سایت مقالات فارسی – 
بررسی شیوه ‌های تبلیغ مسیحیت تبشیری در اینترنت- قسمت ۲۷

سایت مقالات فارسی – بررسی شیوه ‌های تبلیغ مسیحیت تبشیری در اینترنت- قسمت ۲۷

پخش تصاویری واهی از رها کردن جن‌زدگان که با فریادهای عجیبی همراه است در این شبکه‌ها بسیار دیده می‌شود. مراسم‌ شفای دورغین و  بیهوش‌سازی از طریق القاء با دست، تکلم به زبان روح‌القدس و… بخشی از فعالیت‌های چنین شبکه‌هایی برای القاء معنویتی کاذب و پوشالی به مخاطب است. معنویتی که از یک طرف بر جن‌گیری و ادعای رها‌سازی مردم از جنیان استوار است، از طرف دیگر ادعای تکلم خداوند با میسیونرهای تبشیری را مطرح می‌کند. اعمالی این‌چنینی که توسط افرادی مانند بنی‌هین و دیگران صورت می‌گیرد از شبکه‌های ماهواره‌ای به صورت دوبله شده پخش می‌شود. شبکه‌های تبشیری فارسی‌زبان خود اذعان می‌کنند که وابسته به جریان‌های فرقه‌ای مسیحیت و غیر وابسته به کلیساها می‌باشند که در دوره‌های تبشیری این فعالیت‌ها را برای اغوای مخاطبان بخصوص در نقاط دورافتاده و کم سواد آموزش می‌بینند تا به نوعی خود را برگزیده معرفی و دارای ارتباط تنگاتنگ با عالم ماوراء یا اقنوم سوم تثلیث مسیحی یعنی روح القدس معرفی کنند.
۳-۱-۴-۱-۱۲٫ سادگی درارائه پیام:
استفاده از اشعار شاعران فارسی‌زبان و بیان ساده فارسی در برنامه‌های آنها رایج بوده و معمولاً از هرگونه بحث عمیق فلسفی در این مورد پرهیز می‌شود. استفاده از اصطلاحات الهیات مسیحی با ملاحظه و توضیح بیان می‌شود و خود این شبکه‌ها به وضوح نشان می‌دهند که مخاطب مسیحی هدف غایی آنها نیست و مسلمانان مرکز توجه این شبکه‌ها هستند.
هر چند تعداد این شبکه‌ها بسیار است، اما در این بخش بعضی از آنها را که فعّال‌ترند به طور اجمال معرفی می‌کنیم. شبکه‌هایی که غرب و استعمار در راه استیلای خویش بر جهان از هیچ کوششی در حمایت از آنها دریغ نمی‌کند و تمام همّت‌شان رسوخ در افکار و اعتقادات جوانان و اغفال آنان با بیان موهومات و شادی‌های زودگذر می‌باشد. معرّفی این شبکه‌ها به ما کمک می‌کند تا با اهداف مرموز مسیحیت تبشیری و صهیونیستی بیشتر آشنا شویم.[۲۱۴]
۳ـ۱ـ۴ـ۲٫ معرفی شبکه‌های تلوزیونی مسیحی
۳-۱-۴-۲-۱٫شبکه TBN
مهمترین شبکه تبلیغ مسیحیت با گرایش اونجلیستی یا انجیل‌گرایی[۲۱۵]، شبکه تلوزیونی TBN است که در طول ۲۴ ساعت به اجرای برنامه می‌پردازد. آغاز به کار این شبکه در سال ۱۹۷۳بوده و اکنون در حد یک امپراطوری بزرگ رسانه‌ای ظاهر می‌شود. این شبکه دارای ۱۵۰ استودیو بسیار مجهز می‌باشد. و کشورهای بسیاری از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان را تحت پوشش قرار داده است. برنامه‌های این شبکه حمایت شدیدی از رژیم اشغالگر اسرائیل دارد. در شبکه‏های اونجلیست غیر از تبلیغ این الهیات و این تدبیرگرایی، برخی سیاست‏های اجرایی‏ صهیونیسم مسیحی که نیاز به تریبونی برای اعلام عمومی دارد نیز طرح می‏شود. یکی از این مواردجمع‏آوری اعانات برای بازسازی معبد و کمک به شهرک‏سازی است و دیگری تبلیغ برای رونق‏ بخشیدن به تورهای گردشگری فلسطین اشغالی و جذب افراد برای استقبال از این تورهاست.[۲۱۶] مجریان این برنامه اذعان می‌کنند که ما اسرائیل و یهودی‌ها را دوست داریم و انجیل به ما دستور می‌دهد که به آنها محبت کنیم. یکی از این مجریان در برنامه‌ای می‌گوید:
«شما عزیزانی که نسبت به اسرائیل در قلبتان تنفر بوده، بدون هیچ دلیلی، از خدا طلب توبه کنید و ببخشید و بگذارید که خداوند برکت وارد زندگیتان بکند. خیلی‌ها هستند که در ایران لعنت در زندگیشان وجود دارد. به دنیا آمدن کشور اسرائیل نبوت بزرگی بود که به حقیقت رسید.»[۲۱۷]
اظهارنامه اعتقادی‏ TBN
برای آشنایی بیشتر با معتقدات این شبکه در زیر اصول اعتقادی اعلام شده از طرف متولیان آن ارائه‏ می‏شود:
ما بر این اعتقادیم که کتاب مقدس منبع موثق، خطاناپذیر و الهام‏شدهء اعمال و تعالیم مسیحی‏ است.
ما بر این اعتقادیم که خداوند واحد است و به شکلی جاویدان در سه اقنوم حضور دارد: پدر، پسر و روح القدس.
ما بر این اعتقادیم که انسان به صورت خداوند آفریده شده است ولی به دلیل گناه، او گمراه‏ شده و قدرت این را از دست داده که خود را نجات بخشد.
ما بر این اعتقادیم که تنها امید رهایی انسان، اعتقاد به عیسی مسیح است، فرزند خدا که از مادری باکره تولد یافته است، کسی که با مرگ خود کفاره گناهان بشریت گردید، آن کسی که‏ از میان مردگان برخاست تا مردم با شناخت او به عنوان منجی و سرور عالم و با خود او به‏ رهایی دست یابند.
ما بر این اعتقادیم که عیسی مسیح کسی است که با عظمت و جلال به زمین باز خواهد گشت.
ما بر این اعتقادیم که روح القدس در آن کسانی که مسیح را پذیرفته‏اند ساکن می‏شود تا آنان‏ را برای زیستن به شیوه‏ای پرهیزگارانه و خداگونه توانمند سازد.
ما بر این اعتقادیم که کلیسا کالبد مسیح است و این کالبد متشکل است از تمام کسانی که، از طریق ایمان به مسیح و با حضور روح القدس در آنان، به شکلی معنوی تولدی دوباره یافته‏اند. مأموریت کلیسا از طرفی تبشیر گرایش به انجیل در سراسر جهان و از طرف دیگر پرورش و سر و سامان دادن به مسیحیان است.
مجموعه TBN در حال حاضر دارای کانال‌های بسیاری است که چهار کانال آن به زبان انگلیسی است و با مقوله‏های جداگانه و به شکل تخصصی به موضوعات کودکان،جوانان،خانواده و پرستش می‏پردازد. کانال‏های دیگر این شبکه به جای تمرکز روی یک موضوع،هریک تمرکزشان روی پخش برنامه به‏ یکی از زبان‏های فارسی،عربی،اسپانیولی،ایتالیایی،روسی،چینی

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت zusa.ir مراجعه نمایید.

و پرتغالی است.
۳-۱-۴-۲-۲٫ شبکه نجات
این شبکه یکی از شبکه‌های TBN است. تلوزیون‏ نجات اکثریت جمعیت فارسی‏زبان جهان را پوشش می‏دهد.این کانال با مشارکت در امر تبشیر مسیحیت، قرائتی اونجلیسی از کتاب مقدس را به مردم خاورمیانه، آفریقای شمالی و اروپا ارائه‏ می‏دهد. رسالت نجات تی‏وی بنابر اعلام سایت این شبکه سه چیز است:
۱٫اعلان انجیل عیسی مسیح، به مسلمانان سراسر خاورمیانه به زبان بومی آن مردمان (فارسی، عربی، ترکی).
۲٫استوار کردن، دلگرم نمودن و پرورش‌دادن مومنین جدید از طریق تعلیم و وعظ کلام انجیل.
۳٫طرح‏ریزی و تأسیس کلیساهای مخفی و زیرزمینی در سراسر خاورمیانه[۲۱۸]
این شبکه در ماه می سال ۲۰۰۳ میلادی برنامه‏های خود را از طریق تلوزیون ماهواره‏ای و به زبان فارسی پخش کرد. ‏پایه‏گذار این شبکه «رضا صفا» است که در ایران به عنوان یک مسلمان شیعه و دیندار چشم به جهان‏ گشود و رشد و نمو یافت. او برای اولین بار در کشور سوئد و از طریق مبلغین سوئدی با مسیحیت‏ انجیلی آشنا شد و بعد از مدتی به مسیحیت تغییر کیش داد. رضا صفا بنیانگذار و رییس مرکز امدادرسانی جهانی دروگران است و به اعمالی چون شفادهی و تبشیر می‏پردازد. برای مثال در فیلمی از شفادهی او مشاهده می‌شود فردی که کور مادر زاد بوده و هرگز تصویری را با چشم ندیده و رنگی را احساس نکرده و نور را لمس نکرده است از یک طرف صحنه وارد می شود و شبان رضا او را با قدرت شفابخشی‌اش شفا می‌دهد و فرد مورد نظر بدون آنکه از بینا شدن چشمانش شگفت زده شده و از اینکه می تواند ببیند تعجب کرده باشد، از سوی دیگر صحنه خارج می شود. حدوداً بیست سال‏ است که او فعالیت می‏کند و بیشتر به سراغ تبشیر کسانی می‏رود که پیشینهء اسلامی یا هندویی‏ دارند. رضا صفا چند کتاب نیز در زمینهء کاری خود نوشته است که از جملهء آنها می‏توان به موارد زیر اشاره کرد: درون اسلام، خون شمشیر و خون صلیب‏، و راهنمای مطالعاتی سمینار هشیاری اسلامی‏.
برنامه‌های این شبکه شامل درس‌هایی از کتاب مقدس، تصاویر شفایافتگان، سرودهای پرستشی و نیایش، فیلم سریال و کارتون، موعظه، گفتگو و موسیقی همگی بر محور تبلیغ مسیحیت می‌باشد. شبان(کشیش سرپرست کلیسا) این شبکه نیز با حمایت از رژیم اشغالگر اسرائیل در حقیقت وابستگی خود به اشغالگران را فریاد می‌زنند:
«کسی که اسرائیل را لعنت می‌کند در حقیقت به خودش لعنت می‌فرستند چون اسرئیل سرزمین مقدسی است پس کسی که می‌گوید مرگ بر اسرائیل آن مرگ به خودش بر می‌گردد.»
او همچنین خطاب به ایرانیان می‌گوید:
«به محض این که مرگ بر اسراییل شود، مرگ بر آمریکا شود، شما کامپیوترت را از دست می‌دهی، تلویزیونت را از دست می‌دهی، ماهواره‌ات را از دست می‌دهی، برق‌ات را از دست می‌دهی، کارات را از دست می‌دهی، یعنی هر چه شما داری به جز فرش، همه از اسراییل و آمریکا است.» [۲۱۹]
استفاده از تصاویر هنری بسیار زیبا و مطلوب و داستانسرایی‌های از پیوستن جوانان ایرانی به دین مسیحیت از شیوه‌هایی است که این شبکه‌ها در برنامه‌های خود برای اغفال جوانان از آن بهره می‌برند. اینک نمونه‌هایی از برنامه‌های این شبکه‌ها و ترویج شبهات و اتهامات آنان که غالباً توسط کشیش‌ها ایراد می‌شود جهت آشنایی بیشتر بیان می‌شود:
«پولوس به ما خطاب کرد ما سفیران مسیح هستیم. پس ما اینجا نمایندگان ملکوت خدا هستیم. کتاب مقدس هیچ چیز را کتمان نمی‌کند. کتاب مقدس نمی‌آید گناهان انبیا را کتمان کند. کتاب مقدس به طور واضح می‌گوید هیچ معصومی وجود ندارد و همه گناه کردند. پیامبران و امامان و هرکسی که بگوئید. این مساله معصوم باید از فکر ما ایرانیها درست بشه که معصومی وجود ندارد. شما فریاد بزنید و در حضور خدا برقصید و ایمان داشته باشید که خدا در ده ماه آینده اعضای خانواده شما را نجات می‌دهد و آنها به سوی مسیح رهبری می‌شوند. مسیح آن‌ همه درد و رنج را به خاطر ما تحمل کرد.»
چنین افکاری علاوه بر این که عصمت امامان معصوم را انکار می‌کند، به انبیاء الهی نیز نسبت گناه می‌دهد، و معلوم نیست پیامبرانی که از نظر اینها گناه‌کارند چگونه می‌توانند الگوی مناسبی برای پیروان خود باشند؟
«واقعاً اگر شما مسلمانی چرا جواب دعات رو از طریق اسلام نمی‌گیری؟ چرا احتیاج داری به ما زنگ بزنی، اگر واقعاً به این معتقدی که عیسی مسیح پیامبر است چرا با عیسی مسیح صحبت نمی‌کنی و جوابت رو از او بگیری.»
«به عنوان مثال اگر بچه‌تان مریض است و اگر مرض سرطان دارید، شب تا روز با نام امامتان، در نام پیامبرتان این دعا را بکنید، شب تا روز این دعا را بکنید. یک آقایی به ما زنگ زد، ۱۷ ساله، ایشون معتاد مواد مخدر بود،‌ می‌گفت من ۵ سال اسم امامان‌مون رو خطاب می‌کردم که به من کمک بکنید، من رو آزاد بکنید حتی یک بار به من جواب نداده.»
درحالی که خود این کشیش‌ها بارها و بارها ادعای شفادهی کرده و برنامه‌های زیادی به صورت عمومی به عنوان مراسم شفا برگزار می‌کنند، امّا از سوی دیگر با حیله‌های مختلف در تلاش‌اند تا پیوند عمیق مردم ایران را با امامان معصوم خود بگسلند. متن فوق نمونه کوچکی از این تلاش‌هاست.
«تو که می‌گویی نباید زنا کرد، آیا خودت زنا نمی‌‌کنی. عزیزان این کلام خداست، کلام ما نیست. میگه تو ملایی که یقه یارو رو می‌گیری سنگسار می‌کنی،‌ میگی چرا زنا کردی، میگه چند بار تو زندگی خوت زنا کردی، اگر بگی نکردم داری دروغ
میگی.»
در این قطعه کوتاه اولا مرادشان حمله به روحانیت شیعه است(عبارت: تو ملایی که میگی) ثانیا حمله به حکم سنگسار که از احکام اسلامی است و ثالثا توهین به روحانیت به این معنا که می‌خواهد بگوید روحانیونی که به مردم می‌گویند زنا نکنید خودشان زناکارند. بدین ترتیب به مخاطبانشان القاء می‌کنند که به حرف علما و روحانیون توجه نکنند. چرا که آنها خودشان به چیزی که می‌گویند عمل نمی‌کنند. بنابراین اعتباری به حرف‌شان نیست.
«در خیلی از مذاهب این تسبیح هست و این همان است که مسیح میگه نکنید، تکرار باطل، شمایی که بابایی شمایی که مامانید چه احساسی می‌کنید اگر هر روز بچه‌ات بیاد کنارت، یه چیزی که حفظ کرده و پنج بار تکرار کنه و خداحافظ شما.»
«…نه اینکه صبر کنیم یک زمان و یک محل خاصی بخواهیم تکرار باطل کنیم. مساله نماز هستش که در دین اسلام باید یک دعایی را حفظ کنیم و تکرار کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *