قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی‌/عکس

قدیمی‌ترین عاشقان ایرانی‌/عکس

در  موزه  باستان شناسی و مردم شناسی دانشگاه پنسیلوانیا یکی از مشهوترین عکس ها معروف به دو عاشق ایرانیه. عکس تعداد ۹۷۴۸۲ این موزه هنوز یکی از تصاویر منحصر به فردیه که هر روز نظر خیلی ها رو به خود جلب می کنه؛ عشاق ایرونی،۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: سال ۱۳۵۱ باستان شناسانی که در تپه حسنلو مشغول حفاری بودن خودشون هم چیزی رو می دیدن باور نمی کردن. تیم مشترک تحقیقاتی ایران و آمریکا به سرپرستی دکتر رابرت اچ دایسون  مشغول تحقیقات در این تپه باستانی بودن که قبری رو پیدا کردن. در قبری با قدمت حدود ۳ هزار سال اسکلت دو نفر در آغوش همدیگه پیدا شد. در قبر به جز تخته سنگی که در بالای سر شخص سمت چپ قرار داره هیچ شی دیگری نبود و از اون زمان اونا لقب «عشاق» رو گرفتن.

از سال ۲۰۰۵ در موزه دانشگاه پنسلوانیا تیمی مشغول به فعالیت فقط واسه انتشار نتیجه تحقیقات و گزارش های حفاری در تپه حسنلو هستن؛ تپه ای باستانی که قدمت اون به ۶ تا ۸ هزار  قبل از میلاد می رسد. با گذشت سالها، در موزه دانشگاه پنسلوانیا تصویر عشاق ایرونی یکی از موارد روش زوم شده.

حسنلو؛ تپه ای پر از رمز و راز

تپهٔ حسنلو  در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار داره. در ۸۵ کیلومتری جنوب ارومیه در کنار جاده ای که از ارومیه به نقده و اشنویه می رسد به فاصله ۳ کیلومتر از سمت چپ جاده این تپه تقریباً بلند خودنمایی می کنه.

تپه های باستانی زیادی دور و بر تپه حسنلو رو فرا گرفته ان که نشون می دهد  اقوام ساکن در حسنلو با اقوام ساکن در تپه های دور و برش از یه تیره بوده و با هم خرید و فروش و رابطه داشته ان.

در سال ۱۳۳۴  هیات مشترک ایران و آمریکا به ریاست پروفسور رابرت دایسون در تپه حسنلو مشغول جستجو شدن. هر چند حالا در دنیا «عشاق ایرونی» رو بسیار می شناسن اما مشهورترین  اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلوه که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگهداری می شه.  ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۳۷ هیئت مشترک ایران و آمریکا ضمن حفاری در این تپه موفق به کشف جام بزرگ طلای حسنلو شد. این جام در آغوش انسانی جای داشت که بر زمین افتاده بود و بر پشت اون خنجری فرو کرده بودن. نقوش این جام جور واجور بوده و دارای ارزش هنری بسیاریه.

جام استثنایی

جام طلای حسنلو یه اثر باستانی کم مثل به حساب میاد که قدمتی  قدمتی ۳۲۰۰ ساله داره و شاید نقش مهمی در شکل گیری هنر دوره بعدی یعنی دوره مادا داشته است.

این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن داره. روی جام نقش خدایگان سه گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده است. نقش پهلوانی که با هیولا می جنگد، الهه ای وایس تاده روی دو قوچ، نقش بدن آدم بر پشت یه پرنده و مطابقت صحنه ها با یه حماسه حوری از نقش های موجود روی این جامه. سازمان میراث فرهنگی واسه اولین بار اون رو در سال ۱۳۷۷ به نمایش عمومی گذاشت. این جام  در زیر اسکلت  یه مرد پیدا شد و بخاطر این ، ضربه خورده و کج شده. کارشناسان می گن که این مرد با در دست داشتن جام در حال فرار از دست سپاه حمله کنندگان بوده، و چون در حال فرار جانش رو از دست داده جام در زیر فشار بدنش ضربه خورده و کج شده.

تیم ایران و آمریکا

دایسون که درجه  دکترای خود رو در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه هاروارد گرفت باور داره که ده دوره جدا سکونت در تپه حسنلو وجود داشته که قدیمی ترین اون دست کم به ۶ هزار سال قبل از میلاد برمیگرده. مهمترین دوره سکونت در حسنلو همون دوره چهارمه. کلیه ساختمانهای یافت شده در حسنلو که از سنگ ساخته شده ان واسه دوره چهارم سکونت در حسنلوه. هیات مشترک ایران و آمریکا  تونست اتاقهای زیادی با سالن های بزرگ در مرکز تپه کشف کنه و دیوار دفاعی قلعه نظامی و دژ محکم این شهر رو از زیر خاک بیرون آورد.

جام برنزی مربوط به هزارهٔ یکم قبل از میلاد کشف شده در حسنلو

در اتاق بزرگی که بنام ترانشه w ۲۹ در سال ۱۳۴۹ حفاری شد استخوانهای ۱۱ اسکلت بهم خورده و درهم و برهم وجود داشت. وضعیت و موقعیت قرار گرفتن اسکلتها روی زمین، مرگ عجیب اونا رو به طور کاملً ثابت می کرد. در میون این اسکلت ها ۴ اسکلت بچه وجود داشت. راه افتادن اسکلتها با هم فرق داشت و دفن هیچکدام جهت مشخص و منظمی نداشت و به نظر می رسد که هنگام مرگ، اونا با دستپاچگی و در بین فرار به زمین افتاده و مرده ان. یکی از آثار یافت شده اسکلت یه زنه که دستش رو به طرف کودکی دراز کرده  تافرزندش رو به آغوش بکشه اما مرگ به اون مهلت نداده. به نظر باستان شناسا عاطفه مادری مانع اون شده بود که کودکش رو بزاره و خودش فرار کنه. به احتمال بسیار قوی این اتاقها رو آتیش زده ان و هنگام ریزش تیرها و فرود اومدن سقفها ساکنین اونا با وحشت پا به فرار گذاشته ان ولی نتونستن موفق شن.

رابرت دایسون در زمان کشف جام زرین حسنلو

خبرگزاری مهر نشر دوباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *