دانلود پایان نامه

در ترکیه مخصوصاً در قسمت اروپا نشین آن اعم از استانبول، ازمیر، آنکارا سرقت وسایل نقلیه سال به سال در حال گسترش بوده و بیشتر این سرقتها شامل دوچرخه و موتور سیکلت است. سرقت در تعطیلات ژانویه به اوج خود می رسد افزایش سرقت در اینگونه موارد نشان دهنده این است که برخی از نوجوانان برای تفریح و خوش گذرانی و رفتن از نقطه ای به نقطه ی دیگر، در هنگام تعطیلات از وسایل نقلیه مسروقه استفاده می کنند (Dr.remzi oto,2002,p149).
2-5-3-3-جرایم جنسی اطفال
با کمال تأسف و شرمندگی در جامعه امروزی به علت از دست رفتن اخلاق به خصوص در جوامع پیشرفته جرایم جنسی اطفال گسترش یافته و جامعه ترکیه از این امر جدا نمی باشد.
2-5-3-3-1- روابط بین هم جنس از نوع ذکور
یکی از جرایمی که اطفال انجام می دهند روابط بین هم جنس از نوع ذکور است. کودکانی که به علتهای مختلف اعم از خانواده های منحرف یا علل دیگر این جرم را انجام می دهند و قابل ذکر است که کودکانی که مرتکب این جرم می شوند بیشتر در دارالتأدیب یوزقات و ازمیر نگهداری می شوند بیشترین علتی که بین اطفال و نوجوانانی که مرتکب این جرم می شوند شاید بتوان استفاده از الکل و مواد مخدر دانست چون تحقیقات دانشمندان نشان داده است که در بیشتر موارد اطفال و نوجوانان در حالت اعتیاد به الکل و مواد مخدر مرتکب این جرم شده اند و به خاطر روابط آزاد جنسی در بعضی از موارد ارتکاب این جرم رو به افزایش است از طرفی نیز با پیشرفت جوامع و عدم نظارت خانواده بر اطفال این جرم بیشتر شده است. برای این کودکان که احتمالاً در این دوران از محبت مادرانه محروم هستند در مقابل کمترین محبت و ابراز دوستی تن به این کار می دهند بنابراین با توجه به وضع نا به سامان این گونه نوجوانان در ترکیه طبق بررسی هایی که از طرف جرم شناسان و متخصصین جرایم اطفال به عمل آمده بعد از سرقت در درجه دوم قرار دارد. این جرم از طرف مرتکبین آن که معمولاً نوجوان شرور هستند که سابقه ارتکاب به جرایم دیگر را نیز دارند و با گذشت زمان این جرم را گسترش می دهند جرم در میان کودکان منحرف باعث نگرانی زیادی برای مسئولین ترکیه شده است زیرا با گسترش این عمل از بین رفتن قباحت آن جامعه ترکیه به سوی بحران بزرگی حرکت می کند در این میان نوجوانانی وجود دارندکه کودکانی را که دیگر راه برگشتی به سوی خانه ندارند به خدمت گرفته و برای این عمل قبیح آموزش می دهند. و با دادن وعده و وعید رابطه جنسی با آنها برقرار می کنند. بر اثر این توجیه ، در ترکیه پلیس مخصوص به نام پلیس اطفال به وجود آمده که یکی از وظایف آن مراقبت از رفتارهای مخاطره آمیز اطفال و نوجوانان است و هنگامی که یک مورد از این جرایم مشاهده یا گزارش گردد آنها را به دادگاه مخصوص اطفال یا پلیس جهت ریشه یابی انحراف آنها راهنمایی می کنند.
2-5-3-4- سقط جنین
از بین بردن جنین در دوران حاملگی و قبل از موعدی که بتواند به دنیا بیاید را سقط جنین گویند. دختران و زنان جوان و نوجوان به تنهایی و گاهی با کمک مردان راساً و یا با مراجعه به پزشک مبادرت به از بین بردن جنین به ویژه در ماههای اولیه حاملگی می نمایند از بین بردن جنین عمدتاً به علت حاملگی نا خود آگاه، ترس از افشاء رابطه جنسی، مشکلات نگهداری و بسیاری عوامل دیگر موجب می شود که دختران نوجوان در جلوگیری از بارداری با استفاده از داروهای گیاهی و یا طبی حمل را از بین می برند. در اهمیت این جرم همین بس که بگوییم با وصف توسعه امکانات دارویی و پزشکی برای جلوگیری از بارداری تعداد 2 میلیون سقط جنین مجرمانه اتفاق افتاده است. تعداد این جرم در بین دختران جوان تناسب مستقیم با مولفه هایی چون آزادی رابطه جنسی، پذیرش یا عدم پذیرش خانوادگی و اجتماعی و رابطه جنسی منجر به انعقاد نطفه خواهد داشت. برای جلوگیری از سقط جنین از طرف دختران نوجوان علاوه بر جلوگیری از آنها از ارتباطات مشکوک با دوستان باید محیط مدرسه و آموزشی را نیز عاری از عوامل جرم زا کرد (Dr.remzi oto,2002,P157)
2-5-3-5- جیب بری
یکی از موارد مهم در مورد بزهکاری اطفال و نوجوانان ارتکاب جرم جیب بری است. این جرم از دیر باز مورد توجه جرم شناسان و حقوقدانان ترکیه بوده است و د ر تعریف جیب بری گفته اند: جیب بری عبارت است از ربودن مال منقول دیگری به قصد محروم کردن دائم مالک از مال خودش.
اطفال و نوجوانان بزهکار مخصوصاً در شهرهای بندری و سیاحتی که افراد به قصد گشت و گذار و یا توقف چند ساعته به آن سفر می کنند این کودکان با استفاده از ترفندهای مختلف اقدام به جیب بری این مسافران می کنند و آنها نیز که باید به اجبار به راه خود ادامه دهند و به مقصد مورد نظر خود برسند از این رو به ناچار نمی توانند شکایت کنند و وقت خود را در آن شهر بگذرانند به خاطر همین به راه خود ادامه می دهند.
قابل ذکر است که متأسفانه قطع نظر از تعداد اطفال و نوجوانان معتاد که به این جرم آلوده می شوند در سالهای اخیر در ترکیه به علت تضعیف علقه های خانوادگی کودکانی که از کانون خانواده رها شده اند و الزاماً به علت فقدان امکانات رفاهی و آموزشی و امکانات اجتماعی دست به این کار می آلایند. این جرم بسیار نزدیک به سرقت می باشد و امکان این اشتباه وجود دارد که کودکان دستگیر شده به جرم سرقت مجازات شوند در تحقیقات به عمل آمده در ترکیه به این نتیجه رسیدند که کودکانی که توانایی انجام کار مفید و یا حرفه هایی که برای جامعه مفید است را دارند ولی به جیب بری روی می آورند به تدریج توان و قدرت روحی و اجتماعی خود را از دست داده و جیب بر حرفه ای و بالعادت می گردند و از طرفی درآمد نسبتاً خوب آن با توجه به فرهنگ جیب بر پروری برخی افراد باعث می شود که دوستان و همسالان کودک نیز به سوی او کشیده شوند و مرتکب این جرم گردند . در نهایت گسترش فرهنگ جیب بری ضمن آنکه موجب خنثی شدن توان و خلاقیت فردی و اجتماعی شده و کودک را از داشتن زندگی سالم و آینده مطمئن محروم می کند بلکه او را دچار گمراهی و نهایتاً زندانی شدن می کند. این جرم را بیشتر گروه سنی 18-15 سال مرتکب می شوند و متوسط کسانی که مرتکب این جرم می شوند سن 16 سال را دارند در بررسی کودکانی که در سالهای 2006 تا 2010 به دایره کودکان پلیس امنیت استانبول آمده بودند مشخص شد که از تعداد 3690 کودک بزهکار 81% پسر و 17% دختر بوده اند کودکانی که در ترکیه مرتکب جرم جیب بری شده بودند اکثراً کودکانی هستند که در خارج از استانبول به دنیا آمده بودند در تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که بیشترین مقدار جرم را فارغ التحصیلان دوره ی ابتدایی مرتکب شده اند و نکته قابل ذکر این است که درصد کمی نیز خواندن و نوشتن می دانند. اطفال و نوجوانان بزهکار در ترکیه این جرم را بیشتر در اماکن شلوغ و پر ازدحام مثل استادیوم ها، سینماها، ایستگاههای مترو، بازارها و صف های اتوبوس مرتکب می شوند.
2-5-3-6-جرایم همراه با خشونت
مطمئناً با توجه به آمارها این قضیه ثابت می شود که غیر از جرایم خشونت آمیز که به علت جرم انگاری حائز توصیف جزایی می باشند بخش بسیار گسترده ای از خشونت های ارتکاب یافته از سوی اطفال و نوجوانان در فعالیتهای ورزشی و روابط آنان وجود دارد که اگر با بزهکاری پنهان آنان حساب گردد بدون شک رتبه اول را در میان جرایم اطفال و نوجوانان در ترکیه را به خود اختصاص خواهد داد.
با نگاهی به انواع این نوع افعالی که از سوی کودکان انجام می گیرد مانند فحاشی، توهین، تحقیر، ایذا و اذیت و درگیریهای فردی و دسته جمعی مواجه می شوند اما از نظر قانون جزای ترکیه آن دسته از افعالی را می توانیم جرم بشناسیم که در قانون به آنها اشاره شده و برای آنها مجازات مقرر شده باشد این جرایم که اکثراً به صورت ضرب و جرح های گروهی و خیابانی نمود پیدا می کند بدون توجه به سن مسئولیت کیفری مرتکب از شروع سنین 5 سالگی قابل تصور می باشد و هم زمان با دوران بلوغ و بحرانها و چالش های ناشی از آن به اوج خود می رسد و اکثراً این جرایم در میان پسران بیشتر از دختران می باشد ولی قابل ذکر است که این گفته بدان معنا نیست که در میان دختران وجود ندارد در میان کودکان شهرنشین ارتکاب این جرم بیشتر از کودکان روستا نشین می باشد همچنین دامنه ی صعودی ارتکاب این جرم در بین اطفال و نوجوانان در 18 سالگی به اوج خود می رسد و بعد از گذشت این سنین سیر نزولی به خود می گیرد زیرا در این سن معمولاً فعالیتهای اجتماعی آنها شروع می شود و دیگر موقعیت ارتکاب این جرایم کمتر می شود. بیشتر این جرایم اکثراً در خیابانها و محیط های آموزشی میان اطفال و نوجوانان شایع است. مهمترین نقش را در ایجاد این نوع واکنش در مقابل کودکان دیگر دوستان بازی می کنند زیرا با ایجاد گروههایی با هم به زد و خورد با یکدیگر می پردازند که موجب دستگیری آنها توسط پلیس مخصوص اطفال می شود (Dr.remzi oto,2002,P159).
بررسی های جرم شناسی نشان می دهد که هر معلولی علتی دارد و هیچ چیز به خودی خود به وجود نمی آید بنابراین هر جرمی