قطع مصرف قرص های ضد بارداری چه عوارضی دارد؟

قطع مصرف قرص های ضد بارداری چه عوارضی دارد؟

control-pills

جلوگیری از بارداری ناخواسته مهمترین دلیل واسه مصرف قرصای ضد بارداریه اما وقتی که شروع به مصرف اونا میکنین معمولاً اثرات دیگری هم بر بدن شما می ذارن که در صورت قطع مصرف ممکنه عوارضی رو به همراه داشته باشه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ مصرف قرصای ضد بارداری می تونه امتیازات زیادی واسه بدن داشته باشه. اینجور قرص هایی می تونن پوست شما رو تمیز کنن، عادت ماهیانه رو تنظیم کنن و از بارداری ناخواسته پیشگیری کنن. اگه سال هاست که از این قرص ها استفاده می کنین، ترک اون می تونه کمی نگران کننده باشه. البته وجود اینجور نگرانی هایی قابل درکه. بیشتر افراد خوب نمی دانند بعد از قطع مصرف اینجور قرص هایی چه اتفاقی در بدنشون رخ میده. خبر خوب اینه که بیشتر افراد فرق زیادی رو بعد از قطع مصرف تجربه نمی کنن. اما اگه شما جزو آدمایی هستین که قرص های ضد بارداری رو به خاطر دلایل خاصی مصرف می کنن( مثل بهبود گرفتگی عضلات یا جوش) ممکنه بعد از قطع مصرف، متوجه برگشت نشونه های قبلی خود شید. بیشتر تغییراتی که زنان در خود می بینن، به خاطر دلایلیه که قرص ضد بارداری رو واسه اون مصرف می کردن. مشکلات جانبی قطع مصرف داروهای ضد بارداری به نوع مریضی که در حال درمانش هستین و دوز مصرف اون بستگی داره. دو فردی که قرص به طور کامل برابری رو مصرف می کنن تجربه متفاوتی بعد از قطع مصرف دارن. با اینحال هنوزم تغییرات رایجی بعد از قطع مصرف وجود داره که بیشتر افراد اون رو تجربه می کنن. در این مقاله می خوایم به همین موضوع بپردازیم.

ممکنه بدون این دست اون دست کردن باردار شید:

نه، بدن شما واسه پاکسازی خود از قرص ضد بارداری احتیاجی به زمان نداره. در بیشتر افراد زمان تخمک گذاری طبیعی یه یا دو ماه بعد از قطع مصرف شروع می شه. یکی از تحقیقات انجام شده نشون می دهد که ۲۰ درصد از زنان بعد از قطع مصرف اینجور قرص هایی می تونن دوباره باردار شن. اگه نمی خواهید باردار شید مطمئن شین که از کاندوم یا بقیه روش های جلوگیری از بارداری استفاده می کنین.

وزن شما ممکنه در همون مقدار قبلی بمونه:

واسه کاهش وزن نمی تونین مصرف قرصای ضد بارداری رو متوقف کنین. با اینکه بیشتر افراد می گن که به هنگام مصرف این قرصا دچار اضافه وزن می شن اما تحقیقات علمی انجام شده هنوز ارتباطی بین مصرف این قرص ها و زیاد شدن وزن پیدا نکرده. تو یه بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۴، محققان به این نتیجه رسیدن که قرصای ضد بارداری تاثیر زیادی روی وزن نداره. باید دلایل بیشتری واسه این وجود داشته باشه.

پوست شما ممکنه دچار جوش شه:

قرصای ضد بارداریِ ترکیبی که عادی ترین شکل این قرصه معمولا ترکیبی از استروژن و پروژسترونه. به کار گیری این قرصا باعث می شه در بیشتر خانوما جوش موجود در پوست از بین بره چون اینجور قرصایی می تونن سطح آندروژن که هورمون تولید کننده چربی در پوسته رو کم کنن. بعد از قطع مصرف، ممکنه متوجه ظاهر شدن جوش روی پوست شید. این موضوع بیشتر در دوران عادت ماهیانه رخ می دهد. قطع مصرف ممکنه نشونه های جوش رو دوباره به حالت اول برگرداند. اگه می خواید مصرف اینجور قرصایی رو کنار بذارین بهتره به دنبال روش های دیگه مثل به کار گیری پاک کننده های مناسب، کاهش استرس و به کار گیری مکمل های پروبوتیک دار واسه درمان جوش باشین.

ممکنه ریزش موی کمی داشته باشین:

تعویض قرص های ضد بارداری یا قطع مصرف اون می تونه تلوژن افلوویوم رو تحریک کنه. این مریضی شرایطی موقتیه که در اون مو شروع به ریزش می کنه. تلوژن افلوویوم معمولا در عرض شش ماه فروکش می کنه. در عرض شش ماه بدن می تونه خود رو با نبود قرص ضد بارداری هماهنگ سازه. بعضی از زنائی که ریزش موی هورمونی دارن ممکنه بعد از قطع مصرف این قرصا دوباره ریزش موی خود رو تجربه کنن.تنها چیزی که در این مورد می توان گفت اینه که ریزش مو یه شرایط پیچیده س و بیشتر به فاکتورهای مختلفی مثل استرس وابسته. یادتون باشه که بیشتر افراد بعد از قطع مصرف این قرص ها، تاثیر زیادی روی موهاشون حس نمی کنن. در مقابل، ممکنه بعضی از افراد تماشاگر رشد موی بیشتری باشن اما این موضوع در سر رخ نمی دهد. موهای تیره و زبر ممکنه در نقاط ناخواسته ای مثل صورت، پشت و قفسه سینه ایجاد شه. این موضوع وقتی اتفاق می افته که بدن آندروژن اضافی تولید می کنه.

عادت ماهیانه شما ممکنه سنگین تر و بی نظم تر باشه:

یکی از امتیازات بزرگ به کار گیری قرص های ضد بارداری تنظیم عادت ماهیانه س. این قرص ها بیشتر عادت ماهیانه رو سبک تر می کنن و درد به وجود اومده بوسیله اون رو می کاهند. وقتی که مصرف اینجور قرص هایی رو کنار می گذارید،زیاد جای تعجب و حیرت زدگی نیس که عادت ماهیانه بی نظم و سنگین تری داشته باشین. بعضی از آدمایی که سال ها از این قرص استفاده می کنن، می گن که چرخه قاعدگی منظمی دارن. اما وقتی که مصرف اینجور قرص هایی رو کنار می گذارن تازه متوجه می شن که این چرخه زیاد هم منظم نبوده. بعد از دو یا سه ماه، عادت ماهیانه باید به حالت طبیعی خود برگرده. وقتی که مصرف این قرص ها رو متوقف می کنین یه اتفاق جدید دیگه هم رخ می دهد و اونم بروز سندرم قبل از قاعدگیه. بیشتر افراد واسه بهبود نشونه های این سندرم از قرص های ضد بارداری استفاده می کنن.اگه شما هم جزو این افراد هستین، نباید از برگشت نشونه های اون بعد از قطع مصرف قرص، زیاد متعجب شید.

ممکنه سطح ویتامین D شما افت کنه:

مطالعه انجام شده نشون میده زنائی که مصرف این قرص ها رو کنار می گذارن سطح ویتامین D کمتری دارن این موضوع در آدمایی که قصد بارداری دارن بسیار دردسرساز هستش چون ویتامین D از اسکلت جنین در دوران بارداری پشتیبانی می کنه. اگه قصد بارداری دارین حتما به دکتر خود قطع مصرف این قرص رو اطلاع بدید. هم اینکه مصرف روزانه ویتامین D رو بررسی کنین تا ببینین از غذاهای غنی از ویتامین D مثل ماهی استفاده می کنین یا خیر.

پستون های شما ممکنه کمی متفاوت شن:

بیشتر زنائی که مصرف این قرص ها رو قطع می کنن در طول دوران قاعدگی خود دردی در پستون هاشون دارن. از اونجایی که قرص های ضد بارداری سطح هورمون ها رو تنظیم می کنه، ممکنه این نشونه ها رو واسه بعضی از زنان آرامش ببخشد. بخاطر این قطع مصرف اینجور قرص هایی می تونه سینه شما رو بعد از تخمک گذاری حساس تر کنه. با اینحال حساسیت به لمس پستون ممکنه یکی از مشکلات جانبی مصرف این قرص باشه. وقتی که در حال مصرف این قرصا هستین و سینه شما در بعضی از زمان های ماه به لمس حساسیت پیدا می کنه، بهتره مصرف اون رو متوقف کنین. واسه این افراد، قطع مصرف این قرصا می تونه بافت طبیعی سینه رو برگرداند و دیگه حساسیتی به لمس وجود نداشته باشه. هم اینکه ممکنه تغییر کمی در ظاهر سینه خود داشته باشین.

ممکنه بیشتر از قبل دچار سردرد شید:

نزدیک نصف افراد در طول دوران قاعدگی خود دچار سردردهای میگرنی می شن. این موضوع بیشتر به خاطر افت سطح هورمون استروژن در بدنه. بعضی از داروهای ضد بارداری باعث می شه یه دوره از قاعدگی ایجاد نشه یا فاصله بین دوره ها بیشتر شه. آدمایی که از اینجور قرص هایی استفاده می کنن بعد از قطع مصرف اون دچار سردرد های مکرری می شن.

میل جنسی شما هم ممکنه تحت تاثیر قرار گیرد:

بعضی از آدمایی که مصرف این قرص ها رو قطع می کنن ممکنه تغییری در میل جنسی خود تجربه کنن. این موضوع به خاطر تغییراتیه که در تولید هورمون ها رخ می دهد. وقتی که مصرف قرصای ضد بارداری متوقف می شه افراد افزایش زیادی در میل جنسی خود تجربه می کنن. اما باید یادتون باشه که همه افراد با هم برابر نیستن. واسه بعضی از افراد رابطه جنسی می تونه بدون داشتن یه برنامه پیشگیرانه استرس زا باشه. کاهش خطر بارداری اجازه میده فرد لذت بیشتری از رابطه جنسی خود داشته باشه.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری دارو مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *