قوانین ازدواج موقت یا صیغه در ایران

قوانین ازدواج موقت یا صیغه در ایران

ازدواج موقت

در ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی ازدواج موقت در قوانین ایران به رسمیت شناخته شده است. شرایط و ارکان اساسی نکاح منقطع (ازدواج موقت) عبارتند از شرایط صحت نکاح دائم هم اینکه تعیین مدت مشخص و تعیین مهر مشخص واسه زن. مشکلات ازدواج موقت هم همون مشکلات نکاح دائم هستن.

به گزارش قانون، در نکاح دائم نبود وجود مهر یا ذکر نشدن مهر جایزه اما در نکاح منقطع نبود وجود مهر موجب بطلان عقد می شه. قانون بر وجود و مشخص بودن مهریه زن در ازدواج موقت تاکید فراوون کرده و برابر مواد ۱۰۹۵ تا ۱۰۹۸ قانون مدنی ترتیباتی داده که مهریه زن در ازدواج موقت به هر ترتیب به ایشون تسلیم شه. زن پس از جاری شدن عقد مالک مهر می شه و اتفاقاتی چون فوت زن در زمان ازدواج نبود نزدیکی شوهر با ایشون تا اتمام مدت عقد و بخشیدن زمان عقد از طرف شوهر مهر رو ساقط نمی کنه.

مشکلات نداشتن دفتر صیغه

در صورت نبود نزدیکی در زمان ازدواج شوهر موظف به پرداخت نصف مهره، اما در صورت دوری همسر از پرداخت مهر، درخواست اجبار ایشون از دادگاه مشروط بر اثبات وجود نکاح منقطع هستش. در مواردی که زن و شوهر خود یا بوسیله عاقدین بدون دفتر صیغه رو جاری می کنن و مدرک کتبی معتبر بر اون پیش زوجه موجود نیس، این اثبات کاری سخته.

ضرورت رضایت پدر

برابر قانون در نکاح دختر باکره مثل منقطع و دائم اجازه پدر یا جد بابایی لازمه. در صورت دوری غیرموجه پدر از دادن اجازه نبود حضور پدر در محل و غیرممکن بودن استیذان دختر می تونه با معرفی مرد مورد نظر و شرایط نکاح از دادگاه مدنی خاص درخواست اجازه ازدواج کنه. الان خیلی از دفاتر و عاقدان، به بهونه فتاوی بعضی مراجع تقلید، صیغه ازدواج موقت دختر بالغ رو بدون اجازه پدر هم جاری می کنن.

سن ازدواج موقت

در (مواد ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴) قانون مدنی سن نکاح واسه دختر هم مثل ازدواج دائم ۱۳ ساله.

نداشتن حق نفقه

به تصریح ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی «درعقد قطع شدن زن حق نفقه نداره مگه اینکه شرط شده باشه یا اینکه عقد مبنی بر اون جاری شده باشه.» اما حتی در صورت شرط نفقه ترک انفاق شوهر عمل مجرمانه نیس و زن تنها می تونه از دادگاه اجبار شوهر به دادن نفقه رو درخواست کنه.

زن و شوهر از هم ارث نمی برن

برابر ماده ۹۴۰ قانون مدنی «زن و شوهر که زوجیت اون ها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشن از همدیگه ارث می برند.» بنابر این معنی ماده اون هستش که در نکاح منقطع زن و شوهر از هم ارث نمی برند.

نبود ثبت ازدواج موقت باعث تضییع حقوق فرزندانه

فرزندان حاصل از ازدواج موقت مشروط بر ثبت شدن قانونی و محضری ازدواج حقوقی درست مثل فرزندان حاصل از ازدواج دائم دارن یعنی فرزندان قانونی پدر شناخته می شن پدر موظف به دادن نفقه و نگهداری آنانه و از پدر ارث می برند. اما مسئله اینجاس که با در نظر گرفتن نبود ثبت محضری ازدواج موقت در بیشتر موارد، جاری شدن صیغه اون بوسیله زن و شوهر یا عاقدان گمنام و بدون دفتر، اثبات نسب واسه بچه حاصل از ازدواج موقت بسیار مشکل و اکثرا غیرممکن هستش. الان فت و فراوون تماشاگر بی شناسنامه موندن این فرزندان یا تضییع حقوق اونا مانند ارث هستیم.

ازدواج موقت با زنی که شوهرش غائبه

واسه روشن شدن این مطلب به بیان نظر بعضی مراجع عظام درباره ازدواج موقت با زنی که شوهرش غائبه، می پردازیم.

دفتر حضرت آیت ا… العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): تا وقتی که در عقد شوهرش باشه، هر چند سال غائب باشه، ازدواج با ایشون جایز نیس؛ بله اگه بین زن و شوهر اختلاف هست و شوهر راضى به طلاق نیس و ادامه این زندگى موجب عسر و حرج و مضیقه س و زن نمى‏ تونه این شرایط رو تحمل کنه، مى‏تونه به یکى از نمایندگان حاکم شرع که اجازه در این خصوص داره، مراجعه کنه تا پس از گرفتن موضوع (با شرایط شرعى و قانونى)، صیغه طلاق رو جارى کنن و پس از اجراى طلاق و سپرى شدن عدّه، مى توان با اون ازدواج کرد.

دفتر حضرت آیت ا… العظمی سیستانی (مدظله العالی): جایز نیس.

دفتر حضرت آیت ا… العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): اگر طلاق نگرفته باشه ازدواج کردن با اون جایز نیس.

ازدواج موقت با زن کافر شوهر دار

هر ملت و مذهبی واسه ازدواج و زناشویی، عقد و نکاح خاص خود رو داره و اسلام عقد و نکاح همه ادیان و ملت ها مثل مسیحی، یهودی، بودایی، هندو، بت پرست، مادیگرا (کمونیست) و … رو محترم شمرده س و فرزندان حاصل از اینجور ازدواج هایی رو حلال زاده می دونه. بنا براین اگه زن کافر و مرد کافر طبق آیین خود با هم ازدواج کرده باشن، اسلام این ازدواج اونا رو معتبر دونسته و اونا رو زن و شوهر می دونه و از اون جا که ازدواج دائم و موقت با زن شوهردار از نظر اسلام حرام و باطله، از نظر حکم اسلامی نمی توان با زن کافری که شوهر داره ازدواج موقت کنه، مگه اینکه به هر دلیلی از شوهر خود طلاق بگیره، بعد از گذروندن عده طلاق می شه با اون ازدواج موقت داشت.

تمدید صیغه موقت

اگه کسی بخواد عقد موقت همسرش رو تمدید کنه قبل از تمدید باید عقد قبلی تموم شده باشه یا مدت باقیمونده بوسیله شوهر بخشیده شده باشه. پس اگه مثلاً یه ماه عقد کرده باشن و بعد از یه مدت بخوان مدت رو بیشتر کنن باید یه ماه از تاریخ اون گذشته باشه یا اگر یه ماه نگذشته مدّت باقیمونده از طرف شوهر بخشیده شه و اگه مدت تموم شده (و زن با کس دیگه ای عقد نکرده) پس جایزه بدون گذروندن دوران عدّه با همون شوهر قبلی خود عقد موقت جدید داشته باشه.

جدا شدن زن و شوهر در ازدواج موقت

در ازدواج موقتی که مدت اون طولانیه (مثلا عقد موقت ۹۰ ساله خونده شده باشه) بدون طلاق نمی توان از همدیگه جدا شد بلکه باید نسبت به پرداخت مهریه قبل از طلاق دست به کار شد.

اما در ازدواج موقتی که دراز مدت نیس، در اون صورت با بخشیدن مهلت بوسیله مرد اون ازدواج فسخ می شه چون از نظر اسلام جدایی در ازدواج موقت به یکی از دو روش زیر امکان پذیره:

الف) – به آخر رسیدن مدت ازدواج موقت که موقع عقد تعیین شده.

ب) – بخشیده شدن مدت باقی مونده از طرف مرد.

بر این پایه اگه مرد مهر تعیین شده رو پرداخت کرده باشه و عقد ایشون از جمله عقدهاییه که مدت اون طولانی نیس، می تونه با بخشیدن مدّت باقیمونده از همسر موقت خود جدا شه. اما اگه عقدیه که مدت اون طولانیه، این ازدواج دائم حساب می شه و با بخشیدن مدّت باقیمونده از همسر خود جدا نمی شه بلکه واسه جدا شدن نیاز به طلاق داره.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه زن به شرط این که تا آخر عمر در کنار هم باشن حاضر به ازدواج موقت شده و مرد اینجور شرطی رو قبول کرده باید به عهدو پیمان بکنه و باید رضایت همسر خود رو جفت و جور سازه و گرنه در پیشگاه خدا به همسر خود مدیونه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

روزنامه قانون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *