قدیمی ترین خویشاوند انسان در دریا

قدیمی ترین خویشاوند انسان در دریا

محققان دانشگاه کمبریج یه موجود دریایی کرم مانند پنج سانتیمتری رو قدیمی ترین نمونه حیوان بهره مند از اولین طرح های ستون فقرات معرفی کردن.

 

 

 

 

این مسأله باعث می شه که Pikaia gracilens که بیشتر از ۵۰۰ میلیون سال پیش تکامل یافته، یکی از قدیمی ترین اجداد مهره داران امروزی از جمله آدم خونده شه.

 

این تحقیق که در مجله Biological Reviews منتشر شده، به حل مباحث قبلی در مورد امکان رابطه این حیوان با خونواده طنابداران پرداخته.

 

طنابداران از یه طناب پشتی بهره مند بوده که واقعا یه نوار منعطف محافظ عصب در پشت اوناس و شاید طی میلیونها سال به ستون فقرات در نسل های پیشرفته اونا تبدیل شده.

 

در دو طرف این طناب پشتی در طرحهای ریز زیگ زاگی شکل حدود ۱۰۰ تیکه ریز بافتهای عضلانی موسوم به مهره های ابتدایی وجود دارن که تصور می شه به حیوان در حرکت سریع اون در درون آب و پیچ و تاب دادن اندام در جهات جور واجور کمک می کنه.

 

این موجود چشم و دندون نداشته؛ اما از یه سر به طور کامل مشخص، آبشش هایی واسه تنفس و دو شاخک ریز دارای حسگر واسه شناسایی مواد شیمیایی مغذی در آب برخورداره.

 

 

 

 به گفته محققان، حالا با شناسایی این مهره های ابتدایی، یه طناب عصبی و یه سیستم عروقی، این نمونه به روشنی در میان ابتدایی ترین طنابداران قرار می گیرد.

دلیل تکامل ستون فقرات در Pikaia هنوز مشخص نشده اما شاید با افزایش شکارچیان، نیاز به قدرت بیشتری واسه فرار سریع داشته.

  

 

منبع:isna.ir

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *