معرفی اپ لرزه نگار؛ بانک اطلاعات زلزله های کشور

معرفی اپ لرزه نگار؛ بانک اطلاعات زلزله های کشور

از شب زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران و کرج که دلای همه مون رو لرزوند، لحظه ای نبوده که زمین شناسا واسه وقوع یه زلزله بزرگ تر به مردم اخطار ندن؛ زلزله ای که می گن به خاطر فعال شدن گسل شمال تهران می تونه قدرت تخریبی خیلی بالایی در حد ۷٫۲ ریشتر داشته باشه.

چه این زلزله بیاد و چه نه، یه نکته مسلمه اونم این که «هیچکی» قادر به پیش بینی زمان یه زلزله نیس. اما عقل حکم می کنه که در شرایط «احتمال» وقوع زلزله باید به پیش لرزها و زلزله های شهرهای دور و بر محل زندگی خود توجه بیشتری داشته باشیم و خود رو واسه بدترین شرایط ممکن آماده کنیم.

لرزه نگار شاید یکی از اپلیکیشنایی باشه که این روزا همه باید در موبایل هامون نصب کنیم. محصول استودیوی طراحی هیرو نمی تونه زلزله رو پیش بینی کنه، اما شاید با ارسال اخطار آنی در بین زلزله (چه در شهر خودتون و چه در شهرهای دور و بر) بتونه دست کم واسه رویارویی با این پدیده آمادگی بیشتری رو در شما ایجاد کنه.

هدف اصلی تیم هیرو از طراحی این اپلیکیشن، پیش بینی لرزها نبوده بلکه فقط یه بانک اطلاعاتی همراه طراحی کرده که زلزله های سراسر کشور رو در لحظه پوشش میده. این اطلاعات هم واسه زمین شناسا و هم واسه مردمی که واسه روبرو شدن با زمین لرزه در حالت آماده باش هستن، می تونه بسیار به درد بخور و مهم باشه.

اپلیکیشن لرزه نگار رابط کاربری بسیار قشنگتر و جمع و جوری داره و یه سری اطلاعات مشخص در اون طبقه بندی شده که خیلی راحت می تونین به اونا دسترسی پیدا کنین. همه این اطلاعات از سایت مرکز لرزه نگاری کشور جفت و جور شده و به طور کامل معتبر هستن، ضمن این که با سرعت خیلی بیشتری از خود سایت بارگذاری می شن که این رو باید از امتیازات بزرگ اپ لرزه نگار بدونیم.

طبیعتا صفحه اصلی اپ به آخرین لرزهای کشور اختصاص داده شده تا با یه نگاه بدونین که آخرین زلزله در کدوم شهر، چه ساعتی و با چه شدت تخریبی اتفاق افتاده. لرزه نگار حتی پا رو بالاتر گذاشته و عمق زلزله و موقعیت دقیق اون روی نقشه رو هم به شما نشون میده. می تونین با گزینه جستجو، زلزله ها رو براساس استانای محل وقوع هم جستجو کرده و به مقایسه بپردازید.

در این حالت لرزه نگار تعداد زلزله ها و شدت تخریب شون رو روی شکلای جور واجور نمودار ستونی و دایره ای به نمایش در می آورد تا امکان مقایسه براتون جفت و جور شه. هر چند انگار این اطلاعات بیشتر از مردم عادی واسه زمین شناسا کاربرد داشته باشه.

اما یه توانایی لرزه نگار که مطمئنا واسه همه کاربرد داره، اخطار وقوع زلزله س که به شکل اخطار آنی فرستاده میشه. این که توانایی نامبرده تا چه حد سریع و کاربردیه رو باید در لحظه وقوع یه زمین لرزه تست کنین، اما حقیقت امر اینه که یه زمین لرزه شاید ۵ ثانیه هم به طول نینجامد و فرصت زیادی واسه عکس العمل نشون دادن نداشته باشین.

از طرف دیگه بعضی زمین لرزها اونقدر ناچیز ان که واقعا نمیشه احساس شون کرد. پس یه احتمال بسیار کوچیک هست که دریافت پیام اخطار از اپلیکیشن هنگام یه پیش لرزه بتونه حتی جون شما رو نجات بده.

پس اگه می خواین که سریع تر از بقیه از وقوع زمین لرزها با خبر شید، شاید ایده بدی نباشه که لرزه نگار رو در موبایل تون نصب کنین. این اپلیکیشن فعلا واسه پلتفرم اندروید منتشر شده اما با امید به اینکه تیم هیرو در برنامه های بعدی خود ساخت نسخه iOS رو هم روش زوم کرده باشه.

لرزه نگار

  • لرزه نگار
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: استودیو طراحی هیرو
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۳٫۷ مگابایت

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *