قدرت نه گفتن به تبدیل شدن منزلتان به پاتوق

قدرت نه گفتن به تبدیل شدن منزلتان به پاتوق

Uninvited Guest,نه گفتن

نه گفتن به مهمونای نخونده یکی از مهم ترین مشکلات ساکنان خونه های مجردیه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ واسه خیلی از این افراد سخته که به دوستانشون طوری «نه» بگن که هم احترام اونا حفظ شه و هم فضای شخصی شون رو ناخواسته از دست ندن. بعضی از این ساکنان از راه های خشن ای استفاده می کنن؛ یعنی با خشونت به دوستانشون نه میگن.

بعضیای دیگه از خشونت منفعلانه استفاده می کنن؛ به طور مثال به تلفن دوستانشون جواب نمی دن یا آیفون رو برنمی دارن. گروه سوم هم همیشه میگن «بله» و عذاب بله گفتنشان رو تحمل می کنن.

مهارت نه گفتن به ما یاد میده که چه طور خیلی با احترام و قاطعانه به درخواست این مهمونای نخونده جواب منفی بدیم.

مهارت نه گفتن سه مرحله داره که در ادامه اونا رو توضیح می دیم.

اول: قبل از اعلام موضع

اول از موضع خود مطمئن شید؛ یعنی فکر کنین که جوابتون بله س یا خیر. اگه مطمئن نیستین، به دوستتون بگید که واسه جواب دادن باید کمی فکر کنین. اگه به طور روشن متوجه نشدید که فرد مقابل از شما چه تقاضایی داره، از اون توضیح روشنی بخواین؛ به طور مثال اگه گفت «چه کاره ای؟» یا گفت «احساس تنهایی می کنم» از اون سوال کنین که منظورش اینه که می خواد به خونهٔ شما بیاد یا نه.

دوم: اعلام موضع با جمله سه بخشی

این مرحله در واقع مهم ترین فوت وفن جرأت ورزیه. قاطعانه ترین و در عین حال خیلی با احترام ترین جمله ای که می تونین بگید از سه بخش تشکیل شده:

۱. بخش همدلانه یا بازخورد مثبت: این بخش که با کلمهٔ من شروع می شه فضا رو دوستانه می سازه و از خشن بودن جمله تون جلوگیری می کنه؛ هم اینکه طرف مقابل می فهمه که شما دلیل درخواست و مشکل اونو درک کردین. مثلا:

«من می دونم که الآن حوصله ات سر رفته» یا «می دونم خوش می گذره اگه الآن بیای خونهٔ ما» یا «می دونم که الآن تنهایی».

۲. بخش استدلالی: در این بخش دلیل یا دلایل تصمیم خودمون رو اعلام می کنیم. این دلایل باید تا اندازهٔ ممکن کوتاه، روشن باشن. یادتون باشه آوردن دلیل اضافی به ضرر خودتون تموم می شه:

«ولی چون که الان من کار دارم تو خونه» یا «ولی چون می خوام تنها باشم با خودم.»

۳. بخش قاطع اعلام تصمیم: خیلیا به این بخش نمی رسن و بخاطر این جملهٔ ناتمامشان موجب می شه طرف مقابل سوءاستفاده کرده و سکوت رو دلیلی بر رضایت بدونه. در این بخش ما تصمیممان رو بدون تعارف اعلام می کنیم:

«پس بذار واسه یه وقت دیگه» یا «الان نمی تونم در خدمتت باشم.»

معمولا افراد منطقی با یه یا دوبار شنیدن این جملهٔ سه بخشی راضی می شن. وگرنه چاره ای ندارین فوت وفنای مرحلهٔ سوم رو به کار بگیرین.

سوم: اعلام وضعیت واسه مهمانان سمج

اگه دوستتون خیلی سمج بود می تونین از فوت وفنای خاص زیر استفاده کنین:

۱. سی دی خش دار: در این فوت وفن که به اون «صفحهٔ خط افتاده» هم میگن ما دقیقاً مثل یه سی دی آسیب دیده مرتب یه جمله رو بی کم وزیاد تکرار می کنیم. این جمله در اول همون بخش دوم و سوم مرحلهٔ قبله و بعد می تونین فقط به بخش آخر اکتفا کنین. یادتون باشه که شما هیچ چیزی نمی شنوین. شما یه سی دی خش دار هستین که هیچ استدلالی رو نمی شنوین.

زبون بدن شما باید قاطعانه و بدون تغییر باشه. شما اگه به جای طرف مقابل باشین از این همه تکرار خسته نمی شین؟ ، هدف ما هم همینه!

۲. خلع اسلحه: افراد سمج با برچسب زدن و جریحه دار کردن احساساتتون میخوان به هدفشون برسن. معمولا شما پس از به کاربردن جملهٔ سه بخشی در مقابل این افراد می شنوین: «خیلی خودخواهی.» واسه مقابله با این افراد بگید: «اگه این کار خودخواهیه، آره؛ من خودخواهم» و اون بدین صورت سلاحش رو از دست میده!

چیجوری به درخواست جنسی نه بگیم؟

مهارتای ارتباطی واسه نه گفتن

سپیده دانایی نه گفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *