۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت اول]

۲۰ درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت اول]

هممون به کارتون ها و فیلم های دیزنی علاقه داریم. حال اگه کودکی ۶ ساله، جوونی ۲۸ ساله یا مردی ۴۰ هم باشیم، یکی از اونا در فهرست بهترین تجربیات زندگیمون جا خوش کرده.

ً وقتی با مشکلاتی کاری، مالی یا روحی درگیریم و هیچی بر وفق مرادمون نیس، فیلم های دیزنی می تونن تفکرات منفی رو از ذهنمون جدا کرده و روحمون رو جلا بدن.

البته پشت همه فیلمای دیزنی سرگرم کننده، مطالب عمیقی نهفته و میشه با مشاهده اونا درسای بزرگی درباره زندگی آموخت. ً خیلی از کاربران به هنگام مشاهده این کارتونا، اونا رو براساس ماهیتشان قضاوت کرده و دست کم می گیرن.

به خاطر همین تلاش کردیم به بررسی ۲۰ عدد از فیلم های دیزنی بپردازیم تا درس ها نهفته در اونا رو مرور کرده و تلاش کنیم در زندگی روزمره به کارشون ببندیم. در این مطلب فقط به مرور ۱۰ مورد از این درس ها می پردازیم و روزای بعد سراغ ۱۰ درس دیگه میریم؛

 ۱- زندگی یه حشره؛ از بیان حرفت نترس

این انیمیشن داستان حشره ای خلاق و حواس پرتی رو به تصویر میکشه که به وسیله دیگه مورچها اصلاً جدی گرفته نمی شه اما اون نا امید نشده و در آخر مورچهای دیگه هم متوجه می شن که باید به حرف هاش توجه کنن.

درسی که از مشاهده این روایت میشه آموخت اینه که اگه ایده ای دارین، ساکت نمونید و در جلسه ها اونو مطرح کنین. تموم تلاش خود رو بکار ببندین تا توجه مدیران رو به خود جلب کرده و ایده تون رو به بار بشونین.

۲- آلیس در سرزمین عجایب؛ کنجکاوی صفت بدی نیس

آلیس به اندازه ای کنجکاو بود که از غوطه ور شدن در دنیای خیالی و سرزمین عجایب نترسین. شمام می تونین مثل اون از موقعیتای خطرناک کاری یا احساسی نترسین. کنجکاو باشین، سراغ اون برید و با موقعیتای نامعلوم مواجه شید تا نتیجه اونو ببینین.

۳- مولان؛ بعضی وقتا خطر کن

در این داستان، مولان مجبور می شه جای پدرش رو در ارتش بگیره و به جنگ مغولا بره. اون بر خلاف خواسته خونواده اش، این مسئولیت خطیر رو قبول کرد و خطر کرد تا شرف و آبرو خاندانش رو حفظ کنه.

بعضی وقتا موقعیتی پیش میاد که باید خطر کرد و خطر رو به جون خرید. حال اگه این مسئله قبول کردن شغل و مسئولیتی جدید باشه یا تغییر کلی چگونگی زندگی؛ فقط کافیه به خود اطمینان کنین و به دل خطر بزنین.

۴- هرکول؛ واسه رسیدن به مقصود باید سخت تمرین کرد

در آخر روایت این کارتون، هرکول همه سختیا رو قبول می کنه و واسه رسیدن به عنوان قهرمانی، سخت تمرین می کنه. این تمرینا در آخر به بار می شینه و اون در آخر به قهرمانی تبدیل می شه که علاوه بر برخورداری از قدرت جسمی بالا، روح بزرگی هم داره.

اگه شمام این مطلب رو اولویت زندگی تون بذارین، موفق میشین خودتون رو به شخصیتی تبدیل کنین که به همه مقاصد و اهدافتون دسترسی پیدا می کنه.

۵- شیرشاه؛ معلم و راهنمای مناسب خود رو انتخاب کن

اگه به زندگی خود نگاه کنین، همیشه در تک تک لحظات اون، فردی حضور داشته که شما رو راهنمایی کرده است. این فرد می تونه داداش، آبجی، آموزگار قدیمی یا حتی مدیر شما باشه. در این کارتون، میمون عجیب نقش راهنمای سیمبا رو بازی می کنه و در وقتی که نمی تونه چه راهی رو در پیش بگیره، ایشون رو راهنمایی می کنه.

داشتن یه راهنمای حاذق، می تونه کیفیت زندگی تون رو دچار تغییر کرده و به شما کمک کنه. پس اگه بعضی وقتا بر سر دو راهی موندین و احتیاج به مشورت داشتین، نترسین، معلم خود رو انتخاب کرده و از اون کمک بخواین.

۶- راتاتویی یا موش سرآشپز؛ جایزه چیزی که نکرده ای رو قبول نکن

براساس آموخته های اخلاقی، آدم نباید واسه کاری که انجام نداده، جایزه بگیره چون که استحقاقش رو نداره و دیر یا زود دستش رو می شه. مثلا در این روایت، آلفردو تصور می کرد که هیچ وقت کسی وجود موش سرآشپز رو نخواد فهمید اما اینطور نشد و پرده از این راز ورداشته شد.

۷- شاهزاده خانوم و قورباغه؛ کار سخت نتیجه میده

تیانا شاهزاده ایه که می خواد بزرگترین رستوران تاریخ رو بسازه و واسه این هدف مجبور می شه شبونه روز کار کنه تا نتیجه اونو ببینه. در آخر این اتفاق اتفاق می افته.

شمام می تونین از تلاش تیانا درس گرفته و سخت به کار مشغول شید. تموم کتابای مدیریتی دنیا این مطلب رو تایید می کنن که کار سخت در آخر نتیجه میده و شما فقط در این صورت می تونین به موفقیت برسین.

۸- در جستجوی نمو؛ به تلاشت ادامه بده

در این فیلم یکی از شخصیتای دوست داشتنی فیلم های دیزنی دیالوگ معروفی میگه:

«وقتی زندگی تورو تحت فشار میذاره، فقط به شنا کردن ادامه بده.»

همیشه زندگی نمی تونه بهترین لحظات رو براتون به ارمغان آورد. بعضی وقتا دچار مشکل میشین و تصور می کنین که دیگه نایی واسه ادامه دادن نمونده. در این لحظات کافیه فقط به تلاش خود ادامه داده و قبول کنین که در این لحظه شما ناراحت هستین. زندگی شامل لحظات خوب و بد زیادیه و بهتره اوقات ناخوشایند رو به دلیل روزای مطلوبش تحمل کنین.

۹- گیسو کمند؛ از منطقه امن خود فاصله بگیر

راپونزل در قلعه ای دور افتاده، اسیر شده و نمی دونه دنیای بیرون از قلعه چه شکلی داره. اون بدون ترس از بالای قلعه به پایین پریده و از منطقه امن خود فاصله میگیره. اون بر اثر همین تصمیم درگیر ماجراجوییای زیادی می شه و تجربیات جدیدی می آموزد. حتی عاشق می شه و واسه عشقش فداکاری می کنه.

زندگی واقعی هم بدین شکله. اگه نترسین و از منطقه امن خود فاصله بگیرین. ً چیزای زیادی خواهید آموخت و تجربیات مختلفی به دست میارین.

۱۰- سیندرلا؛ وقت گرانبهاست

داستان سیندرلا نشون میده که هر لحظه باید قدر موقعیتای خود رو بدونین. اون مجبور می شه واسه رفتن به جشن پادشاه، کارای زیادی رو تموم کنه. سیندرلا به هر شکل ممکن تلاش می کنه تا به هدف خود برسه و در آخر موفق می شه در جشن پادشاه حضور پیدا کنه. پس بهتره شمام کار امروز رو به فردا نندازین و قدر موقعیتای خود رو بدونین به چه دلیل همه می دونیم وقت گرانبهاترین دارایی آدم هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *