قلب یخی چگونه شکل گرفت؟

قلب یخی چگونه شکل گرفت؟

«اولین سریال ایرونی شبکه نمایش خونگی» لقبیه که سریال «قلب یخی» واسه همیشه با خود یدک می کشد. اون زمان که قلب یخی وارد شبکه نمایش خونگی شد این شبکه، صنعت نوپایی در کشور به حساب می اومد. ورود این سریال به این چرخه هم بدعت گذار دوره ای جدید در صنعت شبکه نمایش خونگی در ایران بود. اوایل مرداد ۸۹ که اولین فصل از این سریال در تیراژ یه میلیون نسخه وارد شبکه نمایش خونگی شد همزمان پوسترهای این سریال هم به در و دیوار شهر مردم رو واسه دیدن این سریال تشویق کرد. سریالی که یکی از برگ های برنده اش حضور ستاره های سینمایی در اون بود. دیدن پوسترها این رو القا می کرد که این فیلم هم مثل فیلم های دیگه س. می خرند، کنار خونواده می بینن و تموم می شه. کمتر کسی تصور می کرد که این «فیلم» یه سریال جذابه که اونا رو مجبور می کنه واسه اینکه بفهمن آخر داستان چه می شه هر هفته پول بپردازند و قسمت های بعدی رو بخرن. هر چی که بود این سریال تونست بین مردم جا باز کنه.

 فصل های بعدی سریال که اومد با تغییراتی همراه بود. خبرهایی درباره ورشکستگی مالی جفت و جور کننده و تغییر کارگردان و نویسنده ماجراهایی بود که همراه سریال تا امسال کشیده شد. حتی بسیاری فکر می کنند اینکه مهران مدیری هم عزمشو جزم کرد سریالی واسه شبکه نمایش خونگی بسازه هم به خاطر استقبال خوب مردم از قسمت های ابتدایی قلب یخی بوده. این گزارش به بررسی علل ادامه قلب یخی بعد از این همه حاشیه می پردازه. حاشیه های تغییر کارگردان، حضور این همه ستاره در سریال و ورشکستگی مالی جفت و جور کننده… 

 

وقتی قلب یخی وارد بازار شد که سریال های آنور آبی تونسته بودن در شبکه نمایش خونگی جولان بدن و بین مردم جا باز کنن. سریال هایی چون لاست، فرار از زندان، فرندز و چند نمونه دیگه. اینا سریال هایی بودن که به نظر بسیاری، قلب یخی هم به تقلید از همون ها شکل گرفت.

اینکه سریالی فصل بندی شده باشه و هر فصلش چند قسمت باشه، اتفاقی نبود که در ایران عادی باشه. هر چی که بود این سریال با همون روش ها ساخته شد و اتفاقا در پخش اولش هم مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

 

 

ماجرا از کجا شروع شد؟ 

 

ماجرا برمیگرده به شش سال قبل، وقتی که «محمدحسین لطیفی» تصمیم می گیرد سریالی به نام «دوباره مادرم» رو بسازه. در همون زمان ایده اولیه قلب یخی به ذهن حامد عنقا می رسد و اون رو با لطیفی در میان می گذارد. اما در اون زمان، ساخت اون سریال کار سنگینی بوده و قضیه دست نخورده می موند تا اینکه تصویر دنیای هنر به لطیفی پیشنهاد ساخت اولین سریال خصوصی رو می دهد. سریالی واسه شبکه نمایش خونگی. همین دعوت باعث می شه اون ایده مسکوت مونده دوباره رو بیاد و دوباره حرف بزنن.

 ایده با کمک خود نویسنده(عنقا) و لطیفی و سیدکمال طباطبایی (جفت و جور کننده) پرداخته می شه و ایده های جدید به کار اضافه می شه. در اول قرار بود این سریال در سه فصل ۱۲ قسمتی تموم شه. اما فصل اولش ۱۱ قسمت بود که مدت زمان دو قسمت اول اون ۲۰-۲۵ دقیقه بودن. فصل دوم در ۱۶ قسمت و قراره فصل سوم در ۳۰ قسمت پخش شه. هرچند خود نویسنده هم در همون اول کار گفته بود که این سریال تا ۹۶ قسمت هم جا داره! 

 

 

 

روایت های جور واجور 

 

در قلب یخی چند داستان موازی جلو می رود؛ فرهاد(حمید فرخ نژاد) و ویدا(نسرین مقانلو) یه قصه دارن. فرهاد مشکوک ترین آدم سریاله و ویدا هم مدیر مزون لباس بوده و دختران زیادی زیر دست اون کار می کنن. قصه دیگری که در کنار این قصه روایت می شه ماجرای چیستا(الناز شاکردوست) است که در مزون ویدا کار می کنه و فرهاد(حمید گودرزی) که نوازنده گیتاره عاشق اون شده. زوج حامد(حسین کمک) و شیوا(مهراوه شریفی نیا) هم خط سوم سریال رو روایت می کنن.

 این داستان ها بازم ادامه دارن و هنوز تموم نشده ان. قلب یخی تنها سریالیه که از بیشتر ستاره های سینمایی در اون دعوت شده. از مهران مدیری و الناز شاکردوست گرفته تا حمید فرخ نژاد و رضا عطاران! 

 

 

تموم حاشیه ها 

 

یکی از حاشیه های سریال قلب یخی این بود که نویسنده و ایده پرداز کار یعنی حامد عنقا از ادامه سریال بی خیال شد. در کنار اون هم محمدحسین لطیفی از کار انصرف داد. حتی یکی دیگه از حاشیه ها هم معطلی ای بود که در عرضه دو فصل ایجاد می شد. در ارائه هر فصل، ۷ ماه فاصله وجود داشت که در میان تموم این فاصله ها حرف و حدیث هایی هم در مورد توقف کار اتفاق. حتی بین یه قسمت تا قسمت بعد هم فاصله ها بعضی وقتا اونقدر می شد که صدای اعتراض مردم رو هم در می آورد. 

 

قاچاق، تاخیر در پخش، ورشکستگی مالی و خیلی از مشکلات دیگه سر راه این سریال وجود داشت ولی این سریال بازم ادامه پیدا کرد و در واقع انگار که سازندگانش کفش آهنین پوشیده باشن، در حال پیش رفتن هستن.

 حامد عنقا، نویسنده دو فصل قبل این سریال در گفت وگو با تهران امروز گفت: «اینکه به چه دلیل قلب یخی هنوز ادامه پیدا کرده به این دلیله که این سریال با سریال های دیگه فرق داره. البته من چون از این سریال بیرون رفته ام فقط می توانم درباره دو فصل قبل صحبت کنم. هدف گذاری دو فصل قبل «کسب درآمد» به «هر قیمتی» نبود. روی «به هر قیمتی» تاکید می کنم. درسته که واسه هر کاری به هر حال مسائل مالی هم اهمیت داره ولی واسه ما هدفمون این بود که مردم فضای دیگری رو هم در سریال تجربه کنن. یه سری اهداف عقیدتی فکری داشتیم. اگه اون بلاهایی که گفتید سرش نیامده بود و پایداری کسی مثل آقای طباطبایی نبود ما به رغم همه مشکلات، مثل قاچاق و گرفت و گیرهای وزارت ارشاد دچار افت شدید می شدیم. ما در میان کار حتی کم لطفی های مالی هم داشتیم ولی چون از هدفمون مطمئن بودیم ادامه دادیم. اون وقتی که اونقدر درباره قهوه تلخ حرف زده می شد و اونقدر به اون می بالیدند و براشون مهم بود، همون زمان قلب یخی براشون خار در چشم بود. حتی وقتی «ساخت ایران» ساخته شد و با اون فجاعت تموم شد و آقای رجبی فروتن درباره اش حرف می زد و این همه از اون پشتیبانی می کرد بازم دیدیم که چه پایانی داشت. حتی قهوه تلخ هم پایان خوشی نداشت و کارکنانش ماه ها دستمزد نگرفتند.

 در همه این احوال باز این قلب یخی بود که داشت به کارش ادامه می داد. به نظر من فرق طباطبایی با دیگه جفت و جور کنندگان اینه که کار می کنه اون هم فقط به خاطر کار، نه به خاطر حاشیه هاش و نه معروف شدن. امروز، پرسودترین برند در میان سریال های نمایش خونگی، قلب یخیه. اونقدر که طبق اطلاعات من، فقط هزینه تبلیغات بیلبوردهای شهری اش نزدیک به یه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومنه. به نظر من همینکه تونسته این چارت رو حفظ کنه نشون دهنده اینه که از نظر اقتصادی خوب جلو رفته.» اون هم اینکه درباره دلیل انصراف اش گفته بود: «این توقف ها بین قسمت های فصل دوم واقعا رابطه زیادی به وزارت ارشاد نداره. اتفاق پخش غلط و فاجعه بار قلب یخی یه یا دو بار اون به وزارت ارشاد مربوطه مابقی به خاطر بی سیاستی هاست.

 پخش فصل دوم سریال تازه شروع شده بود که من مصاحبه هایی انجام دادم و عنوان کردم هیچ انگیزه ای واسه ادامه کار و نوشتن فصل سوم ندارم. اونقدر آزار و اذیت فکری و مشکلات در این مجموعه به من فشار آورد که واقعا دیگه دوست نداشتم ادامه دهم. اگه فصل سوم رو هم تا جایی نشستیم و صحبت کردیم حتی سیناپس نوشتم، فقط و فقط به احترام کمال طباطبایی جفت و جور کننده کار بود.» 

 

این وسط سید کمال طباطبایی، جفت و جور کننده کار هم درباره ماجرای ورشکستگی مالی گفت: «بخش خصوصی سریال سازی در ایران شکننده س. شرکت های بزرگ مسئول این کار نیستن و ما به برگشت سرمایه وابسته هستیم. با این وجود تلاش کردیم چیزی در «قلب یخی» کم نگذاریم. ما در بخش خصوصی ساخت سریال و پخش اون در شبکه نمایش خونگی جدید و نو بودیم. به خاطر همین مشکلات و مسائلی در کار ما وجود داشت که مخفی بود و کم کم مشخص می شد. کم و کمبود هایی مثل قاچاق و کپی غیرمجاز و از همه مهمتر پخش بوسیله پخش خصوصی از مسائلی بودن که در «قلب یخی» آسیب شناسی شده» با تموم این حرفه ها بازم این سریال در حال فروشه. هرچند خیلی از مردم نسبت به این سریال خوش بینی شون رو از دست داده ان و کج دار و مریز به سمت خریدش می روند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *