بهترین سایت‌های استخدامی کشور کدامند؟

بهترین سایت‌های استخدامی کشور کدامند؟

بیکاری این روزا به یکی از رقابت برانگیزترین مشکلات جوانان ایرونی تبدیل شده طوری که برابر آخرین آمار رسمی، الان حدود سه الی چهار میلیون نفر در کشور شغل و درآمد ثابت ندارن و این در حالیه که قسمت بزرگی از اونا تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی هستن.

اگه چه رفع این مشکل بیشتر از هر چیز نیازمند برنامه ریزی دولت در سطح کلان، تزریق بودجه و بهبود زیرساخت هاست، اما تحت همین شرایط وبگاهایی هستن که می تونن دست کمک رسانی واسه دولت در حل مشکل بیکاری باشن؛ پایگاه های اینترنتی با عنوان «پلتفرمای استخدامی» که این روزا نمونه های خیلی از اونا رو در سطح وب می بینیم.

پلتفرمای استخدامی در واقع صورت مدرن صفحه نیازمندیای روزنامه ها هستن و به عنوان یه واسط، میان کارجو و کارفرما رابطه برقرار می کنن. بعضیا حتی رو پا رو بالاتر گذاشته و واسه کارجو رزومه هم میسازن و در صورت دودل بودن واسه انتخاب راه شغلی، این مزیت رو هم دارن که با گرفتن تستای روان شناسی افراد رو واسه دنبال کردن شغل رویایی شون راهنمایی کنن.

تموم این امتیازات در کنار جستجوی رایگان شغل واسه کارجو، پلتفرمای استخدامی رو به جانشین خوبی واسه بنگاهای سنتی کاریابی تبدیل کرده که در عین دریافت هزینه واسه کاریابی به اندازه سرویسای آنلاین سریع و مؤثر ظاهر نمی شن.

در این مقاله تلاش کردیم که چند نمونه موفق پلتفرمای استخدامی رو به شما معرفی کرده و امتیازات و مشکلات هر کدوم رو مورد بررسی بذاریم.

ویژگیای برجسته: رتبه بالا در الکسا و مخاطبین زیاد – رزومه ساز قوی – دوره های آنلاین آموزشی – ثبت اولین آگهی واسه کارفرما مجانیه

با رتبه ۲۱۱ در الکسا، جابینجا یکی از پربازدیدترین پلتفرمای استخدامی ایرانه. این موضوع به تنهایی تضمین می کنه که در اون کارفرمایان بیشتری می ببینن و واسه جستجوی کار تنوع بیشتری از مشاغل رو پیش روی خود دارین.

همین حالا که مشغول نوشتن این مقاله هستیم، نزدیک به ۳ هزار فرصت شغلی از شرکتای خصوصی و دولتی در جابینجا دیده میشه که در مقایسه با سرویسای کاریابی دیگه رقم قابل توجهیه. اما دلیل این استقبال خوب از جابینجا چی بوده؟ مطمئنا خدمات خوبی که در اختیار کاربرانش قرار میده.

از امتیازات جابینجا رایگان بودن اولین آگهی واسه کارفرماست

جابینجا واسه کارجویان یه رزومه ساز قوی در نظر گرفته که خیلی راحت به وسیله کارفرمایان قابل جستجوست. هر کاربر پس از ثبت رزومه از راه ایمیل از ارائه پیشنهاد به وسیله کارفرمایان باخبر می شه و می تونه در ادامه و از همین روش قرار مصاحبه بزاره.

شرکتا در جابینجا پروفایل مخصوص به خود رو دارن که در اون ضمن معرفی اهداف، نیازای خود به نیروی کار رو مطرح می کنن. با در نظر گرفتن همین نیازها هم کارجو می تونه رزومه خود رو واسه شرکت مد نظرش جهت همکاری بفرستد.

یکی از امتیازات جابینجا رایگان بودن اولین آگهی واسه کارفرماست. پس اگه به دنبال همکار می گردید، شاید با در نظر گرفتن زیادی کارجویان جابینجا با درج آگهی اول هم بتونین خیلی سریع به نتیجه برسین.

جابینجا حتی واسه کسائی که نه مدرک دارن و نه تخصص هم وسیله خوبی واسه کاریابی حساب می شه. با همکاری سرویس فرانش، جابینجا دوره های آموزش آنلاینی تدارک دیده که کاربران می تونن با شرکت در اونا به به دست آوردن مهارتای دلخواهشون پرداخته و با ذکر اونا در رزومه شانس بیشتری واسه استخدام داشته باشن.

ویژگیای برجسته: نگاه دقیق و علمی به مسئله کار در ایران – تخفیف آگهی واسه شرکتای علم بنیان – قرارداد رسمی با ۴۵۰۰ شرکت – مناسب واسه افراد مسلط به زبون

درست مثل جابینجا ایران تلنت هم یکی از پرطرفدارترین پلتفرمای استخدامی ایرانیست که با رتبه ۴۸۰ الکسا در وضعیت مطلوبی هست. برابر آمار ارائه شده در سایت، روزانه در ایران تلنت چیزی حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار رزومه به وسیله کارفرمایان جستجو می شه و این یکی از امتیازات به دنبال کار گشتن در این مجموعه س.

جستجوی فیلتردار بسیار دقیق در کنار جستجوی آنی یکی از امتیازات مهم ایران تلنت واسه کارجوهاست تا سریع تر به مشاغل مد نظرشون برسن. اما فرق این مجموعه و برگ برنده اش نسبت به بقیه رقبا مطمئنا چیزی نیس جز نگاه دقیق و علمی که به مسئله کاریابی در ایران داره.

ایران تلنت هر ساله گزارش جامعی در مورد وضعیت دستمزد شاغلان سطح کشور منتشر می کنه

ایران تلنت هر سال گزارش جامعی در مورد وضعیت دستمزد شاغلان در بخشای جور واجور منتشر می کنه که از نظر آماری می تونه هم واسه کارفرما و هم کارجو ارزش بالایی داشته باشه. با مطالعه این آمار که از استانای سراسر کشور جفت و جور شده، هم کارفرما می تونه به حساب و کتاب دقیقی واسه استخدام نیرو برسه و هم کارجو بدونه که با ورود به کدوم بخش، درآمد بیشتری عایدش می شه.

اما یکی دیگه از امتیازات ایران تلنت، راهنمای راه شغلیه واسه فارغ التحصیلان رشته های جور واجور. با مراجعه به این بخش می تونین با استناد به آمار و ارقام، به درک درستی از ارزش مدرک تحصیلی خود رسیده و واسه کار در شرکتایی دست به کار شین که آینده بهتری در اون دارین.

ایران تلنت با بیشتر از ۴۵۰۰ شرکت معتبر ایرونی قرارداد داره که خیلی از اونا علم بنیان هستن و واسه این دست شرکتا تخفیفای خوب ۴۰ درصدی جهت ثبت آگهی در نظر میگیره. البته قبل از ثبت نام در ایران تلنت موضوعی هست که باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

این سایت واسه افراد مسلط به زبون انگلیسی طراحی شده، پس در اون آگهی به زبون فارسی دیده نمی شه. این موضوع همونقدر که نقطه ضعف ایران تلنت در مقایسه با رقباست، از طرف دیگه نکته مثبتی واسه کارجویان مسلط به زبانه تا سریع تر جلب شرکتا شن.

ویژگیای برجسته: دارای اپلیکیشن موبایل – سیستم ارتباطی خوب میان کارجو و کارفرما – زیبایی و سادگی رابط کاربری – آگهی رایگان واسه کارفرمایان

پلتفرمای استخدامی معمولا روی یه هدف بیشتر متمرکز نیستن اونم این که رابطه خوبی میان کارجو و کارفرما برقرار کنن. به خاطر همین بعضی وقتا مسائلی مثل طراحی یه رابط کاربری خوب و دسترسی آسون رو از قلم میندازن.

حالا خوبیش اینه سه سوت جابز میون این دو موضوع تعادل خوبی برقرار کرده: هم واسه امکانات و تواناییا کم نگذاشته و هم محیطی طراحی کرده که کاربر از حضور در اون لذت ببره. سه سوت جابز هم واسه کارجو و هم کارفرما مجانیه، و فقط وقتی از کارفرما هزینه میگیره که استخدام موفقی انجام شده باشه. حالا خوبیش اینه این هزینه در مقایسه با بقیه سایتا خیلی زیاد نیس.

سه سوت جابز از تک و توک پلتفرمای استخدامیه که اپلیکیشن موبایل داره

در کنار این موضوع اپلیکیشن موبایل سه سوت جابز رو هم در نظر بگیرین که رابطه مستقیم میان کارجو و کارفرما رو شدیدا آسون کرده. هر کارجو در سه سوت جابز می تونه به یه رزومه ساز آنلاین دسترسی داشته باشه، و در صورت دریافت پیشنهاد کار از راه اخطار آنی در سایت و اپلیکیشن با خبر شه.

الان تعداد کارجویان سه سوت جابز به بیشتر از ۳۸ هزار نفر می رسه، هر چند به خاطر تازه کار بودن سرویس هنوز آگهیای زیادی در اون نمی ببینن. اما شکی نیس که با فایده هایی مثل اپلیکیشن موبایل، اخطار آنی و محیط ارتباطی بسیار ساده و جذاب واسه کارجو و کارفرما، سه سوت جابز در آینده می تونه به یکی از پلتفرمای استخدامی مطرح کشور تبدیل شه.

ویژگیای برجسته: سرویس اختصاصی واسه کارفرمایان – امکان ساخت آزمون واسه استخدام کارجویان

کارلیب با بقیه سایتای این مقاله یه فرق اساسی داره: این سرویس به طور اختصاصی واسه کارفرمایان طراحی شده. به عبارت دقیق تر، کارلیب فضایی جفت و جور کرده که کارفرما بتونه با طراحی و برگزاری آزمونای استخدامی، بهترین نیروهای جویای کار رو به خدمت خود درآورد.

کارلیب به طور اختصاصی واسه کارفرمایان طراحی شده

البته این موضوع یعنی دقیق شدن و فوکوس کردن بر کارفرما به این معنی نیس که کارجویان در کارلیب گزینه های کمتری واسه جستجوی شغل مورد علاقه شون دارن. اتفاقا همین قرارداد منظم برگزاری آزمون استخدامی باعث شده که شایسته سالاری در کارلیب حرف اول رو بزنه و فقط کارجویان دارای شرایط به استخدام شرکتا درآیند.

از راه اندازی کارلیب مدت زیادی نگذشته، پس هنوز تعداد آگهی هاش قابل مقایسه با سرویسای پیش کسوت دیگه نیس. اما نکته خوب اینجاس که هزینه ثبت آگهی و برگزاری آزمون استخدامی واسه کارفرمایان در مقرون به صرفه ترین حالت ممکن خود قرار داره.

فقط با پرداخت ۹۹ هزار تومن می تونین ساخت یه آزمون اختصاصی رو به کارلیب سفارش بدین؛ آزمونی که واسه خیلی زیاد کارجو قابل استفاده س و سنگ آزمایش ایده آلی واسه انتخاب بهترین افراد جویای کار هستش.

ویژگیای برجسته: الگوبرداری از نیازمندیای روزنامه ها – اپ موبایل –  مناسب واسه استخدام در بانک و مؤسسات دولتی – ارائه سؤالات آزمونای استخدامی

دو ویژگی ای استخدام رو نسبت به بقیه پلتفرمای استخدامی جدا می کنه: یکی الگویی که واسه ثبت آگهیا در پیش گرفته و دیگری پوشش شکلای جور واجور خاصی از آگهیای استخدامیه که در بقیه سرویسا دیده نمی شه.

ای استخدام یه جور ترین پلتفرم استخدامی به صفحه نیازمندی های روزنامه هاست. دقیقا همون الگوی سنتی رو مدرن شده و در سایت خود اجرا کرده و شرایطی جفت و جور ساخته که آگهیا با سرعتی بالا به ثبت برسن.

ای استخدام پربازدیدترین پلتفرم استخدامی ایرانیه

این روش ثبت آگهی خوب جواب داده و ای استخدام رو با رتبه ۱۰۴ الکسا به پربازدیدترین پلتفرم استخدامی ایرونی تبدیل کرده. اما عامل مهم دیگه پوشش گسترده استخدامای سراسری و کشوریه. در ای استخدام نه فقط کارفرمایان شرکتای خصوصی، بلکه ادارات دولتی و بانکا هم می تونن فراخوانای خود رو به ثبت برسانند که این موضوع می تونه واسه علاقه مندان به کار دولتی بسیار مهم باشه.

ای استخدام نه فقط استخدامای دولتی رو با بخش «تقویم استخدام» به اطلاع تون میرسونه، بلکه نمونه سؤالات آزمونا رو هم در خود جمع آوری کرده تا قبل از ثبت نام آمادگی کافی جهت رویارویی با سؤالات رو داشته باشین. کانال تلگرام ای استخدام هم یکی از گزینه های خوبیست که در بهتر دیده شدن آگهیا اثر زیادی میذاره.

ویژگیای برجسته: آزمونای شغلی و شخصیت شناسی – تفکیک خوب دسته بندیای شغلی

سابقه تأسیس کاریاب ایران به سال ۱۳۸۲ برمیگرده و یکی از تک و توک نهادهای کاریابیه که به طور رسمی از وزارت کار ایران مجوز فعالیت داره. کاریاب ایران در اصل نهادی واسه مشاوره و آموزش به کارفرمایان و پرسنل بنگاهای اقتصادی بوده که چند سالیست بعضی خدمات خود رو به صورت آنلاین هم ارائه میده.

کاریاب ایران از تک و توک نهادهاییه که از وزارت کار مجوز رسمی داره

از جمله این خدمات میشه به ساخت رزومه واسه کارجویان، برگزاری آزمونای شغلی، تستای شخصیت شناسی و نوشتن مطالب به درد بخور در بخش کار و کاسبی اشاره کرد. یه ویژگی خوب کاریاب ایران تفکیک خوب دسته بندیای شغلیه طوری که حتی واسه بازنشستها، کارگران روزمزد، کارای شراکتی و پیمانکاری هم در اون آگهیای مجزایی رو می ببینن. با این وجود کاریاب ایران در گذر از دوره خدمات سنتی به مدرن هنوز ضعفای آشکاری در سایت خود داره.

اول اینکه مثل بقیه سرویسا نمی تونین با کارفرمایان مستقیما تعامل داشته باشین و نکته بعد این که رزومه ساز سایت اصلا به اندازه سرویسای دیگه کامل و کاربردی نیس. با این وجود نمیشه رد کرد که کانالای تلگرام جدا از هم واسه فرصتای شغلی شهرهای تهران و قم، یکی از نقاط قوت این مجموعه هستش که در اشتغال زایی خیلی از شهروندان این دو شهر مؤثر بوده.

ویژگیای برجسته: کامل ترین تستای شخصیت شناسی – معرفی شرکتا – ساخت رزومه دو زبانه – سیستم برابری شغلی هوشمند

پنل کامل آزمایش (CAP) و سیستم هوشمند برابری (IMS) دو ایجاد منحصر بفرد تیم جاب ویژن بوده که همه جزو دانشجویان خوش ذوق و نخبه دانشگاه صنعتی شریف هستن. این دو ویژگی به کارفرمایان کمک می کنه که با هوش مصنوعی جاب ویژن، اندازه برابری رزومه خواهندگان استخدام رو با شرایط مورد توجه خودشون رو سبک سنگین کنن.

این کار دقیق و علمی باعث تشکیل سیستم منظم و کامل ای بر بستر جاب ویژن شده تا کارفرمایان با صرفه جویی در وقت، شایسته ترین افراد رو واسه استخدام به خدمت خود درآورند؛ برگ برنده و مزیتی که در کمتر سرویس استخدامی ایرونی تماشاگر اون هستیم. در کنار این مزیت بزرگ، جاب ویژن کامل ترین تستای شخصیت شناسی رو هم در میان سایتای استخدامی ایرونی داره که این تستا نقش بسیار مؤثری در تعیین راه شغلی و موفقیت کارجویان اجرا می کنن.

پنل کامل آزمایش و سیستم هوشمند برابری دو ایجاد منحصر بفرد تیم جاب ویژن هستن

معرفی کامل شرکتا، ساخت رزومه دو زبانه (فارسی و انگلیسی) که همه جا قابل استفاده س، ثبت رایگان آگهی واسه کارفرمایان (به جز استان تهران و البرز) و شبکه های اجتماعی قوی و فعال خصوصیات دیگری هستن که از جاب ویژن، نتیجه تلاشای هفت دوره «نمایشگاه کار دانشگاه شریف» پلتفرم ایده آلی واسه کاریابی ساخته ان.

جاب ویژن الان در رتبه ۱۱۱۱ ایران قرار داره و هنوز تعداد آگهی هاش با بقیه سرویسا قابل مقایسه نیس، اما به لطف سیستم هوشمند برابری شغلی و کارایی بالایش این روزا رشد بسیار خوبی رو تجربه می کنه و میشه امید داشت که در آینده یکی از مؤثرترین پلتفرمای استخدامی ایرونی باشه.

کاربوم (تلنت یاب قبلی)

ویژگیای برجسته: آزمونای شخصیت شناسی – آشنایی با شرکتا – رزومه ساز حرفه ای – ایده آل واسه کارفرما جهت کار آماری و گزارش گیری 

تلنت یاب هم مثل جاب ویژن و سه سوت جابز، واسه خلق یه محیط کاربرپسند مایه گذاشته و پلتفرمی طراحی کرده که هم کارجو و هم کارفرما از کار در اون حال می کنن. نقطه عطف این سرویس واسه کارجو، وجود یه رزومه ساز حرفه ایه که امکان طراحی اشکال مختلفی از رزومه رو براتون جفت و جور می کنه.

هم اینکه آزمونای شخصیتی به عنوان ملاکی واسه تعیین راه شغلی، خوب در تلنت یاب پرداخته شدن تا از برآیند یافته های بتونین به دیدگاه درستی از خود و توانایی هاتون برسین. واسه تکمیل و ارتقای این مهارت ها هم می تونین به مقالات علمی و آموزشی تلنت یاب مراجعه کنین.

پلتفرم جذب سرمایه انسانی نکته قوت تلنت یاب هستش

اما از طرف دیگه تلنت یاب یکی از حرفه ای ترین پلتفرمای جذب سرمایه انسانی رو طراحی کرده که با امکاناتی مثل مدیریت کامل رزومها، گزارش گیری از روند جذب و تواناییایی واسه پیشرفت برند کارفرمایی ابزاری بسیار کاربردی واسه کارفرماهاست. حتی در شرایطی هم که از این امکانات راضی نباشین، تلنت یاب ۱۰۰ درصد هزینه هاتون رو بعد از سه هفته کاری به شما برمی گردونه.

نکته خوب دیگه اینکه ثبت نام در تلنت یاب به لطف پشتیبانی از ورود با حساب گوگل نسبت به بقیه سرویسا زمان کمتری میگیره که این رو هم می تونیم یه مزیت به حساب بیاریم. هر چند هنوز جای خالی یه اپلیکیشن موبایل در اکوسیستم تلنت یاب احساس می شن.

پلتفرم تلنت یاب از اردیبهشت ماه سال ۹۷، به «کاربوم» تغییر نام داده. 


همونطور که دیدید پلتفرمای استخدامی در اصول کار شباهتای زیادی با همدیگه دارن، هر چند فرقای آشکاری بین شون دیده می شه. اولین مورد، ارائه اپلیکیشن موبایله که متأسفانه به جز یکی دو مورد کم، بخش بزرگ این سرویسا به اون توجه ندارن و این موضوع مهمیه که می تونه در یاد گرفتن بیشتر سرویسای نامبرده نقش مؤثری داشته باشه.

اما یه مشکل مشترک بیشتر این سرویسا هم شاید تمرکز زیادتر از اندازه روی ارائه فرصتای شغلی واسه تهران باشه. هر چند مشخص نیس که دلیل این موضوع نبود استقبال بقیه شهرها از این سرویس هاست یا اینکه واسه نمایش فرصتای شغلی شهرستانا از طرف پلتفرمای استخدامی کم کاری و قصور انجام شده.

با تموم این اوصاف، شکی نیس که پلتفرمای استخدامی با قطع دست واسطه ها می تونن رابطه بهتری میان کارفرما و کارجو برقرار کنن که این موضوع در بهتر شدن وضعیت بیکاری کشور خیلی مهمه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *