قدرتمندترین سگ‌های ژنتیکی جهان

قدرتمندترین سگ‌های ژنتیکی جهان

محققان چینی موفق شدن با کمک مهندسی ژنتیک، سگ هایی رو به دنیا بیارن که از نظر عضلانی قوی تر هستن. محققان امیدوارن که بتونن مریضی های انسانی مثل پارکینسون و تحلیل عضلانی رو به این سگ ها انتقال بدن.

به گزارش فرادید، محققان چینی با دستکاری ژن های حیوانات تونستن واسه اولین بار سگ هایی رو به دنیا بیارن که از نظر عضلانی قوی تر هستن. به گزارش ژورنال ام آی تی تکنولوژی ریویو، این محققان تونستن با حذف یه ژن خاص سگ هایی از نژاد بیگل رو به دنیا بیارن که از نظر عضلانی، دو برابر قوی تر از سگ های معمولی هستن.

لیانگژو لای، یکی از محققان پروژه، به این ژورنال گفت: «سگ های جهش یافته ماهیچه های قوی تری داشته و انتظار می رود که سریع تر بدوند. این دسته از سگ ها می تونن واسه شکار، مصارف نظامی و پلیس استفاده کرده شن.»

حال این گروه می تونه کار خود رو گسترش بده و با کمک علم ژنتیک، سگ های دیگری رو به دنیا آورد. از جمله، می توان به سگ هایی اشاره کرد که حامل مریضی های انسانی مثل پارکینسون و تحلیل عضلانی هستن. از اونجایی که آناتومی بدن سگ ها مثل آناتومی بدن انسانه، سگ های تغییر یافته ی ژنتیکی می تونن به محققان در درمان مریضی های انسانی کمک زیادی کنن.

به خاطر به دنیا آوردن این سگ ها، محققان ژن میوستاتین رو دستکاری کردن. اگه این ژن حذف شه، حیوان می تونه به حج عضلانیِ بیشتری دست پیدا کنه و از حد عادی قوی تر شه.

پیشرفت های گذشته در ویرایش ژنوم به محققان اجازه داده تا ژن ها رو تقریبا ساده تر تغییر بدن. این گروه از محققان چینی در همین رابطه اعلام کردن که تولد سگ های دستکاری شده گواهی بر صحت ویرایش ژنومیه و اون ها در آینده میتونن تا سگ های بیشتری رو به دنیا بیارن.

این ژن در سال ۱۹۹۷ کشف شد. در اون سال، یه گروه دیگه از محققان تونستن چند موشِ بدون این ژن رو به دنیا بیارن. اون دسته از موش ها از نظر عضلانی از موش های عادی بسیار قوی تر بودن و به خاطر همین به «موش های مشت زن» یا «موش های قوی» مشهور شدن.

قدرتمندترین سگ جهان

وندی ویپت – وِندی سگی از نژاد ویپته که به عنوان «قدرتمندترین سگ جهان» شناخته می شه. این تغییر ژنتیکی می تونه به صورت طبیعی در سگ های نژاد ویپت اتفاق بیفته

نژاد بیگل

سگ هایی از نژاد بیگل با کمک مهندسی ژنتیک به دنیا اومدن

سگ های بیگل محققان چینی در موسسه تحقیقاتیِ گوانگژو نگهداری می شن. این سگ ها واقعا اولین سگ هایی هستن که از راه تغییرات ژنتیکی متولد شده ان. ژن میوستاتین به طور طبیعی در سگ های نژاد ویپت حذف می شه که همین امر قدرت عضلانیِ فوق العاده بالایی رو به اون ها می دهد.

این تغییرات با احتمال خیلی کم واسه آدم رخ می دهد. پزشکان حدود ۱۰ سال پیش گزارش دادن که کودکی با ماهیچه های اضافی و با قدرتی غیرعادی متولد شده. در گزارش پزشکان اومده بود که اون کودک بدون ژن نامبرده به دنیا اومده بود.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *