قوانین عجیب و غریب فیفا

قوانین عجیب و غریب فیفا

درحالیکه بیشتر از یه قرن از انجام مسابقات فوتبال در تورنمنت های جور واجور می گذره، بازم تماشاگر تغییرات در برگزاری رقابتها هستیم؛ قوانینی که باعث قربونی شدن تیم ها در این سال ها شده.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: قدمت فوتبال به چندین سده قبل از میلاد و به کشور چین برمیگرده که کم کم در یونان و روم هم رواج پیدا کرد. فوتبال مدرن امروزی هم از سال ۱۸۶۶ در مدارس انگلستان شکل گرفت و کم کم وسعت پراکندگی اون همه جهان رو زیر پوشش قرار داد. با شکل گیری سازمان فیفا در سال ۱۹۰۴ و ایجاد رقابت جام جهانی فوتبال، این ورزش بسیار گسترده تر شد؛ سازمانی که در این سال ها با ایجاد قوانین جور واجور تلاش در افزایش این رشته پرطرفدار کرده.

البته بعضی از این قوانین بعد از تصویب شدن، بازم در حال اجرا در مسابقات جور واجور هستن اما یه سری های دیگه، بعد از یه وقتی کوتاه و به دلیل اعتراض کشورای عضو، به بایگاهی سپرده شد و تنها بعضی از تیم های در مقطع اجرا، شدیدا متضرر شدن. در زیر به بعضی از این قوانین اشاره می شه:

برگزاری مسابقات با تغییرات بسیار

اولین دوره جام جهانی، سال ۱۹۳۰ در اروگوئه برگزار شد تا پس از حضور نیمه رسمی فوتبال در المپیک، رسمیت جهانی به این رشته داده شد. در اون جام، مسابقات اول در ۴ گروه برگزار شد که تیم های برتر گروه ها به نیمه پایانی رسیدن. اروگوئه با نتیجه ۶ بر یه یوگسلاوی و آرژانتین با همین نتیجه از سد آمریکا گذشت تا فینالیست شن. در فینال هم اروگوئه با نتیجه ۴ بر ۲ آرژانتین رو برد و قهرمون شد. در دوره بعد اما چگونگی برگزاری رقابتها به طور کامل تغییر کرد چون ۱۶ تیم حاضر در جام، به شکل حذفی تا فینال با هم بازی کردن و در آخر ایتالیا با برتری مقابل چکسلواکی، قهرمون جام لقب گرفت. این اولین تغییر در چگونگی برگزاری یه تورنمنت مهم بین المللی فوتبال بود.

البته بعد از جنگ جهانی دوم که باعث شد دو جام جهانی ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ برگزار نشه، جام جهانی ۱۹۵۰ به میزبانی برزیل انجام شد که مسئولان فیفا و برگزاری جام، دوباره عزمشونو جزم کردن، رقابتها به شکل گروهی برگزار شه. ۱۳ تیم حاضر در این جام در ۴ گروه تقسیم شدن که با در نظر گرفتن انصراف فرانسه و هند، ۲ گروه ۴ تیمی، یه گروه ۳ تیمی و یه گروه دو تیمی شد. در آخر تیم های برتر هر گروه به آخرین مرحله رسیدن و به شکل یه گروه چهار تیمی و به شکل دوره ای به مصاف همدیگه رفتن. برزیل که تا قبل از بازی سوم با ۴ امتیاز صدرنشین بود، با کسب یه تساوی در بازی آخر قهرمون می شد، پیروزی یه بر صفر رو با شکست ۲ بر یه عوض کرد، تا در خونه خیلی راحت قهرمانی رو از دست بده.

در جام جهانی ۱۹۷۴ – آلمان غربی و ۱۹۷۸ – آرژانتین، ۲ تیم برتر صعود کننده از گروه های ۴ تیمی، دوباره در ۲ گروه ۴ تیمی به مصاف همدیگه می رفتن که در آخر تیم های اول هر گروه به دیدار فینال و تیم های دوم به مسابقه رده بندی رفتن. در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا با افزایش تعداد تیم ها، اول تیم ها در ۶ گروه ۴ تیم بازی کردن و در مرحله بعد ۲ تیم برتر هر گروه در ۴ گروه ۳ تیمه به مصاف هم رفتن. ۴ تیم اول هر گروه هم در مرحله نیمه پایانی به شکل حذفی با همدیگه بازی کردن تا در آخر ایتالیا و آلمان غربی فینالیست شده و در آخر ایتالیا قهرمون شد. از اون جام به بعد، مسابقات در مرحله اول به شکل گروهی و مرحله بعدی به شکل حذفی به مصاف همدیگه رفتن، قانونی که تا امروز تغییر نکرده.

تکرار بازی تا وقت اضافه

در جام جهانی ۱۹۳۴، اتفاقات جالبی در جریان مسابقات اتفاق افتاد. طبق قوانین اون سال ها، ضربه پنالتی نبود و پس از تساوی یه بر یه ایتالیا و اسپانیا در مرحله یه چهارم پایانی که روز ۳۱ می در ورزشگاه «جیووانی برتا» برگزار شد، این بازی دوباره تکرار شد! یه روز بعد دو تیم دوباره در همین ورزشگاه برابر هم به میدون رفتن که ایتالیا با گل دقیقه ۱۱ «جوزپه مه آتزا» برابر اسپانیا پیروز شد. این آخرین قانون باحال اون جام نبود چون بازی فینال هم با تساوی یه بر یه ایتالیا با چکسلواکی تموم شد اما بازی به شکل غیرقانونی چند دقیقه اضافه تر برگزار شد، تا با گل دقیقه ۵+۹۰ «آنجلو شیاویو»، ایتالیا فاتح رقابتها لقب بگیره؛ اتفاقی به مدت ها سوژه طنز رسانه های معتبر دنیا بود. تکرار بازی در سه مسابقه رومانی – کوبا، آلمان – سوئیس و برزیل – چکسلواکی در جام جهانی ۱۹۳۸ هم اتفاق افتاد.

از جام جهانی ۱۹۵۴ – سوئیس، هواداران فوتبال تماشاگر اجرای دو قانون جدید بودن. این مسابقات با حضور ۱۶ تیم در ۴ گروه برگزار شد که ۲ تیم برتر هر گروه به مرحله بعد صعود می کردن. تیم های آلمان غربی و ترکیه از گروه B و سوئیس و ایتالیا در گروه D هرکدوم ۲ امتیاز داشتن که با برگزاری بازی تکراری بین اونا، آلمان غربی و سوئیس به عنوان تیم های برتر دوم گروه به جمع ۸ تیم برتر جام صعود کردن، موضوعی که در جام جهانی ۱۹۵۸ – سوئد هم سه مرتبه تکرار شد. اتفاق دوم در مرحله نیمه پایانی اتفاق افتاد، جائیکه بعد از تساوی ۲ بر ۲ مجارستان و اروگوئه در آخر ۹۰ دقیقه، واسه اولین مرتبه در تاریخ جام جهانی، تیم ها در دو وقت ۱۵ دقیقه ای به بازی ادامه دادن تا در آخر مجارستان با ۲ گل دیگری که به ثمر رساند، برنده اون بازی شد و به فینال رسید.

از میانگین گل تا برتری گل

اتفاق جدید دیگه در فوتبال، در جام جهانی ۱۹۶۲ – شیلی اتفاق افتاد. ۱۶ تیم به شکل ۴ گروه ۴ تیمی به مصاف هم رفتن که در گروه C تیم های انگلستان و آرژانتین بعد از مجارستان ۵ امتیازی، ۳ امتیازی بودن. مجارستان به عنوان تیم اول به مرحله بعد رفت و انگلستان (۱.۳۳) به خاطر میانگین گل زده بهتر نسبت به آرژانتین (۰.۶۷)، به عنوان تیم دوم راهی مرحله یه هشتم پایانی شد.

در جام جهانی ۱۹۶۶ – انگلستان، قانون برتری گل استفاده شد؛ یعنی جایگاه تیم های هم امتیاز رو اختلاف بین گل زده و خورده اونا مشخص می کرد. هم اینکه در شرایطی که امتیاز و برتری گل تیم ها برابر بود، هر تیمی که گل زده بهتری داشت، در جایگاه بالاتر قرار می گرفت. این اتفاق باعث صدرنشینی تیم شوروی قبلی در گروه A مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۷۰ شد.

گل زده در خونه حریف و تغییر امتیاز برده ها

یکی از قوانین رسمی مسابقات رفت و برگشته و در صورت صفر بودن برتری گل دو تیم در این دو بازی، تیمی که در خونه حریف گل بیشتری زده باشه، برنده پایانی مسابقه لقب گرفته و به مرحله بعدی صعود می کنه. این قانون که بوسیله یوفا طراحی شد، واسه اولین بار در جام در جام باشگاه های اروپا در سال ۶۶-۱۹۶۵ اجرایی و در سال ۶۸–۱۹۶۷ هم در لیگ قهرمانان اروپا استفاده شد. پس از اون رقابتها، در همه مسابقات بین المللی مورد اجرا قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۱ انگلیسی ها ۳ امتیاز شدن هر برد رو مطرح کردن که مورد استقبال قرار نگرفت اما از جام جهانی ۱۹۹۴ – آمریکا، به شکل رسمی اجرایی شد؛ قانونی که بعد از اون جام جهانی، در همه مسابقات باشگاهی و ملی فوتبال مورد اجرا قرار گرفت تا به تیم برنده ۳ امتیاز داده شه و به تیم ها بعد از نتیجه مساوی، مثل گذشته یه امتیاز تعلق بگیره.

و شروع رسمی ضربات پنالتی…

بعد از اتفاقاتی که در مسابقات فوتبال المپیک ۱۹۸۶ اتفاق افتاد و بعضی تیم ها با قرعه کشی از گردونه رقابتها کنار رفتن، طرح زدن ضربات پنالتی بعد از تساوی دو تیم در آخر ۹۰ دقیقه قانونی و دو وقت اضافه ۱۵ دقیقه مطرح و تصویب شد. این قانون از جام جهانی ۱۹۸۶ – مکزیک به شکل رسمی اجرایی شد. یعنی در صورت تساوی دو تیم در آخر ۹۰ دقیقه و دو وقت اضافه ۱۵ دقیقه، واسه مشخص شدن تیم صعود کننده، هر تیم اول ۵ ضربه پنالتی می زند که در صورت مساوی شدن، ضربات به صورت تک به تک ادامه یافته تا تیمی برنده شه.

گل طلایی

اولین قانون عجیب فوتبال «Golden Goal» بود که در مقطعی «مرگ یهویی» هم گفته می شد و واسه بیشتر کردن جذابیت مسابقات مورد تصویب مقامات فیفا قرار گرفت. این قانون که در اوایل دهه ۹۰ میلادی تصویب شد، در سال ۱۹۹۳ بوسیله فیفا به کنفدراسیون و فدراسیون های زیر مجموعه ابلاغ شد تا در مسابقات رسمی مورد استفاده قرار بگیره. طبق بعد از به ثمر رسیدن اولین گل در وقت اضافه، بازی قطع و زننده گل، برنده مسابقه لقب می گرفت.

اولین گل طلایی در دیدار استرالیا و اروگوئه در مرحله یه چهارم پایانی جام جهانی جوانان ۲۰۱۳ – استرالیا به ثمر رسید. در اون مسابقه که روز ۱۳ مارس سال ۲۰۱۳ برگزار شد، دو تیم در وقت قانونی به تساوی یه بر یه رسیدن اما «آنتونی کاربونه» در دقیقه ۹۹ (نهمین دقیقه از وقت اضافه اول) دروازه اروگوئه رو باز کرد و باعث صعود تیم کشورش به جمع ۴ تیم برتر جام شد. دیگه گل طلایی معروف در مرحله یه چهارم پایانی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به ثمر رسید. در اون مسابقه که روز ۲۹ ژوئن برگزار شد، پس از تساوی بدون گل فرانسه و پاراگوئه در آخر ۹۰ دقیقه، «لوران بلان» در دقیقه ۱۱۴ (آخرین دقیقه نیمه اول وقت اضافه) دروازه حریف رو باز کرد تا باعث صعود تیمش به مرحله یه چهارم پایانی شه.

گل نقره ای

بعد از جام جهانی ۱۹۹۸، شکایت خیلی از کشورای عضو فیفا به قانون نقره ای باعث شد طرح جدیدی به نام قانونی گل نقره ای «Silver Goal» در سال ۲۰۰۲ بوسیله یوفا به فیفا ارائه شه تا به جای قانون گل طلایی مورد استفاده قرار بگیره. در این قانون، در وقت های اضافه، هر تیمی که موفق به گلزنی می شد، برنده مسابقات لقب نمی گرفت و داور بازی رو تا آخر همون ۱۵ دقیقه وقت اضافه ادامه می داد. در آخر وقت اضافه حتی اگه وقت اضافه اول بود، تیم زننده گل، برنده اعلام می شد.

مشهورترین گل نقره ای دنیا، در رقابتهای یورو ۲۰۰۴ به ثمر رسید. در روز اول جولای دو تیم یونان و جمهوری چک در مرحله نیمه پایانی یورو ۲۰۰۴ – پرتغال برابر هم به میدون رفتن که این بازی در آخر ۹۰ دقیقه با تساوی بدون گل تموم شد. نیمه اول اون مسابقه درحال اتمام بود که در دقیقه ۱+۱۰۵ «ترایانوس دلاس» دروازه چک رو باز کرد. بعد از این گل، تیم جمهوری چک وقتی رو واسه جبران نداشت و داور بدون این دست اون دست کردن در سوت خود دمید، تا یونان به دیدار فینال صعود کنه.

البته بعد از اون رقابتها، اعتراض ها به این قانون هم شروع شد تا در آخر اجرای اون لغو و مثل گل طلایی، به بایگانی سپرده شه تا اجرای مقطعی اون بعضی از تیم ها رو مثل موش آزمایشگاهی کنه. از اون به بعد دوباره تیم ها در مسابقات حذفی، در صورت تساوی بدون گل در آخر ۹۰ دقیقه، تا آخر دو وقت ۱۵ دقیقه اضافه به بازی ادامه داده تا در صورت نبود گلزنی، ضربات پنالتی تیم برنده رو مشخص کنه.

قوانینی عجیب و متغیر

واسه اهمیت به پیروزی در مرحله مقدماتی، مسئولان فوتبال دنیا در قوانین جدید مقرر کردن که برد در بازی رودرو اهمیت بیشتری نسبت به برتری گل داشته باشه. بر این پایه اگه دو تیم در مرحله گروهی از نظر امتیازی برابر بودن، به جای برتری گل، بازی رودروی دو تیم هم امتیاز نگاه می شد. این قانون از یورو ۱۹۹۶ – انگلستان به شکل رسمی اجرا شد و در گروه C جمهوری چک ۳ امتیازی با برتری گل ۱- به جای ایتالیا که ۳ امتیاز و برتری گل صفر داشت، به عنوان تیم دوم گروه به مرحله بعدی صعود کرد؛ آنهم به خاطر پیروزی ۲ بر یه در بازی رودررو.

البته این قانون کم کم شامل بندها و تبصره های باحال تری هم شد چون وقتی دو تیم در بازی رودرو مساوی می شدن و در آخر از نظر امتیاز و برتری گل برابر بودن؛ هرتیمی که گل زده بیشتری داشت به مرحله بعد صعود می کرد. هم اینکه در صورت مشابه بودن گل های زده و خورده، هر تیمی که اخطار و اخراج کمتری داشت، برنده بازی لقب می گرفت.

این قانون اخطار و اخراج کمتر در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ برزیل در قاره آسیا کرد علنی پیدا کرد چون باعث حذف عربستان و صعود کره شمالی به مرحله بعد شد. البته در مسابقاتی که در گروه های جور واجور برگزار می شه و بعد از تیم های تیم های اول، تیم های برتر دوم از مرحله گروهی به مسابقات پایانی راه پیدا می کنن، در صورت تساوی امتیازها، برتری گل، گل زده بیشتر و بعد اخطار و اخراج کمتر باعث صعود تیم های به مرحله بعدی می شه.

خشن ترین و عجیب ترین رسومات بعضی از دینا + عکس

عجیب ترین مناظر طبیعی دنیا + عکس

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *