قوی بودن در برابر مشکلات زندگی

قوی بودن در برابر مشکلات زندگی

گل رز صورتی,مقاوت در مقابل سختیا و مشکلات زندگی

بعضی وقتا واسه اینکه بتونین دوباره متولد شده و مدلی قوی تر و باهوش تر از خودتون شید، باید اول کمی از درون فرو بریزین.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ واسه همه پیش میاد که در طول زندگی خود کسی که دوست دارن، به اون نیاز دارن، یا چیزی که تصور می کردن براشون می موند رو از دست بدن. اما همین از دست دادن هاست که ما رو قوی تر کرده و به سمت فرصت هایی واسه رشد و شادی در آینده هدایت می کنه.

۴۰ راه مقابله با سختیا و مشکلات زندگی

 1. به چیزایی فکر کنین که دارین، نه چیزایی که ندارین.

شما همونی هستین که هستین و همون چیزایی رو دارین که همین الان دارین. آنقدرها هم نمی تونه بد باشه چون اگه غیر از این بود قادر به خوندن این مقاله در این لحظه نبودین.

مسئله مهم اینه که یه فکر مثبت پیدا کنین که الهام بخش شماس و به شما واسه پیش رفتن در زندگی انگیزه می دهد. به این فکر بچسبید و روی اون تمرکز کنین.

ممکنه تصور کنین که چیزای زیادی ندارین یا اصلاً هیچی ندارین، اما ذهنتون رو دارین که می تونه به شما انگیزه دهد. واسه پیش رفتن در زندگی همین براتون کافیه.

 1. دست و پنجه نرم کردن با مشکلات بخش طبیعی رشد و پیشرفته.

بخشی از زندگی و رشد کردن تجربه، مشکلات غیرقابل انتظاره. آدمها کارشون رو از دست میدن، مریض می شن و بعضی وقتا در تصادفات رانندگی جون خود رو از دست میدن. وقتی جوون تر هستین و همه چیز خوب پیش می رود، تجسم این واقعیت تلخ کمی سخته.

هوشمندانه ترین و بعضی وقتا سخت ترین کاری که در اینجور موقعیت هایی می تونیم انجام بدیم اینه که عصبانی شیم. باید بدونین که این خشم احساسی فقط همه چیز رو بدتر می کنه. و این اتفاقات بد آنقدرها هم که به نظر می رسند بد نیستن و حتی اگه اینطور باشن، فرصتی واسه قوی تر شدن به ما میدن.

 1. اشکالی نداره که واسه یه مدت از هم بپاشید.

لازم نیس همیشه وانمود کنین که قوی هستین و هیچ احتیاجی نیس که همیشه ثابت کنین که همه چیز خوب پیش می رود. همینطور نباید نگران باشین که بقیه چه فکری می کنن. اگه لازمه گریه کنین، اشک ریختن عملی به طور کاملً سالمه. هر چی زودتر این کار رو بکنین، زودتر می تونی دوباره لبخند بزنین. و لبخند زدن همیشه به معنی خوشحال بودن فرد نیس. بعضی وقتا به این معنیه که اونقدر قوی هستن که در روبرو شدن با مشکلاتشون لبخند بزنن.

 1. زندگی شکننده، یهویی و کوتاهتر از اون چیزیه که تصور می کنین.

ممکنه فردایی نباشه. همین الان یه نفر مشغول ریختن برنامه ای واسه فردای خوده بدون اینکه بدونه همین امروز می میرد. ناراحت کننده س اما راسته. پس تلاش کنین از زمانتان هوشمندانه استفاده کنین و قدر زندگی رو بدونین. هر لحظه از زندگی هدیه ایه از طرف خدا واسه شما. تلاش نکنین با مشغول کردن خود به مسائل ناراحت کننده اون رو هدر بدید. وقتتون رو صرف چیزایی کنین که شما رو به سمت مقصدی که در نظر دارین پیش می برد.

 1. بعضی وقتا شکست می خورین.

هرچه سریعتر این مسئله رو قبول کنین، سریعتر می تونید در زندگی پیش برید. هیچوقت نمی تونید ۱۰۰٪ مطمئن شید که کاری موثر هستش اما می تونید ۱۰۰٪ مطمئن باشین که هیچ کاری نکردن هیچ تاثیری نخواد داشت. کاری انجام دادن حتی اگه اشتباه باشه بسیار کارامدتر از هیچ کاری نکردنه. پس، از منطقه امنتان بیرون بیایید و امتحان کنین. یا موفق می شید و یا یه درس زندگی می گیرید. در هر دو حال برنده هستین.

 1. شما ظرفیت ساختن خوشبختی خود رو دارین.

احساسات تغییر می کنن، آدمها تغییر می کنن، و زمان پیش می رود. می تونید به اشتباهات گذشته تون بچسبید یا اینکه اونا رو رها کرده و خوشبختی خود رو بسازین. لبخند یه انتخابه نه معجزه. اشتباه نکنین و صبر نکنین تا کسی یا چیزی به سراغتون بیاد و شادتان کنه. خوشبختی واقعی از درون شما به وجود میاد.

 1. خودتون رو از نظر احساسی از مشکلاتتون جدا کنین.

شما بسیار بزرگ تر از مشکلاتتون هستین. شما یه موجود زنده هستین که بسیار پیچیده تر از همه مشکلات شخصی تون در کنار همه. و این یعنی شما بسیار قوی تر از اون هستین. شما توانایی تغییر دادن اونا رو دارین.

 1. مشکلتون رو بزرگ تر از چیزی که هست نکنین.

نباید بذارین یه ابر مشکی همه آسمانتان رو بپوشونه. خورشید همیشه در حال تابیدن روی یه تیکه از زندگی تونه. بعضی وقتا اوقات باید احساستون رو فراموش کرده و به این فکر کنین که لایق چه چیزایی هستین.

 1. هر اتفاقی که می افتد، یه درس زندگیه.

هر آدمی که با اون برخورد می کنین، هر چیزی که می ببینن، همه، بخشی از تجربیات آموزنده شما از زندگی هستن. یادتون نره که درس بگیرین، مخصوصاً وقتی شرایط اونطور که شما می خواهید پیش نمی رود.

اگه کاری که می خواستین رو پیدا نکرده اید یا رابطه تون اونطور که می خواهید نیس، فقط به این معنیه که چیزی بهتر از اون، بیرون منتظر شماس. و درسی که گرفته اید اولین قدم واسه پیش رفتنتانه.

 1. به هر مشکل مثل یه تکلیف مدرسه نگاه کنین.

از خودتون سوال کنین، «این موقعیت چه درسی می خواهد به من بده؟» هر موقعیتی در زندگی ما درسی واسه آموختن داره. بعضی از این درس ها اینا هستن: قوی تر شید. شفاف تر رابطه برقرار کنین. به غریزه تون اعتماد کنین. عشقتون رو بگید. ببخشین. بدونین چه زمان از یاد ببرین. چیزی جدید رو امتحان کنین.

 1. همه چیز تغییر می کنه اما فردا دوباره خورشید از همون جا قدیمی طلوع می کنه.

خبر بد: هیچی دائمی و موندگار نیس. خبر خوب: هیچی دائمی و موندگار نیس.

 1. دلسرد شدن و پیش رفتن دو چیز متفاوت هستن.

وقتی می رسد که از دنبال کردن آدمها یا تلاش واسه حل مسائل خسته می شید اما این دلسرد شدن نیس، این انتهای کار نیس. این یه شروع تازه س. این درک این مسئله س که شما به افراد خاص و چیزای خاص و مشکلاتی که براتون به وجود می بیارن نیاز ندارین.

خوشحال بودن در زندگی

 1. خودتون رو از افراد منفی دور نگه دارین.

هر زمان که منفی های زندگی رو از خودتون دور کنین، جا واسه مثبت ها باز می شه. زندگی بسیار کوتاهه که بخواین وقتتون رو با آدمایی بگذرونین که خوشبختی و شادی رو از شما می گیرند. از افراد منفی دوری کنین چون اونا اعتماد به نفس و عزت نفس شما رو از بین میبرن. خودتون رو با افراد مثبتی مشغول کنین که بهترین ها رو در شما می بینن.

 1. هیچ رابطه کاملی وجود نداره.

چیزی به اسم یه رابطه کامل و ایدآل وجود نداره. مسئله روش برخورد دو طرف با نواقص و عیب های دیگری در رابطه س که اون رو ایدآل می سازه.

 1. خودتون رو هم باید دوست داشته باشین.

یکی از دردناک ترین مسائل زندگی گم کردن خودتون در روند دوست داشتن یه نفر دیگه و فراموش کردن اینه که خودتون هم فردی خاص هستین. آخرین باری که کسی به شما گفت شما رو واسه همونی که هستین دوست داره چه زمان بوده؟ آخرین باری که کسی به شما گفت که کاری رو خوب انجام داده اید چه زمان بوده؟ یا آخرین باری که کسی شما رو جایی برده که می دونه اونجا بودن خوشحالتان می کنه؟ آخرین باری که اون «کس» خودتون بوده اید چه زمان بوده؟

 1. اجازه ندین بقیه براتون تصمیم بگیرن.

بعضی وقتا باید طوری زندگی کنین که براتون مهم نباشه بقیه درموردتون چه فکری می کنن و به خودتون ثابت کنین که بهتر از اون چیزی هستین که اونا تصور می کنن.

 1. خشم شما رو از بین می برد، نه اونا رو.

بقیه رو ببخشین و بگذرید، حتی اگه به دنبال طلب بخشش از شما نباشن. این کار رو واسه اونا انجام ندین، واسه خودتون انجام بدین. کینه ورزی از بین برنده خوشبختیه. این استرس اضافی رو از زندگی تون بیرون بندازید.

 1. شما تنها نیستین.

همه مشکلاتی دارن. از نگرانی واسه یکی از دوستانتون نتونین بخوابین. مشکل واسه جمع و جور کردن خودتون بعد از اینکه کسی ناراحتتان می کنه. احساس کمبود بخاطر اینکه کسی اونقدر دوستتون نداشته که با شما بمونه.

ترس امتحان کردن چیزی جدید به خاطر ترس از شکست. هیچکدام از اینا به معنی دیوونه یا به درد نخور بودن شما نیس. فقط به این معنیه که شما یه آدم هستین و مثل بقیه آدم ها واسه درست کردن خودتون به کمی زمان نیاز دارین. شما تنها نیستین.

هرچقدر هم که درمورد موقعیتی که در اون گرفتار شده اید احساس ترس و ناراحتی کنین، خیلی های دیگه هم اون بیرون وضعیتی مشابه شما دارن.

 1. هنوز خیلی چیزها دارین که باید واسه اونا قدردان باشین.

بااینکه دنیا پر از درد و ناراحتیه اما پر از آدمهای شجاعی هم هست که بر اونا غلبه می کنن. بعضی وقتا اوقات باید اتفاقاتی که افتاده رو از یاد ببرین و قدردان اون چیزایی باشین که هنوز وجود دارن و به آینده نگاه کنین که چه چیزایی براتون به ارمغان میاره. حتی اگه شرایط سخت شه، باید به آینده نگاه کنین.

همین دیشب گرسنه نخوابیده اید، جایی واسه خوابیدن داشته اید، لباس امروز صبحتون رو خودتون انتخاب کرده اید، به آب آشامیدنی سالم، امکانات پزشکی و به اینترنت دسترسی دارین، می تونید بخونین و …باید یادتون بندازه که واسه چیزایی که دارین شکرگزار باشین.

 1. به امید داخلی تون پر و بال بدید.

یه از دست دادن، نگرانی، مریضی، آرزوی بر باد رفته یا هر چیز ناراحت کننده دیگه، زخم داخلی تون هر چی که باشه، لطفی در حق خودتون بکنین و یه لحظه در روز هم که شده مکث کنین، دست هاتون رو روی قلبتون بذارین و بلند بگید، «امید اینجا هنوز زنده س».

 1. حقیقت تلخ بهتر از دروغ شیرینه.

باید بتونین همه چیز رو همونطور که واقعاً هست ببینین نه اونطور که آرزو دارین یا دوست دارین باشه.

 1. ۲۳سخت می توان گفت چقدر به پیروزی نزدیک شده اید.

وصل کردن نقطه ها به هم و جلو رفتن تقریباً شدنی نیس اما وقتی به عقب نگاه می کنین، معنا و معنی پیدا می کنه. موفقیت همیشه نزدیک تر از اون چیزی که هست نشون می دهد و خیلی یهویی وقتی اصلاً انتظارش رو ندارین، از راه می رسد.

 1. به دست نیاوردن چیزی که می خواهید حکمتی داره.

خیلی وقت ها نرسیدن به چیزی که می خواهید براتون شانس می آورد چون مجبورتون می کنه همه چیز رو دوباره آزمایش کنین و درهای جدیدی از فرصت و اطلاعات به روتون گشوده می شه.

 1. خنده بر هر درد بی درمان دواست.

بعضی وقتابه خودتون بخندین. در هر موقعیتی که هستین، نکته ای خنده دار درمورد اون پیدا کنین. خوشبینی آهنربای شادیه. اگه مثبت فکر کنین، چیزها و آدمهای خوب به سمت شما کشیده می شن.

happy-woman

 1. اشتباه کردن خیلی مهمه.

هممون اشتباه می کنیم. اجازه می بدیم بقیه از ما سوءاستفاده کنن و خیلی چیزها رو کمتر از اون چیزی که واقعاً شایسته مون بوده پذیرفته ایم. اما اگه به اون فکر کنین، از انتخاب های بدمون درس گرفته ایم و حتی بااینکه خیلی چیزها رو دیگه نمی توانیم درست کنیم، اما الان دیگه واسه آینده مون خیلی بهتر می دانیم.

حالا قدرت بیشتری واسه شکل دادن به آینده مون داریم. یادتون باشه، شکست، بر زمین افتادن نیس. شکست روی زمین نشستنه وقتی که فرصت بلند شدن داشته باشین.

 1. نگران بودن اتلاف انرژیه.

نگرانی مشکلات فردا رو از بین نمی برد فقط قدرت شما رو نابود میکنه.

 1. حتی وقتی جلو رفتن سخته، قدم های کوچیک رو به جلو وردارین.

مخصوصاً در زمان هایی که چیز جدیدی امتحان می کنین، خیلی مهمه که همیشه خودتون رو به جلو هل بدید. چون شتاب حرکت از همه چیز مهمتره. حتی اگه با سرعت لاک پشت حرکت کنین، در آخر به خط پایان می رسین. چون هر قدم، شما رو از جایی که دیروز بوده اید جلوتر می برد.

 1. همیشه کسائی هستن که از شما خوششون نمی آید.

نمی تونید واسه همه کس همه چیز باشین. هر کاری هم که بکنین، همیشه کسی هستش که متفاوت با شما فکر کنه. پس روی کاری که قلباً می دونین درسته تمرکز کنین. چیزی که بقیه درمورد شما فکر می کنن و به زبون می بیارن، آنقدرها مهم نیس. اون چیزی که مهمه احساس خودتون نسبت به خودتونه.

 1. بدون کسی که فکر می کردین خیلی به اون نیاز دارین، بسیار بهتر عمل می کنین.

واقعیت تلخ اینه که، بعضی آدمها فقط وقتی کنارتون می مانند که به شما نیاز داشته باشن. وقتی دیگه واسه رسیدن به اهدافشون مناسب نیستین، ترکتان می کنن. حالا خوبیش اینه اگه بتونین با اون کنار بیایید، می تونید خیلی راحت این افراد رو از زندگی تون بیرون کرده و دوستائی عالی رو کنار خود نگه دارین که بتونین همیشه روی اونا حساب کنین.

 1. فقط با خودتون رقابت می کنین.

هر زمان فهمیدین که خودتون رو با یکی از همکارانتون، همسایه، دوستتون یا یه فرد مشهور مقایسه می کنین، دست نگه دارین. باید درک کنین که شما متفاوت هستین و توانایی هایی متفاوت دارین، توانایی هایی که این افراد ندارن. وقت بذارین و لحظه ای به همه توانایی های فوق العاده ای که دارین فکر کنین و واسه اونا شکرگزار باشین.

 1. نمی تونید همه اتفاقاتی که براتون می افتد رو کنترل کنین.

اما می تونید عکس العمل خودتون به اونا رو کنترل کنین. زندگی همه آدمها نقاط مثبت و نقاط منفی داره، اینکه خوشحال باشین یا نه بستگی به این داره که روی کدوم نقطه از زندگی تون متمرکز هستین. مثلا، سرما خورده اید؟ این یه ویروس موقتیه که هیچ خطری واسه سلامتی تون نداره. یه مسابقه بسکتبال رو از دست دادین؟ می تونید عصرتون رو کنار دوستانتون خوش بگذرونین.

پس اندازتون در بازار بورس افت کرده است؟ دوباره بالا میاد و علاوه بر این، خیلی عالیه که اونقدر خوش شانسین که تونسته اید پولی پس انداز کنین درحالیکه بقیه آدما به زور خرجشون رو با دخلشان جور می کنن.

 1. زندگی سخته.

اگه توقع داشتین اینطور باشه، موجب ناامیدی خودتون میشین. رسیدن به هر چیز باارزشی در زندگی نیازمند تلاشه. پس هر روزتون رو با این آمادگی شروع کنین که راهی بیشتر از دیروزتان رو بدوید و سخت تر بجنگین. از اینا گذشته، دقت کنین که تلاش هاتون با اهدافتون هم خوان باشن. سخته اما در آخر ارزشش رو داره.

 1. آینده تون پاک هستش.

هرچقدر هم که گذشته تون آلوده بوده باشه، آینده تون هنوز حتی یه لکه نداره. زندگی هر روزتون رو با تیکه شکسته های دیروزتان شروع نکنین. به عقب نگاه نکنین مگه اینکه چشم اندازی قشنگتر باشه. هر روز یه شروع تازه س. هر صبح که از خواب بیدار می شیم، اولین روز از باقی عمرمونه. یکی از بهترین راه ها واسه گذشتن از مشکلات گذشته اینه که همه توجه و تمرکزتون رو روی کاری جمع کنین که خودتون در آینده براش متشکر هستین.

 1. اسیر نشده اید.

فقط لازمه که بعضی چیزها رو دوباره یاد بگیرین. هممون شک و تردیدهایی داریم که به ما احساس اسارت می دهد. اگه به توانایی خود واسه گرفتن یه تصمیم مهم شک داشته باشین، این رو در نظر بگیرین: مطمئناً اگه پرنده ای با بال های سالم در قفسی گرفتار شه، به توانایی خود واسه پرواز کردن شک می کنه. شما هنوز بال هاتون رو دارین، اما عضلاتتون واسه پرواز ضعیف شده ان. اونا رو تمرین بدید و آروم بکشین. به خودتون زمان بدید. مطمئناً می تونید دوباره پرواز کنین.

 1. هر چیز در زندگی دو جنبه داره.

یه دلیل خوبی هست که به چه دلیل نمی توانیم توقع داشته باشیم لذت رو بدون احساس درد تجربه کنیم؛ شادی بدون ناراحتی؛ اعتماد بدون ترس؛ آرامش بدون بیقراری؛ پیشرفت بدون دلسردی؛ زندگی دو روی سکه داره نه یکی.

 1. همیشه حق انتخاب دارین.

شرایط هر چی که باشه همیشه دست کم دو انتخاب پیش روتونه. اگه نتونین چیزی رو از نظر فیزیکی تغییر بدید، می تونید فکر خودتون رو نسبت به اون تغییر بدید. می تونید در تاریکی بشینین یا اینکه نور داخلی تون رو پیدا کنین و تیکه های قوی از خودتون رو که قبلاً نمی دونستید وجود دارن پیدا کنین. یه بحران رو می تونید دعوتی واسه یاد گرفتن یه چیز تازه ببینین.

 1. وقتی در تاریکی هستین، بقیه رو به داخل راه بدین.

شاید نتونن شما رو از دل تاریکی بیرون بیارن، اما نوری که موقع ورودشون با خود داخل می بیارن می تونه نشونتون دهد که در کجاس.

 1. اگه سوالات منفی سوال کنین، جواب منفی دریافت می کنین.

هیچ جواب مثبتی واسه «به چه دلیل من؟» «به چه دلیل من نه؟» «چی میشد اگه؟» وجود نداره. به کسی اجازه می بدید که سوالات ناراحت کننده ای که بعضی وقتا از خودتون می پرسید، کسی از شما سوال کنه؟ مطمئناً خیر. پس از این سوالات دست بکشین و اونا رو با سوالاتی مثبت که شما رو به سمت جهتی مثبت هدایت کنه جانشین کنین. مثلاً «من از این تجربه چه درسی گرفتم؟» «من روی چه چیزایی کنترل دارم؟» «واسه جلو رفتن چه می توانم بکنم؟»

 1. پایان یه شروع تازه س.

با خودتون بگید، «گذشته عزیز، بخاطر همه درس هایی که به من دادی متشکرم. آینده عزیز من آماده ام!» چون یه شروع عالی همیشه در نقطه ای اتفاق می افتد که فکر می کردین پایان همه چیزه.

 1. شما اون چیزی نیستین که در گذشته براتون اتفاق افتاده.

گذشته شما هر چقدر هم که دردناک بوده باشه، آینده، روشن و پاک در مقابلتانه. شما دیگه عادت های گذشته تون نیستین. دیگه شکست های گذشته تون هم نیستین. دیگه اون چیزی نیستین که روزی بقیه با شما رفتار می کردن. شما همون چیزی هستین که همین الان تصور می کنین هستین. درست همون چیزی که همین الان مشغول انجام اونید.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

خبرهای داغ روز خوشبختی مردمون موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *