قوی‌ترین چشمان دنیا با توان دیدن ۹۹ میلیون رنگ بیشتر!

قوی‌ترین چشمان دنیا با توان دیدن ۹۹ میلیون رنگ بیشتر!

چشمون قوی strongest eyes

قوی ترین چشمون دنیا واسه چه کسیه؟

محققان از شناسایی زنی خبر دادن که نوع به طور کامل جدیدی از سلولهای مخروطی در چشمانش داره.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، محققان علوم عصبی در بریتانیا از شناسایی زنی خبر دادن که در چشمانش نوع به طور کامل متفاوتی از سلول مخروطی هست. این سلولها در واقع سلولهای دریافت کننده ای حساب می شن که به تشخیص رنگ به ما کمک می کنن.

محاسبات نشون میده که این زن ۹۹ میلیون رنگ بیشتر از بقیه می بینه. از این نظر میشه گفت این زن قدرت بینایی ماورای تصور داره.

محققان از عنوان tetrachromats واسه این زن استفاده می کنن. این دسته از آدما که به تعداد بسیار کمی در دنیا وجود دارن چهار نوع سلول مخروطی در چشماشون دارن حال اینکه آدمای عادی trichromats نامیده می شن که این یعنی سه نوع سلول مخروطی در چشماشون دارن.

هر نوع از این سلولها قادر به تشخیص حدود ۱۰۰ سایه رنگ هستن پس کارکرد این سلولها با همدیگه ترکیب می شه و توانایی مشاهده یه میلیون رنگ جور واجور رو پیدا می کنیم.

بیشتر آدمایی که دچار کوررنگی هستن تنها دارای دو نوع سلول مخروطی در چشماشون هستن و به خاطر همین اونا تنها می تونن در آخر حدود ۱۰ هزار سایه رنگ رو بفهمن. بیشتر پستانداران از جمله سگ و میمونهای امروزی در این ردیف قرار می گیرن.

حالا اما پزشکی در شمال انگلیس شناسایی شده که در چشمش چهار سلول مخروطی هست. اینجوری میشه حساب کرد که نزدیک به ۱۰۰ میلیون رنگ رو تشخیص میده. در واقع اون رنگهایی رو می بینه که حتی بقیه آدما رؤیای اونو هم نمی تونن تصور کنن.

این زن دو سال پیش شناسایی شد و حالا تحقیقات رسمی درباره وضعیت خاص چشمانش منتشر شده. البته محققان یه ربع قرن به دنبال اینجور موردی بودن. اونا مطمئن هستن که افراد بیشتری هم مانند این زن در دنیا وجود دارن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *