راه هایی ساده برای بهبود سرعت و کیفیت شبکه وای فای

راه هایی ساده برای بهبود سرعت و کیفیت شبکه وای فای

احتمال اینکه شما الان این مطلب رو از راه اینترنت بی سیم خونه یا محل کارتون بخونین بسیار بالاست. در این صورت شاید بارها شده که از کارکرد اون ناراضی بودین. بخشی از این نبود رضایت به سرعت شبکه بی سیم در محل برمیگرده. اما شاید با اعمال کارایی ساده این وضعیت رو بهتر کرد.

میشه گفت امواج وای فای وجود فیزیکی دارن و اگه این مطلب رو قبل از این در سایت ما دیده باشین، میدونید که قدرت منتشر کردن این امواج می تونه به واسطه دیواره ها، وسایل و حتی بدن خودمون کم و زیاد شه.

با این مقدمه، در ادامه راه هایی واسه بهبود سرعت وای فای پیشنهاد شده که پیشنهاد می شه اونا رو از دست ندین.

۱- مودم یا روتر رو در مرکز خونه بذارین.

قرار دادن روتر در گوشه های خونه یا نزدیک پنجره بخش اعظمی از سیگنال ارسالی از طرف اونو هدر میده و این موجب نبود دسترسی به سیگنال اون در تموم بخشای خونه می شه. بهتره که نقطه ای در مرکز خونه رو انتخاب کنین و مودم رو روتر رو در اونجا بذارین. اگه پریز تلفن یا کابل شبکه واسه جابجایی روتر کوتاهه یه نسخه بلند رو جانشین کنین. مطمئن باشین که ارزشش رو داره.

۲- تا حد ممکن روتر رو در جایی مرتفع نصب کنین.

دو دلیل کلی واسه اینکه روتر نباید روی زمین قرار بگیره، هست. یکی از اونا اینه که سیگنال منتشره تمایل به منتشر کردن به سمت پایین داره. و دلیل دوم هم اینه که ممکنه اشیای بیشتری جلوی انتشار سیگنال اونو بگیرن.

در نتیجه کارشناسان پیشنهاد می کنن که روتر رو دست کم در فاصله ۳۰ سانتی متری زمین بذارین. حتی بد نیس اگه روی میز کار یا در قفسه کتابخونه باشه. اما بهترین کار نصب اون روی دیواره. بیشتر مودما و روترها توانایی نصب روی دیوار رو دارن. و روشنه که اگه بتونین ظاهر خوبی به سیمای اون بدین هر چی اونو بالاتر نصب کنین، کارکرد بهتری داره.

۳- بهتره مودم وای فای یا روتر رو در اتاقی بذارین که معمولا در اونجا مشغول به کار گیری اینترنت هستین.

بدون در نظر گرفتن اینکه روتر کجای اتاق و در چه وضعیتی باشه، اگه اونو در جایی از اتاق کارتون بذارین شک نداشته باشین با مشکلی در اون اتاق مواجه نمی شین. در کل حالت ایده آل اینه که نزدیک ترین فاصله ممکن رو خصوصا در برابر دید مستقیم نسبت به مودم داشته باشین تا امکان بروز مشکل به کمترین حد ممکن برسه.

البته در صورت قرار دادن مودم تو یه اتاق از خونه، احتمال اینکه دسترسی به وای فای در بقیه بخشا و اتاقای خونه مشکل ساز شه هست.

۴- روتر رو در جایی معرض دید بذارین.

4-shutterstock_42492280.0

همونطور که گفته شد، سیگنالای منتشره در برابر وسایل یا حتی بافت مواد جور واجور ممکنه ضعیف کردن شن. پس قرار دادن مودم در جایی که در دید مستقیم باشه بیشترین تاثیر مثبت رو روی بهبود کیفیت وای فای داره.

امواج رادیویی در فضا حرکت می کنن و بیشترین دسترسی به اونا به صورت مستقیم و بدون مانع ممکنه.

۵- روتر رو از وسایل الکترونیک و ارتباطی دیگه دور نگه دارین.

کلیه وسایل الکترونیک و خصوصا ابزارهایی مانند تلویزیون، مایکروفر، تلفن بی سیم و … روی کیفیت سیگنال وای فای تاثیر منفی دارن. بهتره که مودم یا روتر رو در جایی دور از این وسیله ها بذارین. این موضوع باعث کاهش تداخل امواج و افزایش کیفیت سیگنال دریافتی می شه.

هم اینکه اشیایی مانند آینه و کابینت آشپزخانه که از حجم زیادی فلز در اونا استفاده شده می تونن تاثیر منفی روی کارکرد انتشار امواج به وسیله روتر داشته باشن.

۶- آنتنای روتر رو عمودی نگه دارین.

3-shutterstock_231310276.0

قرار دادن آنتنای روتر در حالت عمودی باعث انتشار بهتر سیگنال می شه. به زبون دیگه آنتنایی با سیگنال عمودی امواج رو به صورت افقی انتشار داده و در نتیجه مساحت بیشتری رو پوشش میدن. اما اگه روتر رو روی دیوار نصب کردین آنتنا رو در امتداد روتر و نه به حالت عموم به اون تنظیم کنین.

۷- اندازه قدرت انتشار سیگنال روترتان رو اندازه بگیرین.

اپلیکیشنای زیادی مانند Cloudcheck یا Amped's Wi-Fi Analytics وجود دارن که اجازه میدن تصویری از منتشر کردن امواج وای فای در خونه واسه خود بسازین و فهمیده باشین امواج در کدوم بخشا ضعیف ترن. این به شما کمک می کنه که نقطه بهتری رو به عنوان جایگاه روتر در خونه انتخاب کنین.

۸- پیکربندی بهتری رو در بخش نرم افزار روتر اعمال کنین.

در بعضی موارد نرم افزارها یا تکنیکای نرم افزاری خاصی واسه بهبود کیفیت امواج وای فای وجود داشته و کاربردی هستن.

واسه اعمال تنظیمات مناسب نرم افزاری، باید نشانی آی پی خاصی رو در مرورگر کامپیوتر خود باز کنین تا به تنظیمات دسترسی پیدا کنین. این نشانی معمولا در زیر مودم یا روتر نوشته می شن یا با جستجوی مدل اون در اینترنت می تونین اونو پیدا کنین.

در مناطق شلوغ که تراکم جمعیتی بالاست ممکنه تداخل فرکانس امواج موجب ضعف در دریافت سیگنال شه. در تنظیمات گفته شده می تونین با تغییر فرکانس و کانال مربوط به سیگنالای خروجی، بهبودی خیره کننده در کیفیت وای فای بسازین.

روترهای قدیمی از ۱۴ فرکانس (از ۱ تا ۱۴) استفاده میکردن که اعداد ۱، ۶ و ۱۱ معمولا گزینه هایی بهتر هستن.

گزینه بعدی، پیشرفت نرم افزار روتره که Firmware نامیده می شه. این موضوع البته واسه همه روترها قابل بررسی نیس اما ممکنه اگه از روتری قدیم استفاده می کنین، کارخانه سازنده نسخه جدیدی واسه پیشرفت نرم افزار اون ارائه کرده باشه. با مراجعه به سایت سازنده این مورد رو تحقیق و نسبت به اعمال اون دست به کار شین.

۹- بررسی کنین که کیفیت اینترنت مربوط به خدمات دهی سرویس دهنده اینترنت تون نباشه.

یه راه ساده واسه تشخیص کارایی مطلوب یا بد مودم، بررسی تست سرعت اینترنته. در صورت امکان این تست سرعت رو از راه بی سیم و هم اینکه با اتصال کابل به کامپیوتر بررسی کنین. فرق سرعت نباید فاحش باشه.

اگه اختلاف زیادی بین دو آزمایش (با کابل و با وای فای) مشاهده نکردید و سرعت اینترنت با چیزی که باید باشه متفاوت بود، مشکل شاید از سرویس دهنده اینترنته. وگرنه و اگه تست سرعت با وای فای سرعتی کمتر از تست سرعت با کابل داشت، موارد بالا رو واسه بهتر شدن وضعیت امتحان کنین.

۱۰- اگه هیچیک از روشای بالا نتیجه نداد، روتری جدید بخرین.

اگه وضعیت آزاردهنده نبود پایداری شبکه بی سیم با امتحان کردن همه روشای بالا نتیجه نداد، مشکل به احتمال بسیار زیاد مربوط به خود روتره. در این صورت می تونین با خرید آنتنای مخصوص توان خروجی اونو زیاد کنین و اگه بازم تغییری حاصل نشد شاید خرید یه دستگاه Repeater یا یه روتر جدید ضرورت پیدا می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *