افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت با ۱۷ راهکار موثر

افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت با ۱۷ راهکار موثر

افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت با 17 راه حل موثر

چکیده این مطلب : انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ ۱ نظر ۱,۲۷۶ بازدید

Index سایت و سرعت Index وابسته به نکاتیه که اگه اونا رو رعایت نکنین، در این صورت گوگل هم سایت شما رو بی اهمیت تصور می کنه. واسه اینکه بدونین چه کارایی باید انجام بدین تا  خزندهای گوگل به، آپدیت شدن سایت اهمیت بدن ادامه مطلب رو بخونین.

Index سایت چیه؟

هر مطلبی که منتشر کردن داده می شه و یا سایت جدیدی که قصد ثبت کردنش وجود داشته باشه مراحلی رو باید طی کنه تا اول به گوگل و بعد به کاربران معرفی شه. این که سایتی در موتورهای جستجو به نمایش دربیاد یعنی سایت ایندکس شده. با جستجو در صفحه های موتورهای جستجو و وارد کردن URL سایت، باید بشه هر سایتی رو دید. اگه نتونیم سایت رو ببینیم یعنی سایت ایندکس نشده. این موضوع واسه صفحات داخلی سایت و لینکا هم همینطوریه. 

خودتون رو جای گوگل بذارین. اگه میخواستین سایتی رو بررسی کنین و بعد به مردم معرفی کنین، از اون سایت چه توقعایی داشتین؟ صد در صد واسه گوگل هم مواردی هست که بسیار اهمیت داره و اگه نکات مورد نظرش رعایت شده باشه گوگل در این صورت به سایت اهمیت بیشتری میده.

 

مراحل Index شدن سایت بوسیله موتورهای جستجو

در اول پس از اینکه طراحی سایت و ثبت دامنه و مراحل ابتدایی کار انجام شد، نوبت معرفی کردن سایت به گوگل می رسه. بعد از ثبت سایت در موتورهای جستجو به کمک نقشه سایت، به گوگل اطلاع داده می شه که به سایت سر بزنه. گوگل با به کار گیری خزندها (Crawler) سایتا رو بررسی می کنه و بعد از بررسی بوسیله خزندها (Crawler) سایت مورد نظر index می شه. کلا ممکنه index شدن سایت در موتورهای جستجو چند دقیقه ای طول بکشه ولی در آخرً تا ۱۵ دقیقه بعد مطالب index می شن.

 

افزایش سرعت ایندکس

 

۱۷ راه حل واسه افزایش سرعت index سایت

واسه سایتای خبری و خیلی از سایتا که در زمینه های پر رقابت کار می کنن سرعت Index مطالب اهمیت خاص تری پیدا می کنه که با رعایت مواردی که در ادامه به توضیح در مورد اونا پراختیم میشه سرعت index شدن سایت رو بسیار بهتر کرد.

 

۱٫ زمان بندی واسه انتشار محتوا

محتوای سایت در هر کاری که در سایت خود انجام می دید اثر میذاره. واسه افزایش سرعت Index سایت و اینکه به خزندهای گوگل (Crawler) حالی کنین در چه وقتی به سراغ سایت شما بیان، باید زمان بندی واسه انتشار محتوای سایت داشته باشین. تو یه زمان مشخص در هر روز مطالب خود رو منتشر کنین. حتی اگه روزی ۱ مقاله می نویسید بازم زمان بندی داشته باشین. 

مثلا ساعت ۱۲ ظهر هر روز یا ۱۲ ظهر شنبه هر هفته. این کار باعث می شه خزندهای گوگل (Crawler) بدونن که چه وقتی به سراغ سایت بیان و اونا به این زمان بندی عادت می کنن. در نتیجه زودتر از قبل سایت رو چک می کنن.

 

۲٫ داشتن فایل Robot.txt

داشتن فایل Robot.txt خنثی در سرعت Index شدن سایت نیس و فایلی لازمه. سایتای نو پا و یا خیلی از سایتا ممکنه صفحاتی داشته باشن که قصد Index شدنش رو نداشته باشن، مانند صفحه ورود واسه کاربران به حساب شخصی شون. صفحات این چنینی با به کار گیری لینکا قابل دسترس می شن و احتیاجی نسیت که در صفحه های موتورهای جستجو به نمایش در بیان. شما با کمک فایل Robot.txt با خزندهای گوگل (Crawler) رابطه برقرار می کنین و راه رابطه برقرار کردن و یا صحبت کردن با خزندها فایل Robot.txtه. 

 

۳٫ کنسول جستجوی گوگل (webmaster tools)

با وسیله وب مستر تولز می تونین با چشمای گوگل سایت خود رو ببینین! سرعت سایت، صفحات در دسترس، موقعیت صفحاتتان در گوگل، خطاها و اخطارهای احتمالی و … همه در کنسول جستجو گوگل (webmaster tools) قابل درک هستن. 

با این وسیله میشه سایت رو بررسی کرد و به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک کرد. 

 

۴٫ داشتن نقشه سایت

نقشه سایت به خزندهای گوگل (Crawler) راه میده. با وجود نقشه سایت میشه همه صفحات سایت رو به صورت یه فایل xml در اختیار خزندهای گوگل (Crawler) قرار داد تا بدون معطلی و بدون این که صفحه ای رو جا بذارن، زودتر صفحات سایت رو بررسی کنن. این کار باعث می شه که خزندهای گوگل با داشتن نقشه کاملی از صفحات، سایت رو Index کنن و عملیات Index با سرعت بیشتری انجام شه.

مطالب در رابطه: آشنایی با خطاهای گوگل وبمستر تولز و راهنمای رفع اونا

 

افزابش سرعت ایندکس

 

۵٫ انجام عملیات Fetch as Google 

با به کار گیری Fetch as Google میشه سایت رو ثبت کرد و به روز رسانیا رو به خزندهای گوگل (Crawler) اطلاع داد. یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارهایی که واسه Index سایتا استفاده می شه Fetch as Googleه.

واسه Index کردن سایت در Fetch as Google باید با به کار گیری نشانی زیر به ترتیب این مراحل رو دنبال کرد :

– اول باید به حساب وب مستر تولز وارد شد.

– در میان گزینه های سمت چپ صفحه وارد بخش Health شید.

– با انتخاب گزینه Fetch as Google در قسمت مربوط به وارد کردن URL که در وسط صفحه می بینین، میشه نشانی سایتی که قصد ثبت کردنش رو دارین ، وارد کنین. 

– پس از زدن دکمه Fetch به گوگل پیغام می فرستید که آپدیت انجام شده و یا سایت جدیدی رو وارد کردین.

– با بارگذاری دوباره صفحه و ظاهر شدن پیغام Successful در آخر روی دکمه submit to index کلیک کنین.

 

۶٫ ثبت نشانی صفحه در موتورهای جستجو

با ثبت لینک نشانی صفحه در موتورهای جستجو، میشه خیلی راحت باعث افزایش سرعت index سایت شد. ثبت سایت در سرویسای محلی هم بسیار اثر گذار هستش و این تنظیمات به صورت دستی انجام می شن. علاوه بر افزایش سرعت Index سایت، این کار واسه جلوگیری از اسپم شدن هم بسیار اثر گذاره. ثبت نشانی سایت در موتورهای جستجو باعث می شه که براساس موقعیت نزدیک بودن به کاربران، سایت نزدیک تر به اونا پیشنهاد داده شه، در اینجور شرایطی حتی اگه سئوی سایتای دیگری از سایت شما بهتر باشه، بازم به عنوان سایت نزدیک تر پیشنهاد داده میشین. به طور مثال شخصی که در جزیره کیش کلید واژه (بهترین رستوران) رو جستجو می کنه، رستورانای شهر کیش رو می بینه و شخصی که تو تهران این کلمه رو جستجو می کنه رستورانای تهران رو می بینه. 

 

۷٫ به کار گیری شبکه های اجتماعی 

استفاده و ساختن شبکه های اجتماعی مخصوصا گوگل پلاس اثر خوبی در افزایش سرعت Index هر سایتی میذاره. دست کم ساخت ۲ حساب در شبکه اجتماعی و آپدیت اونا رو در برنامه های خود بذارین. شبکه های اجتماعی کلا اثر مثبتی روی سایتا می ذارن، حتی در سئو کردن سایت هم ساختن حساب در شبکه های اجتماعی بسیار پیشنهاد می شه. شبکه های اجتماعی به دلیل داشتن کاربران فعال و محبوب شدن سایت هاشون از نظر گوگل اهمیت زیادی دارن و به خاطر همین میشه از محبوبیت اونا واسه بهتر Index شدن صفحات و بهبود رتبه سایت استفاده کرد.

 

۸٫ اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی

قرار دادن امکان اشتراک گذاری مطالب در صفحات اجتماعی در زیر صفحات می تونه این شانس رو بیاره که مطالب بوسیله کاربران به اشترک گذاشته شن. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی، اندازه ورودی خزندهای گوگل (Crawler) رو به سایت زیاد می کنه و ورود خزندها به سایت به معنی زودتر Index شدن صفحات سایته.

 

افزایش سرعت index سایت

 

۹٫ اثر ویدئوهای یوتیوب در Index شدن

گوگل به یوتیوب اهمیت خاص ای میده. یوتیوب رو میشه به عنوان سایت و ابزاری بسیار قوی واسه ایجاد محبوبیت و افزایش ورودی واسه سایت دونست. به خاطر همین میشه از این اهمیت استفاده کرد و در سایت خود از ویدئوهای مربوط به محتوای سایت استفاده کرد. به طور مثال اگه سایت در مورد روانشناسیه میشه از ویدئوهای مربوط به مبحث روانشناسی در سایت استفاده کرد. حتما به ربط داشتن محتوا با فیلم توجه کنین. نمیشه مطالبی در مورد سایت آشپزی نوشت و فیلمی در مورد آموزش فتوشاپ قرار داد. گوگل توانایی درک موضوع ویدیو رو هم خوب داره پس خطر پنالتی شدن رو در نظر داشته باشین.

 

۱۰٫ به کار گیری RSS

RSS مخفف "Really Simple Syndication" هستش که علاوه بر اینکه واسه موتورهای جستجو و افزایش سرعت Index سایت خوبه، کاربران هم می تونن از این توانایی استفاده کنن و از آپدیت سایتای مورد علاقه شون اطلاع پیدا کنن. RSSا در هر لحظه که سایت آپدیت شه می تونه به گوگل کمک کنه که زودتر به سایت مورد نظر سر بزنه و در نتیجه به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک می کنه. RSS باعث می شه به جای منتظر موتورهای جستجو موندن، خود سایت به گوگل علامت دهد که سایت آپدیت شده و Crawlerا رو به سایت دعوت کنه.

 

۱۱٫ ایجاد لینک سازی داخلی

از صفحات در رابطه به هم لینک داخلی بسازین. این کار هم واسه بازدید دیگه مطالبتان خوبه، هم به افزایش سرعت Index سایت بسیار کمک می کنه. تار عنکبوتی بودن اینترنت این ویژگی رو داره که می تونین خزندهای گوگل رو به دیگر صفحات سایت خود دعوت کنین و نذارین از سایت شما زود خارج شن. در بین مطالب خود با انکرتکستا و یا لینک گذاشتن از مطالب دیگه میشه لینک سازی داخلی انجام داد.

 

افزایش سرعت Index سایت

 

۱۲٫ به کار گیری بک لینکا

به کار گیری بک لینکا و قرار دادن سایت در بلاگا به افزایش سرعت Index صفحات سایت بسیار کمک می کنه. خزندهای گوگل در همه سایتا در حال بررسی هستن تا اطلاعات سایتا رو در پایگاه داده های گوگل ذخیره کنن. با عملیات لینک بیلدینگ از چندین سایت جور واجور، خزندها رو به سایت خود هدایت می کنین. اما واسه این کار باید نکاتی رو در نظر بگیرین:

از بلاگایی بک لینک بگیرین که رتبه خوبی دارن و اینکه زبون سایت شون برابر زبون سایت شما هستش. اگه به طور مثال سایت خود رو درفقط در بلاگای ژاپنی بذارین اسپم میشین. به کار گیری بک لینکای دیگه زبانا در صورتی اثر میذاره که تعدادش کمتر از بک لینکای زبون خودتون باشه. لینک بیلدینگ یا بک لینک عملیاتیه که خوب روی سئو سایت هم تاثیر مثبت می ذاره.

مطالب در رابطه : ۹ نکته مهم و لازم سئو واسه کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو

 

۱۳٫ به کار گیری تصاویر

باید از عکسایی استفاده شه که حجم کمتری داشته باشن. عکسا می تونن سایتا رو شدیدا سنگین کنن. سنگین شدن سایت یعنی دیر Index شدن سایت. در نتیجه با به کار گیری وسیله ها و نرم افزارهای زیادی میشه حجم عکسا رو کم کرد و عکسایی که مناسب وب سایتا هستن رو جفت و جور کرد. عکسای سایت رو با فرمتای save for web ذخیره کنین تا حجم کمتری اشغال کنن و کیفیت خود رو هم از دست ندن.

مطالب در رابطه : چیجوری عکسای سایت خود رو فشرده کنیم؟

 

۱۴٫ استفاده درست از متاتگای سئو

با استفاده درست و درست از متاتگا میشه به گوگل فهماند چه چیزایی در هر صفحه اهمیت داره. فهماندن موضوع سایت به موتورهای جستجو و فهماندن عنوانای هر تیتر متن به گوگل رو دوش تگای هدینگ و متا تگا هستش. به کار گیری تگای h1 و دیگه hها به صفحات شما موضوع میده و واسه گوگل اهمیت داره. این که خزندها با ورود به هر صفحه به جزئیات صفحه و موضوع هر تیتر پی ببره بردوش متاتگای سئو هستش که اگر اونا رو مشخص کنیم، کار خزندها رو کم کردیم و سایت با سرعت بیشتری Index می شه.

 

۱۵٫ افزایش سرعت

کلا تموم راه کارایی که در مورد افزایش سرعت سایت عملی هستن می تونن به افزایش سرعت Index سایت هم کمک کنن. واسه سرعت بخشیدن به سایتا باید سایتای سبک داشته باشیم و سایت رو با قالبای سنگین طراحی نکنیم. در نتیجه سایت، سرعت بیشتری واسه بارگذاری در مرورگر کاربران پیدا می کنه. سایت سبک نسبت به سایتایی که سنگین هستن بسیار سریع تر Index می شه، چون زمان بارگذاری کمتری هنگام اضافه کردن سایت به وب مستر تولز می گیرن.

 

افزایش سرعت سایت

 

۱۶٫ نبود به کار گیری مطالب تکراری 

به کار گیری صفحات و مطالب تکراری در سایتا علاوه بر اثر بد روی سئو سایت، به Index شدن سایت در موتورهای جستجو هم ضربه میزنه. ایندکس شدن مطالب تکراری تاثیر خوبی نخواد داشت، چون گوگل اون مطلب رو مطلب تکراری می دونه و امتیازی براش قایل نیس. در نتیجه تکراری بودن مطالب، فقط سایت رو سنگین می کنه و کدهای اضافه تولید می کنه. با به کار گیری مطالبی که خودتون اونا رو می نویسید -مطالبی که نه فقط در سایت خودتون بلکه در هیچ سایت دیگری مشابه اون وجود نداره- خیلی از مشکلات رو حل می کنین.

مطالب در رابطه : ۳ درس مهم که باید در تولید محتوا یاد بگیرین

 

۱۷٫ به کار گیری ابزارهایی واسه افزایش سرعت Index سایت

اگه واسه این index شدن مظالب سایت عجله دارین و براتون مهمه که صفحات در لحظه index شن از وسایل نام برده در ادامه مقاله استفاده کنین:

– سایت Pingomatic

با به کار گیری این سایت می تونین به صورت رایگان سایتتون رو زودتر index کنین. سایتای نوپا ممکنه زمان index شدن کندتری نسبت به سایتایی که مدتیه به فعالیت مشغول ان داشته باشن. با وارد کردن url سایت، موتورهای جستجوگر با دریافت پینگ از این سایت میفهمن که سایت آپدیت شده و به رباتا دستور میدن که سایت رو ببینن و مطالب رو index کنن. 

– سایت pingler.com

این سایت هم مانند fetch google و pingomaticه که در دو نسخه قابل استفاده بوده که رایگان و غیر مجانیه و چگونگی کار کردن اون با این دوسایت فرقی نداره. با به کار گیری این وسیله هم به موتورهای جستجو اطلاع می دید که به روز شدین. نسخه غیر رایگان این سایت هم با دریافت هزینه ای به طور هرساله به صفحاتی که واسه این سایت مشخص کردین به طور خودکار سر میزنه. البته این وسیله ها واسه سایتایی مفیدتره که اخبار لحظه ای دارن و یا زمان بندی انتشار مطالب براشون اهمیت زیادی داره. وگرنه به کار گیری خود webmaster tools واسه سایتای دیگه کافیه.

 

مشاهده نسخه pdf مقاله: افزایش سرعت ایندکس صفحات سایت با ۱۷ راه حل موثر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *