قبل از خواب چی نخوریم؟

قبل از خواب چی نخوریم؟

avoid-foods-before-sleep

خیلی چیزها هست که ممکنه باعث ایجاد مشکل در شما شه؛ پس دیگه با تصمیمات اشتباهی که واسه شامتون می گیرین، شرایط خوابتون رو بدتر نکنین.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ همه دوست دارن که قبل از خواب چیزی بخورند اما اینکه تصمیم بگیرین چه بخورین، تاثیر زیادی بر خوابتون داره. بااینکه خوردن بعضی غذاها کمک می کنه راحت تر بخوابین، خیلی از غذاها (مثل غذاهای چرب) می تونه به کلی خوابتون رو بر هم بزنه.

اگه می خواین شبا با آرامش کامل بخوابین، از خوردن این ۱۰ ماده غذایی قبل از خواب دوری کنین:

  1. بستنی:

شاید خوردن یه کاسه بستنی قبل از خواب به نظرتون آرامش بخش بیاد اما خاصیت آرامش بخشی اون محدودیت داره!

بستنی پر از چربیه و مطمئناً نمی تونین قبل از خواب چیزی از اون چربیا رو بسوزونین و همه اون قندها قبل اینکه بخوابین، بدنتون رو پر از انرژی می کنن و اینطوری پیام متناقضی به بدنتون می فرستید. از این گذشته، این قندها در بدن ذخیره شده و به چربی تبدیل می شن.

هم اینکه محققان فهمیدن که خوردن موادغذایی با قند بالا قبل از خواب، موجب کابوس می شه. پس بااینکه مزه اون به نظرتون آرامش بخش می رسه، اما خوردن اون قبل از خواب نتیجه جالبی براتون به دنبال نداره.

  1. کرفس:

شاید دیدن کرفس در این لیست متعجبتان کنه اما یه دلیل ساده واسه اون هست: کرفس یه ادرارآور طبیعیه. این یعنی باعث می شه واسه رفتن به دستشویی از خواب بیدارتان کنه. ادرارآورها به خاطر این اندازه ادرار رو بالا می برن که آب وارد بدنتون می کنن. پس اگه قبل از خواب مقدار زیادی کرفس بخورین، خواب خیلی راحتی دارین. سبزیجات ازجمله موادغذایی بسیار مغذی واسه بدنتام هستن اما از خوردن بعضی از اونا مثل کرفس قبل از خواب دوری کنین.

  1. پاستا:

پاستا ازجمله غذاهاییه که درست کردن اون بسیار راحته و به خاطر همین وقتی شب از سر کار خسته به خونه میاید، یکی از گزینه هاییه که می تونه سریع شکمتون رو سیر کنه.

پاستا کربوهیدرات خالصه و اگه بخواین بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن اون به تختخواب برید، همه اون به چربی تبدیل می شه. از این گذشته، چیزایی که به اون اضافه می شه مثل روغن، پنیر، خامه و سس گوجه فرنگی، به انباشته شدن این چربیا اضافه می شه. پاستای گوشت هم شاخص گلیسمی بالایی داره و این یعنی قند خونتون رو تحریک کرده، خوابتون رو به تاخیر میندازه و ممکنه شب بیدار نگهتان داره.

  1. پیتزا:

اگه می خواین قبل از خواب به شکمتون یه تمرین حسابی بدین، یه پیتزای چرب و نمکی بخورین. معده شما، درست مثل بقیه اعضای بدنتون، نیاز به استراحت داره اما پیتزا اصلا غذای سبکی به حساب نمیاد. با خوردن اون معده تون حسابی مشغول می شه.

لایه سس گوجه فرنگی خاصیت اسیدی بالایی داره که اینم محرک دیگری واسه رفلکس اسید معده س اما کلا، روشای پرچرب پیتزاها ــ مخصوصا گوشت و پنیر ــ به اندازه کافی ضربان قلب شما رو بالا میبرن. مطمئناً دوست ندارین شب بخاطر تپش قلب از خواب بیدار شید.

اگه هم واقعاً دوست دارین در این ساعت از شبونه روز پیتزا بخورین، بهتره پیتزایی با روش سبک تر انتخاب کنین. شایدً فکر می کنین با خوردن یه تیکه پیتزا هیچ مشکلی براتون به وجود نمیاد، اما واقعاً با یه تیکه می تونین سیر شید و دست از خوردن بکشین؟

  1. آب بنات:

اگه کابوس دیوی در کمد دیواری یا زیر تخت خوابتون رو برهم می زنه، پس بهتره خوردن شیرینی جات قبل از خواب رو کنار بذارین.

یکی از آسونترین ــ و بدترین ــ چیزی که ممکنه خواب خوشتون رو بر هم بزنه، کابوس هاییه که خیلی واقعی به نظر می رسن. تو یه بررسی جدید مشخص شد، ۷ نفر از هر ۱۰ نفر از کسائیکه قبل از خواب موادغذایی ناسالم مثل آب نبات می خوردند، بیشتر دچار کابوس می شدن.

فرضیه پشت این تحقیقات اینه که اندازه بالای قند، امواج مغزی کابوس مانند و ترسناک بوجود میاره. پس اگه می خواین شبا راحت بخوابین، از خوردن آب نبات و تنقلات مشابه قبل از خواب دوری کنین.

  1. سیریال (غلات صبحونه):

خیلیا دوست دارن درست قبل از خواب یه کاسه سیریال به همراه شیر بخورند اما بهتره مراقب باشین چه یه جور از اونو انتخاب می کنین.

سیریالا معمولاً اندازه بالایی قند تصفیه شده در خود دارن و پر از کربوهیدرات هستن. اینا باعث بالا رفتن قندخون شده که باعث می شه بدنتون دیگه به حالت آرامش قبل از خواب نرسه.

به جای مصرف سیریالای پرقند، سیریالای سالم تری انتخاب کنین. اونا که از غلات کامل و قند بسیار پایین درست شدن، انتخاب بهترین واسه قبل از خواب هستن.

  1. سیر:

اگه کنار کسی می خوابید، بهتره از خوردن سیر قبل از خواب دوری کنین اما به دلایل دیگری هم به جز بوی بد دهن باید از خوردن اون دوری کنین، سیر یکی از سبزیجات گرمه اگه با غذاهای پرادویه و تند همراه شه، خواصی داره که می تونه موجب بالا رفتن ضربان قلب شه.

هم اینکه در خیلی افراد با آسیب جانبی معده درد همراه س، پس اگه معده ضعیفی دارین یا در برابر رفلکس اسید معده هستین، بهتره به کلی از خوردن اون قبل از خواب بیخیال شین.

  1. شکلات تلخ:

کیست که دوست نداشته باشه قبل از خواب یه تیکه شکلات بخوره تا با گرمایی که در بدنش بوجود میاره آرامش پیدا کنه؟ بدیش اینه اگه می خواین خوابی خوب و باکیفیت داشته باشین، شکلات تلخ یکی از اون موادغذاییه که باید از خوردن اون قبل از خواب دوری کنین.

شکلات تلخ منبع خوبی از کافئینه که باعث بیدار نگه داشتن شما می شه. تقریباً همه شکلاتا مقداری کافئین در خود دارن و بیشتر از اون شکلات پر از محرکایی مثل تئوبرومینه که ضربان قلب رو بالا می بره.

تنها شکلات سفیده که شامل این محرک نیس و محتوای کافئین اونم پایینه و می تونین با خیال راحت قبل از خواب استفاده کنین.

  1. الکل:

یه باور کلی هست که نوشیدن مقدار مشخصی نوشیدنی الکلی قبل از خواب شما رو به خوابی عمیق میندازه اما این باور خیلی غلطه. بااینکه الکل به خوابیدن شما کمک می کنه اما استراحتی کامل و باکیفیت براتون به همراه نداره.

درواقع الکل در کارکرد خواب واسه استراحت مشکل بوجود میاره و معمولاً بعد از مصرف اون خوابتون بسیار سبک بوده و حتی چندین بار در طول شب بیدار میشین، از اینا گذشته، کسائیکه به طور منظم واسه خوابیدن از نوشیدنی الکلی کمک می گیرن، به اون وابستگی و اعتیاد پیدا می کنن.

  1. گوشت قرمز:

یکی از ایرادهای بزرگ گوشت قرمز اینه که پر از پروتئین و چربیه که بدنتون رو واسه ساعاتی طولانی بعد از مصرف، پرکار نگه می داره. واسه اینکه بتونین به خواب عمیق تری برید، همه اعضای بدنتون باید در آرامش باشن. البته منظورمون این نیس که به کلی مصرف گوشت رو کنار بذارین، چون این ماده غذایی پر از آهن و تریپتوفانه که به خواب شما کمک می کنه. فقط نباید اونو درست قبل از خواب استفاده کنین تا در طول شب بدنتون مشغول هضم و گوارش اون نباشه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

خواب رژیم غذایی مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *