دانلود پایان نامه درمورد عوامل موثر بر اعتماد مشتری و استراتژی های ورود به بازار

دانلود پایان نامه

5.‌ کارکرد تبلیغی و محتوایی حضور افراد در شبکه‌های اجتماعی، احتمال مشارکت‌ها و کنش‌های اجتماعی را در آنان افزایش می‌دهد. پس هر چه پیوند افراد و اعضا درشبکه‌ها، بیشتر و انبوه‌تر باشد، همراهی و تعاملات و نزدیکی دیدگاه‌ها و حرکت همسو و مشترک، محتمل‌تر خواهد شد. از این رو، استفاده از چنین فضایی برای معرفی و تبلیغ و همچنین هم راستایی مخاطبان در جهت اهداف رسانه ای خود، نقش بسیار و تأثیر بالایی دارد.
6.‌ ارتباط مجازی مستمر با دوستان و آشنایان شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، موجب گسترده‌تر شدن دامنه ارتباطات ما شده‌ است. ما می‌توانیم آشنایانی را که مدت بسیاری است از آنها خبر نداریم یا از آن‌ها بسیار دور هستیم، در فضای مجازی پیدا کنیم و معاشرتمان را با آنان از سر بگیریم. دوستانی را که زمان درازی ‌است ندیده‌ایم، بار دیگر می‌بینیم و در مجموعه‌ای گسترده‌تر، به دوستی‌مان ادامه می‌دهیم. می‌توانیم از کتاب‌ها، فیلم‌ها، سلایق و عقاید یکدیگر استفاده کنیم و آنها را با سایر دوستانمان به اشتراک بگذاریم؛ آن‌ هم با چند کلیک. در حالی که این کارها، پیش‌تر بسیار وقت‌گیر بودند و نیاز به حوصله فراوانی داشتند و همه اینها در نهایت، به رشد فکری و تکامل دسته‌جمعی کاربران کمک می‌کند.
7.‌ تبلیغ و توسعه ارزش های انسانی و اخلاقی در عرصه جهانی گرچه به علت غلبه ابعاد دیگر شبکه های اجتماعی، بعد ارزشی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما به‌جرأت می توان گفت که یکی از قابلیت های مهم شبکه های اجتماعی که تاکنون مورد غفلت واقع شده، فراهم کردن فضایی بین المللی جهت تبلیغ و اشاعه ارزش های دینی، اعتقادی، انسانی و اخلاقی است. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی افرادی هستند که در صورت تبلیغ صحیح ارزش های اخلاقی و انسانی، از آن استقبال کرده و تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.
8.‌ یکپارچه سازی بسیاری از امکانات اینترنتی و وبی مزیت اصلی شبکه‌های اجتماعی، یکپارچه‌سازی امکانات پایگاه‌های مختلف است. امکاناتی از قبیل ایجاد صفحات و پروفایل‌های شخصی، ساخت وبلاگ‌ها، جستجوی اینترنتی، اطلاع از اخبار و رویدادها و شرکت در فضاهای گفتگو (چت‌روم‌ها و فروم‌ها) و فضا برای آپلود فایل‌ها که تا پیش از این کاربران برای استفاده از هر کدام از آنها باید عضو سایتی می‌شدند، اکنون از طریق تنها یک عضویت ساده، امکان‌پذیر است. ‌وب‌سایت‌های شبکه اجتماعی، محل ارائه خدمات جدید در قالب‌های مختلف هستند. این وب‌سایت‌ها به‌راحتی با پایگاه‌های اینترنتی بزرگ دنیا مانند: گوگل، یاهو و حتی پایگاه‌های تخصصی، لینک داخلی برقرار می‌کنند و از امکانات آنها در وب‌سایت خود استفاده می‌کند.
9.‌ توسعه مشارکت های مفید اجتماعی ایجاد انسجام اجتماعی در بین مردم و تسریع در سازماندهی فعالیت های مفید سیاسی و اجتماعی، از آثار مثبت شبکه های اجتماعی است.
10.‌ افزایش سرعت در فرایند آموزش و ایجاد ارتباط شبانه روزی بین استاد و شاگرد
بی شک، شبکه های اجتماعی اینترنتی نقش بسیار موثری در توسعه آموزش های تخصصی و عمومی دارند. گرچه به علت عدم امکان نظارت علمی، بسیاری از محتواهای اینترنتی هنوز به مرتبه قابل قبولی از اعتبار علمی نرسیده اند، اما در عین حال شبکه‌های اجتماعی یکی از عرصه های اینترنتی هستند که کاربران بی شمار آنها به صورت خودجوش اقدام به آموزش و انتقال دانسته های تخصصی و عمومی خویش به دیگران می کنند. علاوه بر این، شبکه های اجتماعی علمی و آموزشی نیز به صورت تخصصی و با هدف آموزش از راه دور یا همان آموزش مجازی، مشغول فعالیت هستند.
با استفاده از شبکه های اجتماعی آموزشیِ مجازی، دانش‌آموزان و دانشجویان می توانند دامنه فرآیند یادگیری خود را در هر لحظه که نیازمند سؤال و برقراری رابطه با استاد یا سایر دانشجویان هم‌رشته ای باشند، به خارج از محدوده‌های کلاس گسترش دهند.
11.‌ افزایش اعتماد، صمیمیت و صداقت در فضای سایبر مردم در گذشته استفاده از فضای تعاملی مانند چت را تجربه کرده اند؛ اما در این فضا، کاربران کمتر شخصیت و هویت خود را به‌درستی اعلام می کنند و از نام ها و شخصیت های مستعار استفاده می کنند؛ زیرا به این فضا اعتماد لازم را برای بازگو کردن حقیقت ندارند. با شکل گیری وب سایت های شبکه اجتماعی مانند: مای اسپیس، اورکات، فیس بوک، توییتر و… مردم صداقت را جهت پیداکردن دوستان قدیمی، لذت استفاده از علم و… به همراه اعتماد واقعی به دست آوردند. به گفته بیشتر کارشناسان تا قبل از به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی، موضوع اعتماد و صمیمیت فضای سایبر در سراسر دنیا لمس نشده بود؛ ولی زمانی که شبکه‌هایی مانند اورکات و فیس بوک پا به عرصه اینترنت گذاشتند، مردم با اعتماد به این پایگاه‌ها باعث گسترش صمیمیت در بین یکدیگر شدند (همان منبع، 16).
2-16 پیشینه
2-16-1 تحقیقات داخلی
در تحقیقی با عنوان “عوامل مؤثر بر اعتماد مشتری در تجارت الکترونیک مدل B2C))” به بررسی عوامل مؤثر بر اعتماد مشتری در تجارت الکترونیک پرداخته شده است که این عوامل در چارچوب عوامل فردی، شرکتی و زیرساختی مطرح و بررسی شدند. جامعه آماری تحقیق، مشتریانی هستند که از فروشگاه های الکترونیکی موجود در جامعه مجازی ایرانیان به صورت الکترونیکی خرید کرده اند. روش تحقیق از لحاظ هدف توسعه ای و از نظر نحوه ی گردآوری اطلاعات، پیمایشی است که از شاخه روش های توصیفی است. تأیید فرضیه های مربوط به متغیر های زیرساختی، علاوه بر نشان دادن تأثیر فراوان این عوامل در ایجاد اعتماد مشتری در تجارت الکترونیک، بیانگر نقش فوق العاده مهم دولت به عنوان متولی فراهم آوردن زیرساخت های مناسب تجارت الکترونیک نیز می باشد. همچنین، عدم تأیید تأثیر زیرساخت های حقوقی و قانونی در ایجاد اعتماد مشتریان در تجارت الکترونیکی را می توان با توجه به نوپا بودن این نوع از داد و ستد و نیز عدم توجه و دقت مشتریان به امکان بروز مشکلات حقوقی و قانونی در بستر تجارت الکترونیک تفسیر نمود. همچنین آزمون اولویت بندی اهمیت متغیر های فرعی مرتبط با اعتماد مشتری نیز صورت گرفت که در نهایت ترتیب اولویت بندی این عوامل عبارت شد از: -1 زیرساختهای اعتباری-2 زیرساختهای مخابراتی-3 زیرساختهای حمل و نقل-4 متغیر های مربوط به آمیخته بازاریابی-5 زیرساختهای مالی-6 متغیر های مربوط به تارنما (حسینی و همکاران، 1388).
در تحقیقی با عنوان “ارزیابی تاثیر کیفیت خدمات الکترونیک در اعتماد سازی مشتریان آنلاین شرکت های کارگزاری شهر تهران” در صدد آن است تا با توجه به اهمیت اعتمادسازی در مشتریان نسبت به خدمات الکترونیکی، به تجزیه و تحلیل تاثیر کیفیت خدامت الکترونیک شرکت های کارکزاری شهر تهران در ایجاد اعتماد در مشتریان بپردازد. بدین منظور پرسشنامه ای با هدف ارائه ی مدلی برای تبیین عوامل مؤثر بر اعتماد با تاکید بر نقش کیفیت خدمات الکترونیک، ریسک درک شده و ارزش احساس شده، طراحی و پیمایش شده است. با جمع آوری داده از 373 نفر از مشتریان و با استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری برای تحلیل، پیشنهادهایی برای بهبود کیفیت خدمات الکترونیک کارگذاری ها ارائه شده است. نتایج نشان می دهد که در شرکت های کارکذاری کیفیت خدمات الکترونیک اثر مثبت و معناداری بر اعتماد مشتریان دارد (ساجدی فرو همکاران، 1391).
در پژوهشی با عنوان “اعتماد در تجارت الکترونیک” به بررسی رابطه اعتماد با تجارت الکترونیک که گاهی به عنوان حلقه مفقوده در مباث تجارت الکترونیک مطرح است، پرداخته شده است. از آنجا که تجارت الکترونیک شتابان در حال حرکت است و یکی از ضرورت های تجارت امروز، تجارت الکترونیک است، لذا ایران نیز به جهت تدوین استراتژی های ورود به بازارهای تجاری باید در این مسیر حرکت های لازم را انجام دهد. در صورت فراگیری اصول تجارت الکترونیک و ایجاد زیرساخت های اساسی آن و وارد ساختن تکنولوژی های مربوطه و بومی سازی آن ها می توان گام های اساسی در راستای تجارت الکترونیک برداشت؛ اما در این میان نباید نقش اساسی و بلامعارض اعتماد را از نظر دور داشت و کم اهمیت پنداشت. نتایج نشان داد که با اعتماد سازی بین بنگاه و مشتری و یا بنگاه با بنگاه در تجارت الکترونیک، می توان روابطی که بر پایه اعتماد دو طرفه است را ایجاد نمود و فرایند تجارت الکترونیک را تسهیل و تسریع بخشید (نوروزی و سریع القلم، 1388).
در تحقیقی با عنوان “بررسی نفوذ شبکه های اجتماعی مجازی در میان کاربران ایرانی” هدف اصلی این بود که میزان نفوذ شبکه های اجتماعی مجازی مورد نظر در این پژوهش را در میان کاربران ایرانی اینترنت مورد سنجش قرار دهد؛ همچنین محقق بدنبال کسب پاسخ سوالاتی درباره میزان نفوذ شبکه های اجتماعی مجازی مختلف و تاثیر آن ها بر تحولات سیاسی و اجتماعی و بویژه انتخابات سال 1388 و مسائل بعد از آن بود. مقایسه بین شبکه های مختلف اجتماعی و میزان محبوبیت آنها در میان کاربران اینترنت در ایران از دیگر هدف های این تحقیق بود که تا حد زیادی به این هدف نایل شد. بر اساس یافته این تحقیق 78 درصد کاربران اینترنت در ایران عضو یکی از انواع شبکه های اجتماعی مجازی هستند. اکثریت کاربران شرکت کننده در این تحقیق، دارای وب نوشت بوده و از فضای شبکه های اجتماعی مجازی بخوبی مطلع بوده اند. بیشتر پاسخگویان با این گویه موافق هستند که از طریق شبکه های اجتماعی مجازی در فضای مجازی توانسته اند دوستان دنیای واقعی خود را که پیشتر می شناخته اند، پیدا کرده و با آن ها ارتباط برقرار کنند. برای اغلب کاربران اینترنت در ایران شبکه های مجازی علاوه بر کارکرد دوست یابی، کارکرد کسب اطلاعات و اخبار را نیز دارد. نتیجه تحقیق حاکی از آن است که اغلب کاربران اینترنت در ایران عضو یکی از شبکه های اجتماعی مجازی بوده و در میان این شبکه ها، فیس بوک بیشترین ضریب تاثیر را داشته و همین شبکه بیشترین تاثیر را در پوشش اخبار انتخابات 1388 و رخدادهای بعد از آن در ایران داشته است (ضیایی پرور و عقیلی، 1389).
در تحقیقی با عنوان “شناسایی عوامل مؤثر بر خرید اینترنتی و اولویت بندی آن ها با استفاده از ANP فازی”، شاخص های مؤثر بر خرید اینترنتی را معرفی نموده و با استفاده از روش ANP فازی، اولویت این شاخص ها را مشخص می کند. دلیل تعیین اهمیت شاخص ها در این مطالعه این است که امکان تمرکز بنگاه های مختلف بر روی عوامل مهم، جهت گسترش حیطه ی فعالیت خود، افزایش بازدهی و انتخاب استراتژی مناسب بازاریابی را فرهم می آورد. یافته های این پژوهش نشان می دهد که عوامل تاثیر گذار بر خرید اینترنتی عبارتند از: ویژگی های کالا، فرآیند خرید، ریسک خرید، ویژگی های مشتریان، ادراک مشتریان از خرید و عوامل محیطی؛ که مهمترین آنها ریسک خرید می باشد. مشتریان در جامعه پژوهش حاضر، به خرید اینترنتی اعتماد دارند، خرید اینترنتی را مفید دانسته، نسبت به آن اعتماد دارند (الفت و همکاران، 1390).
1- پژوهشی با عنوان «عوامل موثر بر اعتماد مشتری در تجارت الکترونیک» توسط خداداد حسینی و همکاران (1387) انجام شده است. هدف از این پژوهش بررسی عوامل موثر بر اعتماد مشتری در تجارت الکترونیک است. در این راستا فرضیه های تحقیق در چارچوب عوامل فردی، شرکتی و زیر ساختی مطرح و بررسی شدند. جامعه آماری تحقیق مشتریانی هستند که از فروشگاه های الکترونیکی موجود در جامعه مجازی ایرانیان به صورت الکترونیکی خرید کرده از میان آنان نمونه گیری تصادفی صورت گرفت. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که به جز فرضیه مربوط به عوامل فردی، سایر فرضیه های تحقیق تایید شده اند.
2- پژوهشی با عنوان «مدل بهبود وفاداری مشتریان به فروشگاه الکترونیک» توسط عطافر و منصوری (1390) انجام شده است. هدف از این پژوهش ارائه مدلی مناسبی جهت بهبود اعتماد و وفاداری مشتریان به فروشگاه های الکترونیک می باشد. جامعه آماری شامل اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه یزد هستند که تجربه خرید کتاب از کتابفروشی های اینترنتی را داشته اند. داده ها از طریق روش های ناپارامتریک (آزمون های علامت، من ویتنی، فریدمن و کروسکال والیس) تجزیه و تحلیل شده است. نتایج پژوهش نشان می دهد که 21 مولفه استخراج شده که در قالب سه دسته کلی (1- خدمات مشتری، 2- طراحی وب سایت 3- اعتماد) بر ارتقای وفاداری الکترونیک تاثیرگذار می‌باشند. همچنین از دیدگاه اساتید و دانشجویان دانشگاه یزد، شاخص های مربوط به «اعتماد» بیشترین درجه تاثیرگذاری در بهبود وفاداری الکترونیک را دارد.
3- پژوهشی با عنوان «ارزیابی تاثیر کیفیت خدمات الکترونیک در اعتماد سازی مشتریان آنلاین شرکت های کارگذاری شهر تهران» توسط ساجدی فرد و همکاران (1391) انجام شده است. این پژوهش درصدد آن است تا با توجه به اهمیت اعتمادسازی در مشتریان نسبت به خدمات الکترونیکی، به تجزیه و تحلیل تاثیر کیفیت خدمات الکترونیک شرکت های کارگذاری شهر تهران در ایجاد اعتماد در مشتریان بپردازد. ابزار اندازه گیری داده ها پرسشنامه بوده که بین مشتریان خدمات اینترنتی الکترونیک کارگذاری ها توزیع شده است. 33 پرسشنامه جمع آوری شده و نتایج آن توسط مدلسازی معادلات ساختاری تحلیل و تجزیه شده است. نتایج این پژوهش نشان داد که در شرکت‌های کارگذاری کیفیت خدمات الکترونیک اثر مثبت و معناداری بر اعتماد مشتریان دارد.
4- پژوهشی با عنوان «بررسی رابطه تجارت الکترونیکی و رفتار مشتری» توسط شعبان الهی و همکاران در سال 1388 انجام شده است. این پژوهش به بررسی رابطه میان استفاده از تجارت الکترونیکی و متغیرهای مهمی چون رضایت، اعتماد و وفاداری مشتری پرداخته است. بدین منظور از دو جامعه آماری یکی در کشور ایران و دیگری کشور لبنان، نمونه هایی از بین مشتریانی که خرید الکترونیکی داشته اند انتخاب شد. پرسشنامه به عنوان ابزار گردآوری داده ها استفاده شده است. 33 پرسشنامه از جامعه آماری دانشجویان در ایران و 32 پرسشنامه از جامعه آماری دانشجویان در لبنان جمع آوری شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و نرم افزار LISREL تحلیل شد. نتیجه پژوهش حاکی از آن است اعتماد، وفاداری و رضایت در تعامل با هم بر افزایش خرید الکترونیکی تاثیر گذارند، اما میزان و نحوه تاثیرگذاری و تعامل آنها در کشورهای مختلف تفاوت دارد.
5- پژوهش آخر با عنوان «بررسی ویژگی های برند اینترنتی و وب سایت ها و تاثیر آن بر اعتماد و وفاداری مشتریان (مطالعه موردی: خرید محصولات فرهنگی از طریق اینترنت) توسط جوانمرد و سلطان زاده در سال 1388 انجام شده است. هدف از این پژوهش بررسی فرصت هایی است که اینترنت برای خدمات رسانی الکترونیکی شرکت ها برای ایجاد ارتباط با مشتریان ارائه کرده است می‌باشد. همچنین اینکه چگونه وب سایت ها باعث تقویت پیام های یک مارک تجاری می شوند را بررسی می کند. جامعه آماری شامل مشتریان اینترنتی محصولات فرهنگی در دو شهرستان اراک و شیراز می باشد. جهت گردآوری داده ها از پرسشنامه استفاده شده است. تجزیه و تحلیل داده ها نیز با کمک نرم افزار آماری SPSS انجام شده است. نتایج پژوهش نشان دارد که ویژگی وب سایت ها و اینکه چه برندی را تبلیغ می کنند بر نگرش مثبت و اعتماد مشتریان تاثیر مثبت دارد. همچنین شاخصهای امنیت، اعتماد، طراحی سایت (صفحه آرایی، تصویر زمینه، رنگ و وضوح گرافیکی) بر نگرش مصرف کنندگان اینترنتی تاثیر معنی داری دارد.
2-16-2 تحقیقات خارجی
برنگمن و کاریمو در تحقیقی با عنوان “تاثیر شبکه های اجتماعی بر اعتماد خرید مصرف کنندگان در تجارت فروشنده با مصرف کننده” انجام داده اند که هدف از آن آزمون اثربخشی استفاده از شبکه های اجتماعی در ایجاد اعتماد بین خریداران اینترنتی است. در نتایج محققان تاثیر ادغام شبکه های اجتماعی را بر روی عقاید توانایی آشکارا ندیدند، این ممکن است بخاطر نشان دادن ظرفیت آنها برای “سیگنال”، “خیرخواهی” و “صداقت” باشد، که به نوبه خود تاثیر قابل توجهی بر قصد خرید دارد. خرده فروشان تاآشنای الکترونیکی ممکن است برداشت از “صداقت” را با استفاده از وبلاگ های خود پرورش دهند، اما آنها باید از تعبیه عکس نمایندگان فروشگاه در وبلاگ جلوگیری نمایند. اگر خرده فروشان قصد استفاده از وبلگ شرکت های بزرگ با عکس صورت دارند، توصیه می شود آن را با سایت شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک به منظور افزایش برداشت از “خیرخواهی” ادغام کنند (برنگمن و کاریمو، 2012).
در تحقیقی با عنوان “بررسی تاثیر اعتماد درک شده بر تجارت الکترونیک، خرید آنلاین برای محصولات و خدمات توریسم در کره جنوبی” هدف بررسی عوامل مرثر بر اعتماد، رضایت و فاداری است. از روش مدل سازی معادلات ساختاری برای بررسی روابط بین متغیرهای بیرونی (قابلیت جهت دهی، امنیتی، تهدید و هزینه معامله) و متغیر واسطه (اعتماد و رضایت)، با وفاداری به عنوان یک متغیر وابسته پرداخته شده است. نتایج حاصل از این مطالعه نشان دادند که قابلیت جهت دهی و امنیت درک شده بطور قابل توجهی اثر مثبتی بر اعتماد داشته است؛ با اینحال نتایج نشان داد که هزینه معامله هیچ تاثیری بر اعتماد ندارد. نتایج حاکی از این است که رضایت و اعتماد مشتری نقش کلیدی به عنوان یک سابقه وفاداری مشتری در خرید آنلاین محصولات و خدمات گردشگری بازی می کند (کیم و همکاران، 2011).