قتل ۱۰۰۰ نفر با چاقو در ایران

قتل ۱۰۰۰ نفر با چاقو در ایران

خبرگزاری مهر:  روزانه شش نفر در ایران به قتل می رسن که اسلحه سرد به خصوص چاقو آلت قتاله در نصف اونا هستش. حمل چاقو روزانه باعث قتل سه نفر در ایران می شه اما بازم بدون هیچ محدودیتی چاقو، قمه،شمشیر و … خرید و فروش و حمل می شه.

 امیر مقابل مغازه چاقو فروشی وایس تاده بود و به چاقوهایی که در ویترین به صف شده بودن نگاه می کرد. چندبار ویترین رو با نگاش بالا و پائین کرد و در آخر یکی از چاقوها رو انتخاب کرد. چاقویی ضامن دار با دسته ای از شاخ گوزن. چاقو رو که گذاشت توجیبش یه حس دیگه پیدا کرد.

 سینه اش رو سپر کرد و تو خیابون شروع به قدم زدن کرد. احساس می کرد قویتر شده و دیگه بچه های مدرسه نمی تونن به اون زور بگن. وقتی به خونه رسید چاقو رو زیر تختش گذاشت. می دونست اگه مادرش چاقو رو ببینه اون رو میگیره.

صبح که می رفت مدرسه دوباره چاقو رو توی جیبش گذاشت . زنگ تفریح دوم گوشه ای از حیاط نشسته بود که یکی از قلدرهای مدرسه سراغش اومد و شروع با اذیت کردن اون کرد. بقیه بچه ها هم دور اون جمع شده و شروع به مسخره کردنش کردن.خیلی عصبانی شده بود.

یه لحظه دستش چاقو رو لمس کرد. سریع اون رو بیرون آورد و ضامنش رو زد. فکر می کرد همه بچه ها با دیدن چاقو از اون بترسند. اما دانش آموز قلدر نه فقط نترسین بلکه به سمتش اومد و ثانیه ای بعد غرق در خون روی زمین افتاد.

امیر باورش نمی شد. چاقوی خون آلود رو همانجا رها کرد و از مدرسه به سمت خونه دوید. یه ساعت بعد مامور کلانتری سراغش اومد. تازه در کلانتری فهمید اتهامش قتله.

روزانه ۶ نفر کشته می شن

براساس آمار پلیس روزانه شش قتل در کشور اتفاق می افته که آلت قتاله نصف اونا چاقوه. با این وجود چاقو ، قمه ، پنجه بوکس و …. خیلی راحت فروخته می شه و قانونی هم واسه مقابله با خرید و فروش و حمل اون وجود نداره. بررسی پرونده های قتلایی که با اسلحه سرد انجام شده نشون میده که بیشتر قاتلان بین ۱۶ تا ۲۵ سال سن داشتن و پس از دستگیری مدعی می شن انگیزه ای واسه قتل نداشتن.

به گفته کارشناسان مسائل اجتماعی طی سالهای گذشته با کم شدن آستانه تحمل در بین مردم به خصوص جوانان روبرو هستیم طوری که در برابر هر حادثه ای از خود عکس العمل نشون میدن. حال در این زمان اگه وسیله دفاعی همراه داشته باشن ازش استفاده می کنن.

لایحه ای که مسکوت موند

مدت پنج ساله نیروی انتظامی خواهان تصویب لایحه ممنوع بودن حمل، فروش و پخش اسلحه سرد در مجلس شده اما این لایحه تا الان مسکوت مونده. این درحالیه که کارشناسان جنایی فکر می کنند تصویب این قانون می تونه در کاهش آمار قتل با اسلحه سرد اثر داشته باشه. سال ۸۶ همزمان با وقوع افزایش جرائم خشن با اسلحه سرد بحث ممنوع بودن حمل اسلحه سرد از طرف نیروی انتظامی مطرح شد. این طرح بعد از طرف دولت به شکل لایحه ای به مجلس هفتم فرستاده شد.

در خرداد ماه اون سال یه فوریت این طرح تصویب شد اما در ادامه در کمیسیون حقوقی – قضائی مجلس مسکوت موند.در حالی مجلس هفتم به کار خود پایان داد که این طرح بازم در صحن علنی مطرح نشد. با شروع کار مجلس هشتم ، دولت دوباره این لایحه رو به مجلس فرستاد این موضوع بازم در حد یه لایحه موند.

قتل ۱۱ هزار نفر با چاقو

براساس پرونده های ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی در دهه هشتاد (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹)، ۱۱ هزار و ۱۱۹ نفر بر اثر اصابت اسلحه سرد، جون خود رو از دست دادن که به صورت میانگین در هر سال یکهزار و ۱۱۹ نفر از طریق این اسلحه کشته شدن.براساس این گزارش، بیشترین آمار ۱۰ سال گذشته در سال ۱۳۸۴ با یکهزار و ۱۹۶ نفر ثبت شد و کمترین آمار هم در سال ۱۳۸۰ با ۹۷۷ نفر ثبت شده.

پنج میلیون نزاع و درگیری

 

۱۳۸۹ ۱۳۸۸ ۱۳۸۷ ۱۳۸۶ ۱۳۸۵ ۱۳۸۴ ۱۳۸۳ ۱۳۸۲ ۱۳۸۱ ۱۳۸۰ سال وقوع جرم
۲۲۷۷ ۲۱۱۷ ۲۲۳۴ ۲۰۳۴ ۲۴۱۰ ۲۴۹۷ ۲۲۷۴ ۲۳۱۱ ۲۲۶۲ ۲۱۹۵ تعداد کل قتلا
۱۰۱۰ ۸۷۰ ۹۲۷ ۸۴۲ ۹۲۹ ۹۷۵ ۸۷۶ ۹۲۲ ۹۱۷ ۸۲۹ تعداد قتل با اسلحه سرد
۴۴.۳ ۴۱.۱ ۴۱.۵ ۴۱.۴ ۳۸.۵ ۳۹ ۳۸.۵ ۳۹.۹ ۴۰.۵ ۳۷.۷

درصد قتل با اسلحه سرد به کل

 

البته آمار قتل با اسلحه سرد رو باید در کناز نزاعای خیابانی جستجو کرد. براساس گزارشهای سازمان پزشکی قانونی ،در دهه هشتاد(۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹) بیشتر از پنج میلیون و ۸۰۰ هزار پرونده در پزشکی قانونی مورد رسیدگی قرار گرفته. در بین این سالها، سال گذشته(۱۳۸۹) بالاترین آمار رو داراس که در اون، ۶۳۱ هزار و ۳۸۱ مورد پرونده نزاع به سازمان پزشکی قانونی برگشت شده.متوسط مراجعات پرونده های نزاع به سازمان پزشکی قانونی در ۱۰ سال گذشته بیشتر از ۵۸۲ هزار مراجعه در سال بوده.

کاهش آمار قتل با اسلحه سرد

سال گذشته پلیس تهران واسه اولین بار مبادرت به اجرای طرح جمع آوری و برخورد با حاملان اسلحه سرد کرد. طرحی که فقط در مرحله اول اون هزار نفر دستگیر و هزاران چاقو، قمه، خنجر و تبر از افراد کشف و ضبط شد. با اجرای این طرح خیلی از افراد در اول با اون مخالفت کردن اما بعضی نمایندگان مجلس و قوه قضائیه اجرای این طرح رو قانونی اعلام کردن.

 

 

ستان

قتل با اسلحه سرد
خراسان رضوی ۸۲ فقره

تهران

۸۱ فقره
اصفهان ۶۹ فقره
فارس ۶۴فقره
خوزستان

۶۴ فقره

استانهایی که بیشترین قتل رو داشتن

ستان قتل با اسلحه سرد
یزد ۲
خراسان جنوبی ۳
سمنان ۴

استانهایی که کمترین قتل رو داشتن

از طرف دیگه رسانه ها به بررسی خطرات حمل اسلحه سرد و اخطار به خونواده ها پرداختن که این دو اقدام پیشگیرانه در کنار هم باعث شد در سال ۱۳۹۰ با کم شدن آمار قتل با اسلحه سر روبرو شیم. بررسی نمودار قتل با اسلحه سرد در کشور نشون می دهد، ۸۴۷ نفر در سراسر کشور با اسلحه سرد کشته شده ان. به خصوص در استان هایی مانند تهران و خراسان رضوی که با بیشتر از ۸۰ کشته بیشترین تعداد مرگ و میر با اسلحه سرد رو داشته ان و بعد از اون هم استان های اصفهان با تعداد ۶۹ کشته و خوزستان با تعداد ۶۴ کشته در رده بعدی نمودار قرار گرفته ان. استانی که با در نظر گرفتن جمعیت اون تعداد کمتری کشته داشته، یزده و تنها ۲ نفر در این استان با چاقو به قتل رسیده ان.

تدوین طرح یه فوریتی

آخرسر پس از سکون پنج ساله مجلس ، عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از تدوین طرح یه فوریتی ممنوع بودن به کار گیری از اسلحه سرد خبر داد و گفت: هم حالا به کار گیری اسلحه سرد، عامل ۶۰ درصد از قتل های خیابانیه. ابوالفضل ابوترابی از تدوین طرح  یه فوریتی ممنوع بودن به کار گیری از اسلحه سرد خبر داد و گفت: طرح ممنوع بودن به کار گیری از اسلحه سرد، طرحی خاص و کاربردی واسه جامعه کنونیه. در این طرح تغییرات بسیاری داده شده ، اما اصل این طرح با طرح قبلی یه جوره.

این نماینده مجلس نهم، با اشاره به وقوع ۶۰ درصد از قتل های خیابانی به وسیله اسلحه های سرد، گفت: متأسفانه خیلی از قتل ها، تجاوزات و زورگیری ها با اسلحه سرد انجام می شه، که این آمار زنگ خطری واسه جامعه محسوب می شه.

ابوترابی با بیان اینکه هم حالا براساس ضرورت جامعه باید ساخت، پخش و فروش اسلحه سرد در کشور کنترل شه، گفت: در قانون جدید تنها باید واسه مصارف غیر جرم خیز مانند نمایش و صادرات اجازه پخش و فروش داده می شه.

ایشون  اعلام اینکه در طرح ممنوع بودن به کار گیری از اسلحه سرد دو مجازات هم در نظر گرفته شده، اضافه کرد: حبس از ۹۶ روز تا ۶ ماه و جزای نقدی از یه میلیون تومن تا سه میلیون جزء مجازات های این قانونه، از طرف دیگه قضات می تونن در موارد نزاع های عمومی حکم به قصاص بدن.

ایشون تاکید کرد: در حالی که بیشتر نزدیک به اتفاق این دسته از مجرمان مرد هستن، تازگیاً تماشاگر هستیم مجرمان زن هم چاقو حمل کرده و از این اسلحه استفاده می کنن. از طرف دیگه بررسی پرونده های جرایم بوقوع پیوسته با کارد هم نشون می دهد مجرمان در روش اتفاق جرم در چند مورد با هم مشترکاتی دارن. ضمن اینکه معمولاً افراد مزبور هم سابقه دارن. با اینکه تازگیاً زورگیرانی که دستگیر می شن؛ بدون سابقه هستن.

نیاز به اقدامات پیشگیرانه س

با این وجود قاضی حسینی که تجربه رسیدگی به پرونده های قتل بسیاری رو داره عقیده داره، در مورد حمل و به کار گیری چاقو هم باید به اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه بیشتر از راه و روش پلیسی توجه شه.هم اینکه بررسی پرونده های قتل با چاقو هم نشون می دهد زیرساخت های کلی جامعه هم در بروز جرایم مربوطه موثر هستن. پس می توان گفت: اگه جلوی چاقو رو بگیریم آلت قتاله عوض می شه و ادما از چوب و بقیه وسایل استفاده می کنن.

پس نباید به صورت مقطعی به معضلات نگاه کرد و باید واسه آینده فکر و برنامه داشت. به نظرم لایحه مورد نظر واسه مقابله خوبه اما مشکل کشور رو در این مورد به طور کامل حل نمی کنه.این موضوع که قمه و چاقوی نامتعارف ممنوع شه لازمه اما کافی نیس. ضمن اینکه لایحه مزبور در صورت تصویب، چاقو رو از جرایم حذف نمی کنه بلکه ممکنه یه تیکه از خرید و فروش زیرزمینی شه.

بررسی آمارها نشون میده به کار گیری اسلحه سرد به خصوص چاقو در قتلا زنگ خطر رو به بالاترین جایگاه درآورده س. هرچند در این دوره مجلس نمایندگان آخرسر طرحی رو واسه مقابله در دستور کار قرار دادن اما به نظر می رسه در کنار برخورد پلیسی و سختگیرانه باید اقدامات فرهنگی هم روش زوم بشه و جوانان و نوجوانان رو از خطرات اون آگاه کرد.

قتل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *