قوانین عجیب رانندگی در ۱۴ کشور دنیا

قوانین عجیب رانندگی در ۱۴ کشور دنیا

واسه رانندگی نیاز به قوانین مختلفیه که راننده های رو محدود کرده و مانع از بروز حادثه می شه. در همه کشورها آیین اسمای مخصوصی آماده شده که راننده ها باید حتما اونو به طور کامل بلد باشن. در میان قوانین رانندگی تعدادی بسیار عجیب و غریب هستن که در ادامه به بعضی از اونا می پردازیم.

دانمارک

بررسی زیر خودرو قبل از رانندگی واسه کسائی که دلیل خوبی دارن واسه ترسیدن از احتمال وجود بمبی زیر خودرویشان به طور کامل طبیعیه؛ مانند وضع افسرهای پلیس ایرلند شمالی، اما در دانمارک قانونی هست که راننده رو قبل از حرکت موظف می کنه زیر خودرویش رو حتما نگاه کنه که نکنه کسی زیر اون خوابیده باشه!

هم اینکه در این کشور و کشورای چک و سوئد باید هنگام رانندگی در روز روشن، از نور بالا استفاده شه. واقعا تحقیقات نشون داده وقتی که بعضی از خودروها از نور بالا استفاده می کنن، بقیه رانندگان حواس خود رو به وسایل نقلیه دور و بر بیشتر جمع می کنن، اینطوری آمار تصادفات کم میشه.

اسپانیا

یه قانون عجیب در بعضی از شهرهای اسپانیا هست که توضیحی منطقی نمیشه درباره اون پیدا کرد و اون، اینه که در این شهرها، روزای فرد اگه قصد پارک کردن خودرویتان رو دارین باید مقابل خونهایی با پلاکای فرد پارک کنین و روزای زوج مقابل خونهای با پلاک زوج!

البته قانون دیگرشون به نظر منطقی میاد و اون، اینه آدمایی که چشم هاشون بسیار ضعیفه و مجبور به عینکای ذره بینی مخصوصا کلفت هستن باید یه عینک اضافی در خودرویشان داشته باشن، وگرنه جریمه می شن.

سوئیس

سوئیس دوست داره همه چیز رو متفاوت از دیگر کشورای دنیا بکنه. هرکی در این کشور قصد دوچرخه سواری داره باید بیمه سالیانه خریداری کرده و بر چسب اونو به دوچرخه اش نصب کنه.

بلژیک

در بلژیک درست به عکس سختگیریای سوئیس دوچرخه سوارها می تونن در هر جهت حتی در خیابونای یه طرفه دوچرخه سواری کنن و کسی با اونا کاری نداشته باشه.

قبرس

وقتی در قبرس رانندگی می کنین پیشنهاد می شه یه کاغذ ورداشته و روی اون غذا، نوشیدنی و بوق بنویسین و روی داشبورد بچسبونین. این کار باعث می شه یادتون نره موقع رانندگی، خوردن و نوشیدن و بوق زدن ممنوعه. بوق زدن هم نه فقط نزدیک بیمارستانا بلکه در منطقه مسکونی هم ممنوعه مگه این که یه مورد به طور کامل لازم پیش بیاد. (قابل توجه رانندگان عزیز تهرانی که کلا دستشون از روی بوق ورداشته نمی شه). علاوه بر این اگه راننده با دست و صورتش واسه بقیه شکلکای غیراخلاقی درآورد یا حتی دست خود رو از خودرو بیرون آورد حتما جریمه می شه و هم اینکه نیم ساعت قبل از غروب تا نیم ساعت بعد از طلوع خورشید، چراغای خودرو باید روشن شو د.

ژاپن

ژاپنیا در جهان به مودب بودن بسیار معروف هستن و این مورد در قوانین راهنمایی و رانندگی شون هم دیده می شه. در این کشور اگه هنگام عبور با ماشین، آب موجود در جاده روی عابر پیاده پاشیده شه، راننده اون خودرو جریمه می شه.

آلمان

مراقب باشین باک بنزین تون خالی نشه، چون بشدت براتون گران تموم می شه. درواقع در آلمان یکی از جرایم سنگین رانندگی به تموم کردن بنزین در بزرگراه ها مربوط می شه.

اگه بنزین خودرویتان تموم شد و بعد مجبور شید از خودرویتان پیاده شده و راهی رو پیاده روی کنین، علاوه بر این که به دلیل خالی بودن باک بنزین و بی توجهی به اون جریمه میشین، بلکه باید واسه پیاده روی در بزرگراه و به خطر انداختن جون خود و بقیه هم جریمه بپردازید.

روسیه

رانندگی با خودروی کثیف ـ در حدی که بتونین روی اون عکس کشیده یا مطلبی بنویسین ـ ممنوعه و بدون دودلی جریمه میشین. درضمن کسی حق نداره خودرویش رو در ملأعام بشوید و باید خودروی خود رو به کارواش ببره.

یونان

پلیس یونان واقعا در برابر پارک غیرقانونی خودرو کم تحمله. اونا می تونن پلاک خودرویی که غیرقانونی پارک کرده، مصادره کنن.

فرانسه

در فرانسه رانندگان مجبور هستن در خودروی خود مانند شرکتای بیمه دستگاه تشخیص مصرف نوشیدنی الکلی داشته باشن.

اتریش

اگه به مرکز شهر وین رانندگی کنین، یه علامت راهنمایی و رانندگی می بینین که تصویر بوق زدن ممنوع رو داره. در این بخش از شهر تحت هیچ شرایطی حق ندارین بوق بزنین و الا جریمه میشین.

آفریقا

در آفریقای جنوبی، اگه در جاده ای، چوپان و گله ای حضور داشته باشه حق تقدم با اونه. راننده باید خودروی خود رو متوقف کنه تا چوپان گله خود رو از بین جاده عبور دهد، وگرنه جریمه می شه.

آمریکا

در آمریکا هم قانونای عجیب هست. در مونتانا حمل گوسفند در کامیون بدون حضور فردی به عنوان ناظر غیر قانونیه. در نوادا هم حمل شتر در بزرگراه ها غیر قانونیه.در بعضی از ایالتای آمریکا وقتی در چهارراهی چراغ راهنمایی و رانندگی نداره، حق تقدم با کسیه که زودتر رسیده. در واقع وقتی رانندگان به چهارراه می رسن باید به طور کامل توقف کنن و بعد به حافظه شون فشار بیارن تا یادشون بیاد که کدوم یکی زودتر رسیدن و بعد با رعایت حق تقدم عبور کنن.

کاستاریکا

در کاستاریکا اگه کسی بین رانندگی نوشیدنی الکلی بخوره و رانندگی کنه، مشکلی براش پیش نمیاد، اما اگه تصادف کنه و الکل خونش از حد مجاز بالاتر باشه، جریمه نقدی نمی شه، اون مستقیم به زندان میره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *