آیا پرینت سه بعدی می تواند جایگزین آشپزها شود؟

آیا پرینت سه بعدی می تواند جایگزین آشپزها شود؟

پرینت سه بعدی موضوع جذاب و رو به رشد این روزهاست. مفهومی که با کمک اون میشه قطعات فیزیکی رو با سرعت بالا و دقت مطلوب تولید کرد. اما تا حالا در مورد پرینت غذا هم چیزی شنیدین؟ بله پرینت سه بعدی به دنیای خوردنیا هم وارد شده و در این بخش هم در حال پیشرفته.

با این مقدمه تصور می کنین پرینت سه بعدی می تونه جانشین ما شه؟ در واقع پرینت سه بعدی به حدی در بخش تولیدات غذایی پیشرفت می کنه که بتونه جای آشپزها رو در آشپزخانه بگیره؟

در ادامه با سایت ما باشین تا با این مفاهیم بیشتر آشنا شده و دید بهتری نسبت به اتفاقات احتمالی ِ آینده داشته باشیم.

به چه دلیل پرینت سه بعدی باید وارد اغذیه شه؟

پرینت سه بعدی به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مهمترین تکنولوژیای این روزا و ماه ها هستش. این تکنولوژی الان در حال ورود به خیلی از صنایعه و حتی کم کم تماشاگر حضور اون در خونها هم هستیم. اما بیشتر افراد در مورد مفهومی مثل غذاهای پرینت شده با پرینتر سه بعدی متعجب و حیرت زده می شن. مهمترین سوالی که واسه اونا پیش میاد اینه که واقعا تولید غذاهای پرینت شده چه ضرورتی داره؟

یکی از ایده های پیشرفت این بخش، تولید اغذیه با ظاهر جذابتر واسه افرادیه که مجبور به خوردن غذاهای نرم و نیمه مایع هستن. سالخوردگان و بیماران بستری در بیمارستانا از جمله این افراد هستن که روزانه مجبور به خوردن وعده های غذایی ساده و بی مزه ای هستن که در مخلوط کن ساخته شده و هیچ جذابیتی واسه اونا ندارن. اما با کمک پرینت سه بعدی میشه این غذاها رو با ظاهری بهتر به اونا نشون داد.

مثلا اگه فردی مخلوط گوجه فرنگی رو دوست نداره، می تونین با کمک پرینترهای سه بعدی نسبت به جفت و جور غذایی دست به کار شین که ماده اصلی اون گوجه فرنگی باشه اما در کنار ظاهر و حتی طعمی متفاوت، همه نیازای غذایی فرد رو هم برطرف کنه.

مثالای متفاوت دیگری هم میشه زد. مثلا تصور کنین که با کمک پرینت سه بعدی و شکلات چه طرحا و شکلای جذابی میشه ساخت که به طور کامل با نمونه های سنتی متفاوت باشن. هم اینکه تزئین غذاها هم با کمک پرینت سه بعدی از این رو به اون رو می شه.

بد نیس بدونین ناسا خیلی جدی مشغول کار و تحقیق روی غذاهای سه بعدی واسه ماموریتای فضایی طولانی مدته. هم اینکه ارتش آمریکا تحقیقات مربوط به این بخش رو در بالاترین جایگاه برنامه های خود قرار داده.

هم اینکه خیلی از افراد [مانند من] هستن که تقریبا هیچ علاقه ای به آشپزی ندارن. پرینت سه بعدی می تونه زندگی رو واسه اونا هم از این رو به اون رو کنه. تصور کنین که با کمک پرینت سه بعدی میشه به سرعت و حتی قبل از ورود به خونه سفارش پرینت یه پاستای خوشمزه یا یه همبرگر تزئین شده و قشنگتر رو به پرینتر می دید و بعد غذا خیلی راحت و بدون هیچ زحمت مستقیمی آماده شده.

این تکنولوژی چیجوری کار می کنه؟

حالا که با دلایل ضرورت وجود پرینت سه بعدی آشنا شدید شاید بخواین از چگونگی کارکرد این روش هم خبردار شین.

در پرینت سه بعدی، مهمترین بخش، مواد و مصالح خام کاره. موادی که بشه کارتریج پرینتر رو با اون پر کرد. مثلا در پرینت وسایل معمولا از پلاستیک واسه پرینت سه بعدی استفاده می شه.

در پرینت سه بعدی اغذیه اما فرق در اینه که مواد غذایی باید در پرینترها قرار بگیرن. در بعضی نمونه ها مواد غذایی آماده سازی شده در پرینتر قرار می گیرن و بعضی مدلا هم مواد غذایی مانند شکلات، روغن، پودرهای مخصوص و … رو خودشون مخلوط یا ذوب کرده و به عنوان مواد پرینت مورد استفاده قرار میدن.

بعد پرینتر با در نظر گرفتن مواد، روش درست کردن و البته شکل و صورتی که به اون داده می شه کار ساخت لایه لایه غذا، شیرینی یا شکلات مربوطه رو شروع می کنه.

در بسیاری موارد غذا باید در آخر تو یه فر پخته شه. چون که پرینترهای سه بعدی دست کم الان قدرت پخت غذا رو ندارن. اما این امکانیه که کارخانه های تولید این پرینترها به دنبال اون هستن.

کلیه مراحل ساخت غذا مثل فیلمای علمی تخیلی انجام می شه. البته سرعت عمل پرینترهای سه بعدی هم الان خیلی بالا نیس، اما در آینده شک نداشته باشین سرعتشان بیشتر و بیشتر می شه. تا قبل از اونم همونطور که گفته شد میشه پرینترها رو کوک کرد یا دستور آماده سازی غذا رو به اونا داد تا به محض ورود به خونه تنها کار لازم قرار دادن غذای پرینت شده در فر باشه.

رسیدن به این مرحله ممکنه؟

فعلا شاید واسه رسیدن به مرحله حذف آشپزی زود باشه. اولین دلیل اینه که این پرینترهای مخصوص ساخت غذا گسترده نشده و تنها نمونه هایی حرفه ای از اونا هست. اما شرکتای سازنده در حال کاهش قیمت مدلای نامبرده هستن و شاید به زودی اینجور ابزارهایی در کنار بقیه وسایل لوکس آشپزخانه ها خودنمایی می کنن.

اما به هر حال خیلی از ابزارهایی که در آشپزخانه های امروزی به وسائلی معمولی تبدیل شدن، زمان زیادی رو واسه رسیدن به جایگاه فعلی گذروندن. مثلا ماکروفرها از دهه ۶۰ میلادی اختراع شدن اما حالا پس از نیم قرن میشه گفت تقریبا در هر خونه ای دیده می شن. ممکنه جا افتادن پرینترهای غذایی تا این حد کنه پیش نره اما نمیشه انتظار سرعت جایگزینی فرای تصوری رو هم داشت.

در این لحظه به نظر می رسه پرینترهای غذایی می تونه جذابترین وسیله واسه آدمایی باشن که به دنبال روشای تازه جهت پخت و پز و ساخت غذا باشن. هم اینکه این وسایل می تونن واسه کسائی که دچار آلرژیای زیاد غذایی هستن یا تنها غذاهای رژیمی مصرف می کنن هم باحال باشن.

در کل اما با در نظر گرفتن توضیحات بالا نمیشه زمان مشخصی رو واسه روتین شدن به کار گیری پرینترهای سه بعدی تولید غذا به وسیله ما تخمین زد. اما به هر حال شکی نیس که در آینده ای که شاید خیلی هم دور نیس، تماشاگر ظهور این وسیله ها در آشپزخانه های خونگی و صنعتی بسیاری هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *