آیفون ۷ با چه قیمتی وارد بازار ایران می شود؟

آیفون ۷ با چه قیمتی وارد بازار ایران می شود؟

یه هفته از معرفی آیفون ۷ و ۷ پلاس سپری می شه و پیش فروش این اجناس حالا در چند کشور که بازارهای اصلی اپل به حساب میان به شکل رسمی شروع شده. آیفون ۷ تلفن هوشمندی است که ظاهر دو موبایل قبلی این شرکت رو به ارث برده و شاید در نگاه اول، تصور کنین که خریداران این محصول خیلی هم به اون علاقه ای نشون نمی ده اما انگار شرایط در آمریکا فرق داره و در وطن خود، اپل با استقبالی به طور کاملً قابل قبول مواجه شده.

اپراتور T-Mobile خبر میده که درخواست واسه آیفون ۷ چهار برابر بیشتر از آیفون ۶ بوده در حالی که اپراتور Sprint میگه که ثبت سفارش واسه خرید آیفون ۷ در این اپراتور، ۳۷۵ درصد بیشتر از آیفون ۶s و ۶s پلاس بوده.

امسال چهار اپراتور بزرگ آمریکا، یعنی at&t، ورایزن، اسپرینت و تی-موبایل آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس رو مجانی و با پرداخت صفر دلار به خریدار تحویل میدن و بعد در اقساطی که میانگین اونا ۲۴ ماهه، کاربر می تونه ماهانه با پرداخت بیست و چند دلار آیفونای جدید رو دریافت کنه. هرچند شرط این کار، تحویل آیفون ۶ یا ۶ اس قدیمی خود به همین اپراتورهاست.

مطالعه اینجور اخباری باعث می شه پیش خود فکر کنیم که آیفون با چه قیمتی قراره وارد ایران شه؟ اونم در حالی که نه هیچ کدوم از سه اپراتور بزرگ ایران رابطه ای با اپل دارن و نه حتی خود این شرکت نمایندگی اش رو در ایران راه اندازی کرده.

آیفون تقریباً هیچ وقت در اول عرضه اش با قیمت مناسب به دست مشتری ایرونی نرسیده و دلیل اینجور اتفاقی، نبود وجود نمایندگی رسمی و کسب سود بالا از طرف فروشگاه ها در ازای همین کالاست؛ اقدامی که باعث شده مردم تصور کنن که «آیفون گرانه» در حالی که حالا تموم پرچمداران -به شکل جهانی- تو یه بازه قیمتی به فروش می رسن.

با این حال براساس تحقیقات گذشته سایت ما، مشخص شده که امسال قرار نیس کاربران ایرونی مثل سال گذشته با حبابای قیمتی بسیار بزرگ رو به رو شن. اول بیایید به سراغ بررسی عرضه آیفون ۶ اس در ایران بریم و بعد عرضه موبایلای جدید اپل، یعنی آیفون ۷ و ۷ پلاس در ایران رو بررسی کنیم.

خریداران آیفون رو خیلی راحت میشه به دو دسته تقسیم کرد. آدمایی که به فروشگاه های اینترنتی اعتماد می کنن و تصمیم می گیرن این موبایل گرون رو از اینجور راهی جفت و جور کنن و بعد اشخاصی که بازم تجربه لمس خرید از نوع فیزیکی اش رو بهتر می دونن. دسته اول نمی تونن در ایران جز اولین آدمایی باشن که آیفون ۷ رو جفت و جور می کنن چون که در روزای اول، قیمت معمولاً اونقدر غیر منطقیه که فروشگاه ها از جهت حفظ اعتبار خود بهتر می دونن اونو عرضه نکنن.

اما بعضی فروشگاه ها تو تهران وجود دارن که تنها چند روز پس از معرفی آیفون و عرضه جهانی اش، اونو در ویترین قرار میدن و البته قیمتایی نجومی واسه اون می خوان. مثلا فروشندگان می گن روز اولی که آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس به ایران رسید و در فروشگاه های تهران عرضه شد، قیمت نمونه ۱۲۸ گیگابایتی اونا ۶ و ۶.۵ میلیون تومن بود. این قیمت البته پس از یه هفته شکسته شد و دو میلیون تومن کم شد. دو هفته بعد هم قیمت نسخه پایه هر دو آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس آخرسر به ۳ و ۳.۵ میلیون تومن رسید.

اما بیایید به سراغ فروشگاه های آنلاین بریم. همونجوری که ذکر شد، معمولاً آنلاین فروشا یه الی دو هفته صبر می کنن تا قیمت محصول مورد بحث به ثبات بیشتری برسه و بعد اونو عرضه می کنن. مثلا «دیجی کالا» فروش آیفون ۶ اس رو در تاریخ یازدهم مهر ماه ۱۳۹۴ شروع کرده؛ تقریباً دو هفته پس از موجود شدن اون در ایران.

فروشگاه یاد شده براساس نموداری که اونو در زیر مشاهده می کنین، عرضه آیفون ۶ اس با ظرفیت ۱۶ گیگابایتی رو با قیمت ۲.۹۶۰.۰۰۰ تومن آغار کرده و تنها چند روز بعد این مبلغ رو به ۳ میلیون تومن رسونده که شایدً اینم در رابطه به نوسانات بازار بوده.

نمودار مربوط به شیب کاهش قیمت آیفون ۶ اس ۱۶ گیگابایتی در دیجی کالا.

اما تقریباً دو هفته بعد از شروع فروش همین نمونه از آیفون در فروشگاه نامبرده، قیمت اون با کم شدن چند صد هزارتومانی مواجه شده و به ۲.۶۰۰.۰۰۰ تومن رسیده.

همین مدل در تیر ماه سال جاری به قیمت ۲.۲۵۰.۰۰۰ تومن فروخته می شد (میانگین قیمت بازار و دیجی کالا) که دوباره در اول مرداد ماه و به واسطه ماجرای جمع شدن آیفون از بازار، با زیاد شدن قیمت حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومانی مواجه گشت و بعد در اکثریت فروشگاه های اینترنتی از دسترس خارج شد. این وسط نمونه پلاس از آیفون ۶ اس، همیشه ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومن از نسخه استاندارد آیفون گران تر بوده.

نمودار مربوط به شیب کاهش قیمت آیفون ۶ اس پلاس ۱۶ گیگابایتی در دیجی کالا.

سال گذشته آیفون ۶ اس پلاس پس از عبور از دوره «قیمت غیر منطقی» و در انتهای مهر ماه، با مبلغی برابر ۳.۲۰۰.۰۰۰ الی ۳.۳۰۰.۰۰۰ تومن به فروش می رسید؛ اونم واسه نمونه ۱۶ گیگابایتی اش.

همین موبایل در تابستون با قیمت ۲.۵۰۰.۰۰۰ الی ۲.۶۰۰.۰۰۰ به فروش می رسید. نکته اینجاس که قیمت آیفون از همون روز اول معرفی اش ثابته اما فروشگاه ها (کلا – تموم فروشگاه های ایرونی) چندین ماه پس از عرضه این محصول، اونو به قیمت جهانی و واقعیش نزدیک می کنن.

حال بیایید نگاهی داشته باشیم به قیمت جهانی آیفون؛ قیمتی که از طرف خود اپل مشخص می شه و تا آخر چرخه زندگی یه ساله همون موبایل، به طور کاملً بدون تغییر باقی می مونه.

 • آیفون ۶ اس ۱۶ گیگابایت: ۶۴۹ دلار
 • آیفون ۶ اس ۶۴ گیگابایت: ۷۴۹ دلار
 • آیفون ۶ اس ۱۲۸ گیگابایت: ۸۴۹ دلار
 • آیفون ۶ اس پلاس ۱۶ گیگابایت: ۷۴۹ دلار
 • آیفون ۶ اس پلاس ۶۴ گیگابایت: ۸۴۹ دلار
 • آیفون ۶ اس پلاس ۱۲۸ گیگابایت: ۹۴۹ دلار

(این قیمت واسه قبل از معرفی آیفون ۷ است.)

تا اینجا به سرنوشت قیمت آیفون ۶ اس در جهان و ایران پرداختیم. حال بیایید قیمت جهانی نسخه های آنلاک از آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس رو بررسی کرده و بعد نگاهی به بازار ایران داشته باشیم.

قیمت جهانی آیفون ۷ به این شرحه:

 • آیفون ۷ – ۳۲ گیگابایت: ۶۴۹ دلار
 • آیفون ۷ – ۱۲۸ گیگابایت: ۷۴۹ دلار
 • آیفون ۷ – ۲۵۶ گیگابایت: ۸۴۹ دلار
 • آیفون ۷ پلاس – ۳۲ گیگابایت ۷۶۹ دلار
 • آیفون ۷ پلاس – ۱۲۸ گیگابایت ۸۶۹ دلار
 • آیفون ۷ پلاس – ۲۵۶ گیگابایت ۹۶۹ دلار

همونجوری که مشاهده می کنین امسال، خود اپل قیمت آیفون ۷ پلاس رو ۲۰ دلار زیاد کرده؛ ۲۰ دلاری که شاید واسه کاربران ایرونی چند صد هزار تومن هزینه در ورداشته باشه.

سایت ما هم با بررسی میدونی وضعیت بازار و صحبت با بعضی فعالان بازار موبایل ایران، به این نتیجه رسیده که امسال آیفون با قیمت ارزون تری در کشورمون عرضه می شه. فعالان بزرگ بازار، دلیل این موضوع رو در گشایش و افزایش فروشگاه های فیزیکی اپل در کشورای نزدیک به ایران می دونن. مثلا، سال گذشته اپل استور کشور امارات در لیست اولین فروشگاه هایی که آیفون رو دریافت می کردن نبود اما امسال این اتفاق اتفاق افتاده و آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس، از همون اول در کشور همسایه ما عرضه می شن.

بر همین پایه، عرضه آیفون ۷ و ۷ پلاس با حبابی خیلی بزرگ رو به رو نیس و از طرفی، انتظار میره که حباب قیمتی عجیبی که در آخرً دو میلیون تومن بالاتر از قیمت جهانیه هم ظرف یه الی دو هفته از بین ورداشته شه و خریداران بتونن با قیمتی مناسب تر این محصول رو بخرن؛ مبلغی که بازم با قیمتای جهانی فاصله داره.

سایت ما هم اینکه به دنبال گزارش خود و مصاحبه با چند فروشنده بزرگ، دریافت که از اول هفته آینده، ۲۷ شهریور ماه میشه تماشاگر حضور آیفونای جدید اپل در ایران بود. فروشندگان حتی از حالا لیست قیمتی هم واسه روزای اول جفت و جور کردن که به توضیح زیره:

 • آیفون ۷ – ۳۲ گیگابایت: ۳.۸۵۰.۰۰۰ تومن
 • آیفون ۷ – ۱۲۸ گیگابایت: ۴.۳۷۵.۰۰۰ تومن
 • آیفون ۷ – ۲۵۶ گیگابایت: ۴.۷۵۰.۰۰۰ تومن
 • آیفون ۷ پلاس – ۳۲ گیگابایت ۴.۳۷۵.۰۰۰ تومن
 • آیفون ۷ پلاس – ۱۲۸ گیگابایت ۴.۷۵۰.۰۰۰ تومن
 • آیفون ۷ پلاس – ۲۵۶ گیگابایت ۵.۰۷۵.۰۰۰ تومن

(میانگین قیمت دلار ۳۵۰۰ تومن در نظر گرفته شده.)

همونجوری که ذکر شد قیمتای فوق که از راه صحبت با چند تن از فروشندگان بزرگ به دست اومده، فقط واسه چند روز (و نه حتی هفته) اوله و انتظار میره در روزای ابتدایی مهر ماه تماشاگر قیمت ارائه آیفون با قیمتی مناسب تر در ایران باشیم. با این حال فروشندگان اشاره دارن که دو عامل موجب شده تا امسال، حباب قیمتی در روزای اول کمی کوچیک تر باشه.

مورد اول، همون حضور آیفون در کشورای همسایه س و مورد دوم، وضعیت بد خود بازار. فروشندگان حالا بهتر می دونن که آیفونای بیشتری رو با سود کمتر به فروش برسانند. البته این وسط نباید افزایش درک و آگاهی عمومی از قیمتای جهانی و خستگی خریداران از اختلاف قیمت عجیبی که همیشه در ایران وجود داشته رو دلیلی کوچیک دونست.

سایت ما به هر حال عقیده داره که نیمه آبان ماه فرصت مناسبی واسه خرید آیفون ۷ یا آیفون ۷ پلاس هستش و خریداران می تونن این محصول رو فقط با اختلافی ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی از بازارهای جهانی خرید؛ اختلافی که تجربه میگه شایدً تا اول تابستون بعدی با ما همراه میشه.

در تابستون سال آینده به قیمتای حقیقی ۲.۳۰۰.۰۰۰ الی ۲.۷۰۰.۰۰۰ واسه مدلای پایه آیفون ۷ و ۷ پلاس می رسیم. البته در اون زمان هم واسه خرید نمونه هایی که به دلیل افزایش حافظه داخلی، اختلاف قیمتی ۱۰۰ دلاری دارن، باید پرداخت ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومن بیشتر رو قبول کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *