هیئت، کنفرانس، کوبا، دعایی

دانلود پایان نامه

خارج از ایران بود، در هاوانا و رم، به عنوان رئیس، مورد توافق جناحهای موجود در مجلس بود.دعایی درباره¬ی شرکت در اجلاس بین المجالس هاوانا چنین می¬گوید: «از طرف مجلس شورای اسلامی برای اجلاس هاوانا تیمی انتخاب شد، از دو طیف بودند. یکی از طرف خاتمی و دیگری، ولایتی و ناطق بودند. سرانجام اکثریت به این نتیجه رسیدند که مرا به عنوان رئیس انتخاب کنند. طیف مقابل دکتر ولایتی را انتخاب کردند، بعد اصلاح کردند که بنده رئیس شوم، هیئت اعزامی از طرف مجلس، به سرپرستی من برای شرکت در کنفرانس بین المجالس وارد هاوانا پایتخت کوبا شدیم.»
یکی از تلاشهایی که صورت گرفت، گرفتن وقت ملاقات از فیدل کاسترو بود. از حدود هشتاد هیئتی که شرکت داشتند، فیدل کاسترو به هشت هیئت وقت ملاقات داد. یکی از آن هشت هیئت، هیئت جمهوری اسلامی ایران بود. دعایی با برخورد دیپلماتیکی و عاطفی که با رابط آنها که از وزارت امورخارجه بود، از مبارزات گذشته و سوابق مبارزاتی، مثل چه گوارا، بیان کرد همین باعث شد که رابط، وقت ملاقاتی از فیدل کاسترو برای هیئت ایرانی ترتیب دهد و ملاقات تقریباً ساعت 11 شب آغاز شد و تا یک شب طول کشید و کاسترو بخش عمده ای از وقت را، سؤال پرسید و باور نداشت بعد از فاجعه 7 تیر انقلاب ایران با تسط خوب و حمایت جامعه تداوم داشته باشد. با صمیمیت پرسید شما اسلحه دارید؟ دعایی در جواب گفت: اسلحه¬های شخصی را در اسپانیا به سفارت تحویل دادند(برای عزیمت به هاوانا باید در اسپانیا توقف می کردند) هیئت ایرانی بعدها به سمتهای مهمی مثل شورای نگهبان و وزراء در دولت و… دست یافتند. هیئت متشکل از خاتمی، ولایتی، مهاجرانی، الویری، دکتر زرگر، خانم گوهرالشریعه دستغیب، فخرالدین حجازی، زائری، سید ابوالفضل موسوی تبریزی، ناطق نوری، بشارتی، امامی کاشانی، اسحاق مدنی(اهل سنت)، بیت اوشانا(اقلیت مذهبی) و… بودند. برای اقامت به هتل نرفتند و درخواست ویلا کردند که از دوـ سه ویلا یکی را برای استراحت انتخاب کردند. در آن سفر کاسترو یک ضیافتی برای رؤسا ترتیب داد. که دعایی در آن خوان شرکت داشت، و بیت اوشانا را همراه خود برد تا از آن غذا بخورد که مورد اعتراض قرار نگیرند، چرا غذا نمی خورند؟ گزارش سفر هاوانا که به امام خمینی رسید، امام خمینی تشویق کرد. در کوبا دعایی به نعیم حداد که رئیس مجلس عراق بود به خاطر اهانت به امام خمینی، اعتراض کرد و خطاب به او به عنوان اعتراض دست بالا برد، در این حین عکاس کوبایی عکس تاریخی از وی گرفت. دعایی 50 دلار به او داد که نگرفت و حتی به درخواست دعایی دو عکس را از روی آن چاپ کرد و به وی داد. آن عکس در مسابقه بین المللی برنده شد. هیئت ایرانی در کوبا از کشتی گراما، و موزه انقلاب بازدید کردند که وسایل شخصی چه گوارا در آن موزه بود. در هاوانا عکس کاسترو اصلاً وجود نداشت بلکه عکس لنین و مارکس بود و عکس قهرمان اولیه کوبا که برای استقلال کوبا تلاش کرد. عکس کاسترو فقط در یک جا یعنی در اتاق وزیر امورخارجه تابلو نقاشی از کاسترو و چه گوارا و کشتی گراما بود. وزیر امور خارجه از دعایی، مهاجرانی و الویری برای مذاکره دعوت کرد.
هیئت ایرانی 2 ساعت با وزیر خارجه کوبا دیدار و گفت و گو کردند. این هیئت به سرپرستی دعایی با آقای مالمیرکا، وزیر خارجه کوبا دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار که در جوی بسیار دوستانه و تفاهم آمیز برگزار شد، حدود دو ساعت طول کشید سفیر کوبا در تهران و رئیس بخش سیاسی خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه کوبا نیز حضور داشتند، مسایل انقلاب اسلامی ایران و انقلاب کوبا، توطئه امپریالیسم علیه انقلاب هر دو ملت و مسایل جنگ ایران و عراق در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت، هیئت ایرانی تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران در مقابل تمامی توطئه های جهانی، از جمله جنگ تحمیلی عراق و جنگ سرد و تبلیغاتی امپریالیسم جهانی، مقاومت خواهد کرد و از آرمان اسلامی خویش دفاع خواهد نمود. هیئت ایرانی تأکید داشت تا زمانی که نیروهای عراق در خاک ایران هستند ایران هیچگونه مصالحه¬ای را نمی پذیرد و صدام به عنوان مهره امپریالیسم، جنگ را شروع کرد. اعضای هیئت پس از مراجعت از کوبا در یک کنفرانس مطبوعاتی نتایج سفر خود را اعلام کردند. دعایی با اشاره به شیوه انتخاب عادلانه هیئت اعزامی گفت:
«ایران صاحب 15 رأی بود و به دنبال انتخاب آزاد و سالم 15 نفر انتخاب شدند و خوشبختانه عناصر تشکیل دهنده هیئت از چند اقلیت و از چهره های موجه و برجسته بودند. ملاقات با فیدل کاسترو رهبر کوبا این ثمر را داشت که از نزدیک شاهد یک شخص انقلابی مارکسیست باشیم، که به کارآیی و قدرت اسلام اعتراف کند و نقش انقلابی ایران را ستایش نماید و درخواست کند که ایران تلاش کند، اسلام را به دیگر خلقهای مستضعف اسلامی که در دیگر کشورهای اسلامی هستند برساند. وی افزود: شرکت ما در این کنفرانس علیرغم توطئه های مختلفی که وجود دارد فرصتی بود که در حادترین شرایط بتوانیم با این موفقیت و گستردگی در یک مجمع جهانی حضور پیدا کرد و با قاطعیت از مواضع انقلاب دفاع کرد.»
در کنفرانس بین المجالس هاوانا مسئله حقوق بشر، مورد بحث قرار گرفت، جالب ترین موضوعی که در سومین روز کنفرانس به چشم خورد، ادعای نمایندگان مصر، استرالیا و مراکش و آمریکا و کره جنوبی مبنی بر دموکراتیک بودن نظامهایشان بود. آقای فخرالدین حجازی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که همراه هیئت پارلمانی ایران در کنفرانس بین المجالس هاوانا نطقی را بیان کرد.
در کنفرانس بین المجالس هاوانا دعایی اخراج رژیم صهیونیستی از اتحادیه بین المجالس را پیشنهاد داد. 1ـ دعایی حمله و تجاوز استکبار جهانی و حمله نظامی مستقیم سربازان آمریکایی به طبس نمایانگر دخالت آشکار این ابرقدرت جنایتکار و دشمنی آن با جمهوری اسلامی ایران و کودتای نافرجام مزدوران آمریکایی دانست.2ـ نقض یک جانبه قرارداد 1975 توسط عراق، در حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال کشور جمهوری اسلامی ایران بر خلاف عرف بین المللی، خدشه دار کرد که وحشیانه به کشتار کودکان، زنان و سالخوردگان و بمباران مدارس، بیمارستانها، مساجد و…. برای نشان دادن جنایت رژیم عراق کافی به نظر می رسد.3ـ تغییر بنیادی در همه جوانب فرهنگی، وظیفه هر انسان آزاده است، فرهنگ زور و استعمار و فرهنگ مصرفی و وابستگی از میان برود.4ـ درمحکومیت آپارتاید و نژادپرستی تأکید داشت، در هر زمینه رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی ونژادپرستی در دیگر کشورها محکوم است.
5ـ همچنین حمایت از مبارزات استقلال طلبانه در پنج قاره جهان، تأکید داشت که اگر ابرقدرتهای سلطه جو خود کنار بروند و اجازه دهند ملل جهان به دست خود سرنوشت خود را تعیین کنند، این بحران و تشنج فزاینده جهانی کاهش می یابد، و تقویت جریان تنش زدایی و نه ضرورت رسیدن به یک توافق بین المللی تأکید کرد.6ـ سیاست تسلیحاتی و میلیتاریستی در جهان باعث گسترش بمب نوترونی و سیاست توسعه طلبی دارند. از طرفی تجاوز نظامی شوروی به افغانستان و مسئله کامبوج و بحران در آفریقا وجود داشت، و سیاست پولی تورم زای آمریکا نه تنها مردم ضعیف، حتی دول سرمایه داری غرب را با تنگناهایی روبه رو کرد، باید از توسعه نابرابر اقتصادی، جلوگیری کرد.کاهش قیمت کالاهای صنعتی و جلوگیری از افزایش تورم و یک مبارزه پیگیر علیه استعمار و نابرابری های اقتصادی و توسعه طلبی های ابرقدرت ها می تواند چاره ساز باشد.7 ـ برای بحران فزاینده انرژی در جهان باید اقدامات فوری صورت گیرد، غارت منابع نفتی کشورهای منطقه و ذخیره سازی آنها افزایش تولید نفت توسط کشورهای وابسته به غرب تلاش جهت کاهش قیمت نفت و مظلوم نمایی غرب به خاطر گرانی این ماده حیاتی و نیز عرضه مقادیری از نفت ذخیره¬ای آمریکا در جهت به زانو درآوردن کشورهای تولیدکننده نفت برای آن است که این ذخایر به تاراج رود.8ـ مجلس شورای اسلامی همان¬گونه که امام خمینی بارها اعلام کردند بالاترین مرجع قانونگذاری است که بر همه فعالیت¬های دولت و سیاست¬های آن نظارت می¬کند. ایران خواهان روابط با همه-ی ملل مستضعف جهان هست و شورای بین المجالس می تواند حضور نمایندگان واقعی مردم در آن به برقراری و گسترش ارتباط و نزدیکی اعضای مجلس کشورها و متحد ساختن آنان و در نتیجه تقویت و توسعه روابط بین المللی کمک مؤثری نماید. طرحها در این کنفرانس نباید در حد قطعنامه باقی بماند هرچه زودتر باید تحقق عینی یابد… به امید روزی که همه آرمانهای بشر دوستانه و خیرخواهانه تحقق یابد و اثری از ستم و نابرابری در جهان باقی نماند.
گفتارهفتم: کنفرانس بین المجالس رم
مجلس شورای اسلامی در شهریور1361 به منظور شرکت در کنفرانس بین المجالس رم هیئت دوازده نفره¬ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در کنفرانس بین المجالس به سرپرستی محمود دعایی وارد رم شد. این هیئت در فرودگاه رم مورد استقبال کارمندان و اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در رم، اعضایی از انجمن اسلامی ایتالیا قرارگرفتند.
هیئت ایرانی در کنفرانس بین