ایلان ماسک جلسات کاری ایده‌آل را چگونه توصیف می‌کند

ایلان ماسک جلسات کاری ایده‌آل را چگونه توصیف می‌کند

دیگه کمتری کاربریه که ایلان ماسک و امپراتوری عظیمش رو نشناسه. اون تا حالا اونقدر شرکتا مختلفی راه اندازی کرده و فعالیتایی زیادی رو رهبری کرده که گفتن اونا مطالب جداگونه و زیادی می خواد. مدیر عامل تسلا، هایپرلوپ، اسپیس اکس و بورینگ شرکت ً روزای شلوغ و پر مشغله ای داره. پس کارکرد اون در اداره جلسات کاری زیاد می تونه راه حلای قابل اتکایی به مدیران جوون بده تا اونا با به کار بستنشان بتونن جلسات کاری خود رو خوب پیش برده، تصمیمات مناسبی در پیش گرفته، موفقیت واسه خود و تیمشون به ارمغان بیارن.

اون تازگیاً به ۳۷ هزار نفر از کارمندان شرکتش، ایمیل زده و تلاش کرده به اونا شش راه حل اساسی واسه موفقیت در جلسات کاریشون معرفی کنه. در میون این ۶ پیشنهاد، روش عجیب و غیر منتظره ای هم مشاهده می شه که خواندشان خالی از لطف نیس.

در ایمیل مستقیم ایلان ماسک به کارمندان تسلا، همه اشارات به صرفه جویی در زمان اختصاص داره. تمرکز ایشون بر این مسئله به اندازه ای بالاست که اون حتی به تیمش پیشنهاد می کنه، اگه شرکت تو یه جلسه ممکنه بازدهی بالای اونا رو پایین آورد می تونن قوانین شرکت رو  زیر پا گذاشته و به این جلسات نرن.

کدوم مدیریه که می تونه به کارکنانش اجازه بده حرفه های اونو نشنیده و کار خود رو ادامه؟ جواب شاید تنها ایلان ماسک عجیب و غریب، موفق، نخبه و توانا باشه.

میشه پیشنهادای اونو در ۶ مورد جدا از هم خلاصه کرد و با به کار بستن اونا از جلسات کاری به درد بخور و کوتاهی بهره مند بود:

۱- جلسات کاری نباید شلوغ و بزرگ باشن

از نظر ایلان ماسک جلسات کاری بزرگ، نقطه ضعفی واسه شرکتای بزرگ هستش چون که ً در بدترین مواقع رخ میدن. اون به کارمندانش پیشنهاد می کنه کلا از اونا چشم  بپوشید و اگه مطلبی اونقدر مهمه که نیاز داره حتماً جلسه شلوغی واسه مطرح شدنش برگزار شه، بهتره زمانش کوتاه باشه.

۲- این جلسات نباید زیاد و زیاد باشن

اون به کارمندانش میگه که از برگزاری جلسات زیاد جلوگیری به عمل بیارن مگه اینکه مجبور باشن مطلبی بسیار لازم و مهمی رو در اونا بگن. پس  از برطرف شدن مشکلات لازم بهتره تعداد جلسات کاری کم شده و میان اونا دست کم چند روز فاصله بیفته.

۳- هر زمان که جلسه، بازدهی خود رو از دست داد، تمومش کنین

ماسک پیشنهاد می کنه اگه تو یه جلسه کاری یا حتی بین یه تماس تلفنی، فهمیدین که دیگه مسئله ای باقی نمونده یا ادامه دادنش اصلاً به درد بخور نیس، همون لحظه جلسه یا تماس تلفنی رو به پایان برسونین. از نظر ماسک، اینکه شما زمان با ارزش یه نفر رو تلف کنین، بسیار بیریخت تر از وقتیه که یه دفعه صحبتش رو قطع کرده یا جلسه رو ترک کنین.

۴- در اونا همه چیز توضیح داده شده و مطلب گنگی باقی نمی مونه

به گفته ایشون عبارات خلاصه یا اصلاحات مبهم در جلسات تسلا وجود خارحی ندارن. به کلی بهتره همه مطالبی که نیاز به توضیح بیشتر دارن به طور کاملً تشریح شده تا از مشکلا احتمالی و هدر رفتن وقت جلوگیری شه.

۵-  ارتباطات مستقیمه و سلسله مراتب اداری در اونا جایی نداره

اگه ایده ای به ذهن کمترین مرتبه تا بالاترین مقام حاضر در جلسه می رسه، باید همون لحظه اونو بگه. اگه سلسله مراتب رعایت شه به طور قطع از نبوغ ایده کم شده و وقت هم هدر میره.

۶- در اونا منطق حاکمه نه قوانین

ماسک عقیده داره منطق می تونه راهنمای مفیدتری نسبت به قوانین باشه چون که میتونه راه موفقیت رو روشن تر کنه. اگه رعایت یه قانون در موقعیتی مشخص مسخره به نظر آید و غیر عملی باشه اون وقت بهتره سراغ منطق رفته و راه حلی عملی واسه اون پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *