زن، شوهر، روح، خانواده،

دانلود پایان نامه

ه خدا بعضی را بر بعضی مقرر داشته و هم به واسطه آنکه مردان از مال خود باید به زنان نفقه دهند، پس زنان شایسته و مطیع، آنهایند که در غیبت مردان، حافظ حقوق شوهران باشند و آنچه را که خدا به حفظ آن امر فرموده، نگهدارند…»(نساء/34)

خداوند متعال در این آیه، وظایف زن و شوهر را در خانواده روشن نموده است و باید عملکرد زن و مرد در خانواده حول این محور باشد.

زن و مرد قبل از تشکیل خانواده باید نسبت به خانواده و وظایف خود، شناخت پیدا کنند تا با دیدی وسیع و ذهنی آگاه، پا به عرصه زناشویی گذارند. در ازدواج رعایت­ حقوق و وظایف بشری و انسانی بسیار مهم می باشد به طوری که لازمه ازدواج کردن، داشتن اخلاقی خوب است و کسی که اخلاق خوبی ندارد، باید ازدواج خود را تا قبل از پیدا کردن حسن خلق، به تأخیر بیاندازد، اماباید برای این امر تلاش نماید. زن و مرد باید بدانند که زندگی زناشویی، یک میدان خدمت در راه خداست که باید خود را برای از خودگذشتگی بزرگی، آماده نمایند.شناخت حقوق و وظایف زن و مرد، متناسب با الگوی اسلامی لازم است و رسانه­ها باید این امر را بشناسند و برای آگاه سازی جامعه، وظایف مشترک و اختصاصی زن و مرد را بشناسند و تبلیغ نمایند.

حقوق زن و مرد در خانه، بسیار عادلانه و متوازن تدوین شده است و وظایف زن و مرد در خانه بر اساس مقتضیات طبیعی آنهاست، بنابراین هیچ یک بر دیگری ترجیحی ندارد، فقط وظایف آنها متفاوت است. وظیفه اداره، ساختن و حفظ خانواده یک وظیفه مشترک زن و مرد است که از سویی زن، مسئول فراهم سازی محیط رشد و تربیت و از سوی دیگر مرد، مسئول فراهم سازی آسایش معیشتی در خانه است.

زن و مرد، دارای توانمندی­های متفاوتی هستند ورسالت خدادای متفاوتی در بنای خانواده دارند، برای همین است که سهم و کمیت آنان در اداره خانه متفاوت است، پس داشتن انتظارات دور از واقع از هریک از جنسش بر خلاف طبیعت آنان، یک ظلم محسوب می شود.

اگر زن و مرد نسبت به خصوصیات متفاوت خود در خانه، آگاهی داشته باشند، هردوی آنها خوشبخت خواهند بود. می‌‌توان تعبیر یک روح را، همان محیط خانه و خانواده دانست، به طوری که زن و مرد با دو جسم متفاوت و متکامل آن را می‌‌سازند. «زن و مرد چون هر کدام دارای امکاناتی است که دیگری ندارد، لذا به هم نیازمند هستند و هیچ کدام نمی‌‌تواند دیگری را شکست بدهد». (طاهرزاده،1387: 39)

زن و مرد مانند دو کفه ترازو، با یکدیگر برابر هستند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد، بنابراین مرد سالاری و زن سالاری در روابط زن و شوهر صحیح نیست، بلکه زندگی بر پایه تفاهم و دوستی است. زن و مرد برای حفظ محیط خانواده، باید تمام تلاش خود را نمایند، زیرا که خانواده تنها مکان حقیقی برای تلاقی و تکامل این دو جنس است، به همین خاطر هر یک براساس جنسیت خود، باید وظایفی را بردوش گیرند تا بتوانند از عهده آن به نحو مطلوب برآیند.

زن و مرد در محیط خانواده، هر دو موظف به افزایش قوه تعقل و تدین خود برای کیفیت بخشیدن و استحکام خانواده هستند. نگاه مقام معظم رهبری این است که زن و شوهر، زندگی زناشویی را، یک میدان خدمت در راه خدا بدانند، لذا هر خدمت و هر مسئولیتی باید در این چارچوب معنا گردد. با این نوع نگاه به زندگی زناشویی، تمام رفتارها نسبت به همسر رنگ خدایی می‌‌گیرد و شاهد حاکم شدن یک روح در فضای خانه هستیم.

مطلب مرتبط :   جهاد، اللَّهُ، (علیه، السلام)

یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری، حاکم شدن نگاه معنوی در خانواده است، نه نگاه مادی که متأسفانه زندگی­های امروز، از غلبه نگاه مادی در خانواده، نشان می­دهد و همین نگاه مادی­گرایانه، زندگی خانوادگی بسیاری را متلاشی کرده است، به همین دلیل است که رهبر انقلاب،حضرت آیت الله خامنه­ای، به داشتن قناعت و توقع مادی کم، توصیه­ها و سفارشات مکرری می­نمایند. در واقع تلاش ایشان این است که نگاه مادی را از ساحت مقدس خانواده بردارند و به آن رنگ معنویت ببخشند. یاید گفت پایه و شالوده زندگی مشترک، باید بر اساس سادگی و ملاحظه یکدیگر باشد، به طوری که مادیات در زندگی، یک امر فرعی و زن و مرد و کیفیت روابط آنها، اصل زندگی قرار بگیرد. امام علی –علیه­السلام- فرمودند: «هرگاه خداوند خیری را برای بنده­ای بخواهد، قناعت کردن را در دل او می‌‌افکند و همسرش را شایسته می‌‌گرداند». (التمیمی، 1361: 415)

نظرات آیت الله خامنه ای پیرامون  وظایف مشترک زن و شوهر در برابر خانه و خانواده عبارتند از:

 • آنچه در ازدواج مهم است، رعایت‌های بشری و انسانی است که باید تا آخر عمر آن را رعایت کنند.
 • لزوم شناخت جایگاه و وظایف مشترک و اختصاصی زن و شوهر.
 • در داخل خانواده، روحیات مرد را نباید از زنان توقع کرد و روحیات زن را نباید از مرد، توقع کرد.
 • همت زن و شوهر باید حفظ خانواده باشد.
 • از وظایف زن و شوهر، کیفیت دادن و شیرین کردن زندگی است.
 • وجه مشترک زوجین در زندگی، باید توجه به خدا و اطاعت دستورات و عمل به فرامین او باشد.
 • از هر چیزی که محیط خانواده را دچار تشنج و افسردگی و هیجان‌های بی­مورد کند پرهیز نمایید.
 • اصلی­ترین کار یک زن و مرد مسلمان که پایه و قوام زندگیشان بر آن استوار است، ساختن خانواده است.
 • زندگی زناشویی، میدان خدمت در راه خداست.
 • پرداختن به امور مادی در زندگی، باید امری حاشیه ای باشد و نباید اصل زندگی باشد.
 • در بهره مندی از طیبات الهی، عدالت و میانه روی را رعایت کنید و بین خود و دیگران فاصله درست نکنید.
 • رعایت سادگی و اجتناب از مسابقه مادیات، یکی از عوامل خوشبختی است.
4-2-4-4-2.       وظایف مشترک زن و شوهر در برابر یکدیگر

وظایف زن و شوهر در برابر یکدیگر،بسیار حیاتی و مهم می باشد،زیرا عمل به آن، نوع ارتباط زن و مرد را شکل می دهد که این موجب کیفیت بخشی به خانواده و کارکردهای آن می­شود. رابطه عاشقانه و حفظ این رابطه، یک وظیفه مشترک جهت حفظ خانواده است.

زن و شوهر باید نسبت به هم متعهد و مراقب مهربان یکدیگر در مسیر اطاعت از فرامین الهی باشند، زیرا بزرگترین کمک به همسر از نظر آیت الله خامنه­ای، نگهداشتن دین همسر است.

زن و شوهر نباید به یکدیگر سختگیر باشند و انتظار یک فرشته بودن از یکدیگر داشته باشند،زیرا همه انسانها بجز معصومین –علیه­السلام- دارای نقص هستند، بلکه باید ضروریات یکدیگر را درک و عیوب یکدیگر را اصلاح کنند و اگر هم قابل اصلاح نیست، بنا را بر تحمل بگذارند. سازگاری با شرایط­های مختلف، برای زن و شوهر لازم است زیرا سازگاری در خانواده، جزء واجبات است.

مطلب مرتبط :   مقاله معلوم و معین بودن مورد معامله و اموال غیر منقول

اعتمادسازی نیز در خانواده لازم است که این امر با رعایت حریم­های محرم و نامحرم و حجاب و عفاف به وجود می­آید. چنانچه زن و شوهر به همدیگر اعتماد نداشته باشند، نسبت به هم دلسرد و بی­انگیزه می­شوند و فضای خانه نیز عاری از محبت و عاطفه می­گردد. زن و شوهر مسئول تقویت روحیه یکدیگر و غم زدایی از هم و نداشتن خودخواهی در برابر یکدیگر هستند و در برخی از شرایط، باید از خواسته های خود به خاطر حفظ خانواده بگذرند.

بیانات مقام معظم رهبری پیرامون وظایف زن و شوهر در خانواده، یادآور این نکته است که زن و شوهر باید یک روح در دو جسم باشند.این سخنان یرگرفته از احکام ناب اسلامی و مکتب اهل بیت –علیهم­السلام-‌ است و صرفا یک شعار نیست. زن و شوهر باید یک روح باشند که لازمه یک روح بودن، ارتباط تنگاتنگ و هماهنگی کامل بین آنها می‌‌باشد، چرا که یک روح برای صعود، نیازمند یک مسیر مشخص است و اگر مسیر زندگی زن و مرد، با هم متناقض باشد، این صعود به سقوط تبدیل خواهد شد.

مقام معظم رهبری نگاه زن و مرد را به یکدیگر، متفاوت دانسته که این ناشی از روانشناسی متفاوت زن و مرد است، لذا دانستن تفاوت­های روانشناسی جنس مخالف برای زن و مرد قبل از تشکیل خانواده، حیاتی و لازم است. ایشان زن و مرد را نسبت به عملکرد یکدیگر مسئول دانستند، بنابراین باید حداکثر تلاش خود را جهت حفظ همسر در مسیر الهی نمایند و از این مسئولیت خطیر، شانه خالی نکنند. تمام توصیه‌های مقام معظم رهبری در ارتباط با زن و مرد در خانواده از جمله: درک متقابل، کاهش انتظارات، لزوم برنامه ریزی برای بیشتر بودن باهم، عدم تحقیر و جسارت به یکدیگر، آراستن خود برای همسر و افزایش نیاز جنسی خود به وی، گذشت، تحمل و اصلاح عیوب، وفاداری و رازداری، آرامش و پناه هم بودن، متحد بودن با یکدیگر، همراه و مکمل هم بودن و….. همه در جهت حفظ وحدت این دو موجود، در یک روح مشترک که همان خانواده است، می‌‌باشد، بنابراین اگر زن و شوهر برای حفظ وحدت یکدیگر در خانواده بکوشند، تمام این توصیه‌های مقام معظم رهبری عملی خواهد شد.

نظرات آیت الله خامنه ای پیرامون وظایف مشترک زن و شوهر در برابر یکدیگر عبارتند از:

 • زن و شوهر باید به یکدیگر احترام واقعی بگذارند، نه احترام ظاهری و تشریفاتی.
 • نوع نگاه زن و مرد به یکدیگر به طور طبیعی متفاوت است،‎مرد، زن را الگوی ظرافت، زیبایی و حساسیت می‌‌بیند و محبتش را به او در این قالب ترسیم می‌‌کند و مرد درچشم زن، نقطه اتکا و اعتماد است و محبتش به او را،