قبل از سفر به اروپا از واقعیت های جالب اروپا بدانید..

قبل از سفر به اروپا از واقعیت های جالب اروپا بدانید..

تور اسپانیا

تور اسپانیا

اسپانیا چیزی بیشتر از آفتاب و سواحله. سطح اطلاعات عمومی خودتون رو، با این اطلاعات به درد بخور و حقایق باحال درباره اسپانیا، یه تست بزنین.

شاید وقتی که به اسپانیا فکر می کنین، تصویری از گاو بازی، رقص فلامینگو و کارناوال فیستا مطمئنا ذهن شما رو پر می کنه. اما واقعا اسپانیا همینه؟ این واقعیتای باحال که قراره در پایین شرحش رو بگیم، اگه شما در حال برنامه ریزی واسه رفتن به تور اسپانیا هستین، بهتون کمک می کنه و اگه قبلا به اسپانیا رفتین، این می تونه بهتون ثابت کنه که شما چقدر این کشور رو شناختین!

 • به طور رسمی، پادشاهی اسپانیا، دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا با مساحت ۵۰۵.۹۵۵ کیلومتر مربعه، اسپانیا حدود ۸۵ درصد از شبه جزیره ایبرین رو پوشش میده که با پرتغال مشترک هستن.

 • اسپانیا وقتی، تعدادی قلمرو پادشاهی جدا از هم با زبانای جور واجور بود – که در قرن ۱۵ میلادی پس از ازدواج فردیناند آراگون با ایزابلا کمبود ها متحد شد. این پادشاهیا مبنای خیلی از مناطق جور واجور اسپانیا بود. امروزه، ۱۷ ناحیه جداگونه (۱۵ در سرزمین اصلی و جزایر بالئاری و قناری) و دو منطقه جداگونه Ceuta و Melilla در شمال آفریقا هست.

 • اسپانیایی دومین زبون پرطرفدار در دنیاس – بیشتر از ۴۰۶ میلیون نفر در سراسر جهان اسپانیایی صحبت می کنن، البته بعد از چینیا. حالا در اسپانیا جدا از اینکه زبون اسپانیایی کاستیل زبون رسمیه، در کاتالونیا، کشور باسک و گالیسیا، زبانای منطقه کاتالان، باسک و گالیسی هرکدوم زبون رسمی خود رو دارن.

 • برهنگی در اسپانیا قانونیه – بعضیا می گن که بهتره از آب و هوای معتدل مدیترانه ای کشور با تابستانای گرمش، زمستانای ملایم و بارانی و بیشتر از ۳۰۰۰ ساعت خورشید در سال، اینجوری لذت ببرین. اسپانیا پایین ترین میانگین سنی ازدواج در اروپا تا سال ۲۰۱۵ داشت. در سال ۲۰۱۵ سن قانونی از ۱۴ سالگی به ۱۶ سالگی تغییر پیدا کرد.

 • ششمین کشور بزرگ اروپایی با حدود ۴۷ میلیون نفر جمعیت، که سه چهارم ان در مناطق شهری زندگی می کنن. حدود شش میلیون نفر در مادرید و پنج میلیون نفر در بارسلونا زندگی می کنن – هر دو شهر، ساکنان بیشتری نسبت به کل جمعیت ایرلند و نیوزیلند دارن.

 • اسپانیا دارای بالاترین امید به زندگی در تموم کشورای عضو سازمان همکاری و پیشرفت اقتصادیه – با امید به زندگی ۸۲ ساله، پس از سوئیس، ایتالیا و ژاپن، و رتبه ۱۵ در دنیاس. زنان اسپانیایی بیشتر از مردان زندگی می کنن: ۸۵ در مقایسه با ۷۹ سال.
 • سازمان ملل متحد اعلام کرده که تا سال ۲۰۵۰ اسپانیا، پیرترین کشور دنیا هستش. بیشتر از ۴۰ درصد جمعیت اسپانیا بالای ۶۰ سال هستن.
 • براساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ در مرکز تحقیقات جامعه شناسی اسپانیا انجام شد، تنها ۱۳.۶ درصد از جمعیت اسپانیا در روزای یکشنبه ها به کلیسا میان – در حالیکه حدود ۷۰ درصد از جمعیت اسپانیا کاتولیک هستن.

 • اسپانیا، پادشاهی مشروطه س – پادشاه قبلی، خوان کارلوس اول، بعد از اینکه ژنرال فرانکو؛ دیکتاتور راست گرای افراطی؛ در سال ۱۹۷۵درگذشت، به تخت سلطنت رسید. خوان کارلوس اول، یکی از محبوب ترین پادشاهان اروپا بود تا اینکه در سال ۲۰۱۴ به نفع پسر خود، فیلیپ ششم از سلطنت انصراف کرد.

 • تنها یه بازرس مالی واسه هر ۱،۹۲۸ مالیات دهندگان هست – در مقایسه با یه نفر واسه ۷۲۹ نفر در فرانسه. اقتصاد اسپانیا در رتبه ۱۳ جهان قرار داره و تولید ناخالص داخلی اون ۱،۳۵۶ میلیارد دلار یا ۹۸۹ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۳ در جدول رده بندی اقتصاد جهان، این مطلب رو روشن می کنه که یه چهارم تولید ناخالص داخلی از بازار مشکی اسپانیا میاد.

 • در سال ۲۰۱۵، اسپانیا رتبه دوم بیکاری در اروپا رو به خود اختصاص داد و سومین رتبه اندازه بیکاری رو بین کشورای عضو سازمان همکاری و پیشرفت اقتصادی با ۲۴.۲ درصد رو داره، تنها کمی بعد از یونان و آفریقای جنوبی و بالاتر از میانگین کشورای عضو سازمان همکاری و پیشرفت اقتصادی با ۷.۳ درصد در سال ۲۰۱۴ه. بیکاری جوانان خیلی افتضاحه: حدود نصف ۱۵ تا ۲۴ ساله ها که می تونن کار کنن، بیکار هستن.

————————————————————–

تور ایتالیا

تور ایتالیا

کفن تورین، یه تیکه از پارچه کتانی است که چهره مردی با بدنی پر از زخم رو نشون می دهد که شایدً به صلیب کشیده شده باشه، روی اون نقش بسته است که می گن، شاید عیسی مسیح پس از اون کشته شده. این کفن در ۴۲۰ سال گذشته در کلیسای جامع San Giovanni در تورین بوده. در حالی که محققان به این نتیجه رسیدن که کفن ۱۲۰۰ سال پیش ساخته شده، در حالیکه بقیه بازم بحث می کنن که چه وقتی و چیجوری کفن ساخته شده.

در دهه ۱۹۳۰ و ۴۰، بنیتو موسولینی فاشیست ایتالیایی (۱۹۴۵-۱۸۸۳) تلاش کرد تا کلمات خارجی رو از زبون ایتالیایی حذف کنه. در فوتبال، «گُل» تبدیل به «Meta» شد و دونالد داک «Paperino» شد. میکی ماوس «Topolino» شد و Goofy به «Pippo» تبدیل شد. در حالی که ممنوع بودن دائمی نبود، اسمای ایتالیایی باقی می مونه.

در سال ۱۵۸۰، کوزیمو د مدیچی اول اوفیتزی رو واسه کنترل و مدیریت کمیته ها و جلسه ها، صنف بازرگانان و صنعتگران و بخش های دولتی ساخت. اما امروزه این بنا تبدیل به یه موزه هنری شده. گالرییوفیتی در فلورانس یکی از قدیمی ترین موزه های دنیاس و دارای آثار معروف میکل آنژ، بوتیچلی و داوینچیه.

تقریبا ۸۵% ایتالیاییا کاتولیکای رومی هستن. پروتستانا، یهودیان و جامعه رو به رشد مسلمانان در ایتالیا در کمترین هستن.

فوتبال محبوب ترین ورزش در ایتالیا هستش و ورزشگاه San Siro معروف در میلان با ظرفیت ۸۵،۰۰۰ نفره. ایتالیا چهار بار برنده جام جهانی در سالای ۱۹۳۴، ۱۹۳۸، ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶ه که از این نظر دومین کشور بعد از برزیل در جام جهانیه.

فوتبال در اواخر دهه ۱۸۰۰ بوسیله انگلیس به ایتالیاییا معرفی شد. موسولینی که به قدرت تبلیغاتی فوتبال و تاثیر اون بر مردم پی برده بود، تلاش بسیار زیادی کرد تا میزبان جام جهانی ۱۹۳۴ بشه. ژول ریمه، رئیس وقت فیفا در نقل قولی عنوان کرده بود که جام جهانی ۱۹۳۴ رو فیفا برگزار نکرد؛ این جام واسه موسولینی بود.

طرفداران فوتبال در ایتالیا، با نام تیفوس شناخته می شن. طرفداران فوتبال ایتالیا به خاطر رفتارای پر سر و صدا و نبود کنترل اونا شناخته می شن.

بزرگترین تعطیلات در ایتالیا، کریسمسه. خیلی از مردم عید کریسمس رو با یه مهمونی بزرگ، که شامل غذاهای دریایی می شه، جشن می گیرن. فصل کریسمس در ایتالیا، تا ۶ ژانویه ادامه داره. اگه می خواین واسه کریسمس همراه با باشین، کلیک کنین.

در سال ۱۴۵۴، یه بازی شطرنج در Marostica ایتالیا برگزار شد. در این بازی از آدم بجای مهرهای شطرنج استفاده شد. بعد از این سال، این بازی شطرنج هر ساله برگزار می شه.

ایتالیا تا امروز، ۳ بار میزبان بازیای المپیک شده. بازیای زمستونی سال ۱۹۵۶ در کورتینا دامپتزو، Zuel وDolomite Alps برگزار شد. المپیک تابستونی ۱۹۶۰ در رم برگزار شد. و تورین میزبان المپیک زمستونی ۲۰۰۶ بود.

۳ نویسنده ایتالیایی که به سه فواره هم مشهور هستن، محبوب ترین نویسنده های ایتالیایی در هر وقتی بودن؛ دانته آلیگیری (۱۲۶۵-۱۳۲۱)، فرانچسکو پترارک (۱۳۰۴-۱۳۷۴)، و جووانی بوکاچیو (۱۳۱۳-۱۳۷۵). کمدی الهی دانته (Divina Commedia) اثر زیادی بر ادبیات ایتالیایی داشت و به عنوان پدر زبون ایتالیایی فرض می شه.

اندازه تولد در ایتالیا، در جایگاه دوم کمترین اندازه تولید مثل در جهان غربه. هر دو رهبر سیاسی و کلیسایی بیان نگرانی کرده و پاداشایی رو واسه زوجایی که بیشتر از یه کودک دارن، ارائه میدن.

———————————————————-

تور فرانسه

تور فرانسه

حواستون به امنیت خودتون در فرانسه باشه

چیجوری از جرائم هنگام سفر به فرانسه جلوگیری شه

فرانسه در مقایسه با خیلی از قسمتای اروپا در رابطه با اندازه جرم و جنایت بسیار امنه. اما، سرقت هنوزم به عنوان یکی از بالاترین دسته جنایی اون هستش. این نکات رو واسه سفر با خیال راحت بررسی کنین.

نصف جرم و جنایتایی که در دنیا هست، در فرانسه اتفاق هم نمی افته و همین بخش هم بیشتر در پاریس و شهرهای ساحلی مدیترانه ای مارسی و نیس اتفاق میفته.

اینجا ما به شما چند تا نکته و راهنمایی درباره امن نگه داشتن خودتون و لوازمتون به شما میگیم.

جیب برهای پاریس

جایی که گردشگران رو جذب می کنه، دزدان رو جذب می کنه.

پاریس که خیلی جاها واسه دیدن و رفتن واسه کسائی که واسه اولین بار به پاریس میان، داره. که در همه این جاها دزدها هم هستن.

در دور و بر Madeleine، شانزالیزه و Arc de Triomphe، کلیسای Sacre Coeur در منطقه هنرمندان Montemarte، L’Opera، Les Halles و مرکز جورج پمپیدو، بازار دسته دوم فروشان Porte de Clingnancourt و البته هر جایی در نزدیکی ایفل برج و داخل آسانسوری که شما رو به بالا می بره، خیلی مراقب باشین.

اگه شما تو یه کافه یا رستوران در کنار خیابون هستین، مطمئن شین که کیف و وسایلای با ارزش شما در جای امنی قرار دارن. کیف خود رو روی پشت صندلی خود قرار ندین یا کیف پول خود رو روی یه میز رها نکنین. این کار، هر دزد فرصت طلب و قاپ زنی رو از کنار شما رد می کنه!

جیب برها در متروهای فرانسه و RER (سیستم حمل ونقل حومه ای ترکیبی در پاریس، فرانسه و حومه اون)

ایستگاه های مترو فرانسه و RER  ها همیشه شلوغ و پر از جمعیت محلیا و گردشگران هستن. همیشه محکم کیف و کیف پول خودتون رو نگه دارین! روز و شب فرقی نمی کنه!

جیب برها بسیار منظم، ماهر و زیاد هستن. چجوری می تونین متوجه بشین که کسی که، به سرعت از بغلتون رد می شه یا محکم بهتون می خوره، می تونه یه جیب بر زبل باشه که دنبال کیف پول شماس.

بخشی از راه این جیب برها و دزدها اینه که کیف و یا کیف پول شما رو بقاپند و دقیقا قبل از بستن شدن درهای مترو، از اون بیرون بپرند.

پارکای پاریس در شب

پارکای پاریس در روز اصلا شباهتی با همون پارک موقع شب نداره. باغای زیبایی که Bois de Boulogne و Bois de Vincennes، وقتی که خورشید غروب می کنه، بسیار خطرناک و شومه.

شبا، این پارکا محل فروشندگان مواد مخدر و روسپیا می شه. اگه می خواین از شبای پاریس بیشتر لذت ببرین، عاقلانه تر اینه که در نقاطی از شهر باشین که جمعیت در اونجا زیاده و روشنایی داره.

سرقت بزرگ در فرانسه

حتی خرید در فروشگاه های افسانه پاریس می تونه خطرناک باشه، این خطر فقط مربوط کارت اعتباری شما نیس!

گزارشایی مبنی بر خرابکاری و سرقت در فروشگاه هایی مانند Printemps (نزدیکترین ایستگاه متروی هاور – Caumartin) و Galleries Lafayette (Metro Chauss’e d’Antin La Fayette) گزارش شده.

آدمایی که کیف پول خود رو و یا کارتای اعتباری خودشون رو واسه چند لحظه روی میز صندوق دار می ذارن و وقتی سر برمی گردونند، دیگه اونها رو نمی بینن.

سرقت از تاکسی فرودگاه در فرانسه

نوع جدیدی از سرقت بر مبنای گزارشای محلی در سالای گذشته دیده شده. این یکی ساده س! و خیلی بی شرمانه س. دزدها تاکسیایی رو که گردشگران و یا افراد محلی رو که از فرودگاه بین المللی شارل دوگل به شهر می برن، مورد هدف قرار میدن.

ترافیک از یا به فرودگاه در بزرگراه A1، ترافیک بسیار سنگینی داره. دزدها در کنار این بزرگراه منتظر می مانند تا تاکسی مورد نظر به طور کامل توقف کنه، بعد به سمت تاکسی می رن و شیشه اون رو می شکانند و به زور کیف و وسایل مسافران رو از اونا می گیرن.

بهتر و ایمن تر اینه که شما، کیف هاتون رو در صندوق عقب ماشین بذارین و یا خیلی بهتر و ارزون تر اینکه از اتوبوسای Air France که امنیت هم داره، استفاده کنین.

منبع:

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *