قد بلند بهتر است یا قد کوتاه؟

قد بلند بهتر است یا قد کوتاه؟

قد کوتاه قد بلند

قد شما یه حقیقت بیولوژیک ساده س! و شما دخل و تصرف چندانی نمی تونید در اون داشته باشین، اما می تونه از راههایی که به فکرتون خطور نمی کُند روی سرنوشت شما تاثیر بذارین. در زیر با تاثیراتی که قدتون روی سرنوشتتان می گذارد، آشنا می شید:

پول و قدرت

به گزارش آلامتو به نقل از فرارو، آبراهام لینکلن ۱۹۳ سانتیمتری، قدش از باراک اوباما بلندتر بود. خودِ باراک اوباما هم ۸ سانتی متر از میانگین قد آمریکایی ها بلندتره. یه تحقیق تازه بر این رابطه مهر تایید می زند، و نشون می دهد که نامزدهای قدبلندتر معمولاً از رای بیشتری بهره مند هستن.

جدای از بحث مسابقه واسه رسیدن به کاخ سفید، مردان و زنان قدبلند در نگاه مسلط تر، سالمتر، و باهوشتر به نظر می رسند و احتمال اینکه واسه شغل های رقابتی تر انتخاب شن بیشتره؛ اونا هم اینکه درآمد بیشتری داره. دلیل این ممکنه این باشه که ما به طور طبیعی “برتری” و “تسلط” رو به قد نسبت می بدیم؛ دو ویژگی ای که در رهبری اهمیت دارن. اما قد هم اینکه نشون دهندۀ تغذیه در کودکی هم هست. پس شاید بشه گفت که مردم در نگاه اول، قد بلند رو نشونه ای تربیت خوب، و آموزش و پرورش مناسب می دانند.

البته همۀ رهبران بزرگ و افراد موفق حتماً قدبلند نیستن؛ وینستون چرچیل و مارتین لوترکینگ از جمله افراد بزرگ قدکوتاه بوده ان. اما در برخوردهای اول، افراد قد بلند از کوتاه قدها تصویر بهتری به مخاطب القا می کنن.

نتیجه: داشتن دست بالا واسه افراد بلند قد، آسانتره.

ورزش

شما کافیه که فقط نگاهی به زمین بسکتبال یا میدون دو و میدونی بندازید تا بفهمین که موفقیت در خیلی از ورزشها نیازمند، پاهای درازه. پاهای بلندتر زودتر می تونن پیست دو و میدونی رو طی کنن و پرشهای بلندتری رو رقم بزنن. علاوه بر این، در ورزشهای تیمی مثل فوتبال آمریکایی، بازیکنان قدبلندتر می تونن پشت سر بازیکنان مقابلشون رو ببینن و توپ رو راحت تر پاس بدن.

با این وجود، بعضی وقتا بدن کوچکتر می تونه یه امتیاز باشه. در این صورت، پیغام عصبی مغز واسه رسیدن به دست و پا باید فاصلۀ کمتری رو طی کنن و در نتیجه زمان عکس العمل در این افراد سریعتره و این افراد ممکنه فرزتر باشن؛ چیزی که به بعضی هنرمندان ورزشهای رزمی مثل جکی چان در موفقیت کمک کرده. ضمن اینکه خم شدن و پیچ و تاب دادن به بدن واسه قدبلندها سخت تره، در حالیکه افراد کوچکتر می تونن به “شتاب دَوَرانی” بیشتری برسن و از این رو می تونن در ژیمناستیک، اسنوبرد، اسکیت، اسکی و شیرجه، یافته های بهتر به دست بیارن.

نتیجه: مساوی. واسه هر قدی ورزشی متناسب هست.

دست و پا چلفتی بودن

بدن شما شباهتهایی با خودرو داره: از دید مکانیکی، هر چی که خودرو بزرگتر، کاهش سرعت اون واسه دوری از تصادف سخت تر هستش. هم اینکه، هر چی تکانه بیشتر باشه به این معنیه که در تصادف، شدت ضربۀ دردناکتری متحمل میشین. تخمین زده شده که کسی که ۲۰ درصد قدش بلندتر باشه، در بین سقوط دو برابر انرژی جنبشی ایجاد می کنه.

شاید بشه گفت که این موضوع، یکی از دلایلیه که افراد قدبلندتر در طول عمر خود متحمل جراحتهای بیشتری می شه؛ مثلاً احتمال شکستن لگن در زنائی که قدشون از ۱۷۶ سانتی متر بلندتره، دو برابر زنانیه که فقط ۱۵۸ سانتیمتر قد دارن.

نتیجه: آدمهای کوچکتر به نسبت قدبلندها کمتر دچار حادثه می شن.

طول عمر و سلامتی

ویلاگراند استریسایلی در ساردینیا (ایتالیا)، به این خاطر که نسبت تعداد افراد بالای صد سال به جمعیت در اون بیشتر از هر جای دیگه اروپا هستش، مشهوره. در حالی که عوامل بسیاری (مثل رژیم غذایی مدیترانه ای و زندگی اجتماعی فعال) می تونن در این موضوع موثر باشن، یکی از احتمالات دیگری که در این باره مطرح می شه، کوتاهی قد ساکنان این شهره. میانگین قد مردان قدیمی ترین نسل زنده در این شهر، ۱۶۰ سانتیمتره.

این مورد مایۀ تعجبه. از اونجایی که بچه های سالمتر بیشتر قد می کشن، توقع داریم که قد شاخص خوبی واسه سلامتی عمومی فرد باشن. با این وجود، جدای رژیم غذایی و مراقبت از خود، به نظر می رسد که افراد قدبلند با افزایش سن، مشکلات بیشتری پیدا می کنن. مثلا، هر چی که بزرگتر باشین، سلولهای بیشتری در بدنتون دارید، و این موضوع خطر جهش هایی در سلولها رو که می تونن به سرطان منجر شن، افزایش می دهد. هم اینکه، یه بدن بزرگتر نیاز به انرژی بیشتری واسه سوزوندن داره. این موضوع رسوب پسماندهای مسمومی به جا مونده از سوخت و ساز زیاد می شه که می تونه به فرسودگی بیشتر بدن برسه.

جالبه بدونین که در میان شهروندان ساردینا، بلندقدها دو سال از همسایه های کوتاه قدشون کمتر عمر می کنن. یه تحقیق دیگه در مورد ۱.۳ میلیون اسپانیایی انجام شده، نشون می دهد که هر یک سانتی متر قد اضافه، ۰.۷ سال از متوسط طول عمر فرد کم می کنه.

نتیجه: قد کوتاه تر یعنی عمر بلندتر.

خوشحالی

تحقیقات جورواجور فهمیده ان که هر چی قدتون بلندتر باشه، نمرۀ شما در شاخصهای شادی و لذت بردن از زندگی بالاتره. این موضوع شایدً به اینکه قدتون می تونه بر چشم انداز شغلی و درآمدیتان تاثیر مثبت داشته باشه برمیگرده. چیزی که باعث می شه افراد قدبلند زندگی راحت تری داشته باشن.

نتیجه: هر چی قدتون بلندتر باشه، خوشحالتر هستین.

البته همۀ این عوامل نسبی هستن. استثناهای بسیاری وجود دارن که همۀ قوانین رو بر هم می زنند. هیچ کدوم از ما در بیولوژی ای که نصیبمون شده دستی نداشته ایم، اما به نظر می رسد که هر بدنی و با هر قد و هیکلی امتیازات و مشکلات خود رو داره.

واسه افزایش قد کودکان چه کنیم؟

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

افزایش قد فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *