علل-و-عوامل-سرقت-در-استان-قم-و-راهکارهای-پیشگیرانه-آن- قسمت ۱۸

علل-و-عوامل-سرقت-در-استان-قم-و-راهکارهای-پیشگیرانه-آن- قسمت ۱۸

مجموع

 

۳
۱۷
۵۲
۲۹
۱۹ 

 

۵/۲
۱۶/۱۴
۳۳/۴۳
۱۶/۲۴
۸۳/۱۵ 

 

۵/۲
۱۶/۱۴
۳۳/۴۳
۱۶/۲۴
۸۳/۱۵ 

 

۵/۲
۶۶/۱۶
۹۹/۵۹
۱۵/۸۴
۹۸/۹۹
۱۰۰٫۰ 

 

نمودار ۳-۱۸ : میانگین توزیع فراوانی نقش پلیس در جهت پیشگیری از جرم از دیدگاه پاسخ دهندگان به سوالات پرسشنامه
فراوانی تاثیر گذاری عامل نقش پلیس در پیشگیری از وقوع جرم از دید پرسش شوندگان بدین صورت است که:۳ نفر معادل ۵/۲درصد خیلی کم و ۱۷ نفر از افراد معادل ۱۶/۱۴ درصد کم و ۵۲ نفر معادل ۳۳/۴۳ درصد متوسط و ۲۹ نفر از افراد معادل ۱۶/۲۴ درصد زیاد و ۱۹ نفر معادل ۸۳/۱۵ در صد افراد دارای نقش قانون را در پیشگیری از وقوع جرم خیلی زیاد می دانستند ، آمار نشانده این است که از دید سارقین پلیس را در پیشگیری از جرم دارای نقش برجسته ای دانسته اند.

فصل چهارم :
راهکارهای علمی و عملی پیشگیری از سرقت در استان قم

 

 

مبحث اول :راه های مبارزه و مقابله با سرقت
مهم‌ترین و مؤثرترین راه مقابله با انحرافات و خلافکاری‌ها، مقابله با عوامل و علل موجبه آنهاست. برخوردهای مقطعی و موردی با افراد خلافکار به نتیجه دلخواه منجر نگردیده و مبارزه قطعی محسوب نمی‌شود. با توجه به مطلب ذکرشده می‌توان مبارزه با عوامل اصلی و مواردی که زمینه‌های انحراف و ارتکاب خلاف و جرائم را در مرتکب ایجاد می کند مبارزه اساسی و ماهیتی با آن همان پیشگیری است. در شهر قم به دلیل فقر فرهنگی ناشی از اختلاط قومی و مهاجر پذیر بودن آن و بیکاری شدید جوانان و از سویی عدم وجود زیر ساخت‌ها وتأسیسات زیر بنایی و اماکن تفریحی و ورزشی و رویگردانی متخصصین و مدیران و کارشناسان از خدمت در این استان باعث گردیده تا شهر قم در محرومیت فرهنگی و اقتصادی بسر برد و زمینه بزه در قشر جوان مساعدتر گردد. به منظور پیشگیری از این روند خوب است با توجه به اماکن مذهبی در استان و قابلیت جذب توریست مذهبی در استان از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل و با احداث زائر سراها و اماکن تفریحی در استان کمک به اشتغال نیروهای جوان استان نمود و این مهم میسر نمی‌گردد مگر با چاره اندیشی مسئولین حکومتی در تقویت زیر ساختهای استان و فراهم کردن امکاناتی از قبیل فرودگاه و مراکز اقامتی . تا حتی الامکان مدیران و کارشناسان بتوانند حداقل با امکانات بالقوه موجود در استان از نسبت به افزایش اشتغالزایی چاره اندیشی نمایند تا انشاءالله از زیان‌ها و صدماتی که در اثر وقوع جرم ایجاد می‌شود جلوگیری گردد و از صرف نیروهای انسانی و هزینه‌های بسیار بالا با اتخاذ برنامه‌ها و سیاست‌های بنیادی از هر نظر منافع اجتماعی را در برداشته و سلامت اجتماعی بهتر تأمین گردد.
عکس مرتبط با اقتصاد

مبحث دوم : مثلث سرقت و نقش آن در پیشگیری از وقوع سرقت
در خیلی از مباحث جمع سه رکن پایه است که مسائل حول محور آن می‌چرخد. مثلاً در بحث ترافیک مثل راننده، وسیله نقلیه و جاده مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. یا در آتش سوزی سه عنصر اکسیژن، مواد سوختی و حرارت مورد بحث است. حتماً از مثلث برمودا، مثلث طلایی، اهرام ثلاثه و … نیز چیزهایی شنیده‌اید. در این مبحث به تشریح مثلث سرقت و نقش آن در پیشگیری از وقوع سرقت می‌پردازیم. بعضی عقیده دارند که سرقت چهار ضلع دارد نه سه ضلع؛ ۱- سارق ۲- مالباخته ۳- مال مورد دستبرد ۴- مالخر. لیکن از آنجا که هیچ جا و مکانی خالی از مال نخواهد بود و وجود آن امری بدیهی است لذا نمی‌توان مال را از اضلاع سرقت دانست آنچه در امر سرقت دخیل است سه ضلع سارق، مالباخته و مالخر است :
اکنون به شرح و بیان نقش هر یک می‌پردازیم :
۱- مالباخته: ضرب المثلی است که می‌گویند : «مال خودت را حفظ کن، همسایه را دزد مکن» یا به قول پروین اعتصامی شاعر اجتماعی معاصر:
 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی
«نخسبد هیچ صاحبخانه آرام چو در نامحکم و کوته بود بام»
رعایت مسائل حفاظت فیزیکی برای اماکن مسکونی، تجاری، اداری، وسایط نقلیه و … از اهم مسائلی است که سارقین از هر گروه و قشری به آن توجه دارند. به تجربه ثابت شده است در دو مغازه مشابه آن مغازه‌ای مورد دستبرد قرار گرفته است که در رعایت اصول حفاظتی کوتاهی کرده یا اصلاً رعایت ننموده است. آن منزلی مورد دستبرد قرار گرفته که دروپنجره محکمی نداشته و به راحتی امکان سرقت از آن بوده است. این درست که از اصلی ترین وظایف کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها جلوگیری از وقوع سرقت می‌باشد، لیکن این امر رافع مسئولیت صاحبان مال در حفظ و مراقبت از آن نمی‌تواند باشد. در اینجا نقش آموزش، عوامل ذیربط نیز حائز اهمیت است. وظیفه مسئولین ناجا است که به طرق مختلف و در زمان‌های مقتضی نسبت به آموزش همگانی شهروندان برای حفظ اماکن خود از دستبرد توصیه‌های لازم را به آنها بنمایانند و آنها را از خطر دستبرد آگاه سازند. استفاده صاحبان اموال از انواع دزدگیرها، سنسورها، دوربین‌های مدار بسته، گاو صندوق و حتی روشنایی در کاهش سرقت یا حداقل جابجایی آن نقش عمده‌ای دارد این مطلب در مصاحبه حضوری با سارقین روشن شده است. آنها در بازجویی‌های خود بیان داشته‌اند که در بررسی‌های اولیه و انجام سرقت به این مسائل توجه دارند.
۲- سارق : اینکه یک فرد تحت چه شرایطی به سرقت روی می‌آورد و سارق می‌شود از جمله مسئولیت ما خارج است، اما می‌توانیم با تجزیه و تحلیل سرقت‌ها و روانکاوی سارقین اطلاعات مفید و جامعی از آنها به دست آورده و آن عوامل را در بولتن‌های ماهیانه به صورت نظریه در اختیار مقامات مسئول قرار دهیم تا آنان با برنامه ریزی‌های دراز مدت زمینه‌های گرایش افراد به سرقت را نظیر بیکار، مهاجرت و … شناسایی و کاهش دهند.
۳- مالخر : نقطه ثقل و گرانیگاه سرقت و سارق مالخرها هستند. سارقین با تکیه، پشتیبانی و دلگرمی به آنان سرقت را انجام می‌دهند بدان امید که در اولین فرصت مال مسروقه را به او رسانده و وجه ناچیزی از او بگیرند. حتی دیده شده برای پشتیبانی آنها گاه با پذیرفتن نقش معاون و گاه مشارکت در سرقت با سارق همکاری کرده‌اند. اعتماد آنها به یکدیگر دو طرفه است. یعنی هم درآمد و منفعت مالخر به سارق بستگی دارد و هم از طرف دیگر نیاز سارق از فروش اموال مسروقه به مالخر تأمین می‌شود. این ارتباط و تقابل به حدی است که چنانچه سارق دستگیر شود و یا به زندان بیفتد هزینه‌های خانواده وی و یا مخارجش در زندان توسط مالخر تأمین می‌شود. این به دو علت است :
۱- استمرار همکاری پس از آزادی از زندان؛
۲- وامدار نمودن سارقین به خود برای جلوگیری از اعتراف‌های بعدی و لو دادن وی
سارقین حرفه‌ای مالخر مخصوص به خود دارند، والا افراد مبتدی خود اقدام به فروش اموال مسروقه می‌نمایند که این امر از آنجا که گاه طرف مورد معامله خود را درست انتخاب نمی‌کنند باعث لو رفتن و دستگیریشان می‌شود. زیرا به علت ندانستن قیمت واقعی جنس سرقت شده یا با علم به آن جنس را به قیمت ارزان می‌فروشند و خریدار که کاسبی شرافتمند و آبرودار می‌باشد این مسأله به نحوی به پرسنل آگاهی خبر می‌دهد و موجب دستگیری سارق می‌گردد.
متأسفانه در کشور ما خرید و فروش اجناس دسته دوم بدون هیچگونه ضبط و ضابطه‌ای انجام می‌شود و این آشفته بازاری مطلوب سارقین حرفه‌ای و مالخرهایشان است. در کشورهای توسعه یافته تمام اجناس دارای سریال مخصوص به خود هستند که در مواقع خرید و فروش به آن توجه نموده و آنها در دفاتر مخصوص ثبت و ضبط می‌کنند تا در صورت نیاز دسترسی به سوابق خرید و فروش آن آسان باشد. شاید بدین لحاظ باشد که مثلاً در کشور فرانسه مجازات مالخرها از سارقین به مراتب بیشتر و سنگین تر است. در این میان گاه نیز دیده شده که افراد کاسب خوشنام و با سابقه تطمیع شده و گرفتار دام سارقین برای انتقام گیری افرادی غیر از مالخرهای اصلی خود به عنوان مالخر معرفی می‌کنند که این موارد نیز باید مورد توجه افسران تحقیق قرار بگیرد.
شاید تنها راه مبارزه با اینگونه از منحرفین جلوگیری از آشفته بازاری، نظارت و کنترل مداوم اوراقچی‌ها، سمساری‌ها، دستفروش‌ها و سرکشی مرتب از آنان است تا همیشه خود را تحت کنترل افراد پلیس احساس کنند.
مبحث سوم : تدابیر پیشگیرانه در قبال سارقین
در وهله اول شناختن شیوه‌ها و شگردهای سارق از اهمیت خاصی برخوردار است ثبت آنها در سوابق وی می‌تواند در آینده کمک مؤثری برای شناسایی آنان باشد، همچنین تهیه آلبوم عکس سارقین به مالباختگان کمک می‌کند تا در صورت مشاهده سارق نسبت به شناسایی آنان از روی عکس اقدام کند. تحت نظر قرار دادن سارقین حرفه‌ای و دادن هشدارهای به هنگام به آنها موجب پرهیز آنها از سرقت حداقل در حوزه استحفاظی مربوطه می‌شود و این از مهمترین راه‌های پیشگیری وقوع سرقت‌هاست. متأسفانه در حال حاضر کمتر به این مسأله اهمیت داده می‌شود. در انجام تحقیق پیرامون سرقت‌های انجام شده و یا سارقین دستگیر شده با توجه به مواد قانون مجازات اسلامی باید پرونده به گونه‌ای بسته شود که هیچ سارقی بدون مجازات نماند یا بیگناه مجازات نشود. مسلماً افسران تحقیق در این رابطه مسئولیت سنگینی برعهده دارند که باید با بی طرفی کامل و در نظر گرفتن جوانب امر به تکمیل پرونده‌ها اقدام نمایند. در این زمینه استفاده از فناوری‌های جدید کمک مؤثری به آنان خواهد نمود.
مبحث چهارم : برای کشف سرقت چه باید کرد
همانگونه که وقوع سرقت در یک منطقه موجب بر هم خوردن تعادل روحی و امنیتی آن منطقه سرقت و کشف به هم نزدیک باشد. پرسنل اجرایی در کلانتری‌ها و آگاهی‌ها روزانه شاهد برخورد متفاوت مالباختگان می‌باشند. گاه با قیافه‌های غمگین و ناراحت ناشی از سرقت، زمانی با خوشحالی وشادی آنان از کشف مالشان روبرو هستند. آنچه که موجب جلب اعتماد و جایگاه مردمی برای نیروی انتظامی می‌شود وضعیت دوم است که حاصل تلاش‌های مستمر و پیگیر پرسنل زحمتکش ناجا می‌باشد. در این مبحث راه‌های کشف سرقت‌ها را بررسی می‌کنیم، آنچه که در مسأله کشف سرقت‌ها بسیار حائز اهمیت است صبر و حوصله طاقت فرسای افسران و عوامل رسیدگی کننده به پروند‌ه‌هاست. اما به علت رسیدگی به جرائم متعدد درکلانتری‌ها این امر کمتر مورد توجه آنان قرار می‌گیرد و شاید بدین لحاظ است که از سالها پیش با تشکیل دوایر آگاهی، کشف سرقت‌ها و رسیدگی‌ به آنها برعهده عوامل آگاهی گذاشته شده است. در پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها عرف و روش جاری بر این است که با مراجعه مالباخته توسط فرد بازجو، برگ بازجویی با طرح سؤالات کلیشه‌ای تنظیم و با یک گزارش مختصر جهت ادامه رسیدگی به شعبات آگاهی ارجاع می‌گردد. پس از ارجاع پرونده به شعبه رسیدگی کننده در آگاهی، با توجه به موضوع با مالباخته دو گونه برخورد می‌شود: یا پس از امیدوار نمودن وی به کشف جرم پرونده را عیناً در سوابق نگهداری می‌نمایند تا پس از دستگیری سارق و اعتراف به سرقت‌های متعدد شاید این سرقت نیز جزء آنها باشد، یا اینگونه که به گزارش تنظیمی توسط کلانتری‌ها توجه آنچنان ننموده و خود با صبر و حوصله اقدام به بازجویی مجدد و اخذ اطلاعات لازم نموده و با پیگیری آن منجر به دستگیری سارق و کشف آن می‌گردند. از آنجا که در مراجع انتظامی هر فرد بنا به سلیقه شخصی و تجربیات فردی راهی را برای کشف سرقت پی می‌گیرد. به منظور نزدیک نمودن سلیقه‌ها و روش‌ها و یکنواختی آنها پیشنهادی به شرح زیر مطرح می‌گردد، امید است مورد امعان نظر قرار گیرد، پاسخ به سؤالات زیر می‌تواند کمک بزرگی به خواسته فوق به کشف سرقت در مراحل اولیه باشد. فرد بازجو کننده می‌تواند آنها یا از مالباخته یا با بازدید از صحنه سرقت یا با تجزیه و تحلیل آن بدست آورد.

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

 

 

  1. چه اشیایی به سرقت رفته است ؟

 

  1. زمان سرقت چه وقت بوده است ؟

 

  1. سارق کیست و چه مشخصاتی از وی در دسترس است ؟

 

  1. علت سرقت چه می‌تواند باشد؟

 

  1. سرقت از کجا انجام شده است ؟

 

  1. سارق از چه طریق وارد محل شده است ؟

 

  1. آثار و وسایل بجا مانده در صحنه سرقت چیست؟

 

 1. اموال مسروقه چگونه به فروش می‌رسد؟

 

مبحث پنجم : اثر مهاجرت درجرایم (سرقت)
از دید جامعه شناس و روانشناس اجتماعی، مهاجرت، فرایندی اجتماعی است که دو نظام سازمان اجتماعی را به هم پیوند می‌دهد. افزون بر این مشکلات اجتماعی ناشی از فرایند مهاجرت را فقط با توصیف دقیق آن بخشهایی از سازمان اجتماعی می‌توان کاملاً فهمید که در آنها تغییرات کنش متقابل روی داده است.
مثلاً مشکلات کنترل اجتماعی مربوط به مهاجرت را در نظر بگیرید. چرا مهاجرت باید به افزایش یا کاهش جنایت، سرقت، الکلیسم و شکلهای دیگر کجروی منجر شود؟ چه دلیلی وجود دارد که حرکت مردم از یک مکان به مکان دیگر بر میزان کجروی منجر شود؟ چه دلیلی وجود دارد که حرکت مردم از یک مکان به مکان دیگر بر میزان کجروی اثر گذارد، برخی عناصری که احتمالاً بر سازمان اجتماعی مهاجران اثر می‌گذارند عبارتند از خصوصیات جمعیتی، بوم شناختی، تاریخچه زندگی، مهارتهای فنی، انواع کنش متقابل، مثل دامنه همکاری، رقابت، تضاد و امکانات ارتباطی موجود، نیازها، نظام شخصیت، آرزوها، سبک زندگی و … که مقصدی را جستجو می‌کنند تا خواسته‌های اجابت نشده آنان برآورد شود و سازمان اجتماعی آنجا تا حد امکان شبیه سازمان اجتماعی مبدا باشد.
در سنجش تأثیر تحرک در بزهکاری به نظر می‌رسد که همگی محققان مفهوم واحدی از تحرک در نظر نگرفته‌اند. بعضی‌ها از تحرک این معنی را در نظر گرفته‌اند که نسل جدید نسبت به نسلهای گذشته از عزلت و گوشه نشینی، به درآمده و به همین نسبت بر سطح جرایم او افزوده شده. در معنای اخیر باید با ساترلند هم عقیده بود که آمارها نمی‌توانند واقعیت تأثیر تحرک را در بزهکاری نشان دهند. مسلم نیست که فزونی جرایم بیگانگان، که آمار نشان می‌دهد، حقیقت داشته باشد.
در کشورهای در حال توسعه، مهاجرت روستائیان به جوامع شهری، در حقیقت انتقال فقر روستاها به شهرها است. این توده‌های انبوه انسانی که در مرحله تحول از زندگی روستایی به شهری قرار می‌گیرند، برای تطبیق و تثبیت وضع موجود خویش از نظر اقتصادی و اجتماعی ناگزیرند در حاشیه شهرها یا مناطق ارزان قیمت زندگی کنند ، در شهر قم می توان به محله های همچون شهر قائم ، شیخ آباد ، زند آباد ، علی آباد سعدگان و… اشاره کرد که بر اساس آمارهای موجود بیشترین جرایم ارتکابی مرتکبینش به چنین مناطقی تعلق دارند.
افزایش جمعیت مهاجرت بی رویه روستائیان را در پی دارد. این مهاجرتها مسائل و دشواریهای را به بار می‌آورد که به برخی از آنها ذیلاً اشاره می‌شود :

 

 

  1. شغلهای کاذب و جاذبه‌های کاذب شهرها موجب فزونی مهاجرتهای بی رویه روستائیان به شهرهای بزرگ بخصوص شهرهای مرکزی استانها یا مرکز کشور می‌شود.

 

  1. روستائیان که به فرهنگ و زندگی ساده خود پشت پا زده، به نقاط شهری روی می‌آورند به خاطر نامتجانس بودن با شیوه زندگی شهری، هویت خود را کم و بیش از دست می‌دهند و در محیطهای نا مأنوس شهری مرتکب جرم می‌شوند.

 

 1. مهاجران و روستائیان که بدون برنامه ریزی قبلی به شهرها هجوم می‌آورند، با بیکاری نامحدود مواجه شده، ناچار به کارهای غیر قانونی و ضد اجتماعی چون خرید و فروش مواد مخدر، واسطه‌گری، سرقت و دلالی و امثال آن تن در می‌دهند.

 

مبحث ششم :نتیجه گیری و پیشنهادات :
نتیجه ای که در پایان این تحقیق خواهیم گرفت این است که با توصیه های پلیسی به مردم و افزایش سطح آگاهی آنها در خصوص چگونگی وقوع انواع سرقت ها بتوانیم وقوع سرقت ها را به حداقل برسانیم و راهکارهایی را در خصوص جلوگیری از وقوع انواع سرقت ها مدنظر قرار دهیم و علاوه بر بررسی خصوصیات اخلاقی ـ جسمی و روانی مرتکبین این جرم (سرقت) مجازاتهایی را نیز برای مرتکبین این جرم (طبق قانون) در نظر گرفت تا میزان وقوع این جرم در جامعه ما به حداقل برسد.
گفتاراول : پیشنهادهایی جهت استفاده در طرح پیشگیری از سرقت:
۱- ارائه هشدارهای انتظامی ـ اجتماعی در قالب بروشور، اطلاعیه و … به مردم
۲- برگزاری جلسات توجیهی، آگاه سازی توسط نیروی انتظامی جهت اقشار مختلف مردم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *