پایان نامه درباره داعش/:هزینه شکل گیری داعش

پایان نامه درباره داعش/:هزینه شکل گیری داعش

در اینجا این پرسش مطرح می شود که داعش چگونه وبه چه نحوی موفق به شکل گیری شد ؟ چه پارامترهایی به این ساختار اجازه خود نمایی به این شکل ودر این سطح را داد؟ چه کشورهایی در منطقه به شکل گیری این گروه کمک کردند؟ چه کشورهایی از حضور وفعالیت این گروه نفع بردند؟ و در یک جمله مخارج وهزینه های شکل گیری این گروه را چه در بعد منطقه ای وچه در بعد بین المللی چه کشورهایی پرداخت کردند؟
اگر گزارش‌های منتشره درباره پایه حقوق ۴۰۰ دلاری برای هر تروریست را بپذیریم و آن را ضربدر شمار تروریست‌های حاضر کنیم،رقم نجومی به‌دست می آید که اگر به آن هزینه تسلیحات و غیره را هم بیفزایم حاصل ان با بودجه یک یا چند کشور جهان سوم برابری می کند.امروز گرچه اطلاعات زیادی از نحوه اداره مناطق تحت کنترل داعش وجود ندارد وتنها برخی از تصاویر منتشر شده در صفحات اجتماعی تنها راه ارتباط وکسب اطلاعات از نحوه زندگی مردم در این مناطق است اما آنچه کاملا هویداست ولخرجی های بسیار گسترده ای است که این گروه برای اعضای خود دارد؛مسئله ای که باعث شده است نه تنها جوانان فریب خورده مسلمان بلکه بسیاری از مزدوران و نظامیان سابق غربی نیز به سمت همکاری با این گروه جذب شوند. .( The Guardian. 9 November 2014)
با یک حساب سرانگشتی گروه داعش ماهانه چند ۱۰ میلیارد دلار هزینه حقوق افراد خود می کند در حالی‌که باید به این فهرست دیگر مخارج تسلیحاتی ولجستیکی را هم افزود . همچنین نباید حجم مخارج این گروه از انجام تبلیغات برای جذب جنگجو انتقال آنها از سراسر جهان به کشورهای همسایه یا حلقه‌های دوم ، آموزش وگسیل آنها به عراق وعراق را نیز فراموش کرد.
بر اساس اعتراف برخی از تروریست های دستگیر شده توسط ارتش عراق دستمزد بسیار بالایی که داعش برای هر انفجار تروریستی در عراق می پردازد نیز باعث شده است اکثر تروریست های فعال در بمب گذاری، جذب این گروه گردند. .( The Guardian. 9 November 2014)
به گفته بسیاری از رسانه‌های عراقی در طول بیش از ۳ ماه تحصن در مرکز الرمادی در منطقه سنی نشین عراق که هزاران نفر در آن شرکت کردند ، تمامی افرادی که تحصن کرده بودند، از سه وعده غذای گرم وحقوق روزانه بهره‌مند می شدند، هزینه این تحصن را چه کسی تامین کرد؟ تحصنی که بعد از متفرق شدن ، ارتش عراق در مرکز آن به کارگاهی برای بمب گذاری خودروها رسید.بر اساس آخرین خبرهایی که شبکه العربیه به عنوان یکی از نزدیکترین رسانه ها به گروه داعش منتشر کرده است، ابوبکر البغدادی در دستور العملی حقوق جنگجویان این گروه را به ترتیب زیر اعلام کرد.هر جنگجوی بومی (در عراق) که ازدواج کند ۱۲۰۰ دلار هدیه ازدواج دریافت می کند وتفاوت نمی کند که این ازدواج اول این جنگجو باشد یاسوم وچهارم. .( The Guardian. 9 November 2014)
حقوق ثابت ماهانه هر جنگجوی در گروه القاعده ۴۰۰ دلار می باشد که ۵۰ دلار نیز برای هر فرزند و۱۰۰ دلار برای هر همسر به این حقوق اضافه می شود. حق مسکن وتامین سوخت خودرو نیز به حقوق هر یک از این جنگجویان اضافه شده در حالیکه جنگجویان غیر بومی ماهانه ۴۰۰ دلار اضافی نیز به عنوان حق مهاجرت دریافت می کنند .در چارچوب آخرین آمارهای اعلام شده در مورد شمار جنگجویان داعش که آنها را بین ۱۰ تا ۸۰ هزار جنگجو تخمین می زند و اگر حداقل تخمین ها برای شمار جنگجویان داعش در عراق وعراق را در نظر بگیریم بازهم تامین پایه حقوق ۴۰۰ دلار برای مثلا ۱۰ هزار نفر هم به رقم نجومی ۴ میلیون دلار در ماه می رسد حال اگر این رقم را ضرب در ۸ (حداکثر شمار تروریست ها)کنیم وبه آن هزینه تسلیحات بمب گذاری و… را هم بیافزایم رقمی می رسد که شاید با بودجه یک یا چند کشور جهان سوم برابری کند. .( The Guardian. 9 November 2014)
داعش با دیگر گروه‌های القاعده از جمله جبههٔ نصرت می‌جنگد. القاعده بارها نسبت داعش به خود را رد کرده‌است. داعش در پی تشکیل حکومتی اسلامی در سراسر سرزمین‌های اسلامی منطقه و حتی فراتر است. تخریب مسجدها و بناهای مذهبی و آرامگاه‌ها و حسینیه‌های مرتبط با شیعیان از جمله کارهای داعش در منطقه‌های تحت‌تصرفش است. (Tom ,31 March 2015)
فعالیت نظامی داعش نخست در عراق آغاز شد. داعش که از گروه‌های تندرو جدا شده‌بود موفق شد بخش‌هایی از شمال عراق را تصرف و تقریباً سراسر استان رقه را تصاحب کند. سپس همزمان با اقدام نظامی در عراق به عراق حمله کرد و موفق شد رمادی و فلوجه ـ مرکز استان انبار ـ را در عراق بگیرد. در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴ میلادی) داعش با گسترش اقدام نظامی خویش توانست موصل ـ دومین شهر عراق ـرا تصرف کند و بخش زیادی از خاک عراق از جمله تکریت را نیز به دست آورد. سپس در عراق نیز پیشروی کرد و منطقه‌هایی که دست دیگر مخالفان نظام عراق در استان‌های دیرالزور و حسکه بود را به دست آورد. تا تیرماه (ژوئیه) حدود یک سوم خاک عراق در تصرف داعش بوده‌است و بخش‌های زیادی از عراق را نیز در دست دارد. بیشتر بخش‌های نفت‌خیز عراق و بسیاری از نفت‌خیز عراق را داعش در اختیار دارد. البته فعالیت‌های داعش تنها به عراق و عراق محدود نمی‌شود و فعالیت‌هایی از او در اردن گزارش شده‌است، همچنین به دولت لبنان اعلان جنگ کرده‌است. (Tom ,31 March 2015)
لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:
علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014