قدیمی‌ترین درختان دنیا+عکس

قدیمی‌ترین درختان دنیا+عکس

تصور کنین که از روز تولدتون صدها سال، از زمان شروع اندازه گیری زمان بوسیله بابلیا گذشته باشه. نه فقط در اون زمان زنده بوده باشین، بلکه عمرتون در تموم طول پیشرفت امپراتوریای یونان و روم و ظهور دینای بزرگی مانند اسلام و مسیحیت و تا دنیای امروز، ادامه داشته باشه. این درختا همه وقایع تاریخی رو می دونن!

۱. متوسلاه (Methuselah)

Methuselah-tree

قدیمی ترین درخت دنیا به نام متوسلاه، یه کاج ۴،۸۰۰ ساله، واقع در دره متوسلاه، نوادای آمریکا هستش. بله، این درخت رسما قدیمی ترین درخت دنیاست. یه درخت قدیمی تر از این به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال ۱۹۶۴ بوسیله یه محقق و طی شرایط بحث برانگیز، بریده شد.

۲. سرو ابرکوه (Sarv-e-Abarkooh)

Sarv-e-Abarkooh

سرو ابرکوه ۴،۰۰۰ ساله س و در ابرکوه استان یزد، ایران قرار داره. این درخت که “سرو زردتشتی” اسمشه، در قلب تموم ایرانیان جای به خصوصی داره.

۳. سرخدار لانگرنیو (Llangernyw Yew)

The_Llangernyw_yew

یکی دیگه از نمونه های زندگی باستان، درخت لانگرنیو ییو در ولزه. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما این درخت یه نمونه بسیار عجیب این گونه س.

۴. الرکه (Alerce)

درخت دیگه که می گن به دلیل باقی مونده های فسیلی، نزدیک ۳۵ میلیون سال سن داشته باشه (قدیمی ترین درخت دنیا ۳،۶۰۰ سال عمر داره)، سرو پاتاگونیاییه که به نام الرکه هم شناخته می شه. این درخت به اندازه ای واسه اهالی شیلی ارزشمنده که از ورقه های بریده از این درخت به جای پول استفاده می کردن.

۵- سناتور (The Senator)

TheSenatorCypress

سن این سرو طاس که سناتور اسمشه و در فلوریدای آمریکا قرار داره، ۳،۴۰۰ تا ۳،۵۰۰ سال تخمین رده می شه؛ پنجمین درخت قدیمی دنیا! طی یه نظر سنجی بوسیله جامعه ملی درخت آمریکا، در سال ۲۰۰۶ حجم درخت رو حدود ۱۴۴ متر مکعب تخمین زد که این به درخت مقام بزرگترین در آمریکا و هر گونه دیگه در حاشیه رود میسیسیپی رو داد.

۶. پدرسالار (Patriarch)

Patriarca-da-Floresta

یکی دیگه از مقیمان آمریکای جنوبی “پاتریارکا د فلورستا” (Patriarca de Florestas) برزیله. بنظر میاد این درخت که یکی از بزرگترین درختان جنگل آتلانتیکه، دست کم ۳۰۰۰ ساله باشه، و به حتم قدیمی ترین درخت برگریز قاره س.

۷. الیشون (Alyshun)

Alishan-Sacred-Tree

ناراحت کننده س که درخت مقدس الیشون تایوان، که باور به ۳،۰۰۰ ساله بودنشه، در یکم ژوئیه ۱۹۹۷ به دلیل یه طوفان شدید، شکست. این درختان رشد آهسته ای اما عمر بسیار طولانی دارن که در در آخر با قطر ساقه تا ۷ متر، به ۵۵ تا ۶۰ متر می رسن. این درخت به خصوص واسه بوداییای محلی از اهمیت خاص ای بهره مند بود.

۸. بلوط قدیمی (Old Chestnut)

OLD-CHESTNUT

قدیمی ترین درخت بلوط دنیا (که به نام “درخت ۱۰۰ اسب” شناخته می شه)، رو میشه در سن د آلفیو و در دامنه کوه اتنا (Etna) در سیسیل پیدا میشه. مطمئنا ، این بزرگترین درختیه که روی زمینه، و احتمال میره که بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال عمر داشته باشه.

۹. ژنرال شرمن (General Sherman) بزرگترین موجود زنده

یکی از جوون ترین این درختان باستانی ، “ژنرال شرمن” اسمشه، که یه سکویای بزرگ با ۸۳ متر طول و محیط پایه تنه ۳۱ متره. این درخت رو میشه در پارک ملی سکویا یافت. حجم تنه این درخت در سال ۲۰۰۲ مقدار ۱۴۸۷ متر مکعب اندازه گیری شد و از نظر حجم چوب بزرگترین درخت دنیا شناخته شده. عمر اون هم بین ۲،۳۰۰ تا ۲،۷۰۰ سال تخمین زده شده.

۱۰. ژومون سوگی (Jhomon sugi)

Jhomonsugi-tree

در آخر به جوانترین گروه می سیم، با اینکه این رو واقعا نمیشه مطرح کرد، چون که مرکز تنه به اندازه ای پوسیده س که نمیشه از اون یه تصویر واقعی جفت و جور کرد. درخت ژومونسوگی از یاکوشیمای ژاپن، می تونه به جوونی ۲،۱۷۰ سال و یا مسنی ۷،۲۰۰ سال (که اون رو تبدیل به پیر ترین این مجموعه می سازه) باشه. مطمئنا زمان زیادی از تولد این درخت با دور ۴/۱۶ متر میگذره.

نوشته شده بوسیله: مینا داودی

پیر ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

نخل رونده؛درختی که راه میره!+عکس

بامیلو درخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *