مجلس، دعایی، مجلس‌، حقوق‌

دانلود پایان نامه

بر حضورشان در دولت رهنمودهای لازم را به مجلس وقت ارائه داد. این سه وزیر عبارت بودند از وزیر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر امورخارجه، علی ایحال پس از این سخنان رسمی وی که در 28 مرداد 1376 انجام شد که از پشتوانه سکوتی 16 ساله برخوردار بود، نماینده تهران برای سومین بار در تاریخ 31 خرداد 1377 در جریان استیضاح عبدالله نوری وزیر کشور وقت با استفاده از تریبون مجلس به دفاع از او پرداخت. پس از خرداد 1377 سکوت صغرای ایشان شروع و تا پایان دوره پنجم ادامه یافت و از ابتدای دوره ششم مجلس که به مرز یک سالگی خود رسید و ایشان در اولین روز عمر سال دوم مجلس نطق داشت، افکار عمومی حرفی، سخنی، اظهارنظری، و یا موضع¬گیری در هیچ زمینه¬ای را از ایشان به صورت رسمی ندیدند. دعایی اثر گذارترین خدمت را در آستانه انتخاب هفتم به آقای خاتمی کرد. برای چهارمین مرتبه در تاریخ هشتم خرداد 1380 نطق پیش از دستور داشت. بررسی نشان می دهد از ابتدای دوره ششم تا پایان اجلاسیه شماره 104 که در روز چهارشنبه مورخ 12/2/1380 تشکیل شد از مجموع نمایندگان حاضر در مجلس ششم 70 نفر از نمایندگان نطق قبل از دستور نداشتند که از این تعداد 10 نفر از جمله دعایی طی اجلاسیه¬های 105 لغایت 112، یعنی از جلسه روز یکشنبه مورخ 23/2/1380 لغایت جلسه روز چهارشنبه مورخ 9/3/1380 به ایراد نطق پرداخت، لازم به توضیح است که جلسه نهم خرداد 1380 آخرین جلسه مجلس قبل از انتخابات بود و جلسه بعدی آن یعنی جلسه 113 در روز یکشنبه 20/ 3/1380تشکیل شد.گرچه هیئت رئیسه مجلس نوبت نطق های قبل از دستور را به صورت قرعه کشی مشخص نمود اما دعایی خوش شانس بود که پس از سه سال و اندی سکوت، در آستانه انتخابات 1380 از بین 16 نفر کسانی که در فواصل 23/2/1380 لغایت 9/3/1380 وقت نطق قبل از دستور یافت، فقط سه نفر از فراکسیون جبهه دوم خرداد مجلس نبودند و در کنار دعایی چهره¬هایی چون عابدین پور، کهرام، قندهاری، جلودارزاده و ..وی را همراهی کردند. دعایی با 21 سال سابقه نمایندگی که در هنگام اخذ رأی اعتماد دولت دوم خرداد در سال 76 از مهاجرانی و عبدالله نوری با قدرت دفاع کرد.

گفتار چهارم: نطق آقای دعایی در پاسخ به شبهات مطرح شده، نسبت به وی
دعایی در لوح مشروح مذاکرات مجلس در نطقی که دارد، به شبهه¬هایی که بر وی وارد شده، در حمایت از عبدالله نوری به این مضمون جواب داده است: «با توجه به سوابق بسیاری در قانونمداری، مدیریت انتخاب شود و در جهت جاافتادگی دولت خاتمی است، مسائلی که در نجف آباد و اصفهان اتفاق افتاد و باند هاشمی، وزارت کشور عدم توجه و پیشگیری لازم داشت، ردّ کرد. یکی از تیرهایی که آقای نوری از انقلاب تا به الان دریافت کرد، فتنه مهدی هاشمی وآقای منتظری مطرح بود، آن معضلی که پیش آمد، نوری رابطِ حاج احمد خمینی و امام خمینی بود که برود و پیغام بیاورد و پیغام ببرد و آن نامه معروفی که نهایتاً با تدبیر و اصرار نوری از آیت الله منتظری گرفته شد، خطاب به امام که شما به پرونده مهدی هاشمی رسیدگی کنید و لوبلغ مابلغ که عبارتها و جمله ها مال امام خمینی بود و فرمود، در نماز، آقای نوری را با نام دعا کردم و یا دعا می کنم… کسانی که باعث متلاشی شدن یک باند فساد بودند، طبعاً با خیلی از تذکرات این مسائل روبه رو خواهند بود. ان شاءالله با رأی مجدد قاطع مجلس به این شاگرد فرزانه امام و رکن رکین انقلاب ان شاءالله مجدداً این سرباز در سنگر وزارت کشور به دیده بانی دفاع از تمامیت ارضی کشور بپردازد».
متن نطق آقای دعایی در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی در دفاع از عبدالله نوری به شرح ذیل است
بسم الله الرحمن الرحیم‏
« بهرحال این سید(خاتمی) براى پیشبرد اهداف خود، براى عمل به وعده اى که به مردم داده بود، افرادى را انتخاب کرد که در این مسیرکمکش کنند. پیشاپیش آن افراد جناب آقاى حاج شیخ عبداله نورى بودند. ایشان با سوابق بسیار روشنى که در قانونمدارى، در مدیریت، در درایت و مهمتر از همه در تقوا وتدّین داشتند، ایشان را انتخاب کردند، خوب طبیعتاً در جهت جاافتادگى این کابینه، در جهت جا افتادگى این دولت، در جهت تحقق یکسرى افکار و آراء و اهداف جدیدى که جامعه‏¬ی ما هنوز تجربه‏¬ی آن را نکرده بود، تنشهایى بوجود بیاید. اینجاست که باید تدبیر داشت، اینجاست که باید مقاومت داشت وشهامت داشت و درست از عهده کار برآمد.در رابطه با سوابق و شخصیت جناب آقاى نورى مى خواهم صحبت کنم. اگر مى توانم در این زمینه صحبت کنم، ادامه بدهم. (رئیس روى موضوع صحبت کنید) ببینید! موضوع برخورد با شخصیت ایشان داشته، شخصیت ایشان زیر سؤال رفته، ایشان را بعنوان عنصرى که خداى ناکرده تعهد ندارد، عنصرى که پایبند به موازین نیست، عنصرى که تابع گروهک معدوم مهدى هاشمى است، فکر مى کنم در این زمینه یکسرى مستنداتى هست که خود ایشان ارائه دادند، دوستانى هم که بعد از من صحبت خواهند کرد یا وقتى که خود ایشان خواهند داشت، به آن خواهند پرداخت. من به نکته¬ی اساسى تر اشاره مى کنم و آن شخصیت قابل اعتماد و شخصیتى که بهر حال در دورانى که فتنه مهدى هاشمى مطرح بود، خود ایشان یکى از تیرهایى بود که من احکامى را که آقاى نورى از اول انقلاب تا به الان دریافت کرده اند را ذکر مى کنم تا شخصیت ایشان را از خلال آن احکام بفهمیم. اگر خارج از موضوع مى شود، من نمى خواهم تخلف کنم، عذر مى خواهم. اگر شما تشخیص مى دهید که ادامه صحبت من باعث تشنج مجلس مى شود و خداى ناکرده خارج از ضوابط است، من کنار مى روم. بهرحال من امیدوار هستم که برادران در یک لحظه¬ی آزمون دیگرى هم به آقاى خاتمى و به مردمى که به آقاى خاتمى رأى داده اند، وفادارى خودمان را نشان بدهیم. والسلام علیکم و رحمه الله‏».
دعایی همچنین در دفاع از مهاجرانی نیز گفت: «سخنان مهاجرانی تحریف شده آقاى مهاجرانى در روزنامه اطلاعات مرقوم فرمودند، در طول تاریخ سیاستمداران قدرت طلب، اندیشمندان متفکر را یا زیر سلطه مى آورند یا طرد مى کنند.مقوله فرهنگ و هنر را با امنیت و حراست نباید ارتباط و پیوند داد. در حالی که دشمن، درباره آزادى بى بند و بارى می¬گوید: کتاب، فیلم و هنر هیچ، ماهواره همه آزاد باشد. حراست و امنیت کشور براى دفاع از ایدئولوژى است، باید اطاعت کنیم. مثلاً امام دستور داد امسال حج نروید، واجب است، نرویم. به بهانه احترام به هنرمند و ناشر و نویسنده، آزادى نوع غربى حاکم شود؟! مهاجرانى مثلى دارد، باید مثل گاندى فکر کنیم، دریچه را باز بگذاریم تا نسیمها و بادها بوزد و البته محکم بایستیم که در اثر طوفان از بین نرویم و… »
مهاجرانى نماینده شیراز گفت، در چهار سالى که نماینده شیراز بود، فقط دو تذکر داد، یک تذکر براى فرودگاه سنندج و دیگری براى دادگاه مهاباد و بعد به مجلس چهارم اشکال گرفت که تذکر و سؤال و تحقیق و تفحص و استیضاح از همه مجالس در مجلس چهارم بیشتر بود و این را عیب دانست.

مطلب مرتبط :   فقه، سیره، عقلا، اسلام

گفتار پنجم: عملکرد دعایی در مجلس شورای اسلامی
دعایی‌ نماینده‌ مردم‌ تهران‌ در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ از دریافت‌ حقوق و مزایای مجلس خوداری کرد. وی از دریافت حقوق‌ هشتصد هزارتومانی‌ خودداری‌ کرد.‌ در نامه‌ای‌ به‌ کارپردازی‌ مجلس‌ ضمن‌ ابراز تأسف‌ از واریز مبلغ‌ مذکور به‌ حساب‌ جاری‌ خود، نوشته‌ است‌: رویه‌ حقیر در ادوار مختلف‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ از ابتدای‌ دوره‌ اول‌ تا پایان‌ دوره‌ پنجم خودداری‌ از دریافت‌ هرگونه‌ حقوق‌ و مزایا و خدمات‌ و امکانات‌ تخصیص‌ یافته‌ به‌ نمایندگان‌ از قبیل‌ اتومبیل‌، هزینه‌ مسکن‌، دفتر، محافظ و غیره‌ بود‌. نامه‌‌ دعایی‌ به‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ دارای‌ نکات‌ جالب‌ توجهی‌ است، که وی به این صورت نوشتند‌:
«چند روز پیش‌ در مراجعه‌ به‌بانک‌ و استعلام‌ از وضعیت‌ حساب‌ جاری‌ خود متوجه‌ شدم‌ مبلغ‌ ٧ میلیون‌ و ٩٣ هزار و ٨ ریال‌ به‌ عنوان‌ حقوق‌ به‌ حساب‌ جاریم‌ واریز شده‌ است‌، اینک‌ به‌ موجب‌ چک‌ شماره‌ ٨٧٢٨۶٧ مورخ ١۶/۶/٧٩ بانک‌ ملی‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ عیناً عودت‌ داده‌ می‌شود.»
جالب‌ توجه‌ است‌ که‌ وی‌ تنها فردی‌ است‌ که‌ در هرشش‌ دوره‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ خانه‌ ملت‌ راه‌ یافت‌ و از شروع‌ دوره‌ اول‌ و نیزدر طول‌ مدت‌ شش‌ دوره‌ هیچ‌ گونه‌ حقوق‌ و مزایای‌ نمایندگی‌ اعم‌ از هزینه‌ مسکن‌، دفتر، اتومبیل‌ و غیره‌ از مجلس‌ دریافت‌ نکرد‌.
حقوق‌ نمایندگان‌ چه‌ تناسبی‌ با حقوق‌ دیگر اقشار ملت‌ شریف‌ ایران دارد‌! و این‌ تفاوت‌ و تبعی فاحش‌ چگونه‌ با عدالت‌ اجتماعی‌ سازگار است‌! نماینده‌ای‌ که‌ آن‌ حقوق‌ و مزایا را دریافت‌ می‌کند چگونه‌ می‌خواهد از حق‌ مردم‌ محروم‌ (مانند منطقه‌ بشاگرد) دفاع‌ کند؟! چرا عده‌ای‌ برای‌ نماینده‌ شدن‌ سرودست‌ می‌شکنند و آن‌ بودجه‌ تبلیغاتی‌ را از کجا می‌آورند؟!

مطلب مرتبط :   حدیث، جهل، جاهل، احکام

گفتارششم: شرکت در اجلاس بین المجالس هاوانا
سعی دعایی زمان نمایندگی¬اش در تهران بر این بوده که خود را به کارهای جزیی سرگرم نکند و وارد دعواهای جناحی موجود در مجلس نکند و فرا جناحی عمل کند. با این حال در کنفرانس بین المجالس که