قبر انسان هر ‌روز ۵ کلمه را فریاد می‌زند

قبر انسان هر ‌روز ۵ کلمه را فریاد می‌زند

مرحوم آیت الله احمد مجتهدی تهرانی، توضیح کوتاهی بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان داره

*توضیح فرازهای دعا

آیت الله مجتهدی تهرانی در توضیح فراز «اللّهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ» می گوید: خدایا کاری کن که از برکات ماه رمضان بهره بسیار ببرم. حال برکات ماه رمضان چیه؟ خوندن دعا، عبادت کردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از برکات رمضانه.

 

  

ایشون می افزاید: اونا که زبون عربی بلد نیستن، قرآن و مفاتیح ترجمه شده جفت و جور کنن و ترجمه چیزی که رو می خونن، بدونن.

 

ایشون ادامه می دهد: ما در مفاتیح در دعایی می خوانیم که خدایا واسه تاریکی قبرم گریه می کنم. خدایا واسه تنگی لحدم گریه می کنم. آخر زندگی آدم قرار گرفتن در قبوره و حدیث داریم که شبونه روز، قبر ما ۵ کلمه رو صدا می کنه. قبر صبح به صبح می گوید: من خونه تنهایی تو هستم، واسه خودت انیسی پیدا کن با انجام کار خیر!

 

ایشون ادامه می دهد: قبر هم اینکه به ما می گوید که منم خونه تاریکی تو، یه چراغی واسه خودت بفرست! می گوید: من خونه پر از کرم و عقرب همراه، زهری بفرست تا کرم ها رو بکشه!

 

قبری که پر از عقرب بود

 

این مدرس بزرگ اخلاق در ادامه اعلام می کنه: در گذشته شخصی بود به نام حاج سعید حق گو، می گفت: در قم جنازه ای رو بردیم تا دفن کنیم، قبر پر از عقرب بود و هرچه از اونا رو می کشتیم بازم در قبر می جوشیدن و در آخر خسته شدیم و جنازه رو روی عقرب ها گذاشتیم و روی اون خاک ریختیم.

 

این استاد اخلاق می گوید: این صداهای قبر رو بشنویم و در فکر مردن باشیم، ما اون اونقدر عاشق دنیا هستیم که بی هوش شده ایم و آدمی که بی هوش باشه، هیچ نمی فهمد. از خدا بخوایم ما رو حواس جمع کنه.

 

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه می گوید: خدایا کاری کن از برکات ماه رمضان استفاده کنیم. بعضی استفاده نمی کنن و حتی واسه سحر بلند نمی شن. واسه به کار گیری برکات ماه رمضان باید هنگام سحر بیدار شد و دعا خواند و عبادت کرد. حتی اونا که مسافر هستن و یا به دلیل مریضی روزه نمی گیرند، هم وقت سحر بیدار شن و بهره ببرن.

 

ایشون ادامه می دهد: بهره ماه رمضان بهشت و بهره های معنویه. بهره هایی که خدا می دهد، الهی ان که باید واسه رسیدن به اونا دعا کرد.

 

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه سخنان خود در توضیح فراز «وسَهّلْ سَبیلی الى خَیراتِهِ» می گوید: خدایا راه من به سمت خیراتش رو آسون کن. رمضان خیرات بسیاری داره. آدم اگه بتونه افطاری دهد، خیرات کرده. اگه تمکن مالی دارین، افطاری درست کنین و به فامیل خود به خصوص اونا که فقیر هستن، افطاری بدین که از کارای ثوابه.

 

ایشون با اشاره به کارایی که در دهه های قبل واسه گرایش کودکان و جوانان به مسجد انجام می دادن، می گوید: در مساجد حتی درخت توت می کاشتند تا کودکان به هوای خوردن توت به مساجد بیان؛ اما الآن کاری نمی کنن تا جوانان به مساجد روی بیارن و مسجدها رو بیشتر افراد سن بالا پر می کنن.

 

یه غیبت مساویه با هدیه ۴۰ روز حسنات به فرد غیبت شونده

 

این استاد اخلاق ادامه می دهد: در کار خیر افراد فقیر آبرومند شناسایی کنین و به اونا کمک کنین. از احوال همسایه هاتون با خبر شید و اگه مستحق بودن به اونا کمک کنین. اگه کسی خبر نداشته باشه و همسایه اش گرسنه باشه مورد اعتراض قرار می گیرد و اگه باخبر باشه و کمک نکنه، کافره. حدیث داریم که کسی اگه همسایه اش گرسنه باشه، مسلمون نیس.

 

آیت الله مجتهدی تهرانی هم اینکه در تشریح «ولاتَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ» اعلام می کنه: خدایا منو از قبول حسنات محروم نکن. اگه دعای ابوحمزه نماز شب و دعای سحر می خونم و روزه می گیرم، حسنات و ثواب اینا رو به من بده و منو محروم نکن. یعنی کاری نکنم که اون حسنات از بین بره؛ چون آدم یه غیبت کنه، حسنات کاری که کرده از بین می رود.

 

ایشون می گوید: اگه کسی غیبت دیگری رو بکنه، تا ۴۰ روز ثواب اعمال اون در نامه اعمال اون شخص (غیبت شونده) نوشته می شه و این حدیثه. غیبت کردن، دروغ گفتن، نگاه کردن به نامحرم، فکر بد به کسی زدن باعث می شه که حسنات آدمی از بین بره.

 

آیت الله مجتهدی تهرانی در مورد فراز پایانی دعای روز نوزدهم ماه رمضان می گوید: خدا ما رو به دین حق یعنی دین اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی راهنمایی کرده و اینکه شیعه مرتضی علی (ع) هستیم خیلی مهمه. خدایا این چند دعا رو درباره ما مستجاب بفرما!

رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *