طواف، ولادت، کعبه، شیعه

دانلود پایان نامه

محدثان شیعه و سنی به آن اعتراف دارند. آنچه مهم و ضرورری است که جامعه اسلامی، اعم از شیعه و سنی به آن توجه نماید، راز و فلسفه این ولادت در درون خانه خداوند و کعبه است.
نوع دانشمندان اهل سنت جریان ولادت حضرت علی را فقط یک فضیلت بی‌هدف برای او می‌دانند و بس، ولی در لابه‌لای روایات شیعه جملات و نکاتی به چشم می‌خورد که نشان از یک راز بزرگ و هدف والا دارد، یعنی این‌گونه نیست که تولد ایشان در درون خانه خدا یک حادثه اتفاقی و بی‌هدف باشد بلکه در پشت پرده این حادثه، اسراری نهفته است که با دقت و توجه می‌توان به آن رسید.
یکی از اسرار نهفته این است که هرچند خانه خدا، کعبه، محور توحید شمرده می‌شود و مردم باید به دور آن طواف کنند، ولی در طواف و نماز باید توجه دل‌ها به سمت و سوی فردی باشد که خانه‌زاد این بیت می‌باشد. ولادت حضرت در درون کعبه رمز و رازش این است که بدانیم قلب خانه خدا و توحید را ولایت و امامت علی تشکیل می‌دهد.
امام باقر که مظهر علم خداوند و شارح و شکافنده‌ علوم اولین و آخرین است، با مشاهده طواف کنندگان کعبه فرمود:
«هَکَذَا کَانُوا یَطُوفُونَ فِی الْجَاهِلِیَّهِ إِنَّمَا أُمِرُوا أَنْ یَطُوفُوا بِهَا ثُمَّ یَنْفِرُوا إِلَیْنَا فَیُعْلِمُونَا وَلَایَتَهُمْ وَ مَوَدَّتَهُمْ وَ یَعْرِضُوا عَلَیْنَا نُصْرَتَهُمْ ثُمَّ قَرَأَ هَذِهِ الْآیَهَ- فَاجْعَلْ أَفْئِدَهً مِنَ النَّاسِ‏ تَهْوِی إِلَیْهِمْ‏».
«در زمان جاهلیت هم این‌گونه طواف می‌کردند همانا به مردم دستور داده شده است که بیایند و این سنگ‌ها را طواف کنند. سپس نزد ما آیند و خبر ولایتشان را نسبت به ما اظهار نمایند و یاری‌شان را نسبت به ما عرضه دارند».
بنابراین، مردمی که از نقاط دور و نزدیک به خانه خدا مشرف می‌شوند به دو کار موظف‌اند: یکی اینکه، با بدنْ دور آن سنگ‌هایی که «لا تضرّ ولاتنفع» است بگردند و دیگر اینکه، با جانْ دور حرم ولای اهل‌بیت عصمت و طهارت طواف کنند.
من ار به قبله رو کنم به عشق روی او کنم اقامه صلات را به عشق روی او کنم
گر از وطن سفر کنم سفر به‌سوی او کنم ز حج و بیت بگذرم طواف کوی او کنم
کز احترام مولدش حرم شده است محترم در این ولا بگو نعم که هست اعظم نعم