قد مردان ایرانی چه قدر است؟

قد مردان ایرانی چه قدر است؟

heightبلندی قد در کشور ما یه ارزش زیبای شناسی واسه مردان حساب می شه و زنان مانند مردان بیشتر به دنبال تناسب اندامند تا بلندی قد.

هادی معیری نژاد– معمولا بلندی قد در کشورهایی ارزش حساب می شه که میانگین قد اونا خیلی بالا نباشه مثلا در هلند بلندی قد اصلا ارزش نیس چون که بیشترمردان و زنان بیشتر از ۱۷۰ سانتی متر اندازه قامتشانه.

خیلی از مردان ایرونی که قد بلند رو یه ارزش قشنگتر شناسانه مردونه میدونن در اولین سفر به اروپا و روبرو شدن با زنائی قد بلند تر از خود به بی اهمت بودن این ارزش پی میبرن.

اما اون چیزی که در اندازه قد آدما موثره در اول نژاد و بعد روش زندگی و تغذیه س.

در چند سال گذشته که گرانی شیر این ماده مغذی رو از سفره غذایی خیلی از خونواده ها حذف کرده کوتاهی قد و نبود تناسب اندام و خمودگی تهدیدی جدی واسه نسل آینده س .

اما چند روز قبل رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور ضمن رد مباحثی مبنی بر کوتاه قد شدن ایرونی ها، گفت: آمار موجود، رشد طبیعی جمعیت کشور رو نشون می دهد.

دکتر مجید حاجی فرجی در گفت وگو با ایسنا، در جواب به سؤالی درباره کوتاه قد شدن ایرونی ها و با در نظر گرفتن تغذیه موجود در کشور، گفت: چند سالیه که این موضوع به عنوان یه جور نگرانی از طرف بعضی ها مطرح شده که اطلاعات غلطی در این مورد عنوان شده.تحقیقات مطرح شده در سطح دنیا و هم اینکه مقایسه جمعیت کشور با بقیه کشورها نشون دهنده اون هستش که جمعیت کشور کوتاه قد نشده و رشد نزولی هم نداشته البته مشکلاتی در بخش های استخوانی و کلسیم هست که در بعضی موارد ممکنه کاهش رشد نسبت به سن رشد و قد اولیه رو موجب شده باشه که اینطور مواردی هم در حال اصلاحه.

قد مردان

کارشناسان سلامت عمومی تو یه مطالعه به این نتیجه رسیدن که از اواسط قرن ۱۹ میلادی تا الان متوسط قد مردها حدود ۱۱ سانتیمتر زیاد شده.در این بررسی اطلاعات جمع بیاری شده از صدها هزار مرد در ۱۵ کشور اروپایی مورد مطالعه قرار گرفت.

جدول زیر متوسط قد سربازان در نیمه دوم قرن ۱۹ ام رو نشون میده

کشور قد
آمریکا ۱.۷۱
نروژ ۱.۶۹
ایرلند ۱.۶۸
سوئد ۱.۶۸
انگلیس ۱.۶۶

 یافته های آزمایش ها نشون داد که متوسط قد مردان انگلیسی ۲۱ ساله از ۱۶۷.۰۵ سانتیمتر در سال های ۷۵-۱۸۷۱ به ۱۷۷.۳۷ سانتیمتر در سال های ۷۵-۱۹۷۱ رسیده.

کارشناسان بهداشت عمومی دانشگاه «اسکس» در این رابطه اعلام داشتن: رشد قد خیلی تحت تاثیر خیلی از مسائل و شرایطیه که ظرف دو سال اول زندگی، بدن کودک با اونا روبرو بوده. اینطوری اندازه بالای دچار شدن به مریضی ها از جمله مریضی های تنفسی یا اسهال که عامل مرگ و میر نوزادانه می تونه بر پروسه رشد نوزادان و رشد قد اونا تاثیر بزاره.

جدول زیر نشون دهنده بلند قد ترین مردان دنیاست

ردیف کشور قد (سانتی متر)
۱ هلند ۱۸۱
۲ ایسلند ۱۷۹.۸
۳ نروژ ۱۷۹.۷
۴ سوئد ۱۷۹.۳
۵ دانمارک ۱۷۸.۸
۶ فنلاند ۱۷۸.۴
۷ جمهوری چک ۱۷۸.۳
۸ اسلوونی ۱۷۸.۱
۹ لوکزامبورگ ۱۷۸
۱۰ کورواسی ۱۷۷.۶

به گزارش بی بی سی، این کارشناسان هم اینکه فکر می کنند: کاهش جمعیت خونواده ها به معنی درآمد بیشتر، زندگی در شرایط پاکیزه تر و سالم تر و در عین حال آموزش بیشتره که بر نوع تغذیه و سلامت تاثیر مثبت داره. پس افزایش میانگین قد مردان در اروپا که در این مطالعه رو شد می تونه نشون دهنده بهتر شدن وضعیت سلامت اونا در دوران کودکی باشه.

این جدول هم وضعییت قد مردان ایرونی و کشورای نزدیک به ایران رو نشون میده کشور ما همیشه رتبه بین ۴۰ تا ۵۰ رو در بین کشورای جهان داشته.

ردیف کشور قد
۴۰ آذربایجان ۱۷۲
۴۱ اروگوئه ۱۷۱.۸
۴۲ آرژانتین ۱۷۱.۳
۴۳ کره جنوبی ۱۷۱
۴۴ سوریه ۱۷۱
۴۵ مراکش ۱۷۰.۷
۴۶ ایران ۱۷۰.۶
۴۷ پرتغال ۱۷۰.۵
۴۸ ساحل عاج ۱۷۰.۴
۴۹ مصر ۱۷۰.۳
۵۰ تونس ۱۷۰.۳

کارشناسان سلامت عمومی فکر می کنند: هرچند بررسی اندازه رشد قد افراد در جوامع، یه شاخص خوبه اما دقیق شدن و فوکوس کردن بر وضعیت کلی بهبود سلامت ادما از اهمیت بیشتری برخورداره.

خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *