دانلود پایان نامه

الف-خشونت جسمانی،جنسی و روانی که‏ درون خانواده روی می‏دهد،از جمله ضرب و جرح،سوء استفاده جنسی از کودکان دختر درون خانواده،خشونتهای مربوط به جهیزیه، تجاوز به عنف توسط شوهر،ختنه دختران و دیگر رویه‏های سنتی که برای زنان زیان آور است.

ب-خشونتهای جسمانی،روانی و جنسی که‏ در اکثر جوامع نسبت به زن اعمال می‏شود و شامل سوء استفاده جنسی،آزار دهی،تجاوز به‏ عنف و ارعاب جنسی در محل کار،در نهادهای‏ آموزشی و اماکن دیگر،خرید و فروش زنان و روسپیگری تحمیلی است.

ج-خشونت جسمانی جنسی و روانی که دولتها مرتکب می‏شوند و یا آن را نادیده می‏گیرند.

موضوع خشونت دارای ابعاد مختلفی است و انواع آزارهای جسمی و روانی و سوء استفاده‏ جنسی،کتک زدن،تجاوز،تهدید نسبت به انجام‏ این عمل،خرید و فروش زنان،تجاوز به عنف‏ نظام یافته،بردگی جنسی و آبستنی تحمیلی، عقیم سازی تحمیلی،سقط جنین تحمیلی،کشتن‏ دختران نوزاد و جنسیت گزینی پیش از زایمان‏ رادر بر می‏گیرد.
از قرن هفده به بعد در دنیای غرب(اروپا) زمزمه‏های مربوط به حقوق بشر آغاز شد. نویسندگان و متفکران قرن هیجده افکار خود را درباره حقوق طبیعی و فطری و غیر قابل سلب‏ بشر رواج داده‏اند.از آن تاریخ تاکنون بیانیه‏ها و پیمانهای مختلفی برای برابری حقوق ز ن و مرد به تصویب رسیده است.

همان‏گونه که می‏دانیم همه این پیمانها و بیانیه‏ها برای غرب تازگی دارد و آنها را با هیاهو مطرح می‏کند،در حالی که در چهارده قرن‏ قبل،این موارد در دین اسلام پیش‏بینی شده‏ است.

در مغرب زمین با وجود تمامی این تلاشها و صدور اعلامیه‏ها به منظور دفاع از حقوق زن، خشونت نسبت به زنان افزایش یافته و حتی در پاره‏ای نقاط اعمال خشونت نسبت به زنان و دختران کم سن و سال یکی از مشکلات جوامع‏ شده است.نظم بنیان خانواده به هم خورده، آمار ازدواج کاهش یافته و آمار طلاق افزایش‏ پیدا کرده است.جوانان از قبول مسئولیت ازدواج‏ شانه خالی می‏کنند و آمار فرزندان نامشروع‏ افزایش یافته است.

2-3-2-اقدامات سازمان ملل متحد
خشونت نسبت به زنان یکی از جلوه‏های‏ مناسبات نابرابر زنان و مردان در طول تاریخ‏ است که به سبب برخورداری مردان از قدرت، موجب سلطهء مردان بر زنان شده است.
اعلام سال بین المللی زن،برگزاری کنفرانس‏ جهانی در مکزیکوسیتی(1975)و کپنهاک‏ (1980)و همچنین تعیین«دهه سازمان ملل‏ برای زنان»از اقدامات اولیه در ارتباط با زنان‏ می‏باشد.در سال‏1972مجمع عمومی سازمان‏ ملل متحد در قطعنامه شماره 3010،سال 1975 را سال بین المللی زنا ن اعلام کرد.خشونت در خانواده و برخوردهای خانوادگی در اولین‏ کنفرانس جهانی زن در مکزیکوسیتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.در سومین کنفرانس‏ جهانی زن که با اهداف تساوی،توسعه وصلح‏ (1985)تشکیل گردید،موضوع خشونت از مباحث دارای اولویت شد و تحت عنوان‏ راهبردهای آینده نگر نایروبی برای پیشرفت‏ زنان بیان گردید.

خشونت نسبت به زنان در زندگی روزمره به‏ اشکال مختلف در تمامی جوامع وجود دارد.زنها کتک می‏خورند،نقص عضو پیدا می‏کنند، سوزانده می‏شوند و مورد تجاوز و آزار جنسی‏ قرار می‏گیرند.این‏گونه خشونت یک مسئله از مهمترین تعهدات کشورها، آموزش کادر سیاسی وقضایی‏ در مورد موضوعات خشونت‏ نسبت به زنان است.

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله درصد اعضای غیرموظف هیئت مدیره و واکنش سرمایه گذاران

سالانه سه تا چهار میلیون زن‏ قربانی خشونت می شوند و بسیاری از موارد خشونت به‏ زنان گزارش یا ثبت نمی‏شود.

اصلی در کسب صلح و دیگر اهداف«دهه»است‏ و باید به آنها توجه خاصی شود.زنان قربانی‏ خشونت باید تحت توجهات ویژه و همه جانبه‏ قرار گیرند.برای نیل به این هدف،تدابیری‏ می‏بایست اتخاذ شود تا از خشونت جلوگیری‏ شده و به زنان قربانی یاری شود.برای برخورد با مسئله خشونت علیه زنان در خانواده و اجتماع،بایستی تشکیلاتی ملی به وجود آید،و سیاستهای پیشگیری،با جزئیات تدوین گردند و اشکال مساعدت به زنان قربانی معین شوند.

2-4-گفتار چهارم : سازمان بین المللی کار

2-4-1-تاریخچه سازمان بین المللی کار
سازمان بین المللی کار113 در سال ۱۹۱۹ پس از پایان جنگ جهانی اول در زمانی که کنفرانس صلح در کاخ ورسای بر پا بود ، شکل گرفت . نیاز به پیدایش چنین سازمانی در قرن نوزدهم به وسیله دوتن از صنعتگران ولزی و فرانسوی یعنی رابرت اوون و دانیل لگراند مورد تأکید و پیگیری قرار گرفته بود . پس از آنکه طرح مذکور در خلال همکاری های بین المللی جهت تدوین قانون کارگران در سال ۱۹۰۱ در باسل مورد توجه قرار گرفت . سازمان ILO با هدف تدوین مقررات و قوانین بین المللی در جهت بهینه سازی استانداردهای بین المللی کار و حصول اطمینان از بکار گیری آنها متولد شد.
قانون ILO در بین ماههای ژانویه و آوریل ۱۹۱۹ به وسیله کمیسیون کار در کنفرانس بین المللی صلح تدوین شد.
این کمیسیون ترکیبی بود از نمایندگان ۹ کشور بلژیک، کوبا، چکسلواکی، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، لهستان، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا که رهبری کمیسیون را ساموئل گامپرس، رئیس فدراسیون کارگری آمریکا 114 بر عهده داشت.
نتیجه این نشست بروز سازمان سه جانبه گرایی بود که تنها سازمانی بود که نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران را در یک نقطه سامان می داد. قانون ILO فصل هشتم معاهده صلح ورسای است.
اولین نشست سالانه سازمان بین المللی کار، همراه بود با دو نماینده از دولت و کارفرمایان و کارگران از هر کشور عضو که در تاریخ ۲۹ اکتبر ۱۹۱۹ با یکدیگر ملاقات کردند. این نشست مسائل مربوط به شش مبحث اول قانون بین المللی کار را که درباره ساعات کار در صنایع، بیکاری، حفاظت از زنان باردار، ساعات کار شبانه زنان، حداقل سن کار و کار شبانه برای جوانان در صنعت می باشد، مشخص ساخت .
در بخش بدنه مدیریت اجرایی ILO که توسط کنفرانس انتخاب شدند، نیمی از اعضا را نمایندگانی که از طریق دولت هایشان معرفی شده بودند، یک چهارم آن را نمایندگان کارفرمایان تشکیل می دادند.آنها آلبرت توماس را به عنوان اولین مدیرعامل دفتر بین المللی کار انتخاب کردند که دبیر کل دائمی سازمان بود. او یک سیاستمدار برجسته فرانسوی با اعتقادات راسخ و دغدغه های اجتماعی بود که در دوران جنگ جهانی اول در دولت فرانسه مسئوولیت وزارتخانه مهمات را برعهده داشت. در همان آغاز کار، اعتبار و قدرت خاصی به سازمان بخشید. در کمتر از دو سال، ۱۶ قانون بین المللی کار و ۱۸ توصیه نامه تدوین شد .

مطلب مرتبط :   دانلود مقاله نگهداری و نیکل

2-4-2-سازمان بین المللی کار( International Labor Organization )
ازکارگزاریهای تخصصی سازمان ملل متحدکه مسئولت روی حقوق کارگری وعدالت اجتماعی دردنیای کاراست. در سال 1969میلادی سازمان بین المللی کاربه سبب فعالیتهایش جایزه صلح نوبل رادریافت کرد. درآغازقرن بیستو یکم،این سازمان به صورت نیرویی بین المللی سربرآورده است که برای مهارپیامدهای اجتماعی منفی «جهانی شدن»اقتصاد تلاش میکند.
سازمان بین المللی کار،همراه باجامعه ملل به موجب پیمان 1919ورسای تشکیل شد،ولی برخلاف جامعه ملل سازجنگ جهانی دوم به حیات خود ادامه داد و در 1946 به صورت نخستین کارگزاری تخصصی سازمان جدیدالتاسیس ملل متحد درآمد. درکنفرانس 1944 فیلادلفیا،برمجموعه ای ازتعهدات محوری تاکیدشدکه به صورت وجه مشخصه ای سازمان درآمده است:
1- توافق براین که کار کالا نیست.
2- حقوق بشر،به ویژه آزادی بیان وگردهمایی.
3- مبارزه بافقر.
4- سه جانبه گرایی به معنی تشریک مساعی حکومتها،کارگران وکارفرمایان برای مبارزه بافقروترویج عدالت اجتماعی.
تشکیل سازمان بین المللی کار،ریشه درتعهدات بشردوستانه،همراه باملاحظات سیاسی داشت. ازاواخرقرن نوزدهم،برقراری معیارهای یکسان کاربه منظور بهبود بخشیدن به شرایط کاردرصنایع وجلوگیری ازرقابت غیرمنصفانه به منزله یک هدف،حکومت هاوکارشناسان غیرحکومتی رادرنشستهای بین المللی گوناگون گردهم آورده ودر 1901 منجر به تشکیل اتحادیه ی بین المللی قوانین کاردرشهربالسویس شده بود. انقلاب 1917 روسیه وشبح کمونیسم به این تلاشهاجان تازه ای بخشید. طرف های امضاکننده پیما ورسای باوقوف براینکه عدالتا جتماعی پیشنیازصلح است به مذاکره نشستندوسازمان بین المللی کاررابه منزله ی ابزار تحقق این هدف تشکیل دادند.
2-4-3-منشور سازمان بین المللی کار115:
در سال ۱۹۴۴ ، کنفرانس بین المللی کار بیانیه ای را تحت عنوان بیانیه فیلادلفیا تصویب نمود که این بیانیه به انضمام اساسنامه سازمان در حال حاضر منشور سازمان بین المللی کار را تشکیل می دهد. این بیانیه با تأکید مجدد بر اصولی که سازمان بر پایه آنها پی ریزی و تشکیل شد، برنکات زیر تأکید ورزید:
۱- کارگر یک کالا نیست
۲- آزادی بیان و تجمع برای توسعه پایدار امری لازم و ضرروی است
۳- فقر در همه جا باعث ایجاد خطر برای خوشبختی می باشد
۴- همه افراد بشر حق دارند از از رفاه مادی و رشد معنوی در فضایی آزاد و مطمئن، از امنیت اقتصادی و فرصتهای برابر برخوردار شوند.
این سازمان در طول سالیان متمادی با پشتکار و اعتقاد راسخ به اصول و قوانین خود پستی و بلندی های بسیاری را طی نمود اما