قدیمی‌ترین فیش حقوقی جهان کشف شد!+عکس

قدیمی‌ترین فیش حقوقی جهان کشف شد!+عکس

شاید فهمیدن اینکه یکی از قدیمی ترین نوشته های کشف شده از دوران باستان اختصاص به دو مشغله اصلی بشر داره خیلی دور از ذهن نبود: کار و الکل!

لوحی که منقش به خط تصویریه و در موزه بریتانیا نگهداری می شه؛ مردانی که آبجو در دست دارن و فکر می رود در ازای کار آبجو دریافت می کرده ان

به گزارش وب سایت نیو ساینتیست، باستان شناسا می می گن که پنج هزار سال پیش، کارگرانی که در شهر اوروک(در۲۵۰ کیلومتری جنوب بغداد) در بین النهرین زندگی می کردن به جای دستمزد، آبجو دریافت می کردن.

در سنگ نبشته ای که روی اون خط میخی تصویری حک شده ، اندازه دستمزد لازم (در واقع آبجوی پرداختی) واسه بعضی کارای مشخص گفته شده.

باستان شناسا عقیده دارن که این لوح قدیمی ترین فیش حقوقی بشری است که تا الان یافت شده. اینطور به نظر می رسد که معنی پرداخت حقوق مشخص در ازای کار مشخص از پنج هزار سال قبل در بین جوامع بشری رواج داشته. این لوح سنگی در موزه بریتانیا در شهر لندن قرار داره.

اما با اینکه این لوح ممکنه قدیمی ترین فیش حقوقی بشر باشه، اما این اولین بار نیس که به ازای کار به کارگران دستمزد «الکلی» پرداخت شده. به گزارش ساینس الرت این رسم موقع ساختن اهرام مصر هم رواج داشته و هر کارگر روزی ۴ تا ۵ لیتر آبجو دریافت می کرده.

هرچند ایان هودر، یه آدم شناس در دانشگاه استنفورد آمریکا عقیده داره با اینکه در این لوح «جیره» هر کار براساس آبجو مشخص شده، اما آدم ها در اون دوره بیشتر به صورت گروهی زندگی می کردن. اونا صاحبان زمین نبودن بلکه همه با هم کار می کردن و اجناس بین قبیله تقسیم می شد. پس معنی دستمزد به اون طور که امروزه رایجه در اون زمان رواج نداشته. هودر می گوید: «نظر من بر اینه که اونا به کار به چشم بخشی از فعالیت های روزانه نگاه می کردن: مثل آشپزی، اعمال مذهبی و میهمانی ها که بخش مهمی از زندگی اونا بوده.»

به نظر می رسد که سیستم پرداخت در ازای کار مشخص بعدا با یه جا نشین شدن بیشتر آدم ها و با تولید اجناس مازاد به مصرف یه گروه یا قبیله به وجود اومده باشه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *