قدیمی ترین پرچم جهان در ایران/عکس

قدیمی ترین پرچم جهان در ایران/عکس

کویر لوت سرزمین اسرار آمیزیه. از کلوتا و افسانه های پر از جن و پری اش که بگذریم، کمتر کسی فکرش رو می کرد که در نزدیکی لوت یکی از قدیمی ترین تمدنای دنیا تشکیل شده باشه. اما کشف قدیمی ترین پرچم دنیا از این منطقه، نام لوت رو به تمدن قدیمی خبیص پیوند داد. قدیمی ترین درفش فلزی جهان، شباهت زیادی به درفش کاویانی داره. درفشی که از نزدیک کویر لوت در کرمان کشف شد و برگ تازه ای از تاریخ رو رو کرد.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر: این روزا همه از وجود قدیمیترین لوحهای تمدن جهان در کرمان و در تمدن ارت در جنوب کرمان می گن اما کمتر کسی از تمدن خبیص در حاشیه شمال شرقی کرمان و در لبه کویر لوت سخن می گن. تمدن خبیص شهداد یکی از حلقه های گم شده بین تمدن شرق آسیا و بین النهرینه؛ تمدنی که مانند خیلی از محوطهای باستانی فلات ایران سر از زمین بیرون آورده اما کمتر از داشته هاش گفته شده و بازم رمز و راز خود رو در پهنه خاک مدفون کرده.

اجزاء کامل قدیمیترین پرچم دنیا

 

 

سرزمین نخل، کویر، آب و درفش

اینجا شهداد داد سرزمینی که اولین درفش فلزی جهان در اون کشف شده. اینجا شهداده سرزمین نخل؛ کویر، آب و تاریخ. تمدین قدیم شهداد هنوز نا شناخته س مثل خیلی از زیستگاههای قبل از تاریخ ایران از شش هزار سال قبل بشر در شهداد می زیسته و هنوز زندگی می کنه.

داستان درفش شهداد

در حفاریهای باستانشناسی در این منطقه کهنترین پرچم فلزی جهان به دست آمده، درفش شهداد فلزی مربع شکل و ۲۳ در ۲۳ سانتیمتره و بر فراز خود عقابی داره و بر میله ای نصب شده.

روی این درفش داستانی شکل گرفته از افسانه های قدیمی ایران زمین؛ قصه ای از نعمت، شکر گزاری، نخل و سپاس در وسط درفش انسانیه که بر صندلی نشسته و بقیه در دور و برش قرار دارن از بقیه آدما گرفته تا عناصر طبیعت و حیوانات وحشی و اهلی. فرد نشسته بر صندلی بزرگتر از دیگرونه و یه زن در کنارش و دو خدمتگذار در دور و برش.

درفش با خورشید شیر و گاو کوهاندار و آراسته شده که انگار داستانی رو روایت می کنه. این درفش پس از کشف به تهران منتقل شد و در موزه نگهداری می شه و باز این داغ رو بر دل کرمانیان میذاره که به چه دلیل اشیا کشف شده در استان کرمان جایی واسه نگهداری در استان تاریخی کرمان ندارن؟

شهداد در ۷۰ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان قرار داره و کویری ترین بخش استان کرمان به حساب می رود.

نمایی نزدیک نقوش درفش شهداد

این ناحیه از کرمان، در اول هیچ وقت مورد توجه باستان شناسا نبود، چون تصور وجود تمدن باستانی در صحرای خشک لوت نشدنی بود. اولین هئیت جستجو در سالهای ۴۶ به سرپرستی دکتر احمد مستوفی از موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران  واسه بررسی موقعیت جغرافیایی دشت لوت و دور و بر اون وارد اونجا شدن و در بین اکتشافات خود  “چاله تکاب” به تعدادی سفال برخورد کردن که یه تیکه از اونا از زمین بیرون و این آثار نشون از وجود تمدنی پیشرفته در این ناحیه بود.

آراترای گم شده یا همون تمدن خبیص شهداد

اما الان باستان شناسا، شهداد رو کلیدی واسه شناخت فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی تموم منطقه جنوب شرقی ایران در هزاره سوم ق.م می دانند. عده ای هم اون رو با شهر گمشده سومری آراتا منطبق می دونستن، در گل نوشته سومری نام آراتا بسیار به کار رفته است. طبق متون سومری آراتا سرزمینی بود در شرق “انشان”.

هانسمن انگلیسی، سرزمین انشان رو همون فارس می دونه و شهر سوخته واقع در استان سیستان رو شهر حماسی آراتا می دونست، اما اکتشافات بعدی در استان کرمان این موضوع رو اثبات کرد که آراتا همون شهداد کرمانه.

شهداد مرکز ایالت آراتا بود که یکی از چند ایالات خود مختار امپراتوری عیلام به حساب می رفته و دارای اجتماعی شکل یافته و منظم بود. علاوه بر حاکم و حکومت، دارای طبقات اجتماعی و اصناف بود.

کشف گورستان شهداد از مهمترین اکتشافات باستان شناسی دوران معاصره. چون گذشتگان، طبق اعتقادشون به اینکه بعد از مرگ در دنیایی دیگه محتاج آب و غذا و مسکن هستن، همه متعلقات خود، از ظرف و لباس گرفته تا زیورآلات رو با خود به گور می بردن. به دلیل جهت گردش خورشید گورستانهای شهداد بیشتر شرقی، غربی هستن. ساکنان شهداد، از افراد بزرگ و سرشناس خود از جمله حکمرانان، کاهنان، مجسمه هایی می ساختن و پس از فوت اونا موقع تدفین اونو با اشیای دیگه در گور جای می دادن.در بین مجسمه ها، تعداد زیادی مجسمه زن هم هست. هم اینکه قدیمی ترین درفش کشف شده در جهان با عنوان درفش شهداد در این منطقه بوده.

اما در اولین حفاریهای شهداد یه شی قابل توجه هم کشف شد که همون درفش شهداد نام گرفت.

اجزا درفش شهداد

این درفش قدیمی ترین پرچم دنیاس که از یه صفحه با میله و لولا و دسته برنزی ساخته شده و البته چون در این چند هزار سال زنگ زده شده به رنگ سبز مبدل شده ولی در اصل یه جور درخشش فلزی داشته که آفتاب رو باز می تاباندهه.

روی اون، نقشی از یه نخل دیده می شه و دو  درخت دیگه و پنج  آدم کوچیک و بزرگ که همه از بزرگان هستن و دو شیر و یه گاو کوهان دار و چند مار مثل مارهای تمدن جیرفت هم به چشم می خورند.

طرحی ظاهری از نقوش درفش شهداد

موضوع باحال عقاب روی میلهً درفشه در اساطیر قدیمی ایرونی به نام سیمرغ علاوه بر این که سمبل ایزد خورشید بوده، تحت اسمای سومری و هوریانی آنزو و زروان خدای خرد و باد اساطیری بزرگ بومیان دیرین فلات ایران به حساب می آمده و بدین جهات هم بوده که تمثالش در بالای درفش کاویانی پارسیان دوره هخامنش هم نصب بوده.

پروین محمد رضایی، محقق تاریخ در گفتگو با مهر گفت: اصل این کشفیات از جمله درفش شهداد که به عنوان شی ملی شناخته شده در موزه ملی تهران نگهداری می شه.

این محقق باستانشناسی گفت: قدیمی ترین پرچم ایران و جهان با عنوان درفش شهداد در کنار کلوتهای کویر مهمترین آثار گردشگری شهداد هستن.

ایشون اظهارداشت: شهداد یکی از مناطق تاریخی و گردشگری کرمان حساب می شه که طی بررسیهای انجام شده درفش شهداد مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح قدیمی ترین پرچم ایرانه که از مهمترین آثار گردشگری این منطقه حساب می شه.

ایشون بیان داشت: با در نظر گرفتن اثر حک شده بر دهانه یه کوزه میشه قدمت یه سری های دیگه از اشیا کشف شده رو به هزاره سوم قبل از میلاد رساند.

محمدرضایی گفت: این وسایل از سه گورستان و سیصد گور به دست اومده ان.

این مسئول بیان داشت: باتوجه به وسایل کشف شده سه محله به اسمای کشاورزان، صنعتگران و جواهر سازان هم از دل خاک بیرون اومده بود.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *