قسمت های حساس بدن انسان

قسمت های حساس بدن انسان

گوش ear

دستا کلی ترین نقش رو در انتقال باکتریا و بقیه میکروبا دارن. حتی بعد از شستشوی کامل، دستا به سرعت آلوده می شن، مخصوصا اگه شما ناخن هاتون رو بلند کنین، می تونین بسیار راحت تر و سریع تر آلودگیا رو با دست تون منتقل کنین.

بعضی از قسمتای بدن نسبت به کوچیکترین آلودگیا بسیار حساس ان. این قسمتا رو بشناسین تا بتونین جلوی آلودگی و عفونتای احتمالی اونا رو بگیرین.

مجرای گوش

نباید اصلا انگشت و یا بقیه اشیا رو وارد گوشتون کنین. پوست داخل گوش بسیار نازک و حساسه و به سرعت در اثر تماس با هر شی خارجی، دچار خراشیدگی می شه.

احساس خارش همیشگی در گوش می تونه به وجود اومده بوسیله تجمع موم، اگزمای پوست و یا عفونت به وجود اومده بوسیله شنا کردن در آب آلوده و… باشه.

مرطوب نگه داشتن این قسمت می تونه شما رو از خارش گوش برهاند. در صورت طولانی شدن زمان خارش گوش، حتما به دکتر متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین.

پوست صورت

می تونین با شستن صورت تون، بهداشت اون رو تضمین کنین. بعضی وقتا به دلیل کلافگی و یا موقع فکر کردن به صورتمون دست می زنیم. این کار یکی از بدترین اشتباهات رایجه که یه آدم در طول روز انجام میده.

انگشتان دست شامل روغنی هستن که در اثر برخورد به منافذ پوست و ورود به اونا می تونه منتهی به آلودگی و ایجاد جوش و … در پوست صورت شه.

چشما

در صورت شستن چشما با دستای آلوده و یا زدن دست به چشم واسه خارج کردن ذرات خارجی، حجم خیلی از آلودگیا وارد چشم می شن.

دست زدن به داخل بینی تا ۵۱ درصد می تونه دلیل انتقال خیلی از عفونتا مثل عفونت به وجود اومده بوسیله باکتری استافیلوکوک اورئوس شه

بعضی وقتا این آلودگیا منتهی به ایجاد یه جور عفونت چشمی به نام pinkeye می شه. این مریضی در صورت ورود یه جور باکتری به چشم ایجاد شده و دکتر واسه درمان اون  یه جور آنتی بیوتیک تجویز می کنه.

اگر چشماتون دچار خارش و یا خشکی شد و یا لنزهای تماسی چشمتون رو آزرد، به چشم دکتر مراجعه کنین.

دهن

به طور میانگین مردم ۲۳ بار در طول روز، دستشون رو در دهن و یا دور و بر اون قرار میدن. این کار موقع خستگی بیشتر می شه.

میکروبای بسیار خیلی از این روش وارد دهنتون می شه که می تونه منتهی به بروز طیف بزرگی از بیماریا در بدن شه، چون دست ما روزانه با سطوح آلوده زیادی مثل میز کار، رایانه، پول و … در تماسه.

بینی

دست زدن به داخل بینی تا ۵۱ درصد می تونه دلیل انتقال خیلی از عفونتا مثل عفونت به وجود اومده بوسیله باکتری استافیلوکوک اورئوس شه.

استافیلوکوکوس اورئوس، از عفونتای ساده پوستی (مانند جوش، کورک، کفگیرک، گل مژه و آبسه) گرفته تا بیماریای تهدید کننده زندگی (مانند پنومونی، مننژیت، استئومیلیت، اندوکاردیت، سندرم شوک سمی و سپتی سمی) رو بوجود میاره.

استافیلوکوک اورئوس به عنوان یکی از پنج عامل شایع ایجادکننده عفونتای بیمارستانی مخصوصا عفونت زخم پس از جراحیه.

پوست زیر ناخن

تلاش کنین همیشه ناخن هاتون رو کوتاه نگه دارین و بعد از اون با یه گوش پاک کن استریل و یا یه برس ناخن، پوستای زائد و خرده های ناخن رو از دور و بر انگشت تون پاک کنین.

در صورت بلند بودن ناخن پوست زیر اون رو لمس نکنین، چون هم دلیل انتقال باکتری این قسمت به روی پوست و یا انتقال باکتری روی پوست به زیر ناخنا می شه. استافیلوکوک اورئوس یکی از شایع ترین باکتریای این قسمت از ناخنه.

نکته آخر

حتما روش شستشو درست دست هاتون رو بیاموزید و یادتون باشه تموم سطوح از جمله سطوح مربوط به مکانای عمومی مانند دستگیره اتوبوس، میز کار، لوازم تحریر موجود در محل کار و … می تونه دارای حتی خطرناک ترین ویروسا و باکتریا و … باشه.

پس هر بار که به منزل باز می گردید، دستا و صورتتون رو با روش درست تمیز کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر تبیان دانستنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *