٫ بررسی رسانه هایی که خریداری کرده اید رو یادتون نره

در این پروسه هم باید مواردی که در قسمت های قبل اشاره کردیم رو در نظر داشته باشین، باید کارکرد هر کدوم از رسانه هایی که خریداری کرده اید رو بررسی کنین، در این مورد می توان هزینه هایی که در Google Adwords، فیس بوک، توئیتر و بقیه شبکه های اجتماعی انجام داده اید رو محاسبه کنین تا مشخص شه این شبکه ها چقدر تونسته ان شما رو به اهدافی که در نظر داشته اید نزدیک کنن.

واسه نمونه اگه هزینه زیادی واسه Google Adwords خرج کرده اید و بازخورد خوبی از این روش دریافت نکرده اید ممکنه زمان اون رسیده باشه که راه و روش جدیدی رو در پیش بگیرین و در بقیه پلتفرم های تبلیغاتی هزینه کنین.

باید در آخر ایده کلی از پلتفرم های مختلفی که واسه اون ها هزینه ای پرداخت کرده اید تو ذهن شما شکل بگیره. تا از این روش نسبت به ادامه اختصاص هزینه به این پلتفرم ها یا حذف اون ها تصمیم گیری کنین.

۷٫ جمع بندی

پروسه طراحی نقشه و تحقیقات که در بالا به تفضیل به اون ها اشاره کردیم به شما کمک می کنه تا دید کاملی نسبت به تدوین روش هدف دار بازاریابی دیجیتال تو ذهن شما نقش ببنده. در ادامه واسه یادآوری هم که شده به مواردی که تا الان به اون ها پرداختیم می پردازیم:

 1. ایجاد شخصیت خریدار با جزئیات کامل؛
 2. مشخص کردن یک یا چند هدف دقیق واسه بازاریابی؛
 3. جمع بیاری فهرستی از همه رسانه هایی که در اختیار دارین؛
 4. بررسی همه رسانه هایی که در اختیار دارین؛
 5. طرح نقشه واسه به کار گیری محتواهایی که تولید کرده یا می خواهید تولید کنین.

پس از اینکه به همه این موارد پرداختید زمان اون فرا می رسد تا روش هدف دار بازاریابی دیجیتال خود رو تدوین کنین. روش هدف دار شما باید اولویت ها و عملکردهای تون رو واسه رسیدن به هدفی که مشخص کرد ه اید ترسیم کنه.

از طرف دیگه نیاز دارین تا روش هدف دار دراز مدت مجموعه رو هم در این قسمت مشخص کنین، در بیشتر مواقع مدت زمان ۱۲ ماه، فرصت مناسبی واسه تدوین روش هدف دار بلند مدته، اما این زمان بسته به نوع تجارت شما می تونه عوض شه. واسه نمونه:

 • در اول سال ممکنه بخواین بلاگی راه اندازی کرده و مطالب اون رو به صورت هفتگی در طول سال بروزرسانی کنین.
 • اوایل تابستون ممکنه برنامه داشته باشین تا یه کتاب دیجیتال جدید منتشر کرده و هزینه ای رو واسه تبلیغات اختصاص بدید.
 • اوایل پاییز ممکنه بالاترین درجه بازار شما باشه و در نتیجه فکر کنین واسه بهینه سازی محتوایی که تولید کرده اید چه باید کنین.
 • در اوایل زمستون ممکنه بخواین تمرکز بیشتری روی رسانه هایی که بدست آورده اید، داشته باشین و تاثیر اون ها روی مشتریان دنبال کنین، تا از این روش کانال هایی که ترافیک بیشتری رو در هفته های بالاترین درجه فروش داشته ان رو شناسایی کنین.

با اتخاذ این راه و روش، می تونید چارچوب مشخص و زمان بندی شده ای رو واسه کارایی که باید انجام شه مشخص کنین.

راه موفقیت در روش هدف دار بازاریابی دیجیتال

مستنداتی که واسه روش هدف دار شرکت جفت و جور کرده اید تنها مختص شرکت شما میشه. به خاطر همین نمی توان قالب از پیش طراحی شده ای رو در اختیار شرکت ها واسه تدوین روش هدف دار دیجیتال قرار داد. یادتون باشه روش هدف دار بازاریابی دیجیتال رو به خاطر این تدوین می کنیم تا به کمک اون عملکردهایی رو که به رسیدن به هدف شرکت شما تو یه بازه وقتی مشخص منجر می شه رو ترسیم کنیم.

در آخر پیشنهاد می کنیم اگه شمام دستی از دور بر آتیش دارین و تا الان تجربه ای به درد بخور در مورد تدوین روش هدف دار بازاریابی دیجیتال کسب کرده اید، در قسمت نظرات، ما و بقیه کاربران رو از تجربه های به درد بخور خود باخبر کنین.

مشاهده نسخه pdf مقاله: ۷ روش هدف دار موثر در بازاریابی دیجیتال که باید بدونین